liet nieuwe EUROPESE PRIMEUR STAAT IN SCHIEDAM OP STAPEL K SCHOONHEIDSFOUTJES AAN HET BEATRIXPARK Manometerfabriek.... een huis van vernuft en orde ONNODIGE ZORG OVER DE NIEUWE HARING achter de stopmand Verschijnt woensdag en vrijdag in Schiedam en Kethel. Uk kilometers zon, op vakan- eenmaal zaken en stel je voor, DINSDAG 29 MEI 1962 14e JAARGANG No. 43 OPLAGE 26.100 EXEMPLAREN «adsblad Redaktie en advertenties BROERS VEST 125 Schiedam v d Klink) telefoon 010-67368 en 63939 Kantooruren: dagelijks (behalve zaterdag) van 9-1 en 2-6 uur Centrale administratie Randstad-edities: Koornmarkt 34, Delft, telefoon 01730-23627*. Tarieven op aanvraag'. De „Randstad-edities" geven plaatselijke uitgaven in 'Delft, Schiedam, Vlaardingen, Maasluis, Rijswijk met de rond deze steden gelegen dorpen en 'n streek-editie voor geheel Westlarrd „Manometer fabriek" staat er boven de gevel van een wonderlijk bedrijf aan de Nieuwpoortweg. Het eerste wonderlijke is dat deze naam bij het gereed komen van het moderne bedrijfspand in 1956 blijkbaar nog goed genoeg was, maar dat ze nu toch wel achterhaald is door de feiten. Een van de drie broers en direc teuren, de heren Donkervoort, onder streept dat nog eens nadrukkelijk. De officiële naam is: N.V. Eerste Nederland se Fabriek van Manometers. En het ver schil tussen beide benamingen zit vooral hierin dat de laatste ook de mogelijkheid openhoudt om andere instrumenten dan louter manometers te fabriceren. En dat gebeurt dan ook in deze onderneming. Regel-apparaturen tijdschakelaars, schuif- afsluiters, gepatenteerde koppelingen, re- gistreer-apparaturen en regelkleppen wor den hier dagelijks vervaardigd voor vrij wel alle werelddelen en alle landen. En toch blijkt het dat we niet allereerst mo gen denken aan serie-productie. Het be drijf heeft iets van een grote instrument makerij. Het is er stil, de productie ver loopt bijna geruisloos en er hangt een pure vredige sfeer over het geconcentreer de werk dat hier met nauwkeurigheid en vakmansvreugde wordt gedaan. Het ac cent is verschoven, zo legt men u uit, van serie productie naar speciaal-apparaturen. En als dat voor de bezoeker voorlopig nog maar woorden blijven, volgt een rondgang, die hem alles wel min of meer duidelijk maakt. Hij komt langs freesma chines, slijp- en polijst-apparaten, moffel- inrichtingen en geraffineerde elektrische lasapparaten. Nergens een spoor van la waai maar overal de nuchtere en koele orde, die het gevolg is van een doordacht productie-proces. De grote fabrieksruimte is eigenlijk een enorme hal, die in drie partijen is ingedeeld. Aan de ene kant de fabricage der onderdelen. Daarnaast het magazijn, waarin die on derdelen worden opgeslagen, en daaraan grenst weer de afdeling, die voor de as semblage van de onderdelen zorg draagt. Vooral de opslagafdeling treft door zijn correcte en preciese orde. Een helder sy steem van vakken en schappen houdt het geheel overzichtelijk en maakt het moge lijk snel de assemblage-afdeling van de benodigde onderdelen te voorzien en ook boekhoudkundig het geheel op orde te houden. Maar alle ordelijkheid leidt hier niet tot dode routine. Daarvoor is het program ma van dit bedrijf te veelzijdig. We zei den het al, de nadruk is geleidelijk aan geschoven van de serie-productie naar de speciale apparaturen. En dat wil zeggen dat er telkens volkomen nieuwe appara ten worden uitgestudeerd en tenslotte in productie worden gebracht. Bedrijven uit allerlei landen wenden zich dikwijls tot deze Schiedamse onderneming omdat ze behoefte hebben aan zeer bijzondere ap paraten. En Iaat het dan maar aan de he ren Donkervoort over om uit de puzzle te komen. Als directeuren zijn het bij- Laatste fase eindcontrole en preciesietest. Afstellen en bijregelen van Manome ters van 20c onder nul tot 60° boven nul. zondere figuren. Ze houden zich niet al leen met de economie van het bedrijf en de grote lijnen van het beleid bezig. Neen, ze gooien zich met enthousiasme op de problemen, die hen uit alle delen van de wereld voor de voeter worden gelegd. Als deze fabriek een hele serie patenten op zijn naam heeft staan, dan is dat al lereerst te danken aan de eigen vinding rijkheid van de directie. In zekere zin zijn allerlei producten uit dit bedrijf hun per soonlijke geesteskinderen al moet de uit werking van de ideeën uiteraard aan an deren worden overgelaten. Maar het is wel tekenend, dat er nu in het directie kantoor weer een wonderlijk toestel staat opgesteld, dat nog in een experimenteel stadium verkeert al hoopt men het bin nen niet al te lange tijd in productie te kunnen gaan brengen. Eigenlijk gezegd komt het hierop neer, dat dit apparaat het mogelijk gaat maken om op grote afstand tanks en andere op slagapparaten als het ware telefonisch hun eigen registreerbare gegevens te la ten opgeven. Een controle-kamer desnoods kilometers ver afgelegen van de tanks kan eenvoudigweg het nummer van een be paalde tank draaien om de nodige gege vens over druk en aanwezige hoeveelhe den automatisch door te krijgen. En zelfs kunnen de opgaven mechanisch door een boekhoudmachine onmiddellijk in tabel len worden vast gelegd. Een vinding, die vooral in de omgeving van de olie raffinaderij en weieens van enorme betekenis zou kunnen zijn. Het bedrijf heeft een personeel van 102 man, waarbij ook de vrouwelijke werk- Met de schepping van zestig hectaren re creatiegebied heeft het Schiedamse ge meentebestuur voor altijd de lof van zijn burgers verdiend. Het is dan ook inder daad uniek, dat een stad van onze om vang, gelegenheid in het drukst bewoon de en meest intensief geëxploiteerde deel van Nederland, de ruimte heeft gevonden om zijn bewoners de zo broodnodige rust te geven. Nu de lente werkelijk ernst begint te maken en er een enkele zoodag is ge weest, dat men eenvoudig niet binnen kón blijven, blijkt de aantrekkingskracht van ons schone park. Natuurlijk is het er op zo'n mooie zondagmiddag niet be paald rustig meer. Op alle paadjes slen teren de wandelaars, over alle ligweiden speelt het gestoei van vrolijke kinderen. Kinderboerderij, speeltuin en hertenkamp zijn een natuurlijk middelpunt van deze bedrijvigheid, nog aangewakkerd door de ligging van het aantrekkelijke palviljoen '„De Kethel". Maar naar ons gevoel werkt dit drukke, vrolijke gebruik van het park allerminst storend voor de enkeling. We wonen nu eenmaal niet op het platteland, waar hte landschap op zichzelf al als park kan die nen. Bovendien geloven we, dat ook uit Rotterdam en Vlaardingen talrijke bezoe kers komen. Toch, al wandelend in en mediterend over het park, hebben we enkele storen de elementen opgemerkt. Die zullen er altijd zijn en blijven, maar.als men deze dingen niet tijdig te lijf gaat, kon den ze wel eens uitgroeien tot werkelijke bedreigers van de recreatie. Daar is ten eerste het toegestane gebruik van bromfietsen. Wel zijn sommige pa den van het bordje „voetpad" voorzien, maar dat vormt voor brommers slechts weinig beletsel. Op de paden waar het wel is toegestaan is het wandelen wer kelijk geen genoegen meer, als men zich nu en dan door een flukse zijsprong in veiligheid dient te brengen. We vragen ons af of het door de brommers veroor zaakte lawaai, de stank en de onveilig heid niet voldoende argumenten zijn om deze vervoermiddelen evenals de auto's naar de parkeerterreinen aan de toegan gen te verwijzen. Lawaai maken ook de kleine modelvlieg tuigen, waarmee zondag in zondag uit in het park wordt gevlogen. Wij willen al lerminst deze prettige en zinvolle hobby een strobreed in de weg leggen. Toch nemers gerekend moeten worden. Het leiding gevend en administratief perso neel beslaat slechts 16 personen. In de fabriek wordt gewerkt volgens een ta rief-systeem dat het mogelijk maakt bo ven het basis loon volgens de collectieve arbeidsovereenkomst maximaal liefst 33l/3% te verdienen. De bedrijfsoplei ding geeft een opleiding voor de nodige Bemetel diploma's vragen we ons af, of ook deze ronkende apparaatjes bij een in de zomer ongetwij feld toenemend gebruik geen bedreiging voor de sfeer van ons park gaan vormen. Verbieden, we weten het wel, is de weg van de minste weerstand. We zouden dan ook alleen de verantwoordelijke auto riteiten op het bestaan van deze onrus tige elementen willen wijzen. Op z'n minst zal men de ontwikkeling daarvan nauwlettend moeten volgen, opdat zo no dig tijdig maatregelen kunnen worden ge nomen. Het derde schoonheidsfoutje is zonder twijfel het ontbreken van enkele rich tingsbordjes. Sommige ter plaatse niet goed bekende bezoekers moeten soms heel lang lopen voor zij het palviljoen „de Kethel" gevonden hebben. Wellicht dat de exploitant van het palviljoen, die hier zeker een belanghebbende is, eens stap pen in deze richting kan ondernemen. Wij hebben reder Hogendijk in Vlaar dingen gevraagd, hoe of het nu eigenlijk met de nieuwe haring zit, die maandag officieel wordt afgeslagen. Groene haring is er niet meer door de nieuwe zoutbe- palingen, zegt men. En echte liefhebbers van dit zeebanket maken zich daar zorg over. Geen betere haring dan groene ha ring De heer Hogendijk noemde dit alles een grote storm in een glas water. De verse haring is vorig jaar door een scharrelaartje heel primitief in een oud schuurtje van zout voorzien en zo verkocht. Toen daar iemand ziek van geworden was, bemoei de de Volksgezondheidsdienst zich met dit geval en kwam er een voorschrift, dat de haringen meer gezouten moesten wor den. De schipper moet zich hieraan hou den, want de keuringsdienst van waren houdt een oogje in het zeil. Het publiek heeft nu visioenen van bag- gerzoute haringen en rilt er al bij voor baat van. De echte groene zou niet meer in de handel komen. Onnodige zorg, volgens de heer Hogen dijk. Na 28 mei kan de echte liefhebber er zich van overtuigen. Al gaf hij ons de raad, „de nieuwe" nooit anders dan bij een bonafide zaak, een karretje van een vakman in deze lekkernij te betrekken. En dan straks het hoofd met een bevrij dende zucht achterover en de eerste nieu we gretig verschalkt. U zult zien en voor al proeven, dat het zoutgehalte echt wel meevalt. En dan praat men tóch weer over de groene, diè -de dokter buiten de deur houdt en waarop je met recht de kans hebt minstens 100 jaar te worden.. n[l!!llll!!lll!l!lllll!liil!llll[||||||!llllllllj|||l!llll!l!IIIIIIIII!l!IIIIIIIll!!!llilllllllllllllllllll!l!llllllllll!llflllllllll!IIIIIIIIIII!!ll^ Laat ik allereerst beginnen met Fortuna VI. van harte geluk te wensen met het behaalde kam pioenschap. Er bengelt dus nu een Hollandse „nieuwe" mijn stopmand, maar toch laat ik de moed niet zakken. Er komen dus nu beslissingswed strijden (met alle zenuwen vandien) en als SVV die wint, dan nóg een wedstrijd, waarbij je niet stil kan blijven zitten, n.l. die tegen SHS. En als die gewonnen is, dan is rood-groen bij de bovenste zes en gaan we met een verlicht hart en hope- tie. Of zo maar in eigen stad of elders bruin bakken en naar honkballen kijken. Spreekt SW ook wel een woordje in mee Het wordt nu wél vervelend, elke dag een wollen truitje of vestje aan te moeten. En dan aan maar naar die keurig gestre ken zomerjurken kijken. Mis schien slaan we wel een seizoen over, hetgeen dan ook wel weer triest is I Moed gehouden maar, de rokken met blouses of ja ponnen met bijpassende jasjes kunt u heus wel drageu, al on weert het ook buiten. En brandtmaar dat wordt nu vervelend. Behalve voor de ko lenhandelaars, zaken zijn dat de zomer nu eens voor de variatie en om het extra goed te maken, tot december duurt. Dan verkopen zij ook niets Als je niet zo piepjong meer bent, zal je toch graag je toe vlucht nemen tot zo'n gezellig ensemble. De wijde blouse ver doezelt de taille en de plooi rok maakt echt niet zo breed, als de gladde, waarin het fi guur soms uitgetekend is. Een ideale dracht en voor iedere gelegenheid geschikt. Heeft u ook uw hart aan die korte bolero's verloren? Hyper modern weer op het ogenblik en ze staan zo grappig. Vooral met contrasterende kleuren af gebiesd, kan men grappige ef- fekten bereiken. Waarin de fan tasie van de husivrouw dan ook een grote rol speelt. U denkt, dat ik deze week géén post heb? Die brief heb ik zelfs met extra aandacht gelezen en goed over de vraag nagedacht. Niet zo eenvoudig te beant woorden. Er wordt vaak over de jeugd van nu met nadruk geklaagd. Die van 25 jaar geleden zou heel anders geweest zijn, volg zamer, niet zo veeleisend. Daar in zit wel iets van waarheid. Als de tijden veranderen, ver andert allicht de jeugd ook. Maar als de jeugd dan werke lijk zo ontzettend moeilijk is, zo dwars tegen de draad in, stelt men zich als ouders dan niet de vraag, hebben wij met onze opvoeding eigenlijk geen fouten gemaakt Waren wij niet te gemakzuchtig, >mdat wij onze pleziertjes niet op konden geven en de kinderen alleen lieten. Natuuilijk, er was een oppas, maar kinderen buiten dit meestal uit, als de ouders praktisch nooit thuis zijn. Naast me ligt een brief van een moeder van een meisje van bijna 16 jaar. Niet te genieten, als ze thuis is. Dat zijn dan alleen de momenten bij het ontbijt en het avondmaal. Daarna gaat ze uit. Naar vrien den of vriendinnen, platen draaien of naar een bioscoop. Zij komt nooit vóór 12 uur thuis. Omdat ze niet op de tijd let, daar is het te gezellig voor en bovendien heeft zij een sleu tel. Toen zij als vijftienjarige ging heid te zoeken. Iets heel be langrijks in de opvoeding, voor al als de kinderen ouder wor den. Laat uw huis altijd een welkom thuis voor de vrien den en vriendinnen zijn. Voor al voor later zo ontzettend be langrijk. Als je kinderen hebt, weet je, dat je gebonden bent. Maar te genover die „gebondenheid" staat zoveel liefs, dat je dat niet eens merkt. Is er een ver jaardag of een feestdag in de familie, dan een toevlucht tot werken, kreeg ze die, omdat een oppas voor de kinderen ne- het vaak zo laat werd. Vooral men. Maar maak er geen sport op zaterdag- en zondagavond, van, de kinderen voelen dit zo Maar nu is ze nooit meer thuis, gauw aan. Het is helemaal niet Haar ouders begrijpen dit niet. Ik weet, dat wij ouderwets zijn. Door dat onze dochters van ruim 18 en 20 geen sleu tel hebben en daardoor mis schien beklagenswaardige meis jes zouden moeten zijn. Want zij hebben die vrijheid niet. Maar als zij een feestavondje hebben, is er iemand, die er op hun wacht. Die vraagt, hoe of he. geweest is. Z'j 'r>e- ut nk Mt.n bui* de gte_Lg- zo belangrijk, dat u bij elke verjaardag van een buur of een kennis ook des avonds komt. Daarvoor bent u heus wel over dag in de gelegenheid Soms vergeten kinderen, dat het voor de ouders helemaal niet leuk is, als zij maar alleen ach'er birven. Dit kómt voor de meesten wel, maar dan we ten ze het beter te verdragen dan nu, want dan zijn ze ge- trouwd. Een klein beetje on nadenkendheid, een beetje egois me, ze zijn nog zo jong. Ze denken er niet bij na. Omdat de ouders alleen maar moppe ren, het kind niet de gelegen heid geven voor een gesprek, want de ouders hebben zelf ook zoveel om handen Misschien heb ik die moeder een beetje geholpen. En hoop ik, dat dat meisje dit ook leest. En vooral: nadenkt.... Want men mag in het algemeen nóg zo mopperen op de nozems, in werkelijkheid vallen ze echt wel mee. Doet u voor een lief dadig doel maar eens een be roep op die jongeren. Het re sultaat is altijd fantastisch. Al leen moet er over en weer echt een beetje meer begrip zijn voor elkaar. En die sleutel.. Helemaal niet nodig. Althans niet, als het kind pas 16, of nog geen 16 is. Als het zelf later getrouwd is, moet het de herinnering van een gezellig te huis meebrengen. En dat is dat tehuis, waar iedereen van de vrienden of vriendinnen al tijd welkom is.... MIEKE

Het Nieuwe Stadsblad | 1962 | | pagina 1