net nieuwe Verleden en heden in Schiedam BELLEFLEURS" overpeinzingen Scherpe tegenstellingen in het stadsbeeld Verschijnt woensdag en vrijdag in Schiedam en Kethel. n DE GLANS VAN DE APPELMARKT Huisvrouwelijke VRIJDAG 1 JUNI 1962 14e JAARGANG No. 44 OPLAGE 26.100 EXEMPLAREN Redaktie en advertenties BROERSVEST 125 Schiedam (C J v d Klink) telefoon 010-67368 en 63939 Kantooruren: dagelijks (behalve zaterdag) van 9-1 en 2-6 uur Centrale administratie Randstad-edities: Koornmarkt 34, Delft, telefoon 01730-23627*. Tarieven op aanvraag. De „Randstad-edities" geven plaatselijke uitgaven in 'Delft, Schiedam, Vlaardingen, Maasluis, Rijswijk met de rond deze steden gelegen dorpen en 'n streek-editie voor geheel Westland Het is eigenlijk merkwaardig gesteld met Schiedams binnenstad. Hier moet gebroken en gesaneerd worden. Maar wie daarvoor plannen maakt, begint onmiddellijk te twijfelen. Een harde hand kan goed zijn om ver betering te brengen. Maar er is nog zo iets als een eigen Schiedamse sfeer en schoonheid uit het verleden, die we niet graag zonder meer over boord gooien. En op dit punt komen de twijfels. Oud Schiedam is om zo te zeggen te klein om de kool en de geit te sparen. Zo gauw je er met enige kracht het mes in zet, houdt je nog nauwelijks iets over. Hoe kwetsbaar dat kostelijke stukje bin nenstad is, valt onmiddellijk te zien wanneer we eens proberen in het hartje van de stad recht toe, recht aan te lopen. Dat wordt een onmo gelijke zaak. De kern van Schiedam is niet zo iets als de landkaart van de Verenigide Staten of Australië. Het is telkens alsof de oude straten je een stukje omleiden voor je rechtstreeks op je doel af kunt gaan. Een eenvoudig instituut als het R.K. weeshuis houdt een flink stuk van het stadscentrum bezet. En telkens opnieuw blijkt dat je daar omheen moet, zodat er geen kans bestaat op een rechte route dwars door het stadscentrum. En daardoor blijft er ook al niet veel ruimte over voor doorbraak en sanering in deze om geving. Aan de kop van de Broers- vest is men vrij radicaal geweest. Hier zal zeker wel de nodige ruimte stedelijk centrum, dat onmiddellijk tegen het stadhuisplein aanleunt. Als daar straks winkels en café's zullen ontstaan zal het moderne le ven daar echter wel grondig in te genstelling staan met de oude ver droomde buurten rondom. Want daar leeft het verleden nog bijna volkomen. Maak maar eens een wandeling langs de Korte Baan, de Grofbaan, en de Baanstraat. U zult ontdekken dat hier een strookje Schiedam ligt, dat een eiland van het verleden vormt in een zich voort durend verjongende stad. Voor mo- dern verkeer is hier nauwelijks plaats op het smalle stuk grond tus sen het Broersveld en het R.K. wees huis. De Baan splitst zich op een bepaald punt in een dubbelweg waar tussen geer. groenstrook, zoals dat in het modern verkeer gebruikelijk is, maar rond eenvoudige eenverdie- pingshuisjes, die in een lange dub belreeks aaneengeschakeld staan. Van tuintjes en sterker nog van ga rages is hier geen sprake. Het blijft zelfs de vraag waar de bewoners hun fiets moeten opbergen. Maar welk een bekoorlijke rust gaat er toch eigenlijk uit van deze lage hui zen, waaraan de jachtigheid van on ze tijd volkomen lijkt te zijn voorbij gegaan. Het is hier stil en kalm en toch weet de wandelaar dat dit geheel via een klein steegje uitmondt op de Lange Kerkstraat, waar het stadsverkeer straks een hoofdslagader in zal moe ten zien. Schiedam wordt rijk aan contrasten tussen oud en nieuw. Overal vinden we nog oude bedrijf jes, die zich in smalle straatjes heb ben gevestigd en eigenlijk weinig reden hebben om vandaar te verhui zen. Onze stad mag dan prachtige nieuwe industriegebieden hebben b.v. in de Spaanse polder en daar tegenover, aan de andere kant van de Schie. In de oude buurten weten zich nog heel wat ondernemingen te handhaven, omdat ze werken met oude methode's, die vandaag nog evengoed zijn als een eeuw geleden. We denken aan de distilleerderijen, die nog steeds weinig mankracht vergen en dus ook niet om mecha nisatie op grote schaal vragen. In het algemeen kunnen ze het nog best vinden in de oude gebouwen, waarvan ze al zo lang gebruik ma ken. Wel verandert hun werk als het om de embalage van de artikelen gaat. Een tafereel met houten kuipen en vaten zien we steeds minder in onze stad. Het kuipersvak is een stervend ambacht. Steeds meer worden aller lei vloeistoffen vervoerd in flessen of in metalen vaten. Maar af en toe kom je nog eens een stapeling van oude houten tonnen tegen, die de herinnering aan een rustiger verle den weten te bewaren. En daarmee blijven de contrasten tussen oud en nieuw in Schiedam voorlopig nog wel gehandhaafd. Straatje achter zakkendagershuisje. Ze was er ineens weer de kwik- zilverige voorzitser van de Ka tholieke Vereniging voor Kin deruitzending, afd. Schiedam en ik dacht meteen aan een bekend giro-nummer! Want het was werkelijk al ruim een jaar ge leden, dat we elkaar gespro ken hadden. Of de tijd ook voorbij vliegt Natuurlijk kwam mevrouw Ver- vaatVisser, voorzitster van bovengenoemde vereniging niet zómaar langs. De kas is weer tot op de bodem leeg, hetgeen niet anders kan met maar liefst 90 kinder-uitzendingen. Als u al donateur tricevan deze vereniging bent, dan zult u eerdaags een circulaire ontvan gen, waarop die lege kas ver meld staat. Die laten we na tuurlijk niet leeg. Vooral niet, omdat iedereen weet, wat of mevrouw Vervaat voor haar kinderen (ze had er dit jaar 90!over heeft. Die bleekneus jes naar uitzending voor 6. we ken in de vakantiehuizen te Bakkum en Boxtel en naar het Kleuterhuis in Zeist te helpen, is haar devies geworden. Op haar fiets trekt zij er elke dag op uit, er valt vaak nog zoveel te praten, te bemiddelen. Het is werk, dat haar gehele hart heeft en dan is geen offer te groot Als het werkelijk nodig is, dat een kind 6 weken naar buiten gaat, dan geven Gemeente en Ziekenfondsen samen een sub sidie van f 106.per kind. Dat is prachtig, zult u onmid dellijk reageren, maar nu komt het: de totale kosten bedragen voor elk kind f 196.Boven- iiHMniiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiMiiiiMiiiftiinmiiirniiiniiiiiiniiiiniiiiuiiiiiiiiiininiifiiii'Hiimii»»»*, •niiiiiiiiiiiiitiiiiiini genoemde vereniging beeft dan een tekort van f 90. „Die kosten zijn voor de ou ders, het is hun kind, en me dunkt, f 90.voor 6 weken naar buiten, dat is toch wer kelijk niet te veel gevraagd in deze tijd". Ik hoor het u alle maal al zeggen. Natuurlijk zijn er ouders, die dit wel kunnen betalen, maar f 90.voor een gezin, waar nog meer kinderen zijn, is een hele uitgave. En dan is het bleekneusje er vaak de dupe van. Het blijft thuis. Het krijgt geen kans, om er eens heerlijk 6 weken tussen uit te zijn. Ongelooflijk, hoe of die kinderen daar buiten op knappen. En wij zouden die kas maar leeg laten? Ik geloof, dat ik de Schiedam mers wel beter ken en ik ben er dan ook van overtuigd, dat u helpen zult die kas weer ste vig aan te vullen. Maar het schrijven van een giro-biljet blijft meestal achterwege, om dat u zoveel aan uw hoofd heeft. Toch geef ik u dit giro-num mer door.516584 ten na me van Katholieke Kinderuit zending, afd Schiedam. U ziet tegen het ir. tllen van dat bil jet op en u geeft het liever zelf even? Och, als u in de buurt van de Vlaardingerdijk woont: de brie venbus van de aktieve voorzit ster kan héél wat enveloppen (met inhoud) verwerken. Of belt u gerust even bij mevrouw Vervaat aan op de Vlaardinger dijk 136. Warmt u zich aan haar enthousiasme en haar blijdschap om uw spontane re actie. Misschien heeft u hele maal geen gelegenheid de deur ait te komen en wilt u toch iets doen? Mevrouw Vervaat reeft een telefoonnummer: 61659.... En die fiets van haar heeft een super-snelheid, zodat u uw gave direct kwijt bent! Alvast hartelijk dank, ik reken op u! ZOMERZEGEL En nu ik toch aan het bedelen ben, koopt u ook eens een zak je zomerpostzegels bij de dames, die hiermede belast zijn en al ruim een maand een speciale tafel in het postkantoor heb ben. Doet u niet alsof u dóóf bent, wanneer zij overigens vriendelijk genoeg vragen van hen zegels te kopen. Heus niet, omdat zij er een verzameling op na houden, maar zij zitten daar de hele dag voor ziekte bestrijding en hulp in nood op allerlei gebied. Koopt u eens een zakje van 90 cent, waarin allerlei postzegels zitten U kunt Gistermorgen om 10 uur heeft Schie dam een modern trefpunt gekregen aan de Appelmarkt. De eigenaar, de heer J. de Groot, heeft hiermede in een grote behoefte voorzien, omdat zakenlieden, vertegenwoordigers, maar ook winkelende huisvrouwen graag even gezellig ergens willen zit ten. Dit kan nu op een heel plezierige wijze in de „BELLEFLEUR", waar de heer de Groot kosten noch moeite gespaard heeft aan het interieur. Architect Bokkers verzorgde het bouwkundig gedeelte. Het bijzondere interieur, dat direct al bij binnen komst de aandacht trekt door de harmonie, de warmte van het geheel, werd ontworpen door de heer J. Ree dijk, terwijl de Gebrs. Reedijk (zijn zoons) voor de uitvoering zorgden. U moet beslist een studie maken van de wandbekleding, handgeknoopt Japans gras. Daarbij heel fraai af stekend de brede plantenbakken van donker Wenger-hoi^t. Sobere, grove steenverwerking in muurdecoraties. Vloerbedekking van Yarra-hout als een soort inlegwerk. Frisse oranje tafeltjes van Essen- hout, warm afstekend bij de kop en schotels van prettig, slank model in typisch olijfgroen, een smaakvolle combinatie. Maar het heeft de heer de Groot ook moeite genoeg gekost, om dit resultaat te bereiken, van de gedachte uitgaande, dat afgeweken moest worden van het dikke aarde werk in de Horecabedrijven. Boven deze fleurige tafeltjes glazen bollen als verlichung, cue vooiai ues avonds een exclusief geheel vormen. Het is helemaal niet de bedoeling van de heer de Groot geweest, om er een „tent" voor jongelui van te maken. Die vinden elders hun juke- boxvermaak wel. Dit moderne café, plaatsbicdend aan 60 personen, heeft een prima buffet, zodat de zakenman van buiten de stad er rustig de inwendige mens kan versterken. Noemen we uit de uitgebreide keus slechtsgoulash- soep, croquetten met brood, biefstuk champignons, een uitsmijter of een Russisch ei met toast en boter. Een goed glas wijn zal daarbij prima smaken. Om dan nog maar te zwij gen van de ijssoorten, o.a. coupe „Bellefleur", de specialité ongetwij feld van dit moderne huis en voor de kinderen speciale ijsjes. „Bellefeur" heeft glans gegeven aan de Appelmarkt in Schiedam. De tal loze bloemstukken maakten er een complete bloementuin van. Wij wen sen de heer de Groot geluk met dit initiatief. Het zal hem aan bezoekers DE MACHT VAN HET KLEINE Zo heet de Chr. Vereniging ter be strijding van vallende ziekte. De vrienden van deze vereniging zullen op 5 juni a.s. een bezoek brengen aan de inrichting „Meer en Bosch" te Heemstede. De reis gaat per auto bus. Kosten ƒ4,per persoon. U kunt zich tot 2 juni opgeven bij C. Betist, Parkweg 392; J. Nobel, Burg. van Haarenlaan 878 Mej. Soeters, Gordonstraat 5; mej. De Raat, Schie- damseweg 32. De bus vertrekt om 8.15 uur van Burg. van Haarenlaan- hoeg Nieuwe Damlaan en om 8.30 u. van het Postkantoor, Tuinlaan. B:RICHT VAN T.H.O.R. De kinderen die a.s. zaterdag meelopen aan de Mars van Turnverenigingen, moe ten niet aan de Broersvest verzamelen. T.H.O.R. verzamelt echter aan het Dr. Wibautplein om 1 uur. ze immers altijd gebruiken Heeft u kennissen'of familie in het buitenland, dan zijn juist deze zegels een extra fleurige groet. Of voor zieken, die post zegels verzamelen. Er is immers van alles mee te doen. U heeft hiervoor nog 14 dagen de tijd. Loopt u die dames dan niet zomaar voorbij. Ik heb alleen maar respect voor hun blijven de vriendelijkheid, want het pu bliek is dikwijls verre van ga lant. HENGELAAR Vandaag is het een belangrijke dag voor onze hengelaarsmin- nende echtgenoten geweest, want het visseizoen is geopend. Ik houd praktisch van alle sporten, maar om nu uren naar een dobbertje te gaan zitten tu ren, dat is me werkelijk te gor tig. Het ergste is nog wel, dat je geen woord mag zeggen. Ik ben weieens meegeweest naar zo'n festijn, maar ten eerste was het geen doen om de kin deren bij het water vandaan te houden, zodat we er alle drie maar in tjompten, zeer ten ongenoege van de vader des huizes, die ons maar weg joeg, op zoek naar een ijscoman en ten tweede moet je wel kilo meters geduld hebben. Hetgeen ik helaas niet bezit. Toch heb ik eerlijke bewondering en voor dat stommetje spelen en voor het verknoeien van al die kost bare tijd. Maar daarmede zal ik meteen alle hengelminnenden in Schiedam wel tégen me heb ben. Waarbij ik me maar bij neerleg. Met een boek in het yas! Onze tekenaar maakte voor U dit plaatje tijdens de hernieuwing welke gaande is in de omgeving van Ruïne Oud Mathenesse. 3 contrasten: Het wagentje van gemeentewerkenhernieuwing De Ruïne Óud Mathenesse.herinnering De ranke Sinrelkerkto, en... hereniging

Het Nieuwe Stadsblad | 1962 | | pagina 1