Het nieuwe MODERNE THEATER ONTWIKKELING OPENT NIEUWE MOGELIJKHEDEN overpeinzingen Verschijnt woensdag en vrijdag in Schiedam en Kethel. HAALT „HALPLAN" WEL HET ONDERSTE UIT DE KAN OUDE MOTORFIETS Huisvrouwelijke VRIJDAG 15 JUNI 1962 14e JAARGANG No. 48 OPLAGF 26.100 EXEMPLAREN -ledaktie en advertenties: BROERSVEST 125 Schiedam (C J v d Klink 1. telefoon 010-67368 en 63939 Kantooruren: dagelijks (behalve zaterdag) van 9-1 en 2-6 uur Centrale administratie Randstad-edities: Koornmarkt 34, Delft, telefoon 01730-23627*. Tarieven op aanvraag. De „Randstad-edities" geven plaatselijke uitgaven in 'Delft, Schiedam, Vlaardingen, Maasluis, Rijswijk met de rond deze steden gelegen dorpen en 'n streek-editie voor geheel Westland x-xvxv. 1 V"' u. Het is al weer enige tijd geleden, dat het „Rapport Halplan" werd in gediend door een werkcommissie, ingesteld door de Schiedamse Ge meenschap. Zoals men zich herin neren zal, ging het om een project voor een sporthal. De commissie kwam met een hele reeks van ar gumenten, die voor de totstandko ming van een dergelijke hal in onze stad pleiten. In eenvoudige woor den gezegd kwam het hierop neer, dat het Schiedamse sportleven aan een dergelijke hal dringend behoef te heeft. Maar met de behoefte is uiteraard het gebouw er nog niet. Het blijft nu eenmaal steeds een moeilijke zaak gemeenschapsgebou wen te stichten, die niet recht streeks financiële en economische belangen dienen en die een vrij een zijdige bestemming hebben. Kanto ren en bedrijfsgebouwen liggen om zo te zeggen in de productieve sfeer maar sporthallen schouwburgen en dergelijke behoren strikt tot de consumptieve sfeer. Het is daarbij een zaak niet van investering om te produceren maar eenvoudigweg van uitgeven voor ontspanning, ont wikkeling e.d. Endan moet men dik wijls wel verschillende bestemmin gen onder een dak brengen omdat anders het gebouw moeilijk renda bel te maken is. Met deze gedachtengang hield het Rapport Halplan dan ook terdege rekening. Het ontwerp van archi tect S. T. Goslinga omvatte een grote hal van 28 bij 42 meter, waar op een grote podiumruimte aan sloot, die tevens als gymnastiekzaal te gebruiken zou zijn. In de grote hal zelf zijn tribunes geschoven, waarop 400 toeschouwers bij aller lei evenementen kunnen geplaatst worden. Aansluitend op dit geheel bevat het ontwerp enkele kantoor lokalen en een grote kantine of foyerruimte. Dat is dan het project dat naar schatting bijna anderhalf millioen gulden zal moeten gaan kosten. Het is duidelijk dat men wel dege lijk gedacht heeft aan het gebruik van de hal voor andere dan sportie ve doeleinden. Het podium, dat als gymnastiekzaal ook voor scholen bijzonder nuttig zou knnnen zijn, kan uiteraard ook zijn betekenis hebben bij congressen, muziek en toneeluitvoeringen. De hal zelf kan dan als grote zaal dienst doen. Bo vendien zouden exposities in de hal ruimte een uitstekend onderdak kunnen krijgen. Wel degelijk is er dus gedacht aan de mogelijkheid verschillende be stemmingen in het gebouw te com bineren. Maar dat neemt niet weg, dat wij er aan twijfelen of het in gediende ontwerp op dit punt wel het onderste uit de kan haalt. Het probleem van gemeenschapsza len met meerdere bestemmingen doet zich namelijk ook voor in kleinere gemeenten en zelfs in mid delgrote steden, waar men begint uit een ander vertrekpunt, n.l. met plannen om een eigen schouwburg te stichten. Geleidelijk aan wordt het deze gemeenten meestal wel dui delijk, dat een schouwburg zonder meer een hachelijke onderneming is, die een geduchte en periodieke aderlating voor de financiën van de gemeenschap dreigt te gaan vor men. De grote bestaande schouw burgen hebben nu eenmaal een sterke zuigkracht zowel voor het publiek als voor de beroepsgezel schappen. De verbeteringen in de verkeersmo- gelijkheden hebben er toe geleid dat het publiek met allerlei vervoer middelen naar de opvoeringen in de grotere theaters kan worden gelokt En het is daarom een moeilijke zaak tegen dit systeem nog zonder meer te gaan concurreren. Het is vooral aan het werk van de Rijkscommissie van Advies in zake theaterbouw te danken dat daarom op het ogenblik in verschillende ge meenten de gedachten uitgaan naar een nieuw type theater, dat veel Verwantschap vertoont met het z.g. „Educational Theatre", dat in de Verenigde Staten tot ontwikkeling is gekomen. Het is een type theater dat op eenvoudige wijze voor aller lei andere doeleinden geschikt kan worden gemaakt. Het toneel vormt daarbij niet een aparte cel, die aan de zaalruimte is aangebouwd, maar het bestaat bij voorkeur uit een po dium, dat in de zaalruimte - meest al tegen een van de wanden - ge plaatst wordt. Dit systeem beant woordt ook helemaal aan de ont wikkeling en de behoeften van het moderne theaterleven en dient bo vendien de economie. Het bevreemdt ons dat in het Schiedamse plan geen enkele in vloed van bovenstaande gedachten te bespeuren valt. We vragen ons af of het niet van de grootste beteke nis zou kunnen zijn in Contact met de Rijkscommissie van Advies inza ke de Theaterbouw het bestaande plan nader te becritiseren en even tueel om te werken. Schiedam heeft behoefte aan een schouwburg en aan een sporthal. Laat men het ui terste proberen om in één gebouw deze beide actuele behoeften zoveel mogelijk en zo economisch moge lijk tot bevrediging te brengen. VW/WWWVWWWftA/WVWWV\Art/WVWVVWV\AA^WWWWVWVV\AAAWA«WVWWW\AAA/WWVWVVWWWWVWVWVVWVt/WWV\ Vriend Frans heeft een technische knobbel en een antieke motor- fiets. Nee, geen brommer of scooter, zo'n echte, eerlijke, ouder- wetse Harley, zo een als tegenwoordig alleen nog maar door Rijks- politie en Wegenwacht bereden wordt. Hij geniet er intens van, het is zijn hobby en élke zaterdag is ie er s mee bezig. Dan begint hij 's morgens voor dag en dauw al te mor- reien en te draaien. Met olievette handen démonteert hij alle moer- tjes, radertjes, veertjes, tot heel zijn binnenplaatsje vól ligt met minstens honderd acht en veertig onderdeeltjes. S Dat is het moment voor even een blaasje en de technische knobbel, i want dan begint de pret. Hij grinnikt vastberaden en knijpt zijn ogen half dicht. Hij doet me denken aan een leeuwentemmer even 1 voor hij de kooi binnenstapt, waar de wilde beesten hongerig op 1 hem wachten. i „Nou kómt het!" zegt Frans. Bedachtzaam kiezend neemt hij tel- kens een klein stukje van het machien en friemelt het waar het i gefriemeld moet worden. Eén voor één verdwijnen de onderdeeltjes in het apparaat. Tenslotte is de motorfiets opnieuw compleet. Hij trapt op de starter en luistert voldaan naar het zachte geronk. I Ik kijk verbaasd naar de losse deeltjes die hier en daar nog op de grond verspreid liggen. „Die zijn óver" zegt Frans, veegt ze samen en werpt ze achteloos in een leeg benzineblik. Iedere zaterdag doet hij dit en iedere zaterdag blijft er iets over. Ik ben een hulpeloze leek op het gebied der techniek, ik begrijp dat niet. Ik begrijp er geen biet van, hoe dat nou kan dat er iedere weeken onwillekeurig vraag ik me af of er, zo al doorpeute- rend op de duur misschien niet genoeg in het benzineblik zal zit ten om En waarempel: op een zaterdagmiddag, niet lang geleden zie ik Frans op zijn binnenplaatsje zitten met twee motorfietsen. Mijn onderkaak valt tiaar beneden. Frans zit er bij of er niets bijzonders aan de hand is. „Iknee, dat BESTAAT eenvoudig niet!" hijg ik. „Wat bedoel je?" vraagt Frans. „Staan daar heus TWEE?" aarzel ik. Ja", grinnikt Frans, ,/onze Wim heeft er ook een opde kop getikt" Sebastiaan. iiiiiiiiiiifiimiiii minim ii n iiimniiimiiiimHiiiiiiiiiiiiimin in in n in mui! ui milium minimi nimf Levensgrote advertenties Her-zorgde dan echt wel, dat dit overhemden en stropdassen) inneren je er echt wel aan! de laatste keer was. dag van gemaakt wordt. Alsof Zondag, 17 juni is het VA- Er was een jongen, waar je op die goede man beslist geen AN DERDAG. Alsof wij die zou- slag je hart aan verloor.... DERE wensen heeft.... den kunnen vergeten Natuurlijk, een moeder neemt een grote plaats in het hart van haar kinderen in. Vader lijkt dan zo'n beetje op de ach tergrond geduwd. In werkelijk heid is dat natuurlijk NIET zo. Denkt u maar eens goed na. Had je vroeger wat uitgespookt, waarvoor je ongetwijfeld ge straft zou worden, bij wie be kende je dit alles het aller eerst? Een scheur in een gloed nieuwe jurk (en je was er toch echt wel zuinig op geweest! alleen vader kon dit begrijpen. En hij zorgde wel, dat moeder niet AL te boos was. De erg ste bui ving hij wel op! Stond je er beroerd voor met de overgang, bij wie kon je dan beter je hart uitstorten, dan juist bij VADER, och, moeders verwachten altijd zo veel goede daden van hun kin deren. Ze zijn wat dat betreft, beslist eerzuchtiger dan vader. Al bleef het standje of de straf je natuurlijk niet bespaard. Je Moeder wist meteen al, dat is niets. Laat hem gaanAls of dat zómaar gaat Zonder veel ophef, zomaar in een gesprekje, stelde je vader je dan voorbeelden. Nóg gaf je niet direct toe, maar ergens zat het toch wel te wroeten en Och, u begrijpt de rest wel! Het leek een beetje opge schroefd, om ook de VADER DAG in te stellen. Hoe geheel anders bleek de werkelijkheid. Natuurlijk moest er een Vader dag zijn, is hij soms minder dan een moeder? Zeker, de winkeliers vroegen niet beter, maar de winkeliers zijn meest al óók vaders! Het is alleen zo jammer, dat er meestal een S.O.S. (sokken, Nee, winkeliers, nu niet boos worden, maar zeg eens eerlijk, zoudt u het leuk vinden, als uw vrouw beslist niets anders wist te bedenken? MOET dat nu echt? Natuurlijk niet. Heel beslist zelfs niet! Er zijn duizend an dere dingen, waarmede u die goede man een plezier kunt doen. Denkt u alleen maar eens even na. Doet uw man ook op moederdag, weet ik zeker! Misschien wil hij wel zo graag naar het DHC-veld op zondag, u weet toch wel, dat dat een belangrijke dag (alweer) voor SW is? U ging niet mee naar Eindhoven, omdat u niets voor voetballen voelt. En nu wee zondag alleen zitten, nee, dat gebeurt niet. U heeft wel degelijk dat te leurgestelde gezicht gezien. Toe, ga gezellig mee. Al bent u nog nooit op een voetbal veld geweest, ik weet zeker, dat u er geen spijt van zult hebben. Goed, goed, u wilt dat beslist niet. Maar misschien wil de engel weieens graag een dagje vissen in alle vroegte. Wéér niets voor u? U kijkt tenmin ste zo lelijk! Tja, dat vind ik toch wel erg naar, want is het nu ZIJN dag, of de uwe? Denk er nog eens lekker over na. Als het mooi weer is, kunt u toch van de buitenlucht genieten. Neem dan een bundeltje bladen (bent u ook zo achter als ik met de vervolgverhalen?!!) en lees. Tuur af en toe naar die dob ber of knijp uw ogen eens dicht. Mag gerust buiten. In huis is het verschrikkelijk on gezellig en zelfs onbeleefd. Maar maak er een fijne VA DERDAG van! Hij heeft er recht op, want wat zou u zon der hem moeten beginnen.... MIEKE Reeds in de 14e eeuw kwam de naam van het Bagijnhof al in onze stad voor, al heeft men nooit na kunnen gaan wanneer het precies gesticht is. Cille Eggaerts vermaakte in zijn testament in 1301 vijf schellingen aan de „Bagijnen van Nieuwendamms"toen de naam van de stad Schiedam. Naar de gegevens van Jacoo van Devei-tt-r (omstreeks 1560) was het Bagijnhof toen gelegen aan de zuidzijde van de St. lans- of Grote Kerk. „Het Hof" breidde zich later uit tot aan de laan tegenover het v.m. Stadsziekenhuis. Iedere Bagijn had haar eigen huisje met een klein tuintje ervoor en dia huisjes van het v.m. Bagijnhof waren gegroepeerd om een plein. De Bagij nen waren geen kloosterlingen, al hadden zij wel een eigen kapel, die bij besluit van de vroedschap in 1755 afgebroken werd, om plaats te maken voor een nieuwe bank van lening. Deze verdween weer in 1879 en werd gymnasium. In 1897 verhuisde dit gymnasium naar de Lange Nieuwstraat, waar het zich nu nog bevindt. Op de plaats van die oude kapel van de Ba- gijnen is nu het Gemeente-Ar chief geve Egd. Op een kaart van de Gheyn uit 1599 F it V ook. de ncam van het Bagijnhof voor

Het Nieuwe Stadsblad | 1962 | | pagina 1