liet nieuwe nfycmMadetMfe EEN PLAATJE ETERNIET VOOR DE STRIJKPLANK ii (McJcéci te HEEL OUD NAAST HEEL NIEUW ouerpeinzinc^en j Bescheiden start van n groeikrachtig bedrijf I BROOD EN SPELEN I VRIJDAG 22 JUNI 1962 14e JAARGANG No. 50 OPLAGE 26.100 EXEMPLAREN Verschijnt woensdag en vrijdag in Schiedam en Kethel. dan NU! Schiedam opgeschrikt door onbekend geknetter iiiiiiiiiiiiiiiiiiinniiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinii Doorkijk van de Roosbeek met op de achtergrond het huidige museum. Ook dit stukje oud-Shiedam zal in de nieuwe stadsplannen tot verdwijnen ge doemd zijn. Huisvrouwelijke De „Randstad-edities" geven plaatselijke uitgaven in 'Delft, Schiedam, Vlaardingen, Maasluis, Rijswijk met de rond deze steden gelegen dorpen en 'n streek-editie voor geheel Westland Redakfie en advertenties BROERSVEST 125 Schiedam (C J v d Klink), telefoon 010-67368 en 63939 Kantooruren: dagelijks (behalve zaterdag) van 9-1 en 2-6 uur Centrale administratie Randstad-edities: Koornmarkt 34, Delft, telefoon 01730-23627*. Tarieven op aanvraag. Van den Berg Beveka Combinatie N.V. Dat is de jonge naam voor een allereerst Scheidams bedrijf, dat zelf ook bepaald nog niet oud is. Want het is nog pas veertig jaar geleden dat de heer Th. J. L. van den Berg zijn be scheiden bedrijfje in plaatmaterialen begon in een eenvoudig pandje aan de Lange Haven. Zijn eerste leverantie was een plaatje eterniet voor de strijkplan van zijn huismoeder. Dat was de simpele start van een bijna overrompelende ontwikkeling. Op het ogenblik heeft de onderneming een vaste kern van ongeveer 130 man personeel, waarvan er rond 90 Schiedam mer zijn. Het bedrijf is uitgegroeid tot een van de belangrijkste Nederlandse importzaken van houtvezel- en andere plaatmaterialen in de breedste zin van het woord. Eter- niet is een van de voorname artikelen van de onderneming gebleven. Maar steeds wist men in dit bedrijf de ontwik keling op de voet te volgen en dat is op zichzelf al een hele opgaaf geweest. Want hoeveel plaatsoorten zijn er in de loop van de tijd niet bijgekomen. In het ma- terialenpakket van de van den Berg Be veka Combinatie vinden we tegenwoordig behalve de eterniet- en houtvezelplaten tal van andere soorten, zoals spaanderpla ten, vlasvezelplaten en platen van kunst stoffen zoals polyester. En ook kersverse nieuwigheden als perspex-koepels en de modernste akoestische platen staan wel gesorteerd en in alle verantwoorde maten en uitvoeringen gereed om te worden af geleverd aan het leger van handelaren, dat door deze importeur wordt bediend. En hét leveren aan handelaren is nog maar een kant van dit veelzijdige bedrijf, dat tegenwoordig ook zijn vestigingen in Am- steradm en Rotterdam heeft. Want in de proivncies Utrecht, Zuid- en Noord-Hol land kan de bouwnijverheid ook recht streeks allerlei plaatmateriaal van deze onderneming betrekken. Vooral de sand- wichplaten voor gevels zijn door de bouwnijverheid veel gevraagde produc-' ten. Een derde vorm van activiteit is het ver zorgen van compleet gemonteerde daken en akoestische plafonds in onderaanne ming. De daken bestaan steeds uit golf platen van eterniet, perspex of glasvezel. De akoestische plafonds vindt men bij van den Berg Beveka een bijzonder be langrijk object- Het is voor het moderne leven nu een maal van het grootste belang, dat ook overtollig geluid zo radicaal mogelijk door wanden of plafonds wordt opgeslokt. Er wordt zoveel geklaagd over onze ruste loze en lawaaüge tijd, maar hoe weinig wordt er in de praktijk meestal gedaan om de geluidshinder om ons heen zo veel mogelijk te beperken. De bestudering van akoestische problemen en het in de prak tijk brengen van de conclusies lijkt voor het grote'publiek nog steeds een bijzon der kostbare zaak, die goed is voor de stichters van schouwburgen, concertzalen en bioscopen. Maar dat men op een be trekkelijk eenvoudige manier dikwijls met succes de strijd aan kan binden te gen geluidshinder van diverse afkomst, is nog te weinig bekend. Van den Berg Be veka acht het zich echter een typische plicht van deze tijd om het zijne bij te dragen in een akoestische anti-lawaai campagne. IJet bedrijf levert dan ook allerlei soorten geluid-absorberende tegels platen en strips. En het heeft bovendien een geluidtechnicus aan de onderneming verbonden, dié graag de benodigde advie zen omtrent geluidsproblemen wil geven Het is dus wel een bijzonder breed ter rein dat door de van den Berg Beveka wordt bestreken en zoals wel iedereen vaag vermoeden zal als hij bedenkt, hoe dikwijls en in welke uiteenlopende situaties hij met plaatmaterialen in aanraking komt. Vooral voor de afwerking van het interieur zijn platen, of het nu board betreft dan wel eterniet- of plasticplat^n, tegenwoordig on misbaar. Ondanks alle strever naar veelzijdigheid stelt de van den Ber; Beveka Combinatie zich in een opzicht duidelijke grenzen. De leiding wil slechts een materialenpak- ket, dat technisch g.sproken volkomen verantwoord is. In samenwerking met T.N.O. Delft en de Stichting Ratiobouw worden de materialen op de strengste wijze getest, voordat .,j in het assorti ment worden opgenomen. En dit streven naar de hoogste kwaliteit vond verleden jaar nog een bijzondere uiiiiiiHiMuniiiuiifitiimiiiiiiHifiiiiiimiHHiiimmiHifHiiiiiniwtfmiimiHnniiiiiimimiiiiiniiimimninmiiiniiniiiimiimininiinuniniij 5 De oude Romeinen zeiden: als je het volk rustig wilt houden geef ze dan Brood en Spelen. En dat was héél slim van die Romeinen. Volle magen en amusement houden ,4e massa tevreden. De massa dat zijn U en ik en de lui in de B.K.-laan, de Maria- straat en het Wibautplein, dat zijn wij allemaal samen. Wij houden er niet van om hol naar bed te moeten en ons te ver- velen. De tijden zijn natuurlijk een beetje veranderd en inplaats van „brood" hebben we nu mooie C.A.O.'s. Ook de spelen zijn niet meer wat ze in de Romeinse tijd waren. De wagenrenners zijn ver- I vangen door voetballers en voor de rest hebben we onze Schiedam- se Gemeenschapdie gaat straks weer een groot festijn aanrichten in de vakantie-week van 9 t.m. 18 augustus. Dan komen er wieler-rondesvuurwerk, een verlicht Juliana-park, I een kermis en dan drie bijzondere avonden in het Passage-Theater. Ik heb de namen van Rudy Carell en van Johnnie Kraaykamp ge- I leen en iets horen fluisteren over een operette. I Ja, „de spelen" zijn dit jaar weer met veel zorg gekozen. De jeugd 1 wordt natuurlijk niet vergeten. Uw kind heeft van school zo'n leuk I I fris geel foldertje meegekregen: drie dagen pleizier voor vijftig I cent per keer. U kunt kiezen uit een film, een toneelstuk en een I i „lach- en griezelprogramma". U kunt ze ook naar alle drie de voor- stellingen sturen. Nou moet U wel even de moeite nemen dat foldertje in te vullen. De S.G. kan moeilijk huis aan huis gaan informeren of er nog kin- ders méé willen.... nou ja, het kan natuurlijk wel, maar zó gek I I zijn ze nog net niet. ERGENS" moeten de Schiedammers zélf ook een handje helpen. Hebt U dat foldertje al gelezen? Niet? Doe het Sebastiaan. I ïiiiimimiiniiiiHiiHiiiiiiniiimiiuiiimiiiniiiiniiiiiiHiiifiiiiiiinmimiiiiiiiiiiifmiiimimiiuiuiHiiifiiiiiiiiiMiniuiiimiiiiiiiiiiimiiiiHHiff bekroning, toen van den Berg's onderne ming de vertegenwoordiging kreeg van het grotoste platenconcern ter wereld, Isorel. Deze nieuwe import uit Frankrijk betekende een aanzienlijke verrijking van het materialen-pakket. Zaterdag herleefde „het verleden". Menige Scheidammer werd opge schrikt door wonderlijk geknetter, een geluid dat niet van een auto of motor en zelfs niet van een brommer kon zijn. Toen de herkomst van dit lawaai werd ontdekt, bleek het TOCH een auto te zijn, zo weggelo pen uit het verleden compleet met in costuums uit die dagen geklede passagiers. Een auto uit de jaren 1908. Er werd een bord m.ee gevoerd waarin de Victöria-garage bekend maakte „luxe Spijkerauto's te ver huren'" Dat deed de Victoria-garage toen, nu veertig jaar geleden, dan ook. En zaterdag weer eens, in de nieuwe vestiging aan de Strickledeweg. Het verleden was daar herleefd. Naast de allernieuwste Mercedes-wagens (Victoria is thans dealer van dit merk) stonden er de alleroudste wa gens, ook een Spijker, en die wagens reden ook. Een deel van het (thans zeventig man sterke) dames- en he ren-personeel was gestoken in kledij van toen. De balonnen-man maakte etterlijke Schiedamse kinderen ge lukkig. Er liepen mannen met een oer-oud buikorgeltje, een typiste werkte met een schrijfmachine, ca- pacitiet 1 brief per uur en zwengel de met een wonderlijk telefoontoe stel. En tussen al dit ouds het aller nieuwste: Mercedes wagens 1962. Er is een zeer druk bezoek geweest van prominente figuren. Maar ook menige Schiedamse familie ging eens kijken en was hartelijk wel kom, ook al kwamen ze niet in aan merking als Mercedes-kopers. Wer kelijk was er sprake van sfeer, en iedereen genoot. Hoeveel vaders hun kinderen niet op al dat ouds hebben gewezen. Tussendoor reden antieke wagens af en aan, op weg naar of komende uit Schiedam. Aardig is dit: de oude stalhouderij in de Zwaerdecroonstraat is thans nog in gebruik, nu als garage. De huidige directeuren, de heren F. H. en A. H. Willebrands, volgden in 1937 hun vader, de stichter van het bedrijf, op. muiiiiiiiimiii».' Maandagavond 25 juni heeft de K.A.V. afd. Stad een bijzondere en interessante avond. Want dan spreekt hoofdinspecteur H. Willems van Beveren voor deze leden over het onderwerp „De huisvrouw en het verkeer". Laat niemand zich deze gelegen heid ontgaan. Onze gedragingen in het verkeer zullen beslist aan alle kanten belicht worden. Ik denk alleen maar onze eeuwige haast en die groene lichten, die dtijd rood worden, als WIJ over willen steken! Men kijkt dan heel voorzichtig, of er een agent in de buurt is. En dan waagt men het er doodleuk maar op. Of dat gedraaf op de zebrapa den! Enfin, de dames van de K.A.V. moeten dan ook ALLE MAAL maar eens gaan luisteren maandagavond en de hand in eigen boezem steken. Mogelijk, dat u in het vervolg wat voor zichtiger wordt. Dat is dan ook de bedoeling van deze avond. Het is wel niet de commissaris, die dan vertelt, maar hoofdin specteur Willems van Beveren, die er echt wel een verkeers- houtje van weet Tot besluit van het seizoen heeft de K.A.V. na de H. Mis om 9 uur in de Frankelandkerk op dinsdag 3 juli een gezellig ont bijt in de foyer van gebouw Ar cade. Ook daar rekent het be stuur op uw alle- komet. imwmuhiiiihhwiih—iwmmÉwmww—w—w—wiiiw— ■TiiiiHMiiiiniiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiHiHiiiiiHiiiijiiiiimiiiiiiiHiHiiiiiiiiiimiHiHimuiiuiuiiiiiiiiiiiiimu3 Gistermorgen kreeg ik een grap pige brief. En daar geef ik dan ook meteen maar antwoord op, zo ben ik nu ook weer! „Nu S.V.V. uit de eerste divisie ge wipt is, zwijg je, Ben je nog niet bekomen van de schrik? Of heb je de wedstrijd niet gezien?" O. mijnheer H., u denkt, dat ik niet tegen mijn verlies kan, dat ik stomweg in een hoekje zit te huilen, omdat nou ja, omdat. Natuurlijk ben ik zondag WEL naar het D.H.C.-veld geweest. Wat een pracht veld en wat 'n kansen voor S.V.V., die deze maar niet konden benutten, want o, die voorhoede. Ze wa ren in het begin stukken beter dan in Eindhoven, maar toen Piet Romeijn er uit was, och wat zal ik er nog wel van zeg gen? Ik vind het doodjammer, dat alles zo gelopen is. Dat de jongens al die weken zo in spanning gezeten hebben. Maar er niet om eten, kom nou! Al tijd nuchter blijven en met een wedstrijd NOOTT recifiek de kleurenbril van j» favoriete elf tal opzt aai, zoals helaas zovelen toch nog doen en het tot over maat van ramp niet willen we ten ook. We gaan nu maar lekker naar honkballen kijken en als het sei- zobn weer afgelopen is, och dan begint iedere club weer met nieuwe moed. Eerst nog even de spanning van de transferlijs- ten. Vooral in de laatste week bijzonder interessant! Heeft u zich ook niet voor de N.W.B.-vierdaagse opgegeven? Of toch wel? Ik vind wandelen wel leuk, maar dan bijv. van huis naar de Mema-flat en weer terug. Maar zo vier dagen nou ja, avonden dan, te tippelen, nee, daar voel ik nu juist niets voor. Ik ben nu eenmaal ver schrikkelijk lui en heel erg op mijn gemak gesteld. De vier daagse in Nijmegen vind ik ge weldig, als ik in een auto achter die wandelaars aantuf. Wórdt getuft dan! Misschien ga ik ook nog weieen rijlessen nemen, als ik een auto in de voetbalpool gewonnen heb! Allemaal zorgen voor later, want voorlopig zijn we bijna „uitgepoold". De hart kloppingen voor 13 goede hok jes, heb ik nog nooit gekend. Maar ik heb zo'n gevoel, dat 't nu te komen zit. Ik pleeg gere geld mijn sterrenbeeld, maak er vakkundige en wiskundige stu die van en aangezien een ver jaarsdatum altijd op de grens ligt, pik je het sterrenbeeld van de andere, de vorige dan maar. Ontstellend, zoveel geluk als ik er altijd in omschreven heb. Er staat gelukkig nooit bij in welk jaar, want dan zou ik beslist niet meer kunnen slapen. Of wakker blijven! Toch kijk ik er altijd het eer ste naar, iedere week. Och, ieder mens heeft zo zijn hobby. Ge lukkig, dat een paar weekbladen daar elke week de volle aan dacht aan besteden. Ik kom dus wel aan mijn trek. Spijtig voor het andere, wat erin staat, maar dat verzamel ik voor die ene vakantieweek. Maar een stapel, dat het al geworden is. Gisteren brak mijn man er haast zijn nek over. Moest ik handelend op treden, anders was die vakantie- lectuur bij de oude kranten te recht gekomen. Ze wegen na tuurlijk wel „lekker" door, en mijn kramtenafnemer is dan ook gek op die bladen, maar mag ik ook wat te lezen hebben alstu blieft, als de kap over de schrijf machine gaat eind volgende week. Mieke.

Het Nieuwe Stadsblad | 1962 | | pagina 1