liet nieuwe Clubhuis werk in Utrecht n Annie Callenbach: „FANTASTISCH ZIZI-JEANHAIRE LUISTERT MISS BRIL-VERKIEZING OP Drie jubilarissen bij de N.V. v.h. Firma Kuypers Vertrouwd terrein voor Oud-Schiedammer Verschijnt woensdag en vrijdag in Schiedam en Kethel. Ook Schiedam op de nominatie In de verte rommelt de donder WOENSDAG 27 JUNI 1962 14e JAARGANG No. 51 OPLAGE 26.100 EXEMPLAREN Xedaktie en advertenties BROERSVEST 125 Schiedam IC I v d Klink) telefoon 010-67368 en 63939 Kantooruren: dagelijks (behalve zaterdag) van 9-1 en 2-6 uur Centrale administratie Randstad-edities: Koornmarkt 34, Delft, telefoon 01730-23627*. Tarieven op aanvraag. De „Randstad-edities" geven plaatselijke uitgaven in 'Delft, Schiedam, Vlaardingen, Maasluis, Rijswijk met de rond deze steden gelegen dorpen en 'n streek-editie voor geheel Westland Wie de jeugd heeft heeft de toekomst. Een oude wijsheid, die meer bete kent dan alleen de benauwde noodzaak om de jonge mensen in een bepaald kanaaltje van politieke of levensovertuiging te vangen. Wanneer wij eerlijk tegenover onzelf staan, weten wij dat het daarom eigenlijk niet gaal, wan neer wij de jonge mensen werkelijk liefhebben. Het gaat niet om een gro tere aanhang voor komende verkiezingen of om een groter gehoor bij schal lende redevoeringen. Wie werkelijk de jonge mensen graag mag, weet dat hij voor hen moet zorgen. Hij moet jonge mensen niet allereerst proberen te strikken voor een bepaald denkbeeld. Het is veel belangrijker om de op groeiende jeugd zelf aan het woord te laten, om kinderen op te voeden niet door hen te dwingen tot wat wij prettig vinden, maar t(ü iets dat in hun eigen aard ligt. Wanneer ouders en opvoeders geen anaere taak zouden hebben dan jonge mensen vol te gieten met de denkbeelden van een oudere generatie, dan zou er op onze goede aarde in de loop van de tijden niets veranderen. Wij zouden nog per trekschuit reizen of per diligence, de stoom machine zou een hinderlijke uitzondering zijn op de gezapige rust van ons bestaan. Daarom is het zo belangrijk dat er in onze tijd allerlei manieren wor den gevonden'om de jeugd zelf aan het bod te laten komen. Ouderen hebben dan dan wel de leiding, maar dat betekent niet dat de jeugd niet zelf zou bepalen waar het heen moet en wat zij zelf wil. De vol wassene is bij dit werk niet meer dan een organisator, een figuur die voorwaarden schept voor de jonge mensen om zelf naar eigen aard tot leven te komen. Zo is het ook in het clubhuiswerk. Het is bijna twee jaar geleden dat een bekende Schie damse figuur, de heer Karei Schol- te, van 'dit werk in onze stad af scheid nam. Met veel amibitie heeft hij in Schiedam getracht de jeugd de nodige kansen te geven om zich zelf ook buiten het onder wijs te ontplooien. Maar komende maand september zal het twee jaar geleden zijn, dat hij van onze stad afscheid nam en zijn activiteit naar Utrecht verplaatste. Daar wijdt hij zich sedertdien aan het clubhuiswerk in Utrecht-Zuid. En hij doet dat vanuit dezelfde grondgedachten, die ook zijn werk in onze stad vruchtbaar hebben ge maakt. „De jongelui, moeten het ge voel hebben zelf de baas te zijn. Je bent eigenlijk maar de begeleider van wat zij ondernemen". Dat klinkt allemaal heel eenvoudig, maar het betekent beslist nog niet, dat een clubhuisleider nu maar langs de kant kan gaan zitten om te kijken of de kleinere en grotere kinderen het er min of meer goed afbrengen. Geldelijk gesproken is de situatie iets gunstiger dan in Schiedam. Van Rijkswege wordt 40% van de kosten van dit werk gesubsidiëerd. De ge meente Utrecht geeft daarboven 35% en dat is iets meer dan de 25°'ó, die Schiedam kon uittrekken. In Utrecht behoeft dus maar 25% van de exploitatie-rekening uit particu liere middelen gehaald te worden. En dit kwart van de onkosten wordt bijeen gebracht via allerlei acties van de jongelui zelf, via zegeltjes acties, spaarkaarten en de contri buties. De contributies zijn bijzon der laag: voor het eerste kind wordt 60 cent per maand betaald, terwijl het tweede en derde kind uit een ge zin elk 40 cent moeten meebrengen. Voor de rest wordt er geleidelijk liets gevraagd. Karei Scholten vindt dit een uitstekend systeem. Hij acht het gezond, dat uit de betrokken ge zinnen een kleine geldelijke bijdra ge in de kas vloeit, omdat daaruit medeleven en waardering met het clubwerk spreekt. In Utrecht woekert men met de be schikbare middelen. Men doet er aan vrije expressie door woord en gebaar onder deskundige leiding, aan timmeren en aan handenarbeid. En de belangstelling is zo groot ge worden, dat eigenlijk allang een nieuw clubhuis noodzakelijk is. Er wordt buiten het oude clubhuis ook nog gewerkt in een tweetal gym- nastiek-Iokalen. Maar de plannen voor een nieuw clubhuis zijn gereed en wachten nog slechts op de bouw vergunning. Ook zijn er speciale evenementen voor de jeugd. Het Schiedamse „Jeugdjolijt" vindt in Utrecht als het ware zijn voortzet ting in een feest voor de jongelui, dat „Vrije tijd en Bezigheid" ge doopt is. Allerlei wedstrijden, o.a. behendigheidswedstrijden en een avondvierdaagse, worden in de be trokken periode georganiseerd. Ook wordt jaarlijks een club-huiswerk tentoonstelling aan de, steel gesto ken, die ook financieel een succes blijkt te zijn en daardoor de zorgen wat Verlichten kan. En dan zijn er nog die speciale ge beurlijkheden, die samen met an dere clubhuiswerk-organisaties op touw worden gezet. Zo zijn er al sportdagen georgani seerd, die in allerlei opzichten een succes waren. Veel verschil tussen de jeugd van Schiedam en die van Utrecht ziet onze oud-stadgenoot niet. De Schie damse kinderen zijn misschien wat drukker en wat spontaner. In Utrecht bestaat een behoorlijk deel van de inwoners uit ambtenaren van diverse rang. Misschien dat het daaraan te wij ten is dat de jongelui in Utrecht wat rustiger zijn. Maar Karei Schol ten werkt ondanks dergelijke ver schillen ook in Utrecht met geest drift aan zijn ideaal: de jeugd te helpen aan de nodige ontplooiings mogelijkheden. Vrijdag 13 juli a.s. heeft in de Stads schouwburg te Amsterdam de verkiezing plaats van Miss Bril 1962. Deze finale zal worden omlijst door een programma waar van het optreden van Zizi Jeanmaire, de vermaarde echtgenote van de beroemde Franse balletleider Ronald Petit, de hoofd schotel vormt. Het is de eerste keer dat het Nederlandse publiek de gelegenheid krijgt Zizi Jeanmaire in ons land te zien. Zij zal worden geassisteerd door 12 dan sers van het Ballet Roland Petit. Aan deze avond zullen ook Nederlandse artisten van naam medewerking verlenen. Om de titel Miss Bril zal worden gestre den door tien dames, die vooraan eindig den in de in April op de Euromast gehou den demi-finale. Van de 33 halve-finalistes bleven toen voor de eindstrijd over de dames: E. van Wij- gaard uit Schiedam; L. Klekamp en L. Ruggenberg uit Rotterdam; C. v. d. Kamp en G Groenwold uit Oosterwolde; Chr. Lüdtke uit Amsterdam; Z. Wildjer, Groningen; Jong Sjië Chiang uit Deven ter; M. v. d. Heyden, Vught; T. Dijkstra, Brunssum. Reserves zijn de dames W. Engelaar, Nij megen en P. Schot, Hoogeveen. Donderdag, 21 juni jl. herdachten de he ren L. Scheffers, bedrijfsleider en A. Her laar en J. Bras uitvoerders, het feit, dat zij 25 jaar geleden in dienst traden bij de toen nog firma Kuypers Kloppers te Schiedam. De jubilarissen kregen uit handen van de directeur, de heer P. Kuypers, het gouden aannemersbond-speldje aangebo den, alsmede een cadeau onder couvert. De gewezen firmant van de firma Kuy pers, de heer Kloppers, gaf op de recep- persoonlijk geluk te wensen, hetgeen zeer tie ook acte de presence, om deze heren gewaardeerd werd. iiimiiiiinuiiiHiniiiuiniu De bedoeling was het zilveren feest in drievoud in besloten kring te vieren, maar vanzelfsprekend is het feit, dat er veel be langstelling was van relaties en onder aannemers. Tot slot zat men des avonds aan een ge zellig diner aan in restaurant „Europoort". W-' Die 24 platen kon zij niet alleen vasthouden, vandaar dat we die aanbieding nog maar eens overdedenMaar nu in haar nieuwe invalidewagen op straat. {•■■■iiiiiininivuiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiunmiimiiininiiniiiiiiiiiiiimiiiiiniiiiiniminiiniiiiininiinmfi I Dat las je vroeger in van die lekkere ouwerwetse boeken. Dart zat I de familie rond het haardvuur en grootmoeder vertelde spookver- 1 halen. Tegenwoordig liggen ze in stenen bruidsbedden en spreken taal waar getatoueerde zeelui bij blozen. De hete anijsmelk is Coca-Cola geworden en schuchtere jongelingen nozems. De tijden zijn wél veranderd! I Ik herinner me nog hoe heerlijk het was als Moeder een grote zak 1 olienotm over de tafel uitspreidde en we gezellig met zijn allen begonnen te pellen. Nu haalt mijn dochter effe gauw een zak frie- ten met majonés. Nog niet eens zo héél lang geleden was de sectie Toneel de hele I zomer verrukkelijk bezig met het instuderen van een echt Schie- damse Revue! Afgezien van het feit dat we tegenwoordig geen l zomers meer hebben is ook de animo voor die revue totaal ver- I dwenen. Niet bij de sectie Toneel, laat mij er dat even gauw bij I vertellen en zéker niet bij de danseresjes, de zangers, de spelers i en de grapjassen. Maar „het publiekwou niet meer. Enfin, je kunt de klok niet achteruit zetten: de paardetram en de I sproeiwagen zijn ook verdwenen. We moeten mee met ,4a eisen van deze tijd". I Daarom is het zo gezond dat ook de ieugd in de Schiedamse Ge- meenschap vertegenwoordigd is. De sectie Jeugd heeft in 1961 zes j en twintig avonden georganiseerd! Plus nog een drietal ruilbeurzen I waar ongeveer vierhonderd ruilers gerolen hebben! Dat is voor mij een bewijs dat de Schiedamse Gemeenschap niet alleen bestaat maar ook zal blijven bestaan. En daarom kunt V met een gerust hart Uw vier gulden donateurs-geld offeren. Het zal heus geen „weggegooid geld" betekenen! U krijgt er ook nog het I mooie maandblad „gratis" voor thuisgestuurd. Sebcstiaan. Je ziet haar broosheid, haar hulpbehoevendheid niet, zelfs niet, als de chauffeur van de G.G.D. haar in zijn sterke ar men uit de taxi draagt en haar voorzichtig in de stoel bij de tafel neerzet. Je ziet een paar stralende ogen en 't is, alsof we elkaar al jaren kennen Van half 11 tot ruim half 1 heeft zij in het ziekenhuis op haar beurt gewacht, ,,'t Kostte wel moeite", lacht ze opgelucht „want ik begreep heus wel, dat u een paar plaatjes voor me mee zou brengen. En daarom heb ik de zuster gevraagd, asjeblieft op te schieten. Maar dat bloed uit mijn vinger lukte niet erg en nu ben ik nog 3 dagen vlees- en vetloos. Ik heb speciale tablet ten gekregen, dat de bloedvaten opengaan. Als het nu maar geen „Utrecht" wordt, dan vind ik dit niet erg. U bent er en dat is fijn. Och, alles is nu weer fijn na die laatste operatie. Toen had ik geen zin meer om te le ven. Altijd maar pijn. Geen in validewagen. Ik kon me niet voorstellen, dat 't lukken zou, want ik zag nergens meer uit komst in. Maar toch heb ik ver schillende bladen geschreven en om postzegels gevraagd. Dat was in november. Om geld durf je niet te vragen, maar p .stzegels is wat anders. Ik had er 200 kilo voor nodig. En ik dacht: ik kom er nooit. Maar er moest iets gebeuren. De A.V.O.-werk- plaats hier in Hilversum had ook geen werk voor me. Ik krijg van mijn ouders 25. zakgeld in de maand, maar ik wil 't zo graag zelf verdienen. Begrijpt u dat een beetje? Ik bedoelHaar handen maken een mistroostig gebaar. Hoe góed voel ik dit aan Ik maak het pakketje van onze goe de gever uit Schiedam open en leg een stapeltje gramofoonpla- ten vóórhaar neer. Haar gezich tje verkrampt, ze zit er als 'n klein geschrokken vogeltje. Maar dan is ze zichzelf weer neester. „Fantastisch, fantastisch zoveel platen, ik weet echt niet, wat ik nu zeggen moet. Ik weet 't niet. Wilt u zeggen. Wilt u aan die mijnheer zeg gen. Of kan ik hem dit zélf schrijven?" Ik probeer vergeefs dat dikke die ze met St. Nicolaas ont- gevoel in mijn keel weg te slik- ving. „Ik wist er echt geen hebben we gehoord, dat Amster dam 4.50 per kilo betaalt. Hij moet een invalidewagen met 'n motor hebben en een autostuur. Hij heeft een tropische ziekte aan zijn been opgelopen in Nieuw Guinea. Is al een paar maal geopereerd. En nu ga ik voor hem sparen, want iedereen, die mij geholpen heeft, blijft postzegels sturen. En dan zet ik dat geld op de bank en dan zal ik op een dag kunnen zeggen: „Oom, nu kunt u ook een wa gen kopen, want dat heb ik voor u gespaard". Haar stem klinkt schril. Ze heeft nu kennnelijk moeite niet toe te geven aan haar emotie. En weer lukt het. Weer is het haar lach, die door breekt op haar smalle gezichtje. Vlugger praat ze, als ze 't heeft over al die pakjes en brieven, ken. Wat zijn wij, gezonden, ontstellend ondankbaar, wat denken wij weinig aan mensen zoals Annie Callenbach. Maar dit moet toch anders worden „O, Johnny Hoes, De Limbra- zusjes, Ria Valk. En walsen en accordeonmuziek. Ik weet echt niet, wat ik zeggen moet en toch wil ik u nog vragen." Twee kleine handen leggen zich op mijn arm. „U moet me niet onbeleefd vinden, dat ik weer vraag. Maar weet u mijn oom is ook invalide en nu ga ik voor hem postzegels sparen. Ieder kilo brerst ƒ3 'O op, maar nu raad mee, maar toen wist ik ook, dat er nog goede mensen waren. Dat ik toch niet voor niets leef. Weet u, dat ik van avond voor 'teerst naar type- les ga? Ik heb vroeger breien geleerd en dat was ook erg moeilijk, maar nu kan ik prach tige baby-truitjes breien. Ik heb al een neefje van mijn broer" Haar donkere ogen dwalen naar een baby-foto. „binnenkort gaat mijn zus trou wen en dan komt er misschien ook weieens een tijd, dat ik wéér mag breien. Ik doe 't wel niet zo vlug hoor! Ik ben nu weer verschrikkelijk blij. Ik heb een nieuwe invalide wagen, ik heb een radio en pickup- combinatie in mijn eigen ka mertje. Ik heb weer nieuwe platen erbij. Hoeveel wel?", vraagt ze bijna aarzelend. Als ik vertel, dat het er 24 zijn, is het even stil. Bekijkt ze aan dachtig de fleurige hoezen. „Dat dit allemaal voor mij is". Weer die zenuwtrek over haar beweeglijk gezichtje, maar toch ook weer haar dappere lach. „Ik ben welpenleidster van het wolvennest van de scouts in België. Ik ben dan de duivelin maar in de goede betekenis hoor", zegt ze olijk. „Dat uni form moet u eens zien". Haar moeder Hat het mij zien. Een lichtblauwe bloese, don kerblauwe rok en een witte pet, het insigne op haar schou ders van die bloese bevestigd. „Het was geweldig om op de wimpel van een leeuwenklauw die belofte daar in Hamme af te leggen. Ik hoor nu bij hen, al ben ik de enigste, die „zo" ben. „Ze maakt een bijna ver ontschuldigend gebaar naar haar benen. „Maar als ze gaan kamperen in september, mag ik hopelijk mee, als de dokter toestemming geeft". De gloednieuwe geblindeerde kofferschrijfmachine moet ik natuurlijk ook zien. „Het kost me f 22.van mijn zakgeld, maar als ik mijn diple rijg Vervolg op ia 2

Het Nieuwe Stadsblad | 1962 | | pagina 1