Het nieuwe ROMEINSE TECHNIEK k K achter de stopmand GERON UIT SCHIEDAM WINT PROVINCIAAL JUWEEL Waterleiding en Verwarmingsstelsels in de oudheid WOENSDAG 4 JULI 1962 14e JAARGANG No. 53 OPLAGE 26.100 EXEMPLAREN Verschijnt woensdag en vrijdag in Schiedam en Kethel. AAN DE DONATEURS VAN DE SCH1EDAMSE GEMEENSCHAP Groot succes voor amateur toneelspelers Museumnieuws tl Redaktie en advertenties BROERSVEST 12S Schiedam (C J v d Klinlc) telefoon 010-67368 en 63939 Kantooruren: dagelijks (behalve zaterdag) v4n 9-1 en 2-6 uur Centrale administratie Randstad-edities: Koornmarkt 34, Delft, telefoon 01730-23627 Tarieven op aanvraag1. De „Randstad-edities" geven plaatselijke uitgaven in 'Delft, Schiedam, Vlaardingen, Maasluis, Rijswijk met de rond deze steden gelegen dorpen en 'n streek-editie voor geheel Westlarrd In de schoolboekjes leren we in het algemeen wel dat de Romeinen uit de oudheid technisch knappe lieden waren. Vaag komt daarbij dan meestal iets te pas over hun waterleidingen en hun verwarmingsstelsels. Maar het is een gelukkige gedachte geweest van het Museum „Flehite" te Amersfoort eens een tentoonstelling te wijden aan het thema „romeinse techniek". De oudheid komt daarmee als het ware in zeer concrete gestalte op ons af. IVat opgravingen betreft moet onze stad het doen met weliswaar heel interes sante ontdekkingen, maar het ligt voor de hand, dat het daarbij niet gaat om een compleet levensbeeld, zoals de hoge cultuur van de Romeinen weet achter te laten bij degenen, die een verzameling van hun prestaties bijeen zien. t Romeinse villa ut het Germaanse gebied. Het meeste op de tentoonstelling is afkomstig uit de eerste eeuwen na Christus, uit de „pax romana", de vreedzame periode, die begon toen Augustus in 31 voor Christus bij Actium een einde maakte aan de bloedige burgeroorlogen. In betrek kelijk korte tijd werd het platte- ïandssladjc R...aiccn ..^reldslad, een brandpunt van cultuur, van kunst en recht, van technische ont wikkeling en hygiënische vooruit gang. En binnen enkele generaties werd de stad door een ongeveer 10 000 kilometer lang net van groten deels verharde wegen verbonden met de uithoeken van een impe rium, aan de grenzen waarvan ook de voorouders van de tegenwoor dige Belgen, Duitsers en Nederlan ders woonden. Velen van hen woon den ook binnen het bezettingsge- bied van de romeinen en leerden uit de eerste hand allerlei technische nieuwtjes kennen. Onvoorbereid waren ze niet, want ze waren in het geheel niet de primitieve barbaren, die wij soms uit oude schoolboekjes menen te kennen. Uit moderne ar cheologische onderzoekingen is in tegendeel gebleken, dat het peil van de inheemse beschaving bij de komst van de romeinen helemaal niet zo laag was. Een flink stuk van het verschil stak hierin, dat de ro meinen echte stedelingen waren, die binnen de plattelandscultuur van onze streken met hun typische am bachtelijke sfeer hun stedelijke beschaving en industriële piodoktie inbrachten. We spraken al van waterleidingen en verwarmingsstelsels. De tentoon stelling maakt ons op deze punten al heet wat duidelijker. Zoals alge meen bekend is werd het water via aquaducten aangevoerd. Deze wer den zo gebouwd dat over grote af standen een gelijkmatig verval werd gehandhaafd en op de plaats van verbruik de juiste hoogte werd be reikt. Zo is b.v. vanuit de Eifel een leiding van bijna 80 kilometer ge construeerd, die Keulen en Bonn van water voorzag. Vanaf het aqua duct kwam het water in een soort watertoren, van waar het op een merkwaardige wijze werd verdeeld; niet zoals tegenwoordig door hoofd buizen naar de verschillende wij ken, maar in drie sociaal verschil lende groepen. Deze hadden onder ling een verschillende prioriteit, want de tappunten lagen niet even hoog en bij langdurige droogte kon het voorkomen dat twee van de sys temen zonder water kwamen te staan. Dat trof dan allereerst de lei ding, die welgestelde particuliere huizen via kleine eigen watertorens bediende. Natuurlijk moest men voor het gebruik betalen en voor dat doel waren in de huisleidingen genormaliseerde ventielen inge bouwd, die een bepaalde doorstro ming toelieten. Hei was dus een soort vast recht. Werd het water nog schaarser, dan viel het systeem uit, dat openbare gebouwen, thea ters en kunstwerken van water voorzag. Practisch steeds bleef er water be schikbaar voor de opera publica", het systeem, dat water toevoerde naar de opeub*:c- waaruit een ieder in de gehele stad water kon halen. Ook het thema „verwarming" wordt op deze tentoonstelling behoorlijk toegelicht. Het romeinse centrale verwarmingsstelsel was eigenlijk heel modern want het was een sys- Doorsnede door de badvertrekken van een Romeinse villa. Wat doe je, als je bij je broei in Den Helder logeert en er wordt een beroep op hem gedaan om mee te spelen in het W.G.W. (veteranen-elftal), dat de clubkleuren in Bakkum hoog moest houden en je als gasten óók mee mocht in de comfortabele autobus. Dan zorg je, dat je in minimum van tijd „klaar voor de start" bent men mocht zich ter elfder ure nog- eens bedenken!en je gaat mee. Ergens in je de wroeging, dat je je schoonzuster alleen liet, maar die had immers alle be zwaren weggewuifd De stemming in de bus was na tuurlijk opperbest en.vanzelf sprekend hoog gespannen! Waarom ook niet, tenslotte spe len ze geregeld hun partijtje in de zomeravondcompetitie, en dan is iedere wedstrijd beslist geen verloren strijd!! De ad ministrateur van W.G.W. maak te zich alleen maar zorgen, of er nu op die speldjes, als ze die zouden winnen (zoals een paar jaar geleden) weer Vet. Dag nu 1962, zou staan. Als je veteraan bent, (en dus over de 30), dan heb je als voetballer meestal een buikje. Daarom had dat speldje hem nogal gcirriteerd, o, beslist niet de eerste dagen, want toen prijk te 't vol trots op de revers van zijn colbertjasje. Maar toen iedereen zich een hoedje lachte om die „Vet. Dag" en hij be slist zijn buik niet kon verdon keremanen, och, toen verhuisde dat speldje gauw ergens in een bureaulaadje. En u weet dan wel, hoe 't dan daarmede ver der gaat. De glins is er beslist van af en wat hadden ze er alle maal toch voor gezwoegd! In een open brief eigenlijk had de goede administrateur een dringend beroep gedaan op 't Bondsbestuur, om die discrimi nerende tekst om te laten smel ten tot volledig: „Veteranen- dag 196''". In gedachten zag hij al die 13 speldjes al in handen van de aanvoerder.'t Zou be slist anders verlopen. Helaas! De K.N.V.B. afd. Noord-Hol land organiseerde traditiege trouw haar Veteranen Dag, waaraan op 1 juli maar liefst 86 elftallen deelnamen. Dat bete kent een 1000 veteranen bij elkaar, om de naam van de club, waarn men eats, jong, kwiek en lenig, het shirtje gedragen had. Clubliefde, die met 't klim men der jaren en het in omvang toenemen, niet weg te cijferen was en (nog) is! Fleurige vlaggen en muziek, we zen het strijdtonele „het C.S.V.- terrein in Bakkum aan. Je kreeg even een visioen van een wriemelende mierenhoop, maar hoe viel dit alles mee. De organisatie was perfect, er waren extra kleedlokalen door middel van tenten. De wedstrij den begonnen strikt op tijd, scheidsrechters waren er vol doende en waagden zich zelfs in een eigen teamverband tegen een ander eltfal. De uitslag weet ik helaas niet, al mijn aandacht was voor W.G.W.! Je eigen broer na ja ren weet te zien spelen, is een sensatie apart! Hij moest er blijkbaar even ,in komen', 't liep een beetje stroef, 't kan ook aan de kwaliteit van de grasmat ge legen hebben! Maar tóch maak te hij een doelpunt. Al werd 't een gelijk spel en toen moest de beslissing via strafschoppen in een speciaal daarvoor bestemd doel komen. 't Werd een gewonnen wed strijd voor W.G.W., maar de Er zijn al zóveel donateurs dat we ze hier massaal gaan toespreken! Geachte donateurs, Het is mij een buitengewone eer U, namens het dagelijks bestuur van de S.Gnee, das niks, zo beginnen alle redevoerders. Moet U horen! U ontvangt tien maal per jaar ons blad. U leest het en vindt het interessant. U vindt het zó interessant dat U denkt: „Hé, dat zou leuk zijn voor Kees in Australië of voor Oma in het Bejaardenhuis te Klundert of voor onze Bep in Geldrop." Maar als U het wegstuurt bent U het kwijt. Daar heeft de S.G. iets op gevonden: Alle donateurs hebben het recht om een tweede exemplaar te bestellen voor 2^0 per jaar- "gang. Voor die twee vijftig wordt het verstuurd naar elk adres wat U wilt op de aardbolLeopoldville, MontrealLuzern, Los Angelos, Zutphen of Honselersdijk. Naar iemand die U liefhebt en van wie U weet dat hij of zij belang stelt m het doen en laten van SCHIEDAM. Dan kunnen ze wat lezen van THUIS. Ik heb zélf een zus in Canada en zij vreet het blad bijna óp als ze het in haar bus gevonden heeft. Van een ingenieur in Pakistan heb ik gehoord dat ie zelfs de ad vertenties van buiten leert. U zult denken: „Wat hééft zo'n man daar nou an?" Daar heeft ie een heleboel aan. Hij heeft er een band aan met zijn geboorteplaats. Hij kan zich even in Schiedam voelen. En als hij over zeven jaar op vakantie mag naar hier, dan is zijn stad niet vreemd voor hem geworden. Dan heeft ie Nieuwland gezien, door het Beatrixpark gewandeld en vakantie-spelen beleefd. Dan hoeft ie niet eerst meer te wennen, dan mist ie de dingen niet zo, die in die zeveji jaar verloren gingen, want hij heeft er over gelezen in ons blad. Dan ként ie Schiedam nog. Twee gulden vijftig per jaar voor onze donateurs! Geef het adres van Uw zoon, Uw broer, Uw dochter, Uw vriend .ven op aan hei Bureau van de Schiedam se Gemeenschap in de Plantage. Ze barsten daar van het werk, maar dit doen zc er graag nog bij! Sebastiaan. leem van vloerverwarming. Onder de huizen zat een dubbele vloer waarvan een gedeelte stookruimte was. Hierin brandde een vuur van takken, dat door een bediende werd onderhouden. De warme lucht en de rook van de niet te hoge tempe ratuur van circa 50 tot 70 graden C streken vanuit het z.g. praefur- nium onder langs de stenen vloer en werden door 4 tot 6 in de hoeken geplaatste schoorstenen afgevoerd. Voor dit zacht brandende boven- luchtvuur, dat niet op een rooster maar direct op de grond lag, was slechts een zeer geringe trek nodig, zodat men er mee kon volstaan de schoorsteen onder de dakgoot te la ten eindigen. Het verwarmingsstel sel in de badgelegenheden was iet wat ingewikkelder maar berustte toch eigenlijk op hetzelfde eenvou dige principe. Wie een macht van wetenswaardigheden omtrent de tehniek van de romeinen wil bele ven doet er goed aan een vacantie- dagje naar Amersfoort te gaan. De tentoonstelling is nog geopend tot 15 juli. volgende wedstrijd moest er een zijn met als uitslag 30! De elf W.G.W.-mannen met een to taal gewicht van 935 kilo, een pracht gewicht voor al die „stamboekmannen", waren vol goede moed. 't Werd een faire strijd, oponthoud voor blessures waren er niet, tenslotte kunnen veteranen wel tegen een flink stootje. Boven 't doel zag men reeds de speldjes zweven, met of zonder „Vet. Dag" erop des noods Men ging béter com bineren, 't zat er even in. Maar dat was ook bij de tegen partij! Om een lang verhaal nu maar kort te maken: 't bleef bij 10 voor W.G.W. Twee doelpunten dus te weinig en 13 speldjes dus in Bakkum achtergelaten. Jammer voor W.G.W., ik had ze zo graag die „Vet."-sieraden gegund. Volgend jaar beter! Op de terugweg werd tenminste al een elftal geformeerd! De heer D. J. Aten, die de speldjes na afloop aan de zege- v'erende elftllen uitreikte, (de heer Aten is lid van het Dag. bestuur van de K.N.V.B., afd. Nd. Holland) zal dit graag ge daan hebben, 't Was voor alle voetbalminnenden een heerlijke dag, al hadden we er graag een zonnetje bij gehad. Maar dat schijnt in deze zomer een bijna ónmogelijke wens te zijn De heren Aten, Wilmink, Ho- gervorst en Duinker kunhen in elk geval op een geslaagde „Vet. "-Dag terug-ien. Mieke. Vrijdagavond j.l. werd in de Stads- doelen te Delft door de wnd. Com missaris van de Koningin in de pro vincie Zuid-Holland, Mevr. Mr. C. A. de Ruyterde Zeeuw, aan de geref. amateurtoneelgroep Geron als win naar van de voorronde van het Na tionaal Landjuweel in Zuid-Holland het provinciaal juweel uitgereikt, beschikbaar gesteld door de com missaris van de Koningin in de prov. Zuid-Holland. Dit wissel-ju weel bestond uit een speciaal door de Leerdamse glasfabriek vervaar digde prachtige vaas, waarvan maar 1 ex. werd gemaakt. Hierdoor wordt Geron mededinger in de strijd om het Nationaal Land juweel, dat in mei 1963 in Haarlem in de Stadsschouwburg zal worden gehouden. Met de opvoering van „Het is tijd, Dr. Schweitzer" heeft Geron zich dus geplaatst onder de meest voor aanstaande toneelgroepen in Neder land. Een prestatie, die nog aan be tekenis toeneemt, indien men be denkt, dat onder de overige 9 deel nemers in deze provincie enkele se rieuze gegadigden voor deze eerste plaats waren. Meerdere van deze gezelschappen werken namelijk, evenals Geron, onder een beroeps regisseur. Onder de vele genodigden bevond zich ook de Burgemeester van Schie dam, Mr. J. W. Peek. Zoals bekend behaalde Geron in de wedstrijd, georganiseerd door de Sectie Tonee' vnnde S.G., met dit toneelstuk de tv ;ede prijs. In vroeger eeuv en wedijverden de „Cameren van Rhetoryca" op Land juwelen met elkander in welspre kendheid en toneelspel. Enige jaren geleden werd deze traditie in ere hersteld en werd door de Haar lemse Toneelclub het door H.M. de Koningin beschikbaar gestelde „ju weel" gewonnen. Deze Toneelclub zal in 1963 een Nationaal Landju weel „ophangen". Deelnemers zijn de winnaars van de voorronden in ieder van de Nederlandse provin ciën en de steden Amsterdam, Rot terdam en 's-Gravenhage. Ter voorbereiding van de zomertentoon- stellingen sluit het Schiedams Museum donderdag, 28 juni a.s. tijdelijk de deu ren voor het publiek. Op vrijdagavond 20 juli a.s. opent dan de grote fototentoonstelling „Het men selijk gezicht van Europa" onder auspi ciën van de Raad van Europa. De ten toonstelling is samengesteld uit honder den voortreffelijke opnamen, die allemaal kijkjes zijn op het gewone doen en laten van jonge en oude mensen in de Euro pese landen. Voorts onthult het museum dan „Het politieke gezicht van Europa" in een zaal, die door de bekende politieke tekenaar Opland speciaal voor deze gelegenheid wordt verlucht. Ook is er een zaal met het project voor een nieuwe stad, „Nieuw Babylon", van de Amsterdamse kunstenaar Constant Nieuwenhuys. Ar-dere plannen zijn nog in bewerking.

Het Nieuwe Stadsblad | 1962 | | pagina 1