Met dralon is mogelijk ZULLEN WE EEN KOELKAST KOPEN SCHEEPVAART MAAKTE ONASSIS TOT DE RIJKSTE MAN TER WERELD alles Het voorlichtingsbureau voor de voeding meldt: VAN ARM TOT RIJK Hij is voortdurend uit op geld, maar hij waagt nooit een gokje Vlot en toch gekleed voor jonge da mes is dit, door Bessie Becker ont worpen, driedelige bikini-ensemble met Bermuda-shirt en los, luchtig hangend jasje. Het praktische, ge makkelijk te onderhouden materiaal is blauw-witte dralon-cuprama. Waneer men op dralon-modeshows de gelegenheid krijgt zich te laten voorlichten over de verwerkte stof fen, toont men zich steeds weer verrast over de vele aspecten van deze kunstvezel. Blijkbaar is nog lang niet iedereen zich ervan bewust, dat van dralon niet alleen bijvoorbeeld linnen-, ba tist- of mouselineachtige stoffen, maar o.a. ook fluweel-, wol-, zijde en brokaatachtige kwaliteiten ver vaardigd kunnen worden, die alle zonder onderscheid de moderne ei genschappen van de dralon-vezel be zitten. Het is in vakkringen bekend, dat met dralon, in een mate zoals met geen andere vezel het geval is, prak tisch alle denkbare toepassingen mogelijk zijn, niet in de laatste plaats door de bijzondere luchtige soepelheid, die in de hedendaagse mode een eerste vereiste is. Heel duidelijk bleek dit weer eens op een dezer dagen gehouden pers show van dralon-modellen uit de normale zomer- en wintercollectie van modehuizen uit België, Dene marken, Duitsland, Frankrijk, Ita lië, Oostenrijk, Zweden en Zwitser land. Getoond werden o.a. charmante in ternationale sport- en après-skimo- dellen, zowel van wasbare, vorm- houdende jersey-pren in fleurige fantasie- en ponchostijl, als in de vorm van practische kleding van dralon-elastic, verwerkt met lurex of gecompleteerd door decoratief ge weven bont. Verder zag men vlotte Franse man telpakjes van glencheck en pepita, soms gevoerd met effen dralon-fla- nel en dan aan beide kanten te dra gen. Bovendien kon men tal van modieuze gebreide modellen, zowel japonnen als mantels en ensembles bewonderen, die het elke vrouw mogelijk maken overdag vlot en praktisch gekleed te gaan. De ge toonde modellen weerspiegelden enerzijds de nieuwste Parijse idee- en en anderzijds ook de befaamde Berlijnse élégance. Onder de verwerkte stoffen zag men praktische en sterke dralon- cuproma kwaliteiten en interessan te combinaties van dralon met wol. Voor mantels en mantelpakjes: tweeds, velours, flausch, gedeel telijk met mohair of kameelhaar, uitstekende cheviot- en shetland- kwaliteiten en niet te vergeten het eerste „drukbestendige" rib fluweel, dat zich onderscheidt door briljante kleuren en een bij zonder fraaie glans. Dit dralon- ribfluweel zou wel eens een alles overheersende rol kunnen gaan Nu de koelkasten door de verlaging van de omzetbelasting goedkoper zullen wor den, zullen velen overwegen een dergelijk nuttig „keukenmeubel" aan te schaffen. Vooral voor hen, die niet dagelijks hun inkopen willen doen en voor hen die geen koele bergplaats hebben en te kampen hebben met zuur-worden van melk en etensresten, spoedig verflensen van groen te e.d., is een koelkast een uitkomst. Gaat men volgens de gebruiksaanwijzing te werk, dan zal in de koelkast een tem peratuur van enkele graden boven nul heersen (plm. 4° C). Behalve in het koel- lichaam vriest het er dus niet, zoals vaak wordt gedacht. En dat hoeft ook niet. Sterker koelen is alleen maar onnodig duur. Een koelkast dient ervoor om levensmiddelen gedurende korte tijd te gen bederf te vrijwaren en dikwijls ook om ze frisser te houden dan bij kamer temperatuur mogelijk is. Onder die korte tijd moeten we dan verstaan een dag of drie, vier, uiterlijk een week voor de meest ganbare waren, die spoedig aan be derf onderhevig zijn. spelen in de voor de herfst ver wachte comeback van de cordu- roymode. Voor Japonnen en lichte mantel pakjes: soepel vallehde jersey, fijne kam garenstoffen in glanzende satijn of garbadinebinding en bonte fla nelachtige schotse stoffen, om ons tot de belangrijkste weefsels te bepalen. Nieuwe stoffen: Chengeant mantelpopeline van Belgische oorsprong van 100% dralon, en van Franse herkomst: geïmpregneerde stoffen van dra lon met wol, speciaal voor regen mantels en gepresenteerd onder de naam dorcoat. Eveneens uit Frankrijk: gewezen kant van 100% dralon voor elegante mid dag-ensembles. Wij willen er nogmaals uitdrukke lijk op wijzen, dat het hier uitslui tend modellen uit de normale col lecties van de Europese confectie betrof. Een aparte groep vormt een aan tal door toonaangevende Franse, Duitse en Italiaanse modehuizen met elegant raffinement ontworpen avondjaponnen van prachtige dra- lon-fluweel, -cloqué en -brokaat. Een allercharmanste illustratie van wat men voor zeer speciale gele genheden van de mooiste en su- bliemste dralon-stoffen kan cree- eren. Bij het kopen van een koelkast zijn naast het merk en de prijs de grootte en uitvoe ring van de kast van belang. Bij het berekenen van de prijs dient men rekening te houden met het brandstof verbruik. Een kast, die in aanschaf duur is, kan door een lager gas- of electriciteits- verbruik op den duur minder kosten dan een goedkopere kast, die meer brandstof verbruikt. Aan de hand van de geldende gas- en electriciteitstarieven is dit te be rekenen. Het stroomverbruik van een absorptie-koelkast is driemaal zo hoog als dat van een compressiedcoelkast. Een goede maat is voor een gezin van 4 personen 120 a 140 liter, voor een gezin van 6 personen plm. 150 liter. Natuurlijk moet de toekomstige plaats van de koelkast in het oog gehouden wor den. Bij voorkeur zet men hem niet vlak bij een fornuis, centrale verwarmingsbuis of -ketel of voor een zonnig raam op het zuiden. In een kleine keuken is een koel kast die ingebouwd kan worden of een koelkast met een platte bovenkant, die als tafel dienst kan doen, plezierig. In het vriesvak kan soms een temperatuur van ongeveer 10° C worden bereikt. Dit is niet laag genoeg om een voorraad snel te bevriezen en enkele maanden te bewaren, wèl b.v. om diepvriesprodukten 1 a 2 weken in bevroren toestand te hou den en om vlug ijs te maken. Wil men geregeld een paar pakjes „diep vries" in huis houden, dan is zo'n vak ge makkelijk. Voor het werkelijke diepvrie zen moet een temperatuur van tenminste 20° C bereikt kunnen worden. Let u er wel op, dat u een betrouwbare garantie van enkele jaren op het koel systeem kunt krijgen. Dit is bij bekende merken steeds het geval. Laat de aanslui ting door een erkende installateur verzor gen. De meeste niet geconserveerde levens middelen kunnen met goed resultaat in de koelkast opgeslagen worden. Uitzonderin gen zijn o.a. mayonaise, olie, peren, bana nen, komkommers en tenzij ze in zeer goed sluitende bakjes opgeborgen zijn sterk ruikende produkten als gerookte vis, uien, citroen, meloen, scherpe kaassoorten. Ongeopende „blikjes" en andere artike len, die evén goed buiten als in de koel kast bewaard kunnen worden, kan men er beter buiten houden, om ze niet on nodig plaats te laten in nemen. Hiertoe behoren o.a. blikjes gesteriliseerd vlees, groente- en vruchtenconserven en dran ken. Moeten dranken gekoeld zijn, dan kunnen zij enkele uren voor het gebruik in de koelkast geplaatst worden. Gerechten als vleeswaren, slaatjes, fruit en pudding kunnen daarentegen het beste niet zo uit de koelkast geserveerd worden, omdat hun smaak minder goed uitkomt als zij zeer koud zijn. Algemene wenken voor het gebruik van de koelkast •k Open de deur zo weinig mogelijk bij het inzetten en uitnemen van de spij zen laat hem niet openstaan. Zet geen warme spijzen in de koel kast laat ze eerst afkoelen. ir Dek de spijzen, met uitzondering van rauw vlees, af met plastic hoesjes of deksels, de flessen met doppen, kur ken of capsules; vierkante of recht hoekige plastic of glazen bakjes ne men minder plaats in dan ronde scha len of pannen met deksels. Zet rauw vlees en rauwe vis, nadat ze uitgepakt zijn, het dichtst bij het koellichaam, zo mogelijk in de lek- lade; melk en gekookte of gebakken spijzen kunnen ernaast of eronder geplaatst worden, afhankelijk van de indeling van de koelkast. Zorg dat tussen de bakjes wat ruimte is, zodat de koude lucht kan circu leren. Laat het koellichaam regelmatig ont dooien, bij voorkeur wanneer de kast weinig gevuld is; zorg dat de rijp- laag niet dikker wordt dan 1 cm. Maak de koelkast dan meteen schoon met heet sodawater, niet met zeep of andere sterk ruikende reinigings middelen. Droog hem goed na om sterke rijpafzetting te voorkomen. Gemiddelde bewaartijd van: rauwe vis 1 a 2 dagen; rauw vlees plm. 3 dagen; melk, yoghurt 3 4 dagen; gekookte spijzen plm. 3 dagen. Een vouwblad met wenken: De koelkast, aankoop en gebruik, wordt uitgegeven door de Ned. Vrouwen Electriciteitsver- eniging, Arnhem, in samenwerking met de Nationale Federatie voor Huishoude lijke en Gezinsvoorlichting en de Stich ting voor Huishoudelijke Voorlichting ten Plattelande te Den Haag. Indien een arm man op een gegeven mo ment rijk wordt, wat geldmiddelen be treft, dan is er in de meeste gevallen een merkwaardige geschiedenis aan verbonden De geschiedenis van een fantastisch succes in het leven, zoals bijvoorbeeld Aristoteles Socrates Homer Onassis ondervonden heeft. Onassis Arie genoemd door zijn goede vrienden begon zijn carrière met slechts 500,maar was reeds dollar-miljonair op 25-jarige leeftijd. Thans kan zijn for tuin rustig op een miljard gulden worden geschat Onassis heeft wel een heel merkwaardige jeugd gehad. Toen hij geboren werd in 1922 waren zijn ouders welgesteld, maar vijftien jaar later was zijn familie vrijwel tot de bedelstaf gebracht. De familie woonde toen in Smyrna, dat in 1937 door de Turken werd bezet. De Turkse bezet ting had geen enkele consideratie met de familie Onassis. De vader van Aristoteles werd dan ook al spoedig gevangen gezet in een concentratiekamp en enige bloed verwanten werden in het openbaar opge hangen op een groot plein in Smyrna. Vermomd als zeeman ontvlucht op Amerikaans schip Alle Grieken in Smyrna (zij maakten bijna tweederde deel van de bevolking uit) werden door de Turken vermoord of genoodzaakt om te vluchten. Ook Aristo teles Onassis ontkwam aan arrestatie en wel dank zij de hulp van het Ameri kaanse consulaat. Vermomd als zeeman bracht men hem aan boord van een Ame rikaans schip, dat hem naar Griekenland bracht. Hier aangekomen, stelde Aristo teles alles in het werk om zijn vader voordien een zeer gefortuneerd handelaar in tabak in Smyrna vrij te krijgen, als mede enige andere familieleden, die nog in leven waren. Dit gelukte hem en uit dankbaarheid hiervoor brachten zijn va der en andere familieleden korte tijd later hun laatste geld bijeen om Aristoteles de gelegenheid te geven naar Zuid-Amerika te emigreren, waar hii in slechts enkele jaren een enorm fortuin wist te vergaren Slechts 500,— op zak Aristoteles was de hoop van de zo zwaar getroffen familie Onassis en hij heeft zijn familie niet teleurgesteld. Hij ging op 16- jarige leeftijd met een kapitaaltje van slechts 500,naar Zuid-Amerika, waar hij onderdak vond in een goedkoop pen sionnetje. Reeds twee dagen na zijn aan komst in Buenos Aires solliciteerde hij met succes naar een ondergeschikte be trekking op een elektriciteitsbedrijf. Ondanks de taalmoeilijkheden had hij het werk in drie weken onder de knie en toen ontpopte zich ook het genie Onassis. In zijn vrije uren werkte hij namelijk vrij wel qnafgebroken om emplooi te vinden in de tab-'tshardel, waarmee hij indertijd door zijn vader enigszins op de hoogte was gebracht. Hij werkte van elf uur 's avonds tot zeven uur in de morgen en van tien uur 's morgens tot elf uur 's avonds en gunde zich dus slechts drie uur slaap per dagZijn slaapkamertje in het armoedige pension in Buenos Aires was het tabakimportkantoor, maar dit bleek geen bezwaar, want in nauwelijks twee jaar verdiende hij 20.000,Eerst toen was er volgens Aristoteles voldoende reden zijn betrekking bij het elektriciteits bedrijf op te zeggen en zich alleen aan de atbaksimport te wijden. Het resultaat van deze beslissing was, dat hij een jaar later een kapitaaltje van 100.000,op de bank had. In 1928 had de jonge Onassis op het ge bied van de handel reeds zoveel opzien barende prestaties geleverd, dat de Griek se regering hem zonder veel bedenkingen machtigde een handelsovereenkomst met Argentinië te sluiten. Als beloning hier voor werd hij benoemd tot Grieks consul generaal in BuenosAires, hoewel hij toen :iog maar 22 jaar oud was Drie jaar later dollar-miljonair Drie jaar later was Onassis reeds dollar miljonair, maar dit was hem nog niet ge noeg. Hij wilde meer en toen de scheep vaart in grote moeilijkheden kwam ten gevolge waarvan de prijzen van de sche pen enorm zakten, sloeg Onassis toe. Hij schakelde van de tabakshandel over op de scheepvaart, ondanH het feit, dat de tabak hem voortdurend flinke winsten in han den speelde. Hij stak zijn geld in sche pen. Voor 100.000 dollar kocht hij zes vrijwel nieuwe schepen, die samen zes miljoen dollar hadden gekost. Vier van de schepen liet hij opleggen in afwachting op betere tijden. Twee hield hij in de vaart. De volgende grote stap van Aristo teles was een opdracht aan een grote Zweedse scheepswerf om een grote olie tanker te bouwen. Olietankers hebben een grote toekomst, zei hij en hij kreeg gelijk. Twee jaar na de aflevering van de eerste olie-tanker, brak namelijk de twee de wereldoorlog uit. Onassis stelde zijn vloot ter beschikking van de geallieerden, die hem graag hoge huurprijzen wensten te betalen. Deskundigen in de scheepvaart beweren zelfs, dat dit Onassis niet minder dan 100 miljoen heeft opgeleverd! Hij negeerde experts Na afloop van de oorlog was Onassis er van overtuigd, dat de vraag naar olie en derhalve de vraag naar olietankers voort durend groter zou worden. Hij kocht dan ook zestien overtollige oorlogstankers en vrachtschepen voor 20 miljoen dollar en op enige scheepswerven liet hij de groot ste tankers bouwen, die de wereld ooit gezien hadden. Wederom gokte Onassis goed, want zijn verwachtingen werden volkomen bewaarheid. Toch bleef Onassis ondanks zijn grote rijkdom buiten de scheepvaartwereld vrij wel onbekend. Een paar jaar geleden ver anderde dit echter, toen hij de aandacht trok door de aankoop van het Casino in Monte Carlo, alsmede enige hotels aldaar Hij werd toen bekend als de man, die de „bank" van Monte Carlo kocht! Hij spreekt vier talen Onassis is thans geen Griek meer, doch een genaturaliseerde Argentijn. Zijn sche pen varen onder verschillende vlaggen en ook zijn kantoren zijn in vele landen van de wereld gevestigd. Zelf is hij ook bij zonder internationaal. Hij voelt zich in vele landen van de wereld goed thuis en hij spreekt vloeiend vier talen: Grieks, Spaans, Frans en Engels. Hij is thans ruim vijftig jaar oud en hij leeft in grote weelde. In Monte Carlo, waar hij vaak vertoeft, ontdekt men hem regelmatig in gezelschap van belangrijke figuren van koninklijke bloede, met wereldberoemde staatslieden, zoals Winston Churchill, met bekende film- en zangsterren, alsmede met de moeilijk te benaderen Greta Garbo. Enige jaren geleden liet hij een privé- jacht bouwen, waarvan de kosten niet minder dan tien miljoen gulden bedroe gen. Het is ook het meest luxieuze jacht ter wereld. Het is voorzien van een prach tig zwembad, een dansvloer, een bioscoop en een privé-hospitaal, terwijl bij elke kajuit een zeer kostbare badkamer is ge bouwd. Onassis brengt veel van zijn tijd aan boord van dit jacht door. Zijn groot ste liefhebberijen zijn skiën, zowel te wa ter als op sneeuw, paardrijden, dansen en zwemmen. Onassis gokt nooit Opmerkelijk is echter, dat Onassis nooit een gokje waagt in zijn Casino te Monte Carlo. Zoals vele miljonairs, die miljonair blijven, heeft hij geleerd nooit op geluk te vertrouwen. Hij is één van de rijkste mannen ter wereld, maar in zijn huwelijksleven is het hem minder voor de wind gegaan. Hij knoopte relaties aan met de bekende Ita liaanse zangeres Maria Callas en dit leidde tot een scheiding. Hoewel hij genoeg verdiend heeft om de rest van zijn leven in weelde te leven, is hij er toch nog voortdurend op uit om zijn bezittingen uit te breiden. Zo vliegt hij nog steeds duizenden kilometers per jaar om zijn zaken persoonlijk te leiden en hij zorgt er wel voor steeds direct de beschikking te hebben over zo ongeveer twee miljoen dollar voor het geval hij tegen een voordelig „zaakje" zou aan lopen

Het Nieuwe Stadsblad | 1962 | | pagina 10