DIT KOMT NOOIT WEER n 20-507# korting Japonnenf 10.- 115.- f 20.- Mantelsf 35.- f 45.- f 55.- Regenmantels f 35 - f 45 - f 55 - DIVERSE KOOPJES IN ONZE JONGENSAFDELING dames-, heren-, kinderkleding BROERSVEST 111 - SCHIEDAM Lord Nuffield begon met f 12.50 per week en gaf later 270 miljoen gulden weg Heren Overhemden NU vanaf f 6.95 Heren Pantalons. NU vanaf f 19.50 I Heren Nylon Regenjassen NUf 23.75 Originele Hazewind-Parka's Heren ColbertsNU vanaf f 27.50 Heren Demie'sNU vanaf f 29.50 Heren RegenjassenNU vanaf f 39.50 Heren CostuumsNU vanaf f 45.— Zware Sporttruien, profiteer nu, vanaf 17.95 Shorts, Handschoenen, Heren shawls, Zelfbinders enz. Alle artikelen van dit seizoen in onze totale uitverkoop Meisjes jurken f 5.- f 10.- f 1 5.- Meisjes regenmantels f 1 5.- f 20.- f 25.- I 13 0 Alles moet weg uit onze Herenafdeling om plaats te maken voor de uitbreiding van onze afdeling Dames- en Kinderkleding. voor OOK SPECIALE AANBIEDINGEN IN. VAN ARM TOT RIJK UITVERKOOP ALJA door John Coftrell Wat zou u doen als u 270 miljoen gulden ter beschikking had? Een huis laten bouwen en heerlijk van het geld rentenieren? Men kan zo mooi over deze vraag dromen maar toch zijn er wel mensen, die werke lijk voor deze vraag worden gesteld en dat was William Richard Morris, graag van Nuffield, president van de grote British Motor Corporation. Hoe hij van arm tot rijk werd is een van de meest merkwaardigste en vreemdste geschiedenissen van de wereld. Hij begon zijn carriere zonder geld en zonder titel. Op 'n dorpsschooltje had hij slechts enig onderwijs ge noten maar meer ook niet want op 16-jarige leeftijd werkte hij al bij een rijwielhersteller. Maar in die ja ren had Morris reeds één hartstoch telijke ambitie. Hij wilde chirurg worden maar zijn familie was niet in het bezit van de nodige geldmid delen om hem te laten studeren. Dus manipuleerden zijn gevoelige vingers met steeksleutels inplaats van met een scalpel. Maar.... geen enkele man in Engeland heeft met zo'n groot succes die steeksleutels gehan teerd als Morris. In nauwelijks vijf tig jaar verwierf hij zich een fortuin van meer dan 200 miljoen gulden en zijn geld deed meer voor de weten schap dan hij zelf als chirurg even tueel had kunnen doen Hij begon een rijwielzaak met slechts f40, Billy Morris was een geboren meca nicien, die er van hield rijwielen uit elkaar te halen en ze dan weer in elkaar te zetten. Gedurende negen maanden repareerde hij met veel enthousiasme fietsen tegen een loon van 12,50 per week. Toen hij zijn baas een rijksdaalder opslag vroeg werd hem dit geweigerd. Hij nam ontslag en hij zette zelf een rijwiel zaak op in de voorkamer van de schamele woning van zijn ouders met een kapitaal van slechts ƒ40, Korte tijd later huurde hij een oude stal en dit werd spoedig een soort rijwielfabriek. Hij vond 't in die tijd de gewoonste zaak van de wereld de vele tientallen kilometers tussen Ox ford en Birmingham en terug op zijn fietsje af te leggen om onder delen voor zijn fietsen te halen. In de nacht werkte hij dan om zijn or ders klaar te krijgen Hij maakte zeer lange arbeidstijden maar of dat nog niet genoeg was deed hij ook nog dikwijls mee aan verschillende wielerwedstrijden in zijn omgeving met het doel reclame te maken voor zijn fietsen. Op 22-ja- rige leeftijd werd hij zelfs kampioen van drie provincies. Morris was wel gedwongen om hard te werken want hij moest niet alleen zijn „personeel" van twee mensen betalen, maar bovendien nog in het onderhoud voorzien van zijn moeder en zijn zuster. De zaken gingen ech ter goed en in het jaar 1900 kon hij zich er op beroemen een kapitaaltje van ongeveer 20,000.te hebben overgespaard. Billy Morris begon toen met de verkoop van motorrij wielen en hij richtte ook een repa ratiewerkplaats voor motorrijwielen in. In 1904 hij was toen 27 jaar trouwde hij en in het daarop vol gende jaar begon hij met een taxi bedrijf en een auto-verhuurinrich- ting. Droom werd werkelijkheid In deze jaren droomde Morris reeds van een grote autofabriek, die een goedkope ir.aar eficiente auto op de markt zou moeten brengen om deze binnen het bereik van de massa te brengen. En die droom werd spoedig werkelijkheid. Met een kapitaal van slechts ƒ40.000,begon hij met de produktie van de eerste Morris „Ox ford". Het was een tweezitter en de wagen verscheen in 1912 op de markt voor een bedrag van slechts 1650,-. Maar zijn plannen werden wreed verstoord door de eerste wereldoor log. Na de oorlog begon hij opnieuw maar drie jaar later werd hij op nieuw met een ernstige crisis gecon fronteerd. Hij leek geruïneerd want zijn auto's werden bij massa onver kocht opgeslagen maar toen nam William Morris een grote gok, waar bij het om alles of niets ging. Te gen de adviezen van allerlei deskun digen in verlaagde hij de prijs van zijn vierpersoons Morris „Cowley" tot 1000,En de gok slaagde Niet alleen verkocht Morris al zijn opgeslagen auto's maar hij kreeg in korte tijd orders voor meer dan 10.000 auto's. Van dat moment af had Morris geen financiële zorgen meer. Integendeel, het geld stroom de hem toe en het duurde niet lang of hij beheerste de gehele Britse autoindustrie. In 1950 kwam uit zijn fabriek reeds de miljoenste auto Vele malen ereburger Morris werd in 1934 tot baron en in 1938 tot graaf verheven en niet min der dan zes steden benoemden hem tot ere-burger. Als gevolg van de fu sie tussen Morris en Austin in 1951 werd hij voorzitter van de British Motor Corporation, de op vier na grootste autoproducent van de we reld. Ondanks het vele pionierswerk in de Engelse autoindustrie kan men Wil liam Morris oftewel lord Nuffield beter beschouwen als een filantroop dan als een autofabrikant. Hij heeft zelf eens gezegd, dat het verstandig besteden van geld hem meer hoofd brekens heeft gekost dan de kunst om dit geld te verdienen. Elke gift, die hij verstrekte heeft hij steeds weloverwogen. Hij heeft nooit een penny in haast besteed Grote giften voor de medische wetenschap Het was vanzelfsprekend, dat een man, eis zelf chirurg had willen wor. dec en die vaak klaagde over zijn gezondheid, het grootste deel vrn zijn rijkdom zou schenken aan zie kenhuizen en medische laboratoria. Zijn geld heeft het bijvoorbeeld mo gelijk gemaakt, dat mensen over de gehele wereld konden profiteren van het wondergeneesmiddel penicilline. Dank zij zijn geld hebben bijna alle ziekenhuizen in Engeland en de Ge menebest-landen de beschikking over ijzeren longen. Ook werden de zgn. „sprekende boeken" voor blinden gefinancierd uit belangrijke giften van lord Nuffield. In vele gevallen besloot lord Nuf- field tot het doen van een gift nadat hij persoonlijk geconfronteerd was met de nood.. Nadat hij zelf bijv. had geleden tengevolge van een slechte verdoving bij het trekken van een kies en nadat hij was geope reerd aan zijn blinde darm besloot hij een leergang voor verdoving te stichten aan de universiteit van Ox ford. Hoewel hij sinds 1926 meer dan 100 schenkingen heeft gedaan ten bedrage van naar schatting ruim 270 miljoen gulden is hij nog steeds mil jonair. Toch is zijn leven nog altijd sober ingesteld. Hij bezit een betrekkelijk modern huis met slechts twee be dienden en hij kleedt zich ook steeds zeer eenvoudig. Hij lijkt ook in het geheel niet op een miljonair en hij neeft ook nooit als zodanig geleefd. Hij staat er zelfs voor bekend, dat hij zelf zijn sigaretten draait. Ook ziet men hem nooit in een dure auto rijden. Integendeel. De man uit wiens fabrieken duizenden luxueuze auto's komen, rijdt zelf in een voor oorlogse auto van 8 p.k., die niet meer waard is dan hoogstens 1000 gulden Geheim van zijn succes Het geheim van zijn enorme succes ligt in het feit, dat hij in staat was om zelf ontzettend hard te werken. Hij was een man, die er niet tegen opzag zijn mouwen omhoog te slaan om met zijn arbeiders mee te wer ken. Hij gaf de leiding van zijn reusach tige bedrijf niet voor zijn 75ste jaar uit handen en zelfs toen trok hij zich nog niet helemaal terug. Hoewel zijn oorspronkelijke Morris Motors- fabrieken thans een onderdeel uit maken van de grote British Motor Corporation, bleef lord Nuffield pre sident en hij had een groot aandeel in de ontwikkeling van de B.M.C.- fabrieken. Op 80-jarige leeftijd reed hij elke dag nog ruim 20 kilometer om op zijn fabrieken te komen. Hij heeft zijn succes vooral te dan ken aan zijn aangeboren technische bekwaamheden maar even belang rijk was zijn zakelijk intellect. Hij wist precies wat het publiek wilde en hoe hij de mensen dat het beste kon geven. Verder had hij een zeer goede neus bij het aantrekken van personeel en hij bezat ook de gave om snel te beslissen. Had hij een be sluit genomen dan stond hij er op, dat zijn beslissingen ook snel wer den uitgevoerd. Eens besloot hij een bepaalde fa briek te stichten en men deelde hem mee, dat het contract in een maand klaar zou zijn. Lord Nuffield ant woordde toen: „Ik geef u precies een uur de tijd om het contract te tekenen anders gaat het over". Het contract was binnen het uur op gemaakt en.ondertekend Hij spaarde zijn concurrenten Eens ging lor Nuffield zover, dat hij een concurrerende onderneming van de ondergang redde, niet om er per soonlijk voordeel mee te bereiken maar alleen om het feit, dat hij er van overtuigd was, dat deze onder neming getroffen was door een dom me tegenslag. Ook in het privé-leven heeft lord Nuffield nooit over geluk te klagen gehad. In 1934 bijvoorbeeld, toen. hij passage had geboekt voor een boot reis van Amerika naar Engeland met de „Empress of Ireland". Hij miste de boot tengevolge van een treinver- traging. Enkele dagen later kwam de boot tijdens genoemde reis in aanvaring, waarbij alle bemannings leden en passagiers in de golven om kwamenEnige jaren later was hij getuige van het neerstorten van een lift door het breken van een ka bel, waarbij zeven mensen omkwa men. Hij had deze lift juist even te voren verlaten. Verder kwam er een plan aan het licht om hem te ont voeren en een losgeld van 100.000,- te eisen. Op het laatste moment werd het plan tot ontvoering echter ontdekt. Maar het grootste geluk voor Wil liam Morris was ongetwijfeld het feit, dat hij juist op het goede mo ment werd geboren precies op het moment dat de Britse autoindu strie zat te wachten op een groot leider.

Het Nieuwe Stadsblad | 1962 | | pagina 13