tiet nieuwe SPAANSE ARBEIDERS OOK IN SCHIEDAMSE INDUSTRIE overpeinzingen Zorgvuldige selectie draagt veel bij tot succes Verschijnt woensdag en vrijdag in Schiedam en Kethel. Ons kantoor in Technicolor Versier Uw haar met linten, banden en strikjes COCO CHANEL IS ER MEE BEGONNEN j Huisvrouwelijke Breien Parijs VRIJDAG 6 JULI 1962 14e JAARGANG No. 54 OPLAGE 26.100 EXEMPLAREN Redaktie en advertenties BROERSVEST 125 Schiedam If I v d Klink), telefoon 010-67368 en 63939 Kantooruren: dagelijks (behalve zaterdag) vin 9-1 en 2-6 uur Centrale administratie Randstad-edities: Koornmarkt 34, Delft, telefoon 01730-23627*. Tarieven op aanvraag. De „Randstad-edities" geven plaatselijke uitgaven in 'Delft, w.hiedam, Vlaardingen, Maasluis, Rijswijk met de rond deze steden gelegen dorpen en 'n streek-editie voor geheel Westland Europa is een werelddeel met vele grenzen, met landen, die allemaal hun eigen traditie en verleden hebben. Maar de mens van nu groeit als het ware over de grenzen en verschillen heen. Bij millioenen gaan we op vacantie in de buurlanden en nog verder. Wanneer we dat zien begrijpen we al, dat de bewoner van ons werelddeel niet alleen meer tot een bepaald land behoort, maar echt Europeaan wordt, die als het ware ons hele werelddeel bewoont. Cadiz, stad van Spaanse arbeiders maar ook van zon en grootheid. En dit verschijnsel beperkt zich bo vendien niet alleen tot het vacantie- seizoen. Ook in de arbeid wisselen de volken van Europa hun krachten uit. Speciaal de landen met een ty pische moderne hoogconjunctuur zijn voortdurend op zoek naar ar beidskrachten in andere, meestal minder geïndustrialiseerde, gebieden. Wij weten langzamerhand in West- Nederland van dit verschijnsel mee te praten. Vooral in het gebied van de Waterweg met zijn overrompe lende ontwikkeling worden heel wat buitenlandse arbeidskrachten aange worven, niet in het minst in Zuid- Europa. Het is merkwaardig, dat allerlei gebieden rond de Middelland se zee met him grootse verleden en hun rijkdom aan cultuur, technisch gesproken en vooral op het gebied van de industrialisatie vaak een ze kere achterstand hebben op het ver standelijke en koele noorden. Maar het feit ligt er dat onze streken blijkbaar een aantrekkelijk arbeids gebied kunnen aanbieden aan vele arbeiders uit Zuid-Europa. Vooral Italianen en Spanjaarden zijn al min of meer vertrouwde figuren gewor den in het Waterweggebied. Met hun levendigheid en weidse ge ders tonen dan de nuchtere Neder lander, hun arbeidskracht wordt hier dikwijls zeer gewaardeerd. Van zelfsprekend zijn er conflicten, om dat de overplanting naar Neder landse verhoudingen aan de zuider lingen met hun warmbloedig tempe rament de uiterste eisen stelt wat betreft hun aanpassingsvermogen. Maar over het algemeen genomen mag toch niet ongunstig worden ge dacht over het verloop van de in schakeling der Zuid-Europese ar beidskrachten. Dit succes mag mis schien wel allereerst op rekening worden geschreven van de ar- beidslust en het doorzettingsvermo gen van de geworven werklieden zelf. Maar aan'de andere kant mag toch niet vergeten worden dat er heel wat werk verzet moet worden om telkens de juiste werklieden naar Nederland te krijgen. Ook in onze stad bij de Werf Gusto zijn de nodige Spanjaarden in het arbeidsproces ingeschakeld. In het personeelsorgaan van de Industriële Handels Combinatie Holland, waar bij ook de Werf Gusto is aangeslo ten vinden wij over deze kwestie een boeiend verslag Na een eerste er varing met Spaanse arbeiders had men bij de Werf Gusto voldoende reden om een nieuwe en nog uitge breider aanvraag voor Spaanse ar beiders in zee te sturen. De werving in Spanje wordt verricht door een gemachtigde van de Federatie voor de Metaalindustrie samen met een vertegenwoordiger van het Neder landse Rijksarbeidsbureau. In be paalde gevallen worden deze heren dan weer geassisteerd door een func tionaris van de onderneming, waar voor personeel wordt aangeworven. Zo ging afgelopen maart een func tionaris van de Werf Gusto naar Cadiz om behulpzaam te zijn bij de werving van arbeiders voor dit Schiedamse bedrijf. Uit zijn verslag blijkt wel dat een zorgvuldige selec tie van het hoogste belang is om de inschakeling van de Spaanse werk krachten te laten slagen. In een lo kaal waarin ongeveer'25 man zaten te wachten gaf een der commissie leden in het spaans een beknopte en korte uiteenzetting van de ar beidsvoorwaarden en daarnaast een beschrijving van ons land, van het klimaat en dergelijke zaken meer. Eén voor één werden de sollicitan ten dan persoonlijk in een aangren zende kamer geroepen voor een ge sprek. Er werd gevraagd wat hij voor werk had gedaan en waar en of hij getuigM-hrfl-• n had. Bn ook, waarom hij naar Nederland wil. En tenslotte werd de man theoretisch aan de tand gevoeld om zijn vakbe kwaamheid te testen en daarbij vie len er nog heel wat lieden door de mand. Er zijn onder de candidaten allerlei wonderlijke, wat je noemt instabiele types: zwervers, bede laars en allerlei mensen die nog nooit een vaste baan hebben gehad. Ze willen allemaal wel naar Neder land en beweren ook allemaal vak bekwaam te zijn. Maar gemiddeld is slechts de helft van de sollicitan ten geschikt om in de Nederlandse bedrijvigheid te worden ingescha keld. Hieruit biijkt wel van hoeveel belang de voorselectie in het buiten land is. Zij bespaart de bedrijven grote risico's en allerlei avonturiers de diepste teleurstellingen. IVVVVVVVVVWVVVVVVVVVWWWWVWVVVVVVl/VVVV^^/VVVWWta/^A/VXAaA/VVVVVVVVVWVVWVV/VWVWVVWNAAA/Nrt/VVlA/VVVVWVVWWVW Bij ons op kantoor is de vorige week een nieuwe juffrouw gekomen. Koba, om thee te zetten, brieven te tikken en om het loket open te schuiven als er iemand klopt. Koba heeft driemaal daags een andere jurk aan. Zo nu en dan gaat ze boven op het bureau van de procuratiehouder staan om te tapdansen, waarbij wij allemaal ritmisch in de handen klappen. Ook leunt zij soms achteruit op haar tikstoel. Het hoofdje naar links gebogen, mijmert zij dromerig voor zich uit. Ergens op de achtergrond, waarschijnlijk bij de buren die in huisbrand-olie doen, gaat een orkestje spelen. Koba neuriet wiegend de eerste maten mee en op een gegeven moment hapt z.ij haar tanden bloot en zingt op droeve wijze: ,Jk voel me zo verlaten". Ik kan me dat best voorstellen van een meisje alléén op een kan toor met vijftien mannen. Tegen het middaguur melden zich vertegenwoordigers aan het lo ket. Zij zijn met zijn veertien, hebben allemaal een strooien hoed achter op het hoofd, een rode anjer in hun knoopsgat en precies dezelfde koffer in hun rechterhand. Koba werpt haar benen door het loket, neemt een bevallige houding aan, de vertegenwoordigers planten gelijktijdig hun koffer op de grond, gaan er schrijlings op zitten en zingen vierstemmig: „Meisje-lief ik houd van jou". Dan marcheren ze af zonder iets verkocht te hebben. Zo was dat een week lang, elke dag. Tegenover mij zat Cor Bovenkamp, een nette tongen met geplakte haren en een weemoedige glimlach. Hij keek nooit naar Koba en Koba keek nooit tiaar hem, zodat wij zeker wisten dat zij elkaar innig liefhadden. Vanmorgen tiet Cor een inktvlek vallen op de geldkolom van het kasboek. Onze directeur, die dik is, een kaal hoofd heeft en grote sigaren rookt, stoof hijgend op Cor af. ERUIT" briesde hij. Bij de buren speelde het orkestje iets mee warig '"oen wierp Koba een appeltaart die zij waarschijnlijk voor „Twaalfuurtje" bij zich had naar het hoofd van de direc teur. De appelbrei droop hem over het voorhoofd en kliederde samen tegen de sigaar. Voor hij „eruit!" had kunnen brullen, had Koba reeds haar neusje gepoederd, en zette haar hoed op. Wij hoorden de snelle tip-tap van haar schoentjes achter de slome pas van Cor Bovenkamp. Door het raam zag ik hoe zij elkaar kus ten en arm-in-arm de brede trappen voor ons gebouw afliepen Halverwege kusten zij elkaar nog eens en de buren speelden de bruilofsmars uit de opera Lohengrin. Vanavondhoorde ik toevallig dat Cor de Russische Grootvorst Alexei Nicolai-Witch is en Koba een schatrijk meisje met drie kastelen in Karintië. En dan zijn er mensen, die denken dat zo iets alleen in films gebeurt. Sebastiaan. VVVVVVVWVWWWWVVWWWWVWVVWVVVVVVWVVVVVVVWVVW^VVWVWVWWN^^ Maar nu terug naar üw haar. Steekt u voor een avondje uit eens zo'n coquet fluwelen strikje opzij tussen uw krullen, of als u het haar bol draagt, in het midden vlak bo ven het voorhoofd. Ook een elas tieken haarbandje met „goud" erin geweven staat heel feestelijk. baren mogen zij zich al dadelijk an- ■nnnHiiniwi«iw«miiii»nmin»ii»iwi»inwiii«iinnw»w»wiiiiiwninnnmii»niiininnniinnniiniiiniiiiim»»ii jiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinmnniiniiiiiiiiiiiiiiiiiinnim'ii In een uitverkoop zit altijd iets verrukkelijks. Of je nu in Schiedam, Amsterdam, Lutjebroek of waar dan ook woont Als je je als huisvrouw de tijd gunt hierover na te denken, dan kom je eigen lijk tot de wondere con clusie, dat je alleen alle profijt van de uitverkoop kunt hebben, als je je nieu we aanwinsten alleen in die tijd aanschaft. Dat zou dan tweemaal per jaar worden! Dus in juli en januari. Na tuurlijk moet je hieraan nog even wennen. Met de ze uitgesproken snert-zo- mer nog niet eens zo'n gek idee, maar de mode van het volgend seizoen? Een belangrijk iets, om terdege rekening mede te houden. Gedachten, die je totaal verliest, als je eenmaal op stap gaat. Alleen eerst maar eens even kijken, beslis! het allereerste „koopje" niet in de wacht slepen. Er is immers altijd zoveel en tenslotte moet je altijd met je beurs rekening hou- iiiiiiiimiiiMiMiiHiiiimimiiinuiiiimniirtftfiii»» ïlHIHMHIHHIHIMHHinrmminimiMtlHi„mm,1,11111, minimi „mi ni aar gerust zijn, als we het geld heerlijk kunnen laten rollen. Och, dat zijn dan de meest verstokte vrijgezellen, U begrijpt dat allemaal wel! Mannen, die totaal niets maar dan ook letterlijk niets van een fijn besnaarde vrouwenziel kunnen begrijpen. Wij ha len er alleen onze schou ders maar voor op. Ze zijn immers niet van het tegen deel te overtuigen, al zou den we daar ook uren aan willen besteden! Nee, die uren waren nu bestemd voor de uitver koop. Vreemd dat al die koopjes je altijd heimelijk iets van opwinding bezor gen. Je doet natuurlijk je uiterste best er niet er niet aan Nar^mannen beweren toe te geven, 't helpt vrij- graag altii'd dat wij de waarde wel niet 't Hóórt blijk- ik zuchtte alleen maar van 't geld niet .kennen, baar bij deze dagen. diep Best mogelijk, Dat we beslist dan alleen In 't voorjaar zag ik er- dat er ergens anders toch Droeg u als klein meisje ook altijd mooie linten in het haar? Wellicht denkt u met een beetje weemoed aan die tijd terug. Als u nu eens gaat experimenteren met strikjes ,..j.n.nniiin.i.i.i.m..i.HnHnnin.mi.iiiiiniiiimmnnnn«niiiHniH..imiiinimmnn«nHmniii,.iiiinH ook nog wel een bijzonder koopje was? Langzaam liep ik verder, bijna met lood in mijn schoenen. Ik recht te energiek mijn schouders. Misschien waren er nog wel leuke schoenen of ge zellig ondergoed of wat ook. Niets dat meer aan dat jurkje kon tippen Och, zo gaat 't immers al tijd. Energiek liep ik nu de winkel binnen. In de paskamer zoog ik mijn wangen in. O, dit jurkje, 't leek speciaal voor mij ge maakt. Hoe had ik nu zó lang kunnen aarzelen. Bij na dansend vervolgde ik mijn speur- en koopjes- tocht. Fuifde mezelf op een kopje koffie. Dat had ik waarachtig dan ook wel verdiend 't Werd helaas geen feeste lijk kopje koffie Twee, driemaal zag ik mijn nieu we aanwinst voorbij para deren Verslagen keek ik toe. Dat streepjesgeval hangt nu in de kast. Onder een oude peignoir. Mieke en haarbanden zult u zich vast weer jaren jonger voelen. Dat mag u immers dit jaar doen, want haar- versieringen zijn weer in de mode, niet alleen voor tienjarigen maar voor twintig-, en jeugdige dertig jarigen. Deze mode is in Parijs begonnen. Daar liet de modeontwerpster Coco Chanel haar mannequins al jaren kleine fluwelen strikjes dragen. Voor scooterrijden, fietsen, wande len of zeilen zijn er stretch haar banden. U kunt een keuze maken uit allerlei kleuren, uit gewone gladde en uit gevlochten exempla ren. Ook bij het opmaken van uw gezicht zult u plezier van zo'n bandje hebben. Een leuk ideetje is het ook om er een zelf te breien. Misschien hebt u nog een restje wol over van een gens op een modeshow een jurk in een heel fijn streep je. Ik was er direct verrukt van, maar bedwong die hebberigheid En nu ineens zag ik die jurk terug Wat achteloos in een etalage, 't Leek wel, of de winkelier 't een waardeloos vod vond maar de kleuren-harmonie, 't aparte model, de gees tige knoopversiering. Met kennersblik had ik al di rect gezien, dat 't mijn maat was. Wat létte me nog? De winkeldeur ope nen was toch 't werk van slechts een ogenblik Waarom liep ik nu tóch door? Waarom hield ik mij zo onverschillig? Die jurk had ik tóen toch al zó S\ Brigitte Bardot maakt veel gebruik van haarbanden. Dat zal ze wel doen om haar lokken voor de ver andering eens kort te doen lijken. Dat effect kan je met een hrarband b~.. eiken. jumper die u pas gebreid hebt. Leuk, zo'n combinatie band plus trui voor zeilen of de wintersport. Als u er al aan gaat beginnen dan wensen wij u ve 1 succes. N.V.

Het Nieuwe Stadsblad | 1962 | | pagina 1