tiet nieuwe DE FABRICAGE VAN ONS STADSGAS k INVALIDEN EN BEJAARDEN BIJ KONINKLIJK BEZOEK Klinkhamers in een geluidloze wereld achter de stopmand Verschijnt woensdag en vrijdag in Schiedam en Kethel. -- M i mmim Hou er nou eindelijk eens mee op Heel hartelijk dank OPLAGE 26.100 EXEMPLAREN WOENSDAG 11 JULI 1962 14e JAARGANG No. 55 De „Randstad-edities" geven plaatselijke uitgaven in 'Delft, Schiedam, Vlaardingen, Maasluis, Rijswijk met de rond deze steden gelegen dorpen en 'n streek-editie voor geheel Westland Xedaktie en advertenties BROERSVEST 125 Schiedam IC J d Klink) telefoon 010-67368 en 63939 Kantooruren: dagelijks (behalve zaterdag) van 9-1 en 2-6 uur Centrale administratie Randstad-edities: Koornmarkt 34, Delft, telefoon 01730-23627*. Tarieven op aanvraag. Aan de Dwarsstraat in Schiedam heerst op het ogenblik een merkwaardige toestand. Of liever gezegd, het is een situatie die zelfs nogal verwarrend aandoet. Voortdurend ratelen daar de klinkhamers en op het gehoor zou men dus kunnen denken dat we ergens in een scheepsbouwbedrijf beland waren. Maar dat is helemaal niet het geval. Hier is het domein van de ge meentelijke technische bedrijven, die voor onze dagelijkse hoeveelheid gas, water en electriciteit zorgen. En het eerste, wat ons in de war kan brengen is dus dat klinkhamer geluid, dat bij een energiebedrijf eigenlijk niet precies thuis hoort. Maar het geluid is er dan ook nuiar tijdelijk. Er wordt een nieuwe gashouder gebouwd ter vervanging van een oqdere, die telkens ge breken vertoonde. Het beestje was op en een nieuwe was dringend nodig. En het wordt een forse ook met aanzienlijk meer inhoud dan zijn voorgan ger. Menie-rood staat het ding te blozen in onze late „voorjaarslucht", naast een oudere en meer sombere collega. v li v JU 1 Het hart van ons moderne energie-bedrijf. Een uitgebreid tableau van al of niet verlichte knoppen en schakelaars. Een ander punt van verwarring is de uiterlijke opzet van het hele gas bedrijf, dat hier is geconcentreerd. Er zijn grote fabriekshallen met ruimtes voor opslag van steenkool en van gascokes, die men aan de gasstokerij vanouds overhield. Mits dien is er ook ruim plaats voor aan- en afrijdende automobielen en zijn er nog oude transportbanden, waar langs de karretjes met kolen wer den vervoerd naar de opslagplaat sen. En toch, en dat is het bevreem dende, is de oude roet en stofsfeer hier uit het bedrijf vrijwel geheel uitgebannen. Het geraas van het kolen-storten is voorbij, de opslag hallen liggen vrijwel leeg en verla ten en het is, afgezien dan van het tijdelijke geluid der klinkhamers, een geruchtloos bedrijf geworden, een gasfabriek in de meest moderne zin van het woord. Het is zoals in zo veel andere industriën: vroe ger had het bedrijfsleven meestal zware hallen nodig en ontzaggelijke ruimten waarin met een soort da verend geweld het fabricage proces plaats vond in walm en stoom en vooral onder oordovende geluiden. Maar zo in één opzicht de tijden veranderen dan is het juist op dit punt. We behoeven maar te kijken naar de moderne fabrieken ook in onze stad om te bemerken hoe veel vriendelijker de industrie kan zijn dan vroeger. De sombere ouderwets industriële sfeer met vuile dampen en rook, met lawaai en roet heeft in heel wat vormen van bedrijvig heid afgedaan. We zien bedrijven met een typisch luchtig karakter, en met parelblanke gevels, die heus niet snel zullen vervuilen. En ook onze gasfabriek zou als ze opnieuw moest worden opgebouwd er heel wat luchthartiger en frisser van toon uit kunnen zien dan het oude complex. Want er wordt hier niet meer op de ouderwetse wijze gas gemaakt. Wat onze gasfabriek doet is het bewerken van gas dat van de raffinaderijen afkomt. Uiter aard is dat zo genaamde raffina derij gas in grote hoeveelheden aan de overzijde van rivier voorradig. Het is een bijprodukt van de raffi naderijen, waarmee deze bedrijven zelf niet veel meer weten te doen. De huizenhoge fakkels, die voort durend branden daar bij de tanks in Pernis, zijn daarvan dag en nacht het bewijs. Een afnemer van het raf finaderij-gas, zoals onze gasfabriek, is daarom nog altijd een welkome klant aan de overkant van de Nieu we Waterweg. Via enorme buizen wordt het gas naar de fabriek in de Dwarsstraat gestuwd om daar na der te worden bewerkt. Want in dit opzicht verschilt het raffinaderij- gas duidelijk van het aardgas, dat in heel wat andere plaatsen van Neder land een belangrijke energie-bron vormt. Het aardgas, dat uit de aard bodem komt, is zeer eenvoudig en zeer constant van samenstelling. Het is vrijwel geheel gereed voor huishoudelijk en industrieel ge bruik. Maar het raffinaderij-gas komt in een vreemde, we zouden bijna zeggen, ruwe vorm bij het energiebedrijf binnen. Het is onre gelmatig en ingewikkeld van samen stelling, waardoor het verbrandings proces in allerlei apparaten ook niet met de nodige gelijkmatigheid zou verlopen. Vandaai bewerkings proces waardoor het gecompliceerde gasmengsel tot eenvoud en gelijk matigheid kan worden „gekraakt". Het is hier de plaats niet voor uit gebreide en indrukwekkende che mische formules. Voorlopig willen we alleen constateren, dat het kraak proces zich geheel in gesloten ketels en buizen voltrekt. Alles gebeurt dus in een gesloten geheel van be trekkelijk kleine omvang. En het menselijk ingrijpen bestaat prac- tisch alleen nog in het bedienen van duizend en één controlelampjes. lllIllllllllllllllllllllllllllllllIlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll|lllllllll|II|||||||||||||||||ll|l||IIUIIllllll Deze krant wordt twee maal per week in 26JJ00 brievenbussen ge- stopt. Bij elke bus horen pak weg twee mensen die lezen kun- 1 nen. Dat zijn dus 52.000 lezers van het Nieuwe Stadsblad. i Als de hélft daarvan nu de vóórpagina overslaat en zich alleen voor de advertenties of voor het gedicht van Koos de Kapper in- teresseert, blijven er wéér zes en twintig duiz.end over. Dus élk exemplaar kan één donateur betekenen. Een donateur van de 1 Schiedamse Gemeenschapnou effe uit het blote hoofd: 26.000 maal vier gulden is honderd en vier duizend gulden per jaar! Genoeg voor rente m aflossing van een sporthal of van een schouw- I burg. Je moet e woon niet an denken dat we DAT nog eens konden beleven! ik. denk er dan ook niet aan, ik hóóp er nauwe- lijks op, ik dróóm er alleen van. Maar dat er nog best een paar duizend donateurs BIJ kunnen, dat staat als een boom. En is dat nou zo gek? En is dat nou zo onwaarschijnlijk? En is dat nou té optimisties? Nog geen dubbeltje in de weeken wat 1 is vandaag een dubbeltje? Vroeger kon je er een goeie sigaar voor kopen, een half pond aardbeiener is zelfs een tijd geweest dat je er twee borrels voor had. Nou is een dubbeltje niks, een ijsje, zo'n klein rot ijsje. Iemand, die béter moest weten zei me: JIou er nou eindelijk eens mee op!" IJ profiteert toch allemaal van de prestaties van de Schiedamse Gemeenschap? OU hengelt niet, U zingt niet, U blaast niet, U voetbalt niet, IJ fotografeert niet, U hebt geen kinderen die naar de Hoek willen, U hebt T.V. en in Uw vacantia trekt U naar de Costa Brava.Goed, bést! Nee, ik neem aan dat ons blad, ons móóie blad, U ook niks inte resseertWaarom zou U dan donateur van de G.S. worden? Als U denkt dat ik nou vast zit, moet ik U teleurstellen: Als U geen donateur wordt voor U zelf, doe het dan voor Uw medebur gers: Die zijn wél lid van een Schiedamse vereniging, die moeten het in hun vacantie wél hebben van ons jaarlijks tiendaags festijn, doe het voor al die amateur-tonelisten Geron is pas nog kam pioen van Zuid-Holland geworden op het landjuweel in Delft doe het voor al die eenvoudige lieden die hun vermaak HIER moe ten zoeken, die naast U en met U in hetzelfde stadje wonen Eigenlijk is dat nog de mooiste reden die ik bedenken kan: Wordt donateur terwille van Uw mede-Schiedammers Sebastiaan. (mui ii min iiiii in ii inn hi mi inn ui ■■minimum in ii ■iiiiimmmiimiiimmmmimir Het is geen machinaal proces meer maar een louter scheikundige, dat zich in de grootste stilte voltrekt. Over het technisch wonder binnen de ketels en buizen hopen we bij ge legenheid nog eens iets te vertellen. Er schijnt enig misverstand te zijn en daarom willen wij gaarne nog eens duidelijk zeggen, wie straks bij het bezoek van H.M. de Koningin in het Julianapark een plaats kun nen krijgen. Dat zijn in de eerste plaats alle in validen, ongeacht de leeftijd. Voorts alle ouden van dagen die niet of bijna niet meer kunnen lopen. De genen die geen invalidenwagentje hebben, zullen worden gehaald en weer thuis gebracht. De C.A.B. heeft in dezen de volle medewerking toegezegd. In het Ju lianapark zullen stoelen worden ge zet. Er worden reeds nu maatrege len getroffen om dit evenement bij minder goed weer toch te kunnen laten doorgaan. Geeft U zo spoedig mogelijk schrif telijk op onder vermelding van Uw naam en adres bij de volgende adressen: J. H. F. v. d. Brugge, Vondellaan 52b G. Rosman, Lange Haven 132 Mevr. M. A. C. Taverne-Van Campen, Warande 123. U moet tevens opgeven of U ge bruik maakt van een invalidenwa gentje of dat U gehaald en gebracht moet worden. Bij terugkeer van vakantie vond ik een cheque, gestuurd door de ano nieme gever van Annie Callenbach. Een cheque van TWEE HONDERD EN TWINTIG GULDEN, die zijn ge geven voor luiar typelessen. Dank, heel hartelijk dank. U krijgt hier voor van Armie zelf nog wel een briefje. Dan de pakketten postzegels. Van mevrouw v. d. Bos uit de Burg. van Haarenlaan maar liefst 2400 zegels, van de dames Zwagers uit de Antho- nie Muysstraat een pakketje en een brief voor Annie. Dan allemaal ON BEKENDE gevers. Ik ben zo blij, dat u zo spontaan reageert en zelfs de belofte geeft verder te sparen en overal om postzegels zal vragen. Nogmaals: ik kan alleen maar zeg gen: „Dank, heel hartelijk dank!" U bent allemaal fantastisch en ik ben zo blij, dat ik op u kan rekenen. Want natuurlijk vergeten we de eigen spastische kinderen in onze stad niet. U hoort daarover beslist meer. M. 't Is natuurlijk wel een beetje triest, om na een week van je reinste storm vlagen en regen als extra service in de vakantie, met een stralende zon eenmaal weer thuis aan de slag te moeten. Je zóu er om kun nen treuren, maar natuur lijk doe ik dat beslist niet. De enige troost is immers, dat wij niet alleen van dat „zure" weer genoten De zon schijnt dus einde lijk. Mantels en vestjes hebben we voorlopig! niet meer nodig, iedereen loopt plots in een zonnig geval en geniet! 't Leven is immers maar zo kort! 't Duurt natuurlijk nog wel dat op 21 september het éVen, maar noteert u vast, Ahoy-complex in Rotter- damweer het domein is van de vrouw! Dan wordt n.l. de 15e Femina, de In ternationale beurs voor mode- en huishouding ge opend. En dit festijn duurt tot en met 4 oktober 1962. Iedere dag van 10 tot 5 en van 7 tot 11 uur. Behalve op zondag. Voor een bezoek aan de Femina moet je echt wel een dag, een héle dan, uit trekken, wil er tenminste volledig van kunnen genie ten. Alleen is maar alleen. Voor de gezelligheid gaat uw man natuurlijk mee! Och wel een klein beetje als „lastdier", want wat krijg je allemaal niet toe gestopt in foldermateriaal enz. En je bent immers nooit te oud, om te leren? 't Grappige is wel, dat een man zelfs graag met je meegaat, want ook hij heeft bepaalde stands, waarvoor hij nu eenmaal interesse heeft! Niet zo moeilijk te raden in deze hobbytijd: „de Doe Het Zelf'-afdeling De eravring heeft met wel geleerd, dat je hem dan niet overal tegelijk om moet vragen. Een man wil graag ZELF zijn ideeën naar voren brengen. Och, je moet 't allemaal maar weten. Daarom waarschuw ik u maar even, want mannen lezen DEZE RU BRIEK toch niet! Ik neem hun dat echt niet kwalijk, hoe kunnen zij nu ook in teresse vor mijn doodge wone stopmand hebben!! Maar ik dwaal af Nóg een goede raad! Drink u thuis beslist vooraf geen koffie, want er is altijd zo- veelte proeven, al zijn 't maar klein haf jes of slok jes, maar alles bij elkaar! 't Is er altijd zo gezellig, er is zo ontzettend veel te leren. En thuis daarna in praktijk te brengen! Er zullen vast wel weer mode-shows zijn. Dan komt u echt weer een beetje bij na al dat gedren tel. En dan daarna of er tussendoor gezellig in het restaurant iets gebruiken. Daar een fleurig overzicht hebben op al die stand. Soms kan je niet INEENS tot een bestelling besluiten. Er samen dan even over praten, tien tegen een, dat 't dan toch tot kopen komt. Mannen verwe ien ons zo graag, vooral ais 't snufjes zijn op huishoude lijk gebied! En dan die prijsvragen. Ook een sport apart. Het vergaren van folders, pioef- mensters enz. Die entree prijs van 1,25 haalt u ar echt wel uit. Voor kinde ren is de toegangsprijs 60 cent. Mischien heeft u wel een biidge-clubje. Of desnoods een naaikransje. Wist u, dat u met een groep van. meer dan 20 personen RE DUCTIE kunt verkrijgen? Inlichtingen aan het Beurs gebouw, kamer 424, Meent 110. U moet er echt weer naar toe, want ik kan me niet voorstellen, dat u er nog nooit geweest bent: En is dit WEL het geval? Och, neemt u dan een heel goede raad van me aan. Maak dit verzuim, waarbij u in 14 jaar zoveel UNIEKS gemist heeft, weer goed. Spijt zult u er beslist niet van hebben, al hoor ik u na afloop alleen maar zuchten: ,,'t Was ont zettend gezellig, maar wat word je daar hondsmoe Een klein beetje kunt u dit echt wel voorkomen. Beslist GEEN NAALDHAK- KEN onder uw schoeisel. Een fijne, gemakkelijke schoen. Een tas waarin u al, wat u aangeboden wordt kunt vergaren. Om dan nog eens een avondje met uw man terug te gaan, want de Femina bij avond Overtuigt u hiervan vanaf 21 september. Maar ver geet u beslist niet, dat dit mode- en huishoudfestijn slechts tot 4 oktober duurt. Houd u daarmede echt re kening. De UITHAAL laat u de uit haal dan maar. Haalt u er alleen maar de Femina uit, WAT er uit te halen is. U zult er alleen maar rijker door worden. AI slaat dit echt niet op uw beurs MIEKE

Het Nieuwe Stadsblad | 1962 | | pagina 1