Het nieuwe TUSSEN OUD EN NIEUW overpeinzingen Twee kerken krijgen een verjongde omgeving Verschijnt woensdag en vrijdag in Schiedam en Kethel. Jyii Mxi Commerciële Televisie DE VLIEGTUIGEN VAN DE INDONESISCHE LUCHTMACHT I Huisvrouwelijke VRIJDAG 13 JULI 1962 14e JAARGANG No. 56 OPLAGE 26.100 EXEMPLAREN *edaktie en advertenties BROERSVEST 125 Schiedam IC I d Klink) telefoon 010-67368 en 63939 Kantooruren: dagelijks (behalve zaterdag) van 9-1 en 2-6 uur Centrale administratie Kandstad-edities: Koornmarkt 34, Delft, telefoon 01730-23627*. Tarieven op aanvraag. De „Randstad-edities" geven plaatselijke uitgaven in 'Delft, Schiedam, Vlaardingen, Maasluis, Rijswijk met de rond deze steden gelegen dorpen en 'n streek-editie voor geheel Westland m Ret begint mi flink op te schieten aan de kop van de Broersvest. De lijnen worden hier streepstrak tot aan de brug, die sedert enige tijd zijn onvrien delijke opgeklapte houding heeft laten varen. In al zijn openheid nodigt hij ons nu als het ware uit om er over heen te rijden. Maar zo ver is het nog niet. Het verkeer zwaait nu nog links af de Lange Kerkstraat in om zijn naar Nieuwland op te zoeken, achter het raadhuis om, richting Parkweg of richting Nieuwe Damlaan. Het wordt intuusen wel steeds duidelijker wat de stadsplannenmakers be ogen met de oost-west route, de rechtstreekse verbinding tussen onze Grote Kerk en de Singelkerk. Het gaat niet alleen om een bepaalde verkeers- route. Zeker het is van het grootste belang dat dit stiik Schiedam makke lijk bereikbaar is vanuit alle stadsdelen. Het nieuwe hart vatt Schiedam moet als het ware het bloed vlot door de aderen van het stadslichaam kun nen pompen. Vaatvernauwingen en trombose zijn daarbij heel gevaarlijke verschijnselen. En vooral op de toestand van de slagaders in het verkeer komt het bijzonder aan. Dat is de nuttige kant van de zaak. Het raadhuisplein en het verkeers- terrein daartegenover zullen zo hecht mogelijk in het stedelijk leven ge plaatst zijn. Maar daarmee is de zaak niet af. Wat we meemaken, wil len we als mensen ook werkelijk be leven, dat wil zeggen dat we het ook met ons gevoel moeten ervaren. Aan alle stedebouwKunde zit dan ook steeds een kant die met het oog te maken heeft; de werkelijkheid van het stadsleven wordt door de stede bouwkundigen niet alleen mede ge vormd maar ook aanschouwelijk ge maakt. Dat kunnen we nu langza merhand duidelijk zien vanaf het nieuwe parkeerterrein en vooral vanaf het stuK bestrating aan de noordkant daarvan. Het wordt daar ineens helder, dat het nieuwe stads centrum als het ware geplaatst is tussen de tijden in. Aan de ene kant onze SingelkerK een stukje neo-go- thiek, als een brokje heimwee naar de middeleeuwen en daarom zo ken merkend voor een flink stuk van de vorige eeuw. De mens die de tech nische ontwikkeling, de geweldige industriële evolutie van de vorige eeuw vooral maatschappelijk en geestelijk nog niet best kon verwer ken greep bij voorkeur terug naar verre tijden, waarin het bestaan een ongebroken eenvoud leek te hebben. In het bouwen van de vorige eeuw heeft men bijna voortdurend terug gegrepen naar lang vervlogen perio des. Er waren zelfs grote achitecten, die in elke gewenste historische stijl een bouwwerk op bestelling aflever den. Een museum kwam er dan vaak uit te zien als een groot romeins huis met stukken tempel er tegen aan. Een raadhuis ging vaak lijken op een paleis van een welvarend heerser uit de renaissance-tijd. Maar de neo-gothiek werd toch in ons land de sterkste uiting van de drang om in voorbije tijden onder te duiken. Het is dan ook bijzonder boeiend dat de nieuwe situatie bij het raad huisplein een stukje neo-gothiek stelt tegenover dat brokje echte gothiek, dat we in onze Grote Kerk hebben. Het is alleen maar prettig, dat deze laatste kerk in de stadsplannen een betere plaats heeft gekregen dan ze tijdenlang gehad heeft. De Grote Markt was de laatste tijd zo'n beetje verworden tot een soort verkeersro- tonde en de Grote Kerk werd meer een obstakel dan een bouwwerk om eens rustig naar te kijken. Als straks in deze omgeving meer ruimte ont staat zal hierin wel het nodige ver beteren. En dan zullen we misschien gemakkelijker zien wat een merk waardig bouwwerk hier in het hart van Schiedam is ontstaan. Alleeerst zal ons dan wellicht opvallen wat een eigenaardig type toren de kerk bekroont. Het is een type dat eigen lijk in onze provincie wat vreemd is. Dergelijke torens met hun eenvoudi ge gerekte doosvorm en een korte spits hoortmeer thuis in de provin cie Utrecht. Denken we maar eens aan de domtoren in Utrecht, die niet meer is aan hetzelfde type in ver edelde en verrijkte vorm. In het uiterste westen van Nederland zijn de torens echter meestal speelser, vooral wat de bekroning betreft. Met schilderachtige zwier slingert de frêle en dikwijls open gewerkte bekroning van het torenlichaam zich dan als net ware in speelse bochten de lucht in. Iets anders dat merkwaardig is, is de verhouding van hoofd- en zijbeu ken van de kerk. Hier niet een go thiek, die ongeremd omhoog wil streven en als het ware de hele stad wil beheersen. Onze Grote Kerk doet Steegje aan de Hoofdstraat. Ook in de zeer nabije toekomst tot verdwijnen gedoemd. De enorme gas ketel is het enige wat in dit (Hoofdstraatje) tot overheersing dwingt. De één is er vóór, de andere is er tégen. Dat heb je trouwens met mér dingen. Maar waarom zouden we het niet eens probéren? Laten we nou eens met het kinder-uurtje beginnen: „Tante Els vertelt het sprookje van Roodkapje" „Hallo Moe", zei Roodkapje terwijl zij haar Vespa met een non- clalant gebaar tegen de betonnen buitenmuur van de Muwi-woning zette. ,jZal ik de comestibles van Hosman even naar Opoe bren gen?" „O.K.", zei de moeder van Roodkapje, die met een stralend humeur achter haar Lavalux stond, drie vijftig in de week en na zes jaar Uw eigendom. „Maar pas op voor de wolf". Roodkapje gaf vol gas en stoof het Beatrix-park in. „Open the door, Richard" galmde zij toen zil bij de woning van haar grootmoeder gekomen was. „Schop maar tegen de deur dan gaat ie vanzelf open" riep een stem. Roodkapje gaf een dreun en stapte binnen. „Mens, wat ziet je haar eruit, je mag wel eens een permanentje halen bij de zoon van Staat in de Lange Kerkstraat en wat heb je een grote neus!" „Dan kan ik goed reuken of je Ouwe Duys voor me mee hebt ge bracht", gromde de wolf. „En wat heb je lelijke tandenis er geen Pepsodent in huis met tandwerend eterniet?Na elke maaltijd en de kauwvlakken niet vergeten!" Hierop consumeerde de wolf Roodkapje rauw. Hij gebruikte er een paar busjes diepvries puree bij en de overheerlijke Unox-saus die iedere maaltijd tot een feest maakt. Toen ging hij slapen op de gepatenteerde schuimrubbermatras van de firma Schrijver, die bekend slaat om haar service en haar ge makkelijke betalings-condities. Teun, de jager vond hem ronkend en loste een salvo uit zijn sten- gun. Daarna belde hij even 69333 en gierend piepten de remmen van de overvalwagens. De wolf rende langs de onverwoestbare ijzeren brandladder van Gebrs. Vincent het dak op, verschanste zich achter de schoorsteen, die pas geveegd was door de firma Borrani. De brandweer spoot hem omlaag. Daar werd de wolf gedémonteerd door Dr. v. ti. Appel, die zowel de Grootmoeder als Roodkapje netjes en vakkundig uit de maag van de wolf sneed. Teun de jager vroeg onmiddellijk de hand van Roodkapje en zij holden samen naar het huisje van de S.G. in de Plantage, om zich te melden als donateur van de Schiedamse Gemeenschap Sebastiaan. IWVWWA/WWWWWWWVVVWVWVVVVWVVVNAAA/WWWWVWWVWWWVVWVWVVWVWWWWWWWVWWWWWWVVWWVWVV^ het bescheidener en lijkt niet volle- digaan de aarde te willen ontstijgen. Ze heeft niet alleen haar hoogte-wer king maar spreidt zich als het ware ook in de breedte, over de aarde waarop het menselijk leven zich nu eenmaal afspeelt. We hebben hier te maken met de geest van de late middeleeuwen, waarin de mens een verhoogde be langstelling aan de dag legt voor de aardse werkelijkheid en deze op zich gaat bestuderen Van deze nieuwe koers, die op de renaissance zal uit lopen, is onze Grote Kerk een duide lijke getuigenis. De Ankatan Udara Republiek Indo nesia, de Indonesische luchtmacht, telt een respectabel aantal vliegtui gen van Amerikaanse, Canadese, Britse en Russische makelij. Het ju- linummer van het maandblad AVIA voor lucht- en ruimtevaart publi ceert een grote plaat waarop alle 27 typen van de AURI voorkomen, variërend van de kleine eenmoto- rige tweezitter Piper Cub tot de gro te Russische straalbommenwerper Toepolef Tu-16. Dezelfde plaat wordt thans uitgereikt aan onze strijd krachten in Nederlands Nieuw Gui nea opdat zij in de lucht vriend van vijand kunnen onderscheiden. AVIA's militair redacteur schrijft in een begeleidend artikel dat de Indo nesische republiek in de laatste ja ren belangrijke aantallen moderne vliegtuigen uit de Sovjet Unie ont ving. Vele tientallen MiG-17's en MiG 15 UTI's, een of meer squa drons Ujoesjin IL-28 straalbommen- werpers, een dertigtal Iljoesjin IL-14 transportvliegtuigen en een aantal strategische bommenwerpers van het type Toepolef T-16 Badger, naar schatting ongeveer 20. Onlangs arri veerden ook de eerste supersone MiG 19 jagers, waarvan er al vijf aan de luchtparade boven Bandoeng deelnamen, terwijl ook Russische MI-1 en MI4 helikopters zeker 30 in getal naar Djakarta werden verscheept. De vlieggereedheid der moderne toestellen schijnt echter zoals al eerder werd verondersteld bijzonder gering te zijn. Volgens buitenlandse waarnemers is b.v. van de MiG-17 jagers slechts een kwart gedeelte „serviceable", terwijl van de helikopters, mede door het ont breken van reserve-onderdelen, slechts 3 van de 33 vliegklaar zijn. Wij huisvrouwen, hebben eigen lijk allemaal een soort „zegel complex!" K.E.S., ANIMO, SPERWER enz., iedere winke lier, die .zegelt", heeft onze voorkeur. En laten we nu maar eerlijk zijn, als we al die vol geplakte kaarten ergens in een hoekje achteraf zetten, dan heb ben we altijd nog een lekker „achterdeurtje!" Vooral met verjaardagen een uitkomst of wat zou u van die maand de cember denken Ik kan me nog wel herinneren dat ik als 12-jarig meisje met verlof in Holland, totaal ver bijsterd was door de vele cade- aux, die de goede Nederlandse winkeliers overal bij gaven. Zo maar voor niets. Vooral de pak jes zeeppoeder „Edelweis" had den onze speciale voorkeur. Vandaar, dat de drie broers ook zo graag dat pakje gingen halen en het dan meer tlan eens ge beurde, dat we met z'n vieren aan het pakje rukten en de zeeppoeder ons om de oren stoof! Daar werd natuurlijk een stevig stokje voor gestoken. Al les, wat voor een meisje, was kreeg ik. Ergens weet ik nog wel, dat de broers er toen maar slecht afkwamen, want het re gende toen ringetjes met mooie steentjes, beslist niet van echt GOUD te onderscheiden, arm bandjes en nog veel meer leuke dingen. Nu kennen we weer het cadeau-stelsel, al ligt het wel een beetje anders. De winkeliersvereniging „Mgr Nolenslaan" heeft de zakelijke hoofden bij elkaar gestoken en heeft unaniem besloten, dat Nieuwland, ons ultra moderne Schiedam met zijn eigen win kelcentrum, récht heeft op EI GEN zegels. Vandaar, dat de bewoners van Nieuwiand vanaf morgen, 14 juli, bij aan! nop van 50 cent de „Nieuwland- zegel" ontvangen. De huisvaders zullen zich hier over ook beslist verheugen, want ZIJ zijn 't immers, die geregeld al onze zegeltjes op plakken O, is dat bij u (nog) niet het geval? Legt u die spiksplinternieuwe éigen Nieuwland-kaart mét zegels zondagmorgen dan maar eens voor zijn neus. Wedden, dat hij er DIRECT intrapt en u vertelt, wan' eer die kaart vol is? Als u dan des middags een wandelingetje maakt, och, loopt u dan eens langs de zaken van L. Boer's Visbedrijf, de Wo ninginrichting „VEMA", Wind sor House, uw kledingmagazijn in Nieuwland en de firma Prins, de zaak van speelgoed en kinderwagens. O, u kijkt sa men of met de kinderen graag naar de etalages. Dat treft dan bijzonder, want-juist DE ETA LAGES moet u deze maand nu eens goed bekijken: Want in elk daarvan staat een glas met MUNTSTUKKEN. En nu gaat 't erom, precies te raden, hoe groot 't bedrag hierin is. Ik denk niet, dat de winkeliers op EEN CENT zulPn kijken, maar u moet er toch heel dichtbij zitten U denkt, dat 't zo heel een voudig is. Dat u dat in een paar minuten wel kunt zeggen, maar vergist u zich niet! Neemt u er echt de TIJD even voor. Gaat u desnoods nogeens een keertje extra terug. Neemt u ook een kladje mee. Of bent u juist zo goed in het hoofd- rtkenen? Pin is 't helemaal ge lopen We kunnen eventjes niet „po len", want de voetbal compe titie Egt stil. Misschien, dat de winkeliersvereniging daarom met prijzen wil gaan strooien, want als uw kaart volgeplakt is met die „Nieuwland-zegels" en u denkt 't juiste bedrag in een bepaalde winkel geraden te heb ben, zet u dat dan even op die kaart en levert u die met uw honderd zegeltjes in, waarvoor u 1,terugbetaald krijgt. Maar NU komt het. In augus tus zult u elke dag naar de brievenbus lopen, want je kan immers niet weten. U heeft toch een gooi gewaagd naar tweemaal een kans van 100, 5 x ƒ50, 10 x 25 en liefst 30 x 10. Zeker, de voetbalpool biedt veel meer. Maar dan moet u toch ook de juiste hokjes inge vuld hebben en kwartjes geof ferd hebben. Deze prijzen oogst van de winkeliersvereni ging nu ook in Nieuwland, kost de mensen daar in feite niets. Want boodschappen en aanwinsten in uw huishouding heeft u TOCH nodig en dan zijn die zegeltjes toch maar meegenomen! „Lijmen Jan", zei eens Wim Kan. Hij zou 't NU ook tegen alle Jannen enz. in Nieuwland zeggen! Doet uw best mannen en vooral: KIJK goed naar die glazen. Erin hoeft niet eens! Veel geluk en winkeliersvereni ging „Mgr. Nolenslaan": fijn, dat u op dat idee gekomen bent. Veel succes ermee, al twij fel ik daar geen moment aan MIEKE

Het Nieuwe Stadsblad | 1962 | | pagina 1