VOGELS IN HUIS i :ijn onze manieren De 13e Roka in Utrecht 10 pCt KORTING voor bedragen bidder MAGAZIJN „DE OOIEVAAR" oor BEZOEKER DIERENPARK VOERDE BEESTEN SIGARETTEN Het zal niet lang meer duren of ook u KRIJGT en PROFITEERT van de 10 pCt korting in de 3 zaken van Wij hebben niets voor de SEIZOENS OPRUIMING daarom geven wij bij aankoop van minstens f.5- onder de f. 5.—, als ook op het HALVE PRIJZEN GOED krijgt u FLUXMAZEGELS, is f.3.-contant of f. 4 aan goederen De Ooievaar zegt: 1 gr. gestoff. ben. kamer GESLOTEN v. d. MOST VERKOOPSTER OF LEERLING VERKOOPSTER BANKETBAKKERS LEERLING GASKOMFOREN van W0ERK0M RADIO SPRUYT De nieuwe wijken van een stad. Huizen blokken, flatgebouwen, winkelgalerijen, steen, steen, alles steen. Ongetwijfeld kent U dit beeld. Niet alleen in de steden, maar ook in vele grote grote plaatsen wordt gebouwd, veel gebouwd. Huizenmassa's met hier en daar als e<- plaats voor is, een streepje groen. Dit is dan meestal alles wat de bewoners van de nieuwe wijken in het normale doen van de natuur te zien krijgen. Velen zijn hondenliefhebber, maar een hond op een flat is vaak verboden, een kat mag evenmin. Wanneer iemand het geluk heeft in een benedenhuis te wonen met een tuintje, en hij wil kippen gaan houden, komt de schoonheidscommissie een spaak in het wiel steken, een hok bouwen mag niet. Zou het mede door de nieuwbouw komen dat het aantal liefhebbers van kooivogels de laatste jaren zo enorm is toegenomen? Zou men het gemis aan vogels rondom het huis willen compenseren door vogels binnenshuis te gaan houden? Niemand kan het U immers verbieden om in Uw kamer een kooi of vitrine te plaatsen en daarin kanaries, tropische vogels of par kieten te gaan houden. Van deze liefheb berij kunt U overal genieten, zelfs, op de bovenste etage van een torenflat. In dit artikel wil ik niet ver ingaan op het zelfbouwen van kooien of volières. Hier komen we in één van de volgende afleveringen van „Dierenspiegel" nog wel op terug. U kunt overal bij elke goede dieren speciaalzaak een kooi kopen, een dure kooi of een goedkopere. Nu moeten we hier even vaststellen dat een goedkope houten kooi voor de vogels zelf in geen enkel opzicht minder goed is dan een dure verchroomde kooi. Persoon lijk vind ik de vogels altijd nog mooier uitkomen in houten dan in metalen kooien. In deze kwestie zal een goede die- renzaak U graag van advies dienen. Neem een kooi nooit te klein, maar U behoeft ook de afmetingen niet te over drijven. De tijd dat men de vogel zijn ogen uitbrandde en in een zo klein moge lijk kooitje stopte is gelukkig voorbij. Over de gevoelens van een vogel in ge vangenschap kunnen wij alleen maar fan taseren, menselijke maatstaven mogen wij in ieder geval niet aanleggen. Dit geldt niet alleen voor het probleem gevangen schap, maar ook voor vele handelingen die de vogels verrichten. Wanneer U bijvoorbeeld een kanarie haar jongen ziet voeren, kunt U bewogen zijn door deze moederliefde; reëler is waar schijnlijk deze gehele voedering terug te voeren tot instinct. Zoals dikwijls te zien is bij mussen en merels zijn de snavel- randen van zeer jonge vogels opvallend gekleurd. Onderzoekingen hebben aange toond dat deze gele rand de oudervogel tot voederen aanzet. Wanneer we n.l. de jonge vogels vervangen door gevorkte houten stokjes, <^ie op een bepaalde ma nier gekleurd zijn, dan zien we dat de moedervogel met evenveel enthousiasme de houten stokjes voert, als eerder haar jongen. Wij moeten er, geloof ik, voor oppassen de dieren teveel als mensen te zien. Hoe eeti vogel zich voelt in kooi of volière, We kennen het allemaal, het aardige liedje dat onze ouders vroeger voor ons zongen. Misschien zongen wij het zélf van tijd tot tijd voor ons kind. Zo iets blijft van generatie op generatie hetzelfde. De weg naar Rome ligt nog steeds tussen Keulen en Parijs en nog altijd moet „al wie met .ons mee wil gaan" terdege „on ze manieren verstaan". In dat op zicht is er weinig veranderd. Maar op de weg naar Rome is er wèl wat veranderd: het verkeer is er ettelijke malen drukker gewor den. En hetzelfde geldt voor de weg naar Amsterdam, Beesterzwaag of Krimpen aan de IJssel. Dat heeft consequentie, ook voor onze manie ren. Want niet alleen zullen die in de vorm van ons verkeersgedrag inderdaad .verstaanbaar" moeten zijn voor iedereen. Maar manieren alleen zijn niet voldoende op de weg. Wat wij meer dan ooit nodig hebben is gemanierdheid, wellevend heid. Wellevendheid jegens onze naaste, onze medemens, wordt op de weg bepaald door onze gema nierdheid, door de wijze waarop wij onze medeweggebruiker „tegemoet- treden". Het gezegde „wees heer in het ver keer" heeft in ons land opgeld ge maakt. Maar met het incidenteel in praktijk brengen ervan zijn wij er niet. Daarom doet het Verbond voor Veilig Verkeer in déze maan den een beroep op iedere weggebrui ker in het verkeer niet alleen heer te zijn maar ook te blijven. In de vakantietijd, wanneer, onze levensblijheid extra groot en onze zorgen extra klein zijn en wij her ademen door het wegvallen van de druk die klok en plicht anders op ieder van ons uitoefent, zijn \vjj méér dan ooit in de gelegenheid on beperkt onze goedé wil jegens de medemens op de weg te demon streren. Als automobilist jegens de overstekende voetganger, als brom fietser jegens de ruxtzbekende wan delaar, als fietser jegens het spe lende kind, als Nederlander jegens de buitenlander .Wie „heer" wil zijn heeft geen betere gelegenheid zulks openlijk te demonstreren dan op de weg. Laten wij niet vergeten dat de men sen die wij daar ontzien en welle vend behandelen dezelfde zijn waar van het goede vaderlandse liedje zegt dat zij „de kleur van onze das bepalen" Nu moge de kleur van onze das ons koud laten, gema nierd willen we wèl zijn. Laten we daarom ook in het verkeer trachten heert te zijn èn blijven. Want is daar niet juist het woord van Ruskin toepasselijk dat „heer zijn" bestaat in „intense menselijkheid? onder voor hem uiterst gunstige levens omstandigheden, weten we niet. Eén ding is zeker, dat vogels in gevan genschap zeer dikwijls een herenleventje leiden, en veel ouder worden dan hun in het wild levende broertjes en zusjes. Op merkelijk is dat de vogels, die toch in de meeste gevallen in het wild gevangen wor den, betrekkelijk gauw tam worden. De kooi is voor deze vogels beslist geen gevangenis, waar ze alleen maar uit willen ontsnappen. Een Zwitserse professor heeft na jaren lang onderzoek vastgesteld dat de dieren de wanden van- hun kooi vaak als be scherming tegen de mens opvatten. Jaren lang heb ik blauwfazantjes gehad die regelmatig losgelaten werden in de huis kamer. Ze vlogen de kamer even rond, maar zochten na een poosje hun kooi weer op om er stil in te blijven zitten. Bij een kennis van mij hangt in een grote serre een kooi met twee Japanse nachte galen erin. Het deurtje van deze kooi staat altijd open. Wanneer er een vreem de de serre binnenkomt, vliegen de vo gels onmiddellijk hun kooi in, ze vinden het daar kennelijk veiliger dan tussen de planten van de serre. Persoonlijk heb ik het volgende meer malen meegemaakt, 's Winters werden bij mij vaak merels, spreeuwen en andere in landse vogels gebracht, die op sterven na dood waren door honger en koude. Al deze vaak zwaar ondervoede vogels kre gen een plaatsje in een volière. Wanneer de kou voorbij was en er weer voldoende te vinden was, werden ze los gelaten. Meermalen gebeurde het dan dat de vogels direkt weer terugkwamen en tegen het gaas van de volière opvlogen om er weer in te komen. Met opzet ben ik even bij de kwestie gevangenschap stil blijven staan, omdat op dit terrein vaak de meest zonderlinge misvattingen bestaan. Wij gaan er dus vanuit dat U een kooi of vitrine gekocht heeft voor de huiskamer. Uiteraard kunt U hier minder vogels in houden, dan in een buitenvolière. Zoals zo vele dingen hangt ook de keuze van vogels, die U aan wilt schaffen af van Uw persoonlijke smaak. Tal van tropische vogels bezitten een schitterend vederkleed; wanneer U van mooi gekleurde vogels houdt, heeft U maar voor 't uitkiezen. Heel vaak gaat echter de stelregel op: „Hoe mooier vederkleed, des te minder betekent de zang". Andersom gaat dit ook dikwijls op. Vogels die prachtig zingen, zijn vaak een tonig van kleur. Wij noemen hier enkele inooie vogels, die zonder bezwaar bij elkaar gehouden kun nen worden. Het zebravinkje is een leuk, levendig vogeltje dat een kwetterend geluid maakt. Het mannetje heeft oranje wangetjes en een gestreepte borst en is hierdoor van het vrouwtje te onderscheiden.- De zebravinken die U tegenwoordig koopt zijn alle in Nederland gekweekt. Ze gaan zeer gemakkelijk tot broeden over. Op de kweek van deze vogeltjes komen wij later in een apart artikel terug. Blauwfazantjes zijn vogeltjes die pas ge ïmporteerd vaak erg teer zijn en vatbaar voor ziekten. Nu „Vogeltonicum" in elke goede dieren winkel voorradig is, behoort de grote sterfte onder deze vogels gelukkig tot het verleden. Wanneer U denkt dat één van de blauwfazantjes niet helemaal fit is dient U direkt „Vogeltonicum" te ver strekken. Hierdoor alleen zijn ze te red den. Wanneer ze geacclimatiseerd zijn, kunnen ze betrekkelijk veel hebben, en zijn ze zelfs sterk te noemen. Een vriend van mij bezit nu al 6 jaar een paartje, dat nog prima in konditie is. Het broeden valt met deze vogeltjes niet mee. De jon gen moeten gevoerd worden met levende insekten, wat vaak een gfoot struikelblok is bij de kweek. Het mannetje is van het vrouwtje te onderscheiden door de rode wangetjes. Een leuk vogeltje, dat ook zeer gemakke lijk broedt is het Japanse meeuwtje. Dit vogeltje stelt weinig eisen aan z'n omge ving. Er zijn vele kleurvariëteiten aanwe zig, zuiver wit, bruin bont, geel bont etc. Wanneer U een tropische zangvogel wenst, denken we direkt aan de edel- zanger. De naam van dit vogeltje zegt al dat zijn zang z'n vrij eentonig grijs ge kleurde vederkleed moet goedmaken. Bij de aankoop van deze vogeltjes moet U wel bedingen dat U eventueel één der vogels kunt ruilen, omdat mannetjes en vrouwtjes moeilijk te onderscheiden zijn en uiteraard alleen het mannetje zingt. Een vogeltje dat een aardig wijsje zingt en dat in de paartijd prachtig mooi rood ge kleurd is,-is de tijgervink. Deze tijgervinkjes zijn ook heel gemakke lijk bij de hiervoor genoemde vogels te houden. Het Mozambique-sijsje is een mooi groen- gekleurd vogeltje, dat prachtig zingt en ge makkelijk tot broeden overgaat. Eén ding is jammer, dat edelzangers en Mozambique-sijsjes elkaar vaak niet ver dragen. Het is dan ook aan te raden een keus te maken uit één van deze beide, zo mooi zingende vogels. Wanneer U pas vogels gekocht heeft, dient U de kooi op een rustige plaats te zetten, waarin de temperatuur ongeveer dezelfde is, als waar de vogels vandaan komen. Het verdient aanbeveling wat zaad op de grond te strooien, daar de vogels vaak nog even aan hun etensbakje moeten wennen. In en volgend artikel zullen we de aan schaf en kweek van kanaries behandelen. (uit.: Dierenspiegel) Van 3 tot en met 7 september a.s. zal de 13e ROKA, de Internationale Levensmiddelenbeurs op het Jaar beursterrein aan de Croeselaan te Utrecht worden georganiseerd. Deze beurs is practisch geheel volgeboekt waarmede de sinds de vorige ROKA aanzienlijk uitgebreide expositieop pervlak van 30.000 m-' verspreid over de Bernhard-, de Marijke- en de Margriethal geheel is bezet. Deze levensmiddelenbeurs zal door 400 firma's met 310 stands worden opgeluisterd met hun aanwezigheid, terwijl directe deelname is te ver wachten uit Marokko, Israël, Enge land, België en West Duitsland. Tal rijke firma's uit alle Westeuropese landen en de Verenigde Staten zul len door agenten of importeurs ver tegenwoordigd zijn. De ROKA zal straks haar voorgang sters als het ware overtreffen niet alleen door de omvang van deze beurs waarop een volledig over zicht wordt geboden van hetgeen er op het gebied van voedings- en ge notmiddelen aan de markt is, maar ook door de vele snufjes op het ge bied van bedrijfsuitrusting belooft zij een evenement te worden. Als wereldprimeur zal de „AUTO- SUPERETTE", een volledig geauto matiseerd winkelbedrijf, worden ge ïntroduceerd. Op het gebied van winkel- en verpakkingsmachines zul len vele nieuwtjes voor het eerst worden gedemonstreerd. Vakmensen, betrokken bij de han del in voedings- en genotmiddelen, zoals kruideniers, slagers, bakkers, groentehandelaren, de zuivel- en de vishandel, chocolade- en suikerwer ken, de scheepsbevoorraders en de Horeca-bedrijven, de slijters, de ta baksverkopers en de drogisten, zij zullen de ROKA ongetwijfeld be zoeken. Dr. J. Bartels, lid directie Unilever Nederland N.V. zal deze le vensmiddelenbeurs openen met een verhandeling over „De positie van het merkartikel bij gewijzigde dis tributievormen". In elke willekeurige dierentuin zal de bezoeker bordjes ontmoeten met opschrift: „Verboden de dieren te voederen". Bij de directies heeft daarbij niet de bedoeling voorgeze ten om de dieren alles te onthouden. Wanneer het maar verantwoord voedsel is, zal niemand ,er iets op tegen hebben dat Uw kleine meid de olifant een suikerklontje geeft en een aap een lekkere pinda. Dit zijn slechts voorbeelden. Maar de bewuste bordjes zijn van een heel andere strekking. Ze zijn bedoeld voor de kwaadwilligen, die zoals ook in Ouwehands Dierenpark al eens is gebeurd, er niet voor te rugdeinzen om in de grote muil van een nijlpaard scherven te deponeren van bijvoorbeeld een bierflesje! Een dergelijke walgelijke daad heeft zul ke verstrekkende gevolgen, dat zo'n dier het met de dood moet bekopen. Dat er steeds weer mensen zijn, die er een soort behagen in scheppen de dieren te plagen en zelfs de dood in te jagen bleek deze week voor de zoveelste maal in Ouwehand? Die renpark. AIJg waarschuwingsbordjes ten spijt was een mannelijke bezoeker bezig mét kwistige hand sigaretten uit te delen ahn olifanten, apen, ezels, beren en zelfs papegaaien. Somige dieren, zoals de ezels en de olifanten werkten de sigaret met één forse hap weg. De apen trokken de lelijkse gezichten bij het proeven van die bittere tabak en daèr nu was het kennelijk de bezoeker om begonnen. Puur sadisme moet aan een dergelijke handelwijze ten grondslag liggen, hoe kan iemand anders tot zulke daden komen! Gelukkig waarschuwde een andere bezoeker onmiddellijk de direktie, maar de man in kwestie was al op gegaan in de duizenden bezoekers. Dat was maar goed ook, anders had hij in ruil voor zijn sigaretten wel eens een zware pijp kunnen moeten roken. Tot nu toe is niet gebleken dat de dieren nadelige gevolgen hebben overgehouden van deze misdadige praktijken. Als U straks wilt profiteren Met Uw lieve kleine guit, Moet U vast eens komen kijken, Heus, U kijkt Uw ogen uit. Kinder- en ook wandelwagens Staan in onze showroom klaar. Alle kleuren zijn voorradig Bij Magazijn „DE OOIEVAAR". Baby- en ook kleuterkleding, De keuze is enorm daar. Dus ook voor Uw baby-peuter Natuurlijk naar „DE OOIEVAAR". Hoogstraat 138-144 Schiedam Tel. 68097 Geen filialen. Te huur aangeboden: voor les of praktijk, alléén voor de middag en avond. Brieven onder No. 5564 aan bureau v. d. blad. Onze zaak is van 16 juli t/m. 28 juli WEGENS VAKANTIE SLAGERIJ BROERSVELD 100. Gevraagd: Tevens een Banketbakkerij A. C. J. SCHEFFERS, Dam 35, Telefoon 67823 Opruiming bij Röttge- ring. Spijkerbroeken voor jongens 8,voor heren 9,35. Hoogstraat 17,19, Schiedam en nog 10% kortmg. Te koop: kinderwieg 20. Tel. 69628. Korte Sin gelstraat 11a. Te koop: Opel Record, bouwj. '55, 1000. Te bevr. Romijn, Korte Singelstraat 11a, tel. 69628. Vakantietijd, veel regen, neem wat gezelschapspelen' mee. Ruime sortering o.a. Strategio, Monopoly, scrab- le, tevens alle Jumbo-spe len. Let op bij ons dubbele Kes-punten, Vlasveld, Broesveld 9. Te koop aangeb.: haard in z.g.st., grote capaciteit. Libertystoel. Te bevr. Nas- saulaan 51b vrijddag en zaterdag nv 7 uur. ALEIDASTRAAT 150 a, TEL. 67419 Te koop: een draaibank. Ouddorpsestraat 4a, Schie- dam-Zuid. Te koop: Volkswagen '55 geel kent., 9 pers. 1500 Goliathbus '57, 9 pers. geel tenteken 900; Opelkap- ein '55 900. Ford custom- >ne '52 500. Olsmobile '54 500. Sax snelbrommer 60. Simplex snelbrommer 100. Autohandel Dijkman :n Co. Prinsensteeg 22. Bij Jam en Oude Sluis. Tel. 64195. Voor de vacantie 3 bal en, opblaasboten, zwem gordels, zwemringen, scheppen, emmertjes enz. Natuurlijk bij ons dubbele Kes punten. Vlasveld, Broesveld 9. Woningruil. Aangeboden 3 kamerwoning, Vijfsluizen- flat, centr. verwarming. Ge vraagd woning Rotterdam- sedijk of omgeving Koe markt. Br. onder nr. 5521, bur. v.d blad. T

Het Nieuwe Stadsblad | 1962 | | pagina 4