Het nieuwe Nieuw station krijgt gezicht 'A N Voor en tegen van glaswanden VAN DEit VLIES achter de stopmand WOENSDAG 18 JULI 1962 14e JAARGANG No. 57 OPLAGE 26.100 EXEMPLAREN Verschijnt woensdag en vrijdag in Schiedam en Kethel. 'edakfie en advertenties BROERSVEST 125 Schiedam If I v d Klink) teleloon 010-67368 en 63939 Kantooruren: dagelijks (behalve zaterdag) van 9-1 en 2-6 uur Centrale administratie Randstad-edities: Koornmarkt 34, Delft, telefoon 01730-23627*. Tarieven op aanvraag. De „Randstad-edities" geven plaatselijke uitgaven in 'DeJft, Schiedam, Vlaardingen, Maasluis, Rijswijk met de rond deze steden gelegen dorpen en 'n streek-editie voor geheel Westland Uitbreiding Export Service WiWfïïJ f? AKTIVITEIT KENMERK VAN SCHIEDAMS JEUGDRAAD VINDT ONTPLOOING IN „DOE FEEST" DE BEJAARDEN GAAN EEN DAGJE OP STAP Aan ons stationsplein beginnen de wzrkeaamheden steeds meer tekening te vertonen. Als we de toestand vergelijken met die van een jaar terug dan is het wel duidelijk dat er heel wat gebeurd is op dit toekomstige knooppunt in schiedams verkeersstelsel. Goed, de werzaamheden zijn minder snel verlopen dan tevoren geraamd was, maar wat tot stand is gekomen is toch iets wat et mag zijn. We zien nu niet alleen meer het menie-rood van een staalconstructie, het hoge ge deelte van het station is al in een verder stadium van bewerking. Maar wat ons interesseert is de eigenlijke stationshal met zijn merkwaardige overkapping, die inmiddels sinds enige tijd uit de kist is. Het is een won derlijk samenstel van driehoeken dat hier dehal naar boven toe moet af sluiten, een echt moderne constructie van weer een heel andere aard dan de staalconstructie er naast. In dit opzicht is de ontwerper van ons stations gebouw, Ir. van der Gaast, echt een architect van onze tijd: niet alleen haalt hij liefst zo veel mogelijk uit de technische stand van zaken, maar bovendien gebruikt hij graag duidelijke contrasten van uiteenlopende con structie-wijzen naast elkaar. En daarmee vanzelfsprekend ook vormen te voorschijn die onderlinge tegenstellingen zijn. Zo is het ook met ons station. De rechthoeksvorm van het hoge deel komt typisch uit de staalconstructie voort, die hier ten behoeve van de kantoorruimte is gehanteerd. En daarnaast een veel vrijere vorm, een speels rytme van driehoeksvlakken, die tot een bewogen geheel lijken te zijn samengesmolten en op poten zijn gezet. Een hal ontstaat daar door van een boeiende sierlijkheid en een openheid, die we zeiden het al echt modern aandoen. Over het moderne bouwen wordt dikwijls de opmerking gemaakt, dat daarin alles zich toespitst op de overdakking. En dat is inderdaad een kenmerk van de ontwikkeling in wat we zouden kunnen noemen, de grotere architectuur. Vroeger was de situatie meestal heel anders: men bouwde de afdekking op de muren, die dus een dragende rol speelden. Als de. muren verdwenen was het ook met het dak gedaan. Maar het moderne bouwen zoekt het steeds meer in de skeletcon structie waarbij het dak als het wa re op eigen benen staat. De muren hebben dan iets meer te dragen en kunnen van elk gewenst materiaal worden gemaakt. Zelfs glas kunnen we ondanks zijn brekelijkheid op alle mogelijke wij zen als wand hanteren. En omdat glas doorzichtig is, heeft het de merkwaardigheid er eigenlijk tege lijkertijd wel en niet te zijn. Slechts onder bepaalde omstandigheden zien we het doordat het gaat afspie gelen of het licht sterk breekt bij voorbeeld. Maar in de meeste geval len zien we het niet of slechts wei nig en dan blijft, wanneer er van hele glaswanden sprake is van het bouwwerk niet veel meer over dan de overdakking en b.v. vloeren. Het allesbeheersende is dan duidelijk het dak. Lang niet iedereen is het overigens met deze ontwikkeling in het bouwen eens. Met name is er nogal eens verzet tegen het han teren van zoveel glas, dat het bouw werk eigenlijk niet veel meer lijkt dan een dak op poten, een stukje overdekte buitenruimte. De tegen standers vinden dat men, wanneer men een gebouw neerzet, een stukje van de al-ruimte als het ware afzon dert voor een speciaal gebruik. En deze afgezonderdheid dient men dan ook duidelijk te maken door het hanteren van goed en duidelijk waarneembare wanden en daken. En glas is de aanhangers van deze mening niet duidelijk genoeg, juist omdat het zich voor het oog min of meer pleegt te gedragen alsof het er niet is. Een aardige gedachte zou je zo op het oog zeggen. Maar de tegenstanders van deze opvatting staan ook niet met hun mond vol tanden. Zij zeggen dat een gebouw in de moderne wereld niet meer al leen tegenover de al-ruimte staat. De hele stad is als het ware een grote geordende openbare ruimte, een ge heel van straten, pleinen en open stroken waaraan de gebouwen lig gen. Het inwendige van de gebou wen is dus niet veel meer dan een zekere verbijzondering van de alge mene stadruimte. Dat betoog lijkt wat theoretisch maar is toch* alle aandacht waard. Wij zouden er ook niet meer tegen kunnen, wanneer allerlei nuttige en openbare bouw werken op dezelfde zware en min of meer afwerende wijze gebouwd werden als vroeger. Tegen veel glas voor openbare gebouwen hebben we gevoelsmatig weinig bezwaar. Alleen de hantering van te veel glas in onze woningbouw loopt kans de glas wand is discrediet te brengen. In- stictief voelen we ons daardoor im mers bedreigd in ons privé-leven dat pas werkelijkv rij is als het zich onttrekken kan aan de nieuwsgie righeid van anderen en als het zich kan nestelen in een zekere besloten heid. Vanaf vandaag is de showroom van de Export Service van de Gebr. v. d. Vlies uitgebreid en is daardoor de verkoop van electrische en electro- nische apparaten enz. bereikbaar voor het publiek geworden. De naam v. d. Vlies, zakenmensen van vader op zoons, heeft in de Sin- gelwijk een bijzondere goede klank, een vertrouwde klank. De show room, in november 1959 aan de Rot- terdamsedijk 2 gevestigd (de zaak bestaat al vanaf 1952) heeft een kleine verbouwing dezer dagen on dergaan. Het interieur van de show room is bijzonder gezellig en heel modern gehouden. Men heeft er verschilende „zitjes", zodat men niet overhaast tot een koop behoeft te besluiten. Graag zien de firmanten echter naar een royalere behuizing uit, maar dat is van latere zorg. Buitenlanders, meestal zeelieden, hebben de naam v.d. Vlies een goede naam, waar ook ter wereld, gegeven. Als men hier eenmaal geweest was, kwam men graag terug. De service en de bediening waren goed, als Ex portzaak had men niet te klagen. Door deze verkoop kreeg men een internationale kijk op deze sector. Al kwam men toch tot de gedachte óók aan particulieren te verkopen. De vraag vooral naar Philips radio's was groot. Vanzelfsprekend be schikt men ook over andere merken. Men trok de heer C. van Wijk, des tijds salespromotor bij de N.V. Phi lips aan voor de verkoop van deze speciale afdeling. Sinds februari van dit jaar is de heer van Wijk in dienst en heeft hij nu de gelegen heid de verkoop van radio's e.d. te stimuleren. De hoofdgedachte van deze geboren Schiedammers is de bewoners van de eigen stad Schiedam-mined te maken, 't Moet niet zo blijven, dat men voor dergelijke aankopen de voorkeur aan Rotterdam geeft, als men hier ook in de gelegenheid is te kopen. Rustig, met goede voorlich ting en bovenal met de nodige ser vice, waarvoor de firma, die een re putatie op te houden heeft, borg staat. Met vertrouwen zien én de Gebr. v. d. Vlies én de heer van Wijk dan ook de toekomst tegemoet. Er is NOG een prettige kant bij de heropening van deze showroom. In de etalage zijn apparaten tentoonge steld. Natuurlijk, zult u onmiddel lijk reageren! Maar eerdaags ont vangen de bewoners van Broersvest tot Franselaan een kaart, waarop behalve een bekendmaking, ook een nummer is afgebeeld. Die kaart heeft voor u waarde, overtuigt u zich daar maar van. Want verschil lende van die nummers correspon deren met nummers bij apparaten in die etalage. Wie een van die ge luksnummers treft, krijgt dat appa raat GRATIS. De hoofdprijs is een radio (uiteraard Philips!) ter waar de van 348, Wij wensen deze ondernemende za kenlieden veel succes in de toe komst. i -- ss ,;l „Prinsensteeg" met een. en een kwarteeuw ouden huisjes. Ook hier in de toekomst „verdwijnend oud Schiedam". Luse Scholte „groot Kindervriend" heeft in samenwerking met SJ.R. een zeer geslaagd kinder teken- en schilderfeest gevierd. Weliswaar ont brak de koek maar het sprookje van „Hans en Grietje" wat aktueel. Ook de krijshaftige indianen waren ver tegenwoordigd. De vier en tachtig leerlingen van de drie hoogste klassen uit de lagere scholen, kregen van meester Luse een opdracht uit te voeren. De jon gens gewapend met penselen wier pen zich in gevecht met de indianen. De meisjes sprokkelden hout, pluk ten bosbessen of stookten vuur. De beste individueele prestatie leverde Hanny Maltha bij de meisjes, Wim Goudappel en Henk Krijger bij de jongens boven de tien jaar. Bij de door de heer Scholte inge deelde groepen, behaalde tafel 5 de eerste prijs, tafel 4 en 3 de tweede prijs, een derde prijs viel op tafel 7 en 2. Iedere deelnemer of deel neemster kreeg een fraai mouwem bleem. De prijswinnaars kregen bo vendien een medaille. Voor de jeugd gold zaterdagmiddag in de plantage een onvergetelijke dag. Opmerkelijk goed vonden wij dat de kinderen geheel in vrije groepjes zich creatief konden uiten. Een com pliment aan Meester Luse Scholte en het actie comité lijkt mij ook niet overbodig. Petrus Hebing De Reisvereniging Vriendenkring van de Alg. Bond van Bejaarden, afd. Schiedam, gaan vrijdag 20 juli met 5 bussen n.l. 217 leden een dagje op stap. Vertrek om 7.30 uur: Blauwe Huis, Lange Nieuwstraat. Van Schiedam rijden we via Rotterdam, Utrecht, Driebergen, Doorn naar Leersum, koffiepauze. Vervolgens via Nijkerk, Tardenwijk, Epc, koffietafel. Daarna via Apeldoorn naar Hoenderloo voor theepauze. Vandaar via Eden naar Scherpezeel voor het diner, waarna wij over Utrecht via de grote weg door Rotterdam. Aankomst te Schie dam circa 21.00 uur. Denk vooral om uw buskaart mede te brengen En op laatkomers wordt niet ge wacht. Wij vertrekken precies om 730 uur. Bij Margreet kon ik tot gisteren nooit gewoon in een stoel zitten. Veilig heidshalve zat ik er dan ook altijd met opgetrokken benen in, want die Basje, weet u En dan Moortje, de git-zwarte kater, die zo graag aan je blote teen snuffelt. Trix, de poedel, blaft alleen maar vervaar lijk en springt je zowat van de sokken. Och, ergens ga je er wel aan wennen! Waarschijnlijk, omdat Mar greet niemand heeft om te vertroetelen, heeft ze er maar een klein dierenpa- leisje van gemaakt thuis. Natuurlijk erg gezellig, maar Basje, och, daar kon ik nu juist niet aan wen nen. Met kippevel (en kip pen heeft Margreet nog niet) aaide ik 'm weieens over zijn harde bast, maar dan schuifelde hij weer gauw weg. Basje is erg op zijn rust gesteld en ik vroeg niet beter! Wie of Basje nu wel is Een SCHILDPAD. Een knots van een schildpad, die Margreet vorig jaar te verzorgen kreeg, toen ken nissen van haar op vakan tie gingen. En zij Mar- greet's voorliefde voor die ren kennende 't Heeft on_ in die twee weken beslist niet aan SPANNING ontbroken want iedere keer was Basje zoek. En dat ondanks de afrastering in de tuin. Maar hij was ons te slim af en groef er zich steeds onder uit. Een sensatie apart, want die twee dames een paar tuinen verder waren als de dood voor hem! Of was het een zij Voor geen geld van de we reld wilde ik die angst van mij zelf toegeven, want bui ten in de tuin (dus op een veilige afstand!) vond ik 'm echt wel lief. Al griezel de ik, als ik hem na al zijn ESCAPADES in het groen temandje opviste en via hegoverklimmingen weer bij Margreet terugbracht. Met die koude dagen (Bas je mocht voorgoed bij Margreet blijven, omdat ze in die 14 dage nzo aan hem gehecht was) mocht hij zo maar in huis rondlopen. De allereerste keer brak ik in de gang haast mijn nek over hem, maar onver stoorbaar vervolgde hij zijn weg. In de huiskamer moest ik een nieuwe aanwinst be wonderen: een kanarievo geltje. Die met hoge trillers zijn blijdschap waarschijn lijk over mijn komst moest spuien. Och, ergens blijft een mens tenslotte toch ijdel En toen voelde ik ineens iets griezeligs. Iets zachts, iets hards, iets naars over mijn voeten gaan Met een gil vloog ik over eind. Voor de TWEEÖE maal binnen een kwartier het leven van Basje in ge vaar gebracht hebbend, want ik stond weer haast bovenop zijn schild Basje zweeg in alle talen, gaf niet één kik. Of kunnen schildpadden geen geluid geven? Toch eens naar in formeren bij gelegenheid. Ik nam in elk geval geen enkel risico meer, schoof prinsheerlijk achterover in mijn stoel en trok mijn be nen op! Margreet schoot in de lach. Rende naar de keuken, waar een gillende fluitketel haar aandacht opeiste, maar ik bleef ziten. Voor geen goud van de wereld gaf ik die Bas een nieuwe kans! Ik zal beslist geen dier kwaad doen, maar dit leek me allemaal wel een beet je overdreven. Ik zag dit bij me thuis al! In no-time hadden we natuurlijk alle maal de twist onder de knie, want dat geparadeer van Bas en je eigen spron gen, om ongelukken te voorkomen Beslist OOK wel een goede oefe ning voor de slanke lijn. Och, als ik nog eens kilo's aan zou komen, zou dat echt wel te overwegen zijn, maar nü? Nee, duizend maal nee 't Leek wel, of Bas mijn gedachten raadde. In één ren (ik wist beslist niet, dat 't zo vlug kon) kwam hij op mijn stoel af. Hij zou toch niet proberen naar boven te klimmen Hij bleef er alleen maar voor liggen. Als een klein, trouw hondje Ik vergat op slag al mijn angst. Ik vergat, dat ik nog gen MINUUT geleden me over zijn aanwezigheid hier in dit huis verbaasd had. Ik zag alleen dat eigenwij ze kleine kopje onder dat grote schild uit en ik be zweek Basje at figuurlijk en let terlijk (malse slablaadjes) uit mijn hand. Misschien, dat ik ook nog eens zo'n schildpad in huis neem, want ze zijn heus wel schattig. Als je ze maar BEGRIJPT! Maar dat is bij de mensen immers ook zo?

Het Nieuwe Stadsblad | 1962 | | pagina 1