net nieuwe PRACHTIGE VAKANTIE-UITSTAP ORGELCONCERT K deze week achter de stopmand Verschijnt woensdag en vrijdag in Schiedam en Kethel. UNIEKE FRANS HALS TENTOONSTELLING EXCELSIOR ZORGDE ZONDAG VOOR CRICKETVERRASSING VAN DE DAG. WOENSDAG 25 JULI 1962 14e JAARGANG No. 59 OPLAGE 26.100 EXEMPLAREN ïedaktie en advertenties BROERSVEST 125 Schiedam IC J V d Klink), telefoon 010-67368 en 63939 Kantooruren: dagelijks (behalve zaterdag) van 9-1 en 2-6 uur Centrale administratie Kandstad-edities: Koornmarkt 34, Delft, telefoon 01730-23627*. Tarieven op aanvraag. De „Randstad-edities" geven plaatselijke uitgaven in 'Delft, Schiedam, Vlaardingen, Maasluis, Rijswijk met de rond deze steden gelegen dorpen en 'n streek-editie voor geheel Westland Het Frans Hals-museum in Haarlem viert zijn honderd-jarig bestaan met een tentoonstelling gewijd aan het werk van de Haarlemse schilder Frans Hals. Nu het vacantie-seizoen losbarst heeft het alle zin de aandacht te vestigen op deze expositie die een bezoek meer dan waard is. Vele honder den schuifelen tui al langs deze grootste verzameling van werken van de Haarlemse meester, die ooit bijeen is geweest. De bezoekers komen uit alle delen van de wereld en het Frans Hals-museum is een modern Babyion geworden, waarin echter iedereen gevangen wordt door eerbied en bewon dering voor het hier uitgestalde werk. Frans Hals moet voor velen nog ontdaan worden van een legende. Van het leven van deze uit Vlaande ren afkomstige Haarlemmer is maar heel weinig bekend. En via zijn meest gereproduceerde werken meent een uitgebreid publiek hem te mogen zien in de onmiddellijke omgeving van Jan Steen; als een bij zonder levenslustig mens die zich weet te vereenzelvigen met de lach ers en de drinkebroers en de praal van feestende schuttersgroepen. De Haarlemse tentoonstelling is uitste kend geschikt om met deze mythe af te rekenen. Want we zien daar een heel schildersleven aan ons voorbij trekken in een reeks doeken waarin geleidelijk de wijze van zien en de wijze van werken wezenlijk verandert. Deze leerling van Karei van Mandere kunnen wij als het ware compleet op zijn levensweg volgen in zijn werken. Hij leeft in een typische burgermaatschappij, zoals het Holland van de 17de eeuw te zien gaf, maar met het tempera ment van een zuid-nederlander be spiedt hij deze wereld met een ver rassende vitaliteit en met een per soonlijke vrijheid, die alle burger lijkheid mist. In compositie, kleur en vorm overstijgt hij de stoffelijke werkelijkheid en brengt hij als het ware een volkomen eenheid tot stand van karakter en uiterlijke ver schijningsvorm van zifri geportret- teerden. Zijn levendige schilder- toets en vooral zijn manier om op gewekte figuren als in volle actie te betrappen moge ons niet misleiden. Het is al te gemakkelijk om deze Frans Hals, de schilder van Malle Babbe, De Vrolijke Drinker en de Bohemienne aan te duiden als de Hollandse impressionist van de 17e eeuw. Zeker dit werk ademt niet de sfeer van het atelier, de sfeer waar in gekunstelde doeken ontstaan van zuidelijke allure. Maar dat is een kenmerk dat aan tal van 17de eeuw- se meesters in de lage landen ver tonen. Meer dan elders was de ne- derlandse schilderkunst ingesteld op de werkelijkheid. Maar het zal waarschijnlijk Hals' vitaliteit zijn en zijn zin voor het ogenblikkelijke, die ons doet denken aan het impres sionisme uit de vorige eeuw. Maar Hals ziet dieper. Hij is een tovenaar met het licht dat alles verenigt, maar hij loopt niet als het ware pas sief achter het licht aan alsof dat zijn enige opgave was. Want hij stelt zijn wezen volkomen open voor de karakters die 'Sij te verbeelden heeft. Soms in en orchestrale rijk dom aan kleuren dan weer in won derlijk verstorv' n tonen onthult hij in een open n ongecompliceerde visie zijn geportretteerden aan de toeschouwer. Nu eens is hij verte derd door de charme van een vrouw met kind, dan weer getroffen door de gratievolle teruggetrokkenheid van ee noudere vrouw. Of hij ziet met een ongelofelijke raakheid in het burger-potentaat dat hij te por tretteren heeft de overmoedige rak ker of de pedante arroganteling. En kleur en vorm gaan steeds zo met de gestalte mee dat er een totaal ontstaat van verschijning en karak ter. Maar de glorie van Hals zelf valt als het ware op de voet te volgen als wij naar het werk uit de laatste twintig jaren van zijn leven zien. Ongeveer rond 1640 komt de grote verinnerlijking. Het orkest van feestelijke tonen verstilt geleidelijk aan tot een samenstemming van in getogen tinten. Veelbetekend is b.v. dat het heldere wit aan beffen en kragen geleidelijk aan verdiept tot het veel verbindende blauw. De overdaad mindert niet alleen in de kleur. Ook in de totaal-compositie en de attributen zien we een steeds toenemende versobering. Frans Hals is op weg dingen niet meer alleen als verschijning te zien maar te zoe ken wat daar chter ligt. Hij zoekt de kei n dwa. door dc uiterlijke werkelijkheid heen en lijkt hij eer der een expressionist dan een im pressionist. Zijn stellingname wordt persoonlijk, hij schildert als het ware rechtstreeks zijn interpretatie van het gegeven neer, zoals in het bijtend sarcastische portret van de regentessen van het oude mannen huis. Frans Hals is hier aan de uiter- diepte en kracht in zijn werk toe. Op dit moment twee jaar voor hij meer dan 80 jaar oud in 1666 sterft. Nogmaals een unieke tentoonstel ling, met een diep menselijk karak ter. Op zaterdag 28 juli hoopt de Rot terdamse organist DIRK JANSZ. ZWART weer een orgelconcert te geven op het prachtige orgel van de Geref. kerk aan de Westvest. Er is weer een aantrekkelijk pro gramma samengesteld. De toegang is vrij. Aanvang 8 uur. Programma's aan de kerk verkrijg baar. jiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiimimiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiimiiifiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiuimiiiiimiiimiiiiiiHiimHmiMfiiuin I BROOD 5 i i De ,4ame" die op één van de vele étages achter ons tuintje woont I is óf wel haar tijd ver vóóruit, of ze loopt achttien jaar achter. Achttien jaar geleden zouden wij tranens-dankbaar geweest zijn I voor de enorme stukken wittebrood, die zij naar beneden werpt. In 1944 zou ik haar snikkend om de hals gevlogen zijn ik was toen nog vrijgezel met hónger nu roep ik haar toe: „Hou je i 1 brood bij je!" Geef het aan een hond, aan de schillenman of doe het in de vuil- f 1 nisbak. Ik kén het mens niet, maar ik vind haar vies. I Het is een naar gedoe om hompen brood ongeveer één derde van het heel in je tuintje te vinden. Het is onaangenaam. Ik heb het niet nodig.twee derde van de mensheid zou er dol blij I mee zijn, ik ruim het op, grimmig en verontwaardigd. De wereld zit verbogen in elkaar. Er klopt iets niet. Er klopt een heleboel niet. I Als die „dame" eens wat minder brood kocht, denk ikéén der I de minder dan ze nu doet, dan zou ze ongeveer zeventim cent per keer overhouden. Ze zou dat in een busje kunnm' dom en er op het eind van het jaar em GIFT van kunnen makm voor de nood- 1 I lijdmde gebieden. Nu pest ze er een haar vermoedelijk onbe- I 1 kende familie mee. Waarom dóet dat mens dit? i Ik wéét het niet. Ik hoop allem dat ze er mee ophoudt. Nou, neeaan zo'n mens durf ik niet te vragen of ze al dona trice is van de Schiedamse Gemeenschap ofschoon ze het natuur- lijk al lang zou moeten zijn, iemand die „zo goed haar brood heeft". Sebastiaan. 1 niiimiiHiiiiiHiiiiriiiiiiiiiiiiiiiiuiiiitiiimiimiiiiiiiiimiiiiimtiiiiiiiuiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiifitiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiuiuiiMiuiir Wim Boelhouwer, de in Nieuw Guinea omgekomen Enschedese militair, zal •tóch in Nederland begraven worden Men weet, dat de regering dit geweigerd heeft, hetgeen nogal stof op heeft doen waaien De voetbalvereniging „Phe- nix" in Enschede heeft er voor gezorgd in recordtijd, n.l. binnen drie dagen, dat het mogelijk is, dat het stoffelijk overschot van Wim in éigen geboortestad begraven wordt. Misschien was hij een juni oortje van „Phenix", mis schien maakte hij later deel uit van een van de hoogste elftallen of was hij alleen maar een trouwe supporter. Maar ZEKER is in elk ge val, dat Wim zich daar vrienden gemaakt heeft of had hij die al vanaf zijn jeugd en vormde men later een hecht team. Dat hem node naar Nieuw Guinea zag vertrekken, al nam hij dan ook met een brede lach en veel overmoed af scheid. Toen zijn overlijden bekend werd, stak men de hoofden bij elkaar. Wim moest men bij hen terug laten keren, zij het dan anders, dan zij gehoopt hadden. Wim was een van hen en daarom deed men voor die over tocht een beroep, die Wim een goed hart toegedragen hebben. Binnen drie dagen een be drag van ƒ4500,Ruim schoots genoeg en daarom werd die act'i stopgezet. Het doel was cereikt, Wim zal straks in Enschede te rugkeren en daar begraven wordenEen initiatief, dat toch zeker vermeld dient te worden. „Phenix" kan hier trots op zijn. Helaas is Wim Boelhouwer de ENIGSTE militair niet, die tot nu daar in Nieuw Guinea de dood vond. Die andere ouders weten, dat hun jongens voorgoed weg zijn. Dat zij daar op die be graafplaats in het verre land hun laatste rustplaats gevonden hebben. Zij had den dit zo graag anders ge wild. We leven in een tijd van hoogconjunctuur. Geld maakt voor de rrers prak tisch niets meer ui'. Het regent bandreco-de-s -n ra dio's voor onze jongens daar in Nieuw Gurvea. En dat is goed. Wij mogen hen VOLLEYBAL. SVC zijn de initialen van de „Schie damse Volleybal Club" en het is deze vereniging, die volgend jaar haar tweede lustrum gaat vieren. Iedere week mogen we trouw de re sultaten en voorbeschouwingen van de SVC-wedstrijden ontvangen en we achten het mede daardoor op zijn plaats, dat we nu enige aan dacht aan dit 10-jarig bestaan gaan besteden. Het dagelijks bestuur, be staande uit voorzitter W. Huyskes, secretaresse Leny van Kooy, pen ningmeester P. Valk jr. en wed strijdleider W. Moïze de Chateleux, hebben, in samenwerking met de overige bestuursleden en de hoofd trainer Aad Zevenbergen, SVC ge maakt tot een club met naam te gen wie men graag speelt. Het ne- derlaagtournooi, dat SVC jaarlijks organiseert is daarvan een overtui gend bewijs. Niet voor niets kan men SVC daarom noemen een Sfeer-Volle-Club (SVC). Op 3 en 7 september zal SVC het nieuwe sei zoen beginnen en intussen worden reeds vele voorbereidingen getrof fen voor de viering van het 10-jarig niet vergeten, wij móeten het contact met THUIS stevig vasthouden. En als dat contact verbro ken wordtAls men weet, dat men zijn stem nooit meer zal horen, hem nooit meer zal kunnen zien. Och, laten we dan plaatse lijk er allemaal voor zorgen, dat er hier in Nederland zijn graf komt. Het land, waarin hij geboren en geto gen is. Vanwaar hij met zo veel enthousiasme naar Nieuw Guinea vertrok Laat ddt dan de troost zijn voor die ouders, die hem moesten missen. Voor dat meisje, dat zoveel illusies met één slag verloren zag faan. Voor de vrouw en de inderen, voor wie het le ven nu zo doelloos lijkt. De kinderen zullen het mis- schen nog niet beseffen, maar laten zij met haar, die nu zo eenzaam is en voor een dubbele taak staat, het graf van Pappa kunnen eren Ergens in ons hart is altijd een mededogen met diege ne, die het zwaarst getrof fen wordt Laten we daar van blijk geven, als dat no dig mocht zijn Mieke. feest, dat op woensdag 3 april 1963 zal plaatsvinden. Er bestaan reeds plannen voor een klinkende feestavond en een inter nationaal tournooi. Meer hierover t.z.t. wanneer de plannen uitge werkt zullen zijn. We willen echter niet nalaten het bestuur, de trai ners en de leden van SVC van har te te feliciteren met de tot nog toe bereikte resultaten en de wens uit spreken, dat het tienjarig bestaan in goede gezondheid en in de meest prettige sfeer gevierd zal kunnen worden. WANDELEN. Dinsdagmorgen startte een groepje wandelaars van de w.s.v. „De Trek vogels" in Nijmegen voor de grote Vierdaagse aldaar. Jammer, dat de oudste Schiedam se deelnemer hieraan, de heer Wey- nings niet van de partij kon zijn, aangezien deze rasechte wandelaar momenteel in het ziekenhuis ligt. We wensen hem spoedige beter schap toe en hopen, dat hij met zijn 72 jaren weer terug zal keren op de wandelpaden. Vrijdagmorgen om acht uur vertrekt de bus naar Nijmegen, om daar de binnenkomst van de wandelaars gade te slaan en getuige te zijn van dit grote wan- delfeest. Er zijn voor deze bus nog enkele plaatsen vrij, zodat even tuele liefhebbers hiervoor (kosten 4.75, kinderen f 3.50) zich kunnen ODgeven bij de Heer J. Schmitt, Newtonplein 4. Al wandelende stappen we de sport- rubriek weer uit en hopen daarop volgende week weer terug te ko men, stellig weer met wandel- nieuws. Jan Sportief. De spanning is gebroken: Excelsior heeft op fraaie wijze de cricketderby tegen Hermes DVS gewonnen. Met nog tien minuten te spelen stond Hermes DVS er uitstekend voor, want nog vijf runs en Excelsior zou een geslagen ploeg geweest zijn. De gasten waren niet verder gekomen dan 135 runs en toen Hermes DVS op 131 stond, zag het er naar uit, dat in bedoelde tien minuten dit aantal wel overschreden kon wor den. Maar Excelsior dacht er anders over en gooide Hermes DVS juist >or de eindstreep „uit" en dat be tekende meteen de volle winst. Weinig „Excelsiorianen" hebben in deze overwinning durven geloven en de meeste blauw-witten zagen met optimisme deze derby tege- Vervolg op pagina 2

Het Nieuwe Stadsblad | 1962 | | pagina 1