griet uitf ■ÉhHHMb! koffie en thee MEVROUW KENNEDY BEGON EEN SARI-RAGE We drinken nog niet zo lang doorf^f^SI „HOGE" TEENAGER HEEL GEZIN AAN DE KADE PIJN IN UW GROTE TEEN HOUTSKOOL HET BESTE VUUR VOOR HET BRADEN VAN VLEES - - llllllllli BIJ DE DOKTER.. Wellicht is het jicht Ervaringen uit het Midden Oosten Twee ontwerpers oefenen momen teel een grote invloed uit op de mo de: Norman Norell en 'mevrouw Jacqueline Kennedy. De „Norell Look" heeft veel succes bij werkende meisjes. Het beroem- ste ontwerp van Norell, zijn man telpakje met witte blouse met strikje, kort jasje, brede leren cein tuur en wijde rok is in een dozijn verschillende prijsklassen nage maakt. Een populaire uitvoering in de lagere prijsklasse is gemaakt van marineblauw-wit genopte wol. Troetelkind van de mode is wel de felgekleurde wollen mantel. De etalages van Fifth Avenue liggen vol met kleuren rood, groen, blauw, Koffie en thee zijn zo langzamer hand de gewone dagelijkse dranken geworden over bijna de gehele we reld. We nemen dit feit als vanzelf sprekend aan en nauwelijks iemand staat er ooit bij stil hoe vreemd het is, dat deze beide oriëntaalse dran ken de wereld hebben veroverd. En niet alleen hoe vreemd maar ook hoe recent. Het is waar, dat er streken zijn, waar de gewoonte nooit aange slagen is; India bijvoorbeeld drinkt pas sedert enkele jaren thee hoewel het de thee dicht bij de hand heeft. De nabije buren van het land, de Tibetanen, zijn fanatieke theedrin kers, zelf al staan ze er op yakboter in hun dampende koppen te doen. En de Chinezen zijn natuurlijk de grootste theedrinkers van allemaal. Dat waren ze echter niet altijd want zelfs in China is de gewoonte van het theedrinken nog maar vrij recent als men tenminste in China bij iets van recent kan spreken en wat wij tegenwoordig een theepot noe men was een bijzondere Chinese vorm van een wijnkruik, lang voor dat deze gebruikt werd voor het doel, dat nu zo populair is. Wanneer we afzien van de legende, dat de theeplant ontsproot aan de oogleden van Boeddha, onder de bo-boom, zijn we er waarschijnlijk niet naast wan neer we aannemen, dat het theedrin ken een zeer praktische oorsprong heeft. Het werd de miljoenenbevolkiqg van China al vroeg duidelijk, dat het drinken van water een gevaarlijke gewoonte was. Dit water zat vol met onzichtbare duivels, die nog niemand ooit microben genoemd had. Het enige veilige water was gekookt wa ter en die ontdekking moet men al vroeg in de Chinese geschiedenis hebben gedaan. Maar gewoon ge kookt water smaakt bijzonder naar. De Chinezen vonden dat ook. Daarom gingen zij hun gekookt wa ter aromatisering met kruiden. Men gebruikt tegenwoordig nog verschil lende kruidendranken. Er zijn men sen, die hartstochtelijk lindebloesem thee drinken maar op één zo'n mens komen er minstens een miljoen, die gewoon „thee" drinken. Vreemd, dat één zo'n bepaald blad alle andere soorten overschaduwt, een blad, dat helemaal niet zo een voudig te verkrijgen is en dat met grote zorg moet worden gekweekt en verpakt en waarvoor hele vloten no dig zijn om het tot in onze huizen te brengen. Koffie en de legende Het geval van de koffie is nog vreem der. De legende wil, dat de koffie nooit ontdekt zou zijn als de abt van een klooster in Abenssinië niet had opgemerkt, hoe bijzonder levendig zijn geiten werden, wanneer ze de roze, oranje. Ook kleurige mantel pakjes zijn favoriet. Voor dit laatste heeft mevrouw Kennedy de eerste steen gelegd. Zij is er in geslaagd de Amerikaanse vrouw ervan te overtuigen, dat men niet juist een zwarte of bruine man tel behoeft te dragen tijdens het winkelen. Bestormd door de vrouwen De Indiase sari's zijn door het be zoek van Mevrouw Kennedy aan India en Pakistan in Amerika bij zonder populair geworden. De In dia Shop in New York wordt dage lijks bestormd door vrouwen, die sari's willen kopen waarvan ze bladeren van een bepaald soort plant hadden gegeten. Zijn monniken wa ren belangrijk minder levendig zij vielen soms wel eens in slaap tijdens het gebed. Dus probeerde de abt een aftreksel van de bessen van de bewuste plant en met uitsteken de resultaten. De faam van koffie begon zich te verspreiden. Vreemd is echter, dat de abt geen aftreksel van de bladeren van de koffieplant maakte en vreemder is nog, dat iemand op het idee kwam, dat het resultaat beter werd wanneer de bes sen werden geroosterd en daarna ge malen. Merkwaardig is verder, dat de kof fieboon geen rivalen heeft. Het ge heim is natuurlijk, dat zowel koffie als thee een stimulerend middel be vatten en vreemd genoeg is dit hetzelfde middel of althans bijna hetzelfde. Koffie en thee verdelen thans de we reld. Ondanks de rencente mode van Espresso's bleven de Engelsen over Elk land in het Midden Oosten heeft zijn eigen nationale gerecht, waarop men terecht trots is. Eén gerecht echter vindt men in al deze landen: de kebar, ook wel sjasjlik genoemd op houtskool gebraden vlees. De sjasjlik in Perzië bestaat uit een aan het spit geroosterd stukje lams- of geitevlees en in smaak wordt dit vleesgerecht alleen overtroffen door de Arabische chawyrma, die bestaat uit kleine uitgezochte stukken lams vlees, aan een spies gestoken en op een houtkoolvuur geroosterd. Op deze manier wordt het sap meege- kookt, wat een zeer bijzondere smaak geeft. Het belangrijkste werk bij dit gerecht is echter het tran cheren. De kok trekt zijn mes met lichte hand door het vlees en plak na plak wordt het knappend en mals gebakken vlees op een bord rijst gelegd. Houtkool is het beste vuur voor het braden van vlees en in de allerbeste keukens en Euroese restaurants vindt men dan ook nu weer houts koolvuren voor bijzonder goed ge grilleerd vlees. Sjisj kebab wordt toebereid uit lams- of schaapskoteletten, gekruid avondjaponnen willen maken. De prijs, van vierhonderd tot over de tweeduizend valt velen evenwel een beetje tegen Van een sari, die ongeveer vijf me ter lang en bijna een meter breed is, kunnen twee korte avondjapon nen of één lange gemaakt worden. Maar, tenzij India de produktie er van kan opvoeren, zal de sari nooit een masaprodukt worden. Momen teel zijn er lang niet genoeg mooie, zijden sari's om aan de vraag te voldoen en er zijn ook niet genoeg naaisters om ze om te toveren in avondjaponnen. Sierlijke dessins De Oosterse invloed is terug te vin den in de toevloed van bedrukte stoffen in de omgeving van New York, dikwijls bijzonder sierlijke dessins met goud als één van de kleuren. Er zijn overhemdjaponnen, cein- tuurloze jurkjes en japonnen met jasjes van deze stoffen, dikwijls af gezet met linten. Wit is dit seizoen de grote mode Chique vrouwen kiezen wit wollen mantels en wit wollen mantelpak ken, waarbij ze zwarte pumps en handtassen dragen. Bij de avondkleding zijn avondman tels van lichte pasteltinten iets nieuws. Ze zijn er in lichtblauw, lichtgeel, creme, en ivoor. De zij den of brokaten avondmantels zijn in vergelijking echt ouderwets ge worden. Links: populaire mantel voor over dag door het eenvoudige model en de levendige kleur. De mantel is ge maakt van lichtgroene wol, heeft een omgeslagen kraag, dubbele sluiting toa de taille en een gerende rok. Rechts: japonnetje van een Perzisch aandoende bedrukte stof in inkt blauw en goud met bijpassend, ge heel afgebiesd jasje. het geheel de thee trouw en zonder koffie zouden de Franse encyclope disten niet hebben bestaan want als ze hun argumenten onder het drin ken van wijn hadden moeten voeren, dan zouden ze elkaar na twee uur in de haren zijn gevlogen en na drie uur zouden zij in slaap zijn gevallen. Want het einde van de wijn is slaap en van koffie is het wakker blij ven met uien en peterselie en in ei ge wenteld ook weer boven houts kool gebraden. Bij ae christelijke Armeniërs en Assyriërs geldt een sappig varkens- kebab als een grote delicatesse. Aan de kust van de Kaspische Zee zou niemand er ook maar over denken om steur of zalm anders dan boven een houtskoolvuur te roosteren. De Kaspische Zee is overigens we reldberoemd om zijn kaviaar. De beste soort ter wereld komt van de steur uit de Perzische wateren rond om Pahlevi. De schaaldieren en vissen van het oostelijk deel van de Middellandse Zee zijn ook niet te verontachtza- men krabben, kreeften en lang- ousten smaken voortreffelijk. De grootste lekkernij is echter de vis, die men in Griekenland en Turkije babunia noemt. Ook dit smaakt bo ven houtskoolvuur gebakken weer het beste. En wat denkt u van een lam, gevuld met kippenragout, rijst, noten en rozijnen? In de landen van het Arabisch schiereiland zit men bij het genieten van deze heerlijk heden of men nu sjah is of bede laar met gekruiste benen op de grond en men eet met de vingers. Hoe rijker het tafelgezelschap, des te kostbaarder is het tapijt, dat als tafel dient. In andere landen van het Midden Oosten eet men echter veelal aan tafel. Een geliefd Perzisch gerecht is ten slotte Fezinjan. Ook dit gerecht wordt met rijst geserveerd en be staat uit kalkoen of kip, gekookt met gemalen noten, granaatappel sap en kruiden. Daarbij wordt duh gedronken. Ook een Perzische spe cialiteit: yoghart wordt trouwens bijzonder veel gebruikt in Perzië zowel als drank, als dessert met suiker en confituren, als saus bij komkommer of als hoofdbestand deel van een zomersoep met sjalot ten, hardgekookte eieren, gehakte kruiden en in blokjes gesneden komkommer. Waar ter wereld blijft de aristocra tie beter bewaard dan in Groot- Brittannië? Neem bijvoorbeeld het geval van de zeventienjarige Lady Sarah Coke. Haar vader is de vijfde graaf van Leicester. Haar moeder, de gravin, is de dochter van een graaf en heeft de hooggeplaatste po- Toen de Britse kruiser „Belfast" de haven van Vancouver invoer, ston den mevrouw Pamela Giles en haar zes kinderen op de kade en wuifden uit alle macht. Voor Morgan Giles, kapitein van de „Belfast", was het een bekend en prettig gezicht.Vrij- wel in elke haven die de „Belfast" aandoet, wacht dezelfde aangena me verrassing hem. Mevrouw Pamela Giles besloot tot dit plan om het gezin bij elkaar te houden, toen haar man het com mando over de kruiser kreeg. Dit is al weer enige jaren geleden. Zij behoefde zich om de financiën geen zorgen te maken, want deze in Australië geboren vrouw is de eige naresse van een schapenfarm in New South Wales en haar moeder, de weduwe van een Australische za kenman, liet de familie in 1960 vijf miljoen gulden na. Zodra de „Belfast" uitvaart naar een bepaalde haven gaat de rest van het gezin in het vliegtuig om sitie „Lady van de slaapkamer van de koningin". Zelfs uit haar vroegste jeugd her innert Lady Sarah zich koninklijke gasten te hebben in het buiten Halk- ham te Norfolk. In 1950, toen zij zes jaar oud was, mocht zij opblijven om het eerste gedeelte van een bal bij te wonen, waarop ook George VI en Koningin Elizabeth aanwezig waren. Gastvrouwe van prins In 1957, toen zij op een kostschool te Downham, Essex was, kreeg Sa rah een expressebrief van haar moe der. Prins Charles' amandelen wa ren geknipt en nu kwam hij enige dag en op Halkham Hall om te her stellen. Sarah moest thuiskomen om gastvrouw van prins Charles te zijn. Zij speelden vele uren samen op het strand. Kortgeleden werd Lady Sarah offi cieel voorgesteld in de hoogste krin gen. Er waren zeshonderd adelijke gasten en ook de koningin en prins Philip waren aanwezig. Ongetwij feld is Lady Sarah een van de „hoogste" "teenagers ter wereld. hem ter plaatse te verwelkomen. Toen de kruiser een reis door het Verre Oosten maakte, volgde het hele gezin in zijn kielzog naar Cam bodia, Bangkok en Hongkong. Onderwijsprobleem Toen de kruiser richting Noord- Amerika koerste, vloog mevrouw Giles met de kinderen van Sydney via San Francisco en Seattle naar Vancouver. De kinderen, vier jon gens en twee meisjes, werden gebo ren in Zuid-Afrika, Malta en Enge land. Een moeilijkheid is het onderwijs. Men maakt gebruik van de diensten van gouvernantes in de diverse lan den. In één vak zijn de kinderen on getwijfeld zeer goed, namelijk in aardrijkskunde. De „Belfast" is uit het westen van Amerika vertrokken en wordt deze maand in Engeland verwacht. Na tuurlijk is het gezin Giles aan de kade als het schip binnenkomt. „We zoudende binnenkomst voor geen geld van de wereld willen mis sen", zegt mevrouw Giles Een beroemde arts ver klaarde eens: „Wijze men sen krijgen spoediger last van jicht dan domoren". Hij leed dan ook zelf aan die ziekte. Deze kwaal komt niet omdat er thans meer wijze mannen zijn en minder domoren! De ziekte kan erfelijk zijn maar ook teveel eten en drinken vooral bier en wijn, kunnen oorzaken zijn. Vrouwen onder de 45 lijden zelden aan jicht, veel minder in elk geval dan mannen van dezelfde leeftijd. Vreemd genoeg kan men na de eerste aanvallen meestal geen juiste diag nose stellen. De patient krijgt pijn in een klein ge- wrichtje of gewrichten, dikwijls begint dat met de grote teen. De pijn komt plotseling, maar houdt niet lang aan. Pijn In de tenen Bij een acute aanval kan de diagnose vrij gemakke lijk worden gesteld. De pijn is verschrikkelijk, be gint meestal in een grote teen, en duurt de gehele dag. De patiënt voelt zich naar en koortsig en de pijn kan avond na avond terug komen. Na ori "eveer een week is de meest al voorbij. Na een aantal acute aan vallen verschijnen er eigen aardige, kalkachtige bob bels op het kraakbeen van de oren of op de knobbels van bepaalde gewrichten. Tegelijkertijd wordt de al gehele conditie van de pa tiënt beter. Whisky of jenever Indien en bang is er erfe lijk mee belast te zijn, dan moet men proberen zich te onthouden van bepaalde zaken, vooral lever, nier tjes, longen of kuit en hom van vis. Eet hoofdzakelijk vis, groenten, vers fruit, kaas en brood. Indien men graag alcohol gebruikt, drink dan bij voorkeur whiskey of jenever. De dokter zal iets voor schrijven, dat met vrij gro te zekerheid de pijn weg neemt en indien de oude, beproefde methode niet helpt, kan men met een spuitje van de pijn verlost worden. Tenslotte: Zorg voor vol doende lichaamsbeweging. 9

Het Nieuwe Stadsblad | 1962 | | pagina 6