stadsblad pocketkiosk Bosbrand, die Australië nooit zal vergeten van W0ERK0M Is iiw rijbenijs al verlengd TOL KOELKASTEN HEEFT U HET WAS- EN DROOG PROBLEEM NOG NIET OPGELOST SHAVE-DEALER ADVERTEERT IN DIT BLAD Rampen, die voorkomen hadden kunnen worden Oorzaak: onvoorzichtigheid met vuur Voor een volledige vak opleiding tot kantoorboek binder linieerder of druk ker, kunnen wij enige jon gens plaatsen. De opleiding vindt p'aats onder toezicht met wekelijks 1 dag vak schoolonderwijs. Gunstige loonregeling volgens C.A.O. gratis bedrijfskleding en 5 daagse werkweek. Vereist is 7 of 8 jarige schooloplei ding, goede gezondheid Aanmelden N V. Ned. Kantoorboeken fabriek van 't Hoff en Jon gepier Lange Haven 43, tel 69114, Schiedam. Pianobedrijf Broersveld 52, bij Pas sage. Tel. 67030. STEM MEN - REPAREREN - TAXATIE v. elke piano Maak Uw tees: tot een succes en bel zes-vier-drie zes-zes. Andr aan de Wiel, Breedstraat 33, Tel. 64366 Verhuur var. stoelen, tafels porcelein, glaswerk, koffie ketels etc. Onze stoelen zijn overal oekend om hun pnrisneerUjKe zit Schonk en van de Berg Het adres voor het verma ken van uw oude spiraal tot modern wentel-opklap of tuimelbed. Verder alle reparaties Overschiesche straat 40 Tel 63116 Te koop: bank, t.e.a.b.; kloostertafel M.R. met glas plaat f 25,markies, 3 Vi meter 25, W. Bruinsma, Houtenlaan 17. Gevraagd: meisje voor de huish., leeftijd 14-15 jr., moderne flat. Burrr. van Haarenlaan 720, Tel. 66967. Te koopsnelwasser met wringer 65,Acme wrin ger 35,Philips radio 30,kinderledikantje 5,—Sparta, 200 cc. 225,- Donker Curtiusstraat 39, Nieuwland. Jonggezel-zetter wilt U een prettige werkkring Kom dan eens praten. Ge varieerd werk. Voor goede kracht levenspositie. Drukkerij de Magneet, Schiedam, Tel. 68666. Verloren: gaande van Koemarkt naar Buitenha- weg portemonnaie m. huis houdgeld, zeer gedupeerd tegen beloning terug te be zorgen M. de Jong, Nieuw- sticht M 40. LANGE KERKSTRAAT 20, TEL. 62638 Op kantoor in centrum van Schiedam is plaats voor een JONGEDAME of een JONGEMAN, leeftijd van 16-20 ;aar, Ulo-opleiding en diploma typen strekt tot aanbeveling. Hoog loon voor goede kracht. Zaterdag's vrij. Schrift, soil, onder nr. 5609, bur. v.d. blad. Meisjes, zoekt U een prettige werkkring? Wij hebben plaats in verschil lende afdelingen. Wij bie den U gratis bedrijfskleding koffie, tijdens ochtend- en lunch-pauze, muziek tijdens het werk, 5-daagse werk week, gunstig loon. N.V. Ned. Kantoorboeken- fabriek van 't Hoff en Jon- gepier, Lange Haven 43, tel. 69114, Schiedam. Nederlands, Frans, Duits en Engels. Opleiding voor praktijk-examens. Bijwer ken van scholieren. Verta lingen. J. Hatenboer, Buys Ballot singel 64a, Tel. 66561. Autorijschool v. Ekelen burg lest met Opel Rekord Halen, brengen theorie gratis, vele geslaagden. Burg. van Haarenlaan 552 Tel. 63141 Nog slechts enkele transistor Cosmos radio's 27,50 transistor radio Tos hiba 72,50; Wilco 79,50; Sonny 120,Alles m. draag tas en oortelefoon; Philips transistor radio's v.a. 98,— Phili-sliaves 39,5044,50 65,tondeuses 7,50; Braun shaves vanaf ƒ44,Rem- mington shaver 98,50; pla- tenkoffers vanaf 4,50. Het Radiohuis, Hoogstr. 92, Tel. 68044. Bij Goja kijken is kopen Wasmachine en wringer en tijdklok ƒ155,centrifuge 110,langzaamwassers in vol oliebad, Miele sy steem 195,—. Nieuwste was-, spoel-, droogcombina- tie mei 4 motoren, electr verwarmd en 2 pompen voor slechts ƒ495, Co ja, Lange Haven 126, tel 63341 Witwerk, plafond zwart geen bezwaar. Wij witten in één maal wit. Tevens al le voorkomende stucadoors en onderhoudswerken. Bel op (na 6 uur) 69716. J. Th Hellemons Zn., Stuca doors, van Beverenstr. 25a, Schiedam. Woningruil. Aangeboden zonnige ben. huis, 4 kamers vrij uitzicht, nette stand. Gevraagd: zonnige 5 a 6-ka- merwoning, nette stand. Tel. 66742. Ja, Allebertje ik maak jou goed kapotte sandalen enz. me» plezier en je kunt wachten, maarcentjes meebrengen. Zolen- en hakkenbar (zon der guiiotine), klaar terwijl U wacht. Altijd tot Uw dienst, Mr. schoenmaker Simor.s sinds 1929, Broers veld 12 Kari May Pockets, uit voorraad leverbaar, 25-delig a 1,75, Detective, Interpol oorlogspockets in grote ver scheidenheid ƒ150 per deel U.M.C -detective, w.o. Mike opillane 1,75 p. dl. Stads blad Pocketkiosk Broers- vest 125 Te koop: jonge Goudspa. niels, herders, poedels, bo xer een een tackel, van der Heimstr. 25, bij de tunnel. Vlaardingen. Woningruil. Rotterdam- Schiedam. Aangeb. 4 kamer woning, 2e etage in 't Wes ten. Gevraagd: 3 kamerwo ning beneden, in Schiedam West. Br. onder nr. 5606, bur. v.d. blad. Opruiming bij Röttge- ring. Voor vuil werk donker ondergoed. Alle maten slips 2,singlets 2,25. Hoogstraat 17-19, Schiedam En nog 10% korting. Heeft U oud papier, geen nood, al is de hoeveelheid nog zo grooot, het wordt direct afgehaald door Jan Janssen, Lauronstraat nr. 2 Schiedam. Te koop: hoge zwarte Engelse kinderwagen en 'n zachtroze sierkussen. Henrichs, Dr. Boslaan 27, Nieuwland. Te koop: Fiat 1900 A. moet iets aan gedaan wor den. Banden en motorisch goed. Boylestraat 76b. Woningruil. Aangeboden 4 kamerwoning, keuken en tuin Gevr. kleine vrije wo ning. Br onder nr. 5611 aan bur. v.d. blad. Doe zoals vele huisvrouwenga naar de volautomatische Zelfwas. 4 KILO gewassen en winddroog voor 1.— Wie heeft mijn tas ge vonden? Inhoud plastic re genjas en regenbroek, tegen bel. terug bezorgen. Tel. 62812. Gevraagd gestoff. kamer met douche, evt. keuken of voorziening warme maaltij den voor heer alleen. Br. 88, Boekhandel Verheijen, St. Liduinastraat 98. v. Philishave, Reming- ton, Braun. Slijpen. Re pareren 's morgens ge bracht 's middags ge haald. Slijperij Staal- warenfabriek Gé Kleij- heeg, Nieuwstraat 43, Tel. 61719. Te koop wegens aan schaf auto: in pr. st. scoo ter N.S.U. Prima, weinig gelopen, geheel nagezien, staat op nw. banden, electr. starter, nw. accu's, valbeu- gel, windscherm, reserve wiel, richtingaanwijzers voor en achter en reserve lampen 650,—. Groenelaan 77. Wie ruilt mijn mooie 3- kamerwoning m. groot bal- con, le etage in het Oosten voor grotere woning op een goed stand. Br. onder nr. 5594, bur. v.d. blad. Te huur: kamer met kl. keuken voor jong echtpaar, met overname van enige in boedel. Br. onder nr. 5613, bur. v.d. blad. Opruiming bij Röttge- ring. Herenondergoed ijzer ster, slips alle maten 2,50; singlets alle maten 2,50. Hoogstraat 17-19, Schiedam En nog 10% korting. Hun: nu een Solex voor uw vacantie. Ook voor So lex-reparatie naar: Service Station A. Struik, Singel 171, Tel. 68591. (gevraagd op tandtechn. laboratorium handig meis je 17 jaar voor laborant- werkzaamh. en nette jon gen boven 16 jaar voor ex peditie. Aanmelden: dagel. behalve zaterdag van 9 tot 5 uur. Tandtechn. Lab. G. Halvax, Plein Eendracht 1, Schie dam. Uw rijwiel herstellen? Indien mogelijk binnen één dag klaar. Rijwielhandel en reparatie inrichting v. d. Most, Vlaar- dingerdijk 169, Tel. 68233. Te koop: half Engelse kinderwagen en een 2 pits gascomfoor met tafel, bei den in prima staat. Te be vragen: van Heuven Goed- hardstraat 63. Te koop: i.g.st.z. Bec kers haard. Molen&ingel 17, Kethel. Wonmgruil. Aangeboden mooi benedenhuis, 2 kam., keuken en tuin, huur ƒ9, p.w., bij Rijswijkseweg in Den Haag. Gevr.vrij huis je in Schiedam. Tel. 133185; 130167; 49498. Te koop: Plymouth met gas '56, Singer Sport 1952; Consul Pipe 60 '56; Consul '54; Peugot 403 met slaapb. '55; Pontiac 57; Mercedes Diesel 4 cyl. ook losse mo tor; V.W. bestel '57, 6 cyl. Mercedes motor, 120 P.K.; Kromhout met tankopleg ger; Bed voor Diesel 7 ton '55- div. banden, onderde len en accu's, alles met vol le garantie. Ruilen en finan ciering. Groenelaan 1, bij de Hoofdslaat. 's Zaterdags open, Tel. 69981. Te kooo: Renault Gordi- ni 1960 en Taunus bestel 12 M, met zijramen en achter bank. Nijman, Schiedamseweg nr 194, Kethel. Opruiming bij Röttge- ring. Colberts blauw 9,95; wit 9,95; khaki 11,50muis grijs 11,95; casimir 12,45. Hoogstraat 17-19, Schiedam En nog 10% korting. Te koop: bromfiets Mo narch met windscherm en nieuwe anti-slip banden 175, Rijwielhandel en reparatie- inrchting v. d. Most, Vlaar- dingerdijk 169, Tel. 68233. Te koopSparta sport 1961, als nw. ƒ350,Spar ta, dubbelzit, zeer goed 160,-; Typhoon sport, dub belzit 80, Keizerstr. 13, Vlaardingen Gehele steden verwoest, 72 doden en 10.000 daklozen De Australische staat Victoria zal zich de 13de januari '39 altijd blijven herinneren als de „Zwarte vrijdag" Die dag was echter niet zwart, doch vlammend rood. Voor de hoofdstad Melbourne en de verre omge ving, wel honderden kilometers in het vier kant, betekende zonsopgang niet meer dan een grote rode plek in de lucht. Het gordijn van oranje rook, dat de zon aan het oog onttrok, was zo dik, dat automobilisten op klaarlichte dag met volle lichten moesten rijden en dat wandelaars elektrische lan taarns moesten gebruiken om de weg te vinden Victoria stond in brand. Bij 'n stormachtige wind werden grote stukken vuur van de ene kant naar de andere kant gewaaid, mensen in paniek opdrijvend Het vuur verwoestte steden van Victoria mocht men slechts twee maal per dag een uur lang water gebruiken Van de Murray-rivier tot de zee lag het land droog als een woestijn. Iedere dag richtte de regering waarschuwingen tot he' publiek om voorzichtig te zijn met vuur. Maar de boeren gingen door met het afbran den van land, kampeerders legden kamp vuren aan en vergaten deze te doven, reizi gers in de trein smeten nonchalant bran dende lucifers en cigarettenpeukjes uit het raam naar buiten. Het was duidelijk, dat er een ongeluk moest gebeuren, maar niemand verwachtte, dat het allemaal zo erg zou worden toen er in de bossen van Victoria een flinke bos brand uitbrak. Dat was in het Western Park, zeventig kilometer ten zuiden van Melbourne. Een knetterende vlammenzee golfde met een verrassende snelheid in de richting van de badplaats Dromana. Vakantiegangers renden de zee in en doken tot hun nek onder het oceaanwater om hun leven te redden. Hulpeloos zagen zij toe hoe dp stad door de vlammen verwoest werd en alles wegvaagde. De meesten van hen ver loren al hun bezittingen en hadden niets meer dan hun badpakken. Maar dit was nog maar een voorspel, naar later bleek. VLAMMENGORDIJN De wind nam de drie volgende dagen steeds meer in kracht toe tengevolge waarvan het twee steden en richtte grote schade aan in twaalf andere steden. In totaal kwamen 72 mensen bij deze brand om het leven en 10.000 mensen werden dakloos. Miljoenen hectaren bosgrond werden veranderd in een enorme asvlakte 69 houtfabrieken brand den tot de grond toe af! OORZAAK: ONVOORZICHTIGHEID MET VUUR! De oorzaak van deze enorme brand was on voorzichtigheid met vuur, zoals een onder zoek van de koninklijke commissie van onderzoek uitwees. De zomer van 1938 was buitengewoon heet en droog geweest in Australië en de watervoorraad in de staat Victoria was zeer klein. In Melbourne was het water gedistribueerd en in enige andere vuur zich over het gehele bosachtige land schap van de staat Victoria verspreidde. Op donderdag, 12 januari 1939, waren honder den hectaren kurkdroge woeste bosgrond rondom Mount Bogong opgegaan in een angstig knetterend vlammengordijn en de vrijdag daarop was de staat Victoria bedekt met een enorme deken van rook, waaronder het vuur zich snel verplaatste. Een familie, die met vakantie in Healesville was, pro beerde met een auto aan het snel oprukken de vuur te ontkomen, doch de vlammen haalden de auto in en veranderden deze in een verbrandingsoven. Het dorp Pomonal werd in een half uur totaal verwoest. In Mount Erica konden 42 mensen zich het leven redden door zich een dag lang in een hol in een bergwand te verschuilen. Natte dekens hingen voor de ingang en voor kwamen, dat vuurspetters naar binnen kwa men. Velen werden door het snel oprukken de vuur volkomen verrast, zoals bijvoor beeld in de houtfabrieken. Deze waren hier en daar al omgeven door een vuurzee, voor dat de arbeiders er erg in hadden. Een arbeider in een fabriek te Fitzpatrick tracht te zich het leven te redden door in een watertank te springen, doch tevergeefs. De temperatuur van de vlammen was zo hoog, dat het water tot kooktemperatuur werd gebracht. De vlammen reden af en aan, voorafgegaan door ontvlambare gassen. Ooggetuigen za gen stenen huizen bij tientallen tegelijk in het geweld van vuur en rook ineenzakken. De machines in de zagerijen werden in elkaar gedraaid als draad tengevolge van de hitte. Dwarsliggers van de spoorlijnen van zwaar hout en halverwege in de grond, brandden geheel door. In het stadje Warrandyte lag iedere man, elke vrouw en elk kind in de rivier om te ontkomen aan de vlammïn. Toen de halve stad in vlammen was opgegaan veranderde de storm plotseling van richting, zodat een gedeelte van de stad behoed werd voor de ramp. TOEN KWAM DE REGEN Zaterdagmoigen, 14 januari, laaide het vuur nog steeds hoog op in de staat Victoria, maar de wind was iets afgenomen. Zondag ging de temperatuur vele graden omlaag en in die middag vielen de eerste druppels regenDe volgende 48 uur bleef de regen vallen en doordrenkte de geblakerde grond van Victoria. Het Rode Kruis, soldaten, politie en vrij willigers boden voedsel en onderdak aan duizenden daklozen, die alles verloren had den. Een nationale collecte bracht twee mil joen gulden op om de ergste nood te lenigen. Maar.... zoals rechter Stretton, hoofd van de commissie van onderzoek naar de oor zaak van de ramp, het later uitdrukte: Deze ramp had voorkomen kunnen worden als de mensen voorzichtiger met vuur waren ge weest en de dringende waarschuwingen, wat dit betreft, in acht hadden genomen! I POCKETS IN GROTE VERSCHEIDENHEID Prisma Zwarte Beertjes Phoenix - Elsevier Meulenhof - Bezige Bij Ooievaars Maraboes Witie Raven U. M. C. Middernacht-serie Jeugdpockets - Antilope Picture Aula Pinguïn - Corgi-Rooks Signet-Books Fontana- Books Ro-Ro-Ro-Livre de Poche enz. enz. broersvssf 125 schiedam WEEK MODEBLADEN TIJDSCHRIFTEN o-a.: Lach - Piccolo - Margriet - Eva Mimosa - Rosita - Libelle Panorama Tele vizier Wereld-Kroniek - Zondags vriend Marion Ariadne Confidenties Lectuur v.d. vrouw Avond lectuur Jerry Cotton - Heldenparade - Doe het zelf P.M. Het Beste Sjorj Adelaar Robbedoes Fix en Fox Spreekuur Thuis Palet Bolero enz. enz.

Het Nieuwe Stadsblad | 1962 | | pagina 14