liet nieuwe n^cmJsLuLeditfc GROEN IN SCHIEDAM overpeinzingen T.V.-QUIZ WINNAAR D. KOUWEN II O VEN VRIJDAG 27 JULI 1962 14e JAARGANG No. 60 OPLAGE 26.100 EXEMPLAREN Verschijnt woensdag en vrijdag in Schiedam en Kethel. VAN PLANTSOEN TOT GROENSTROOK - -o i Huisvrouwelijke I i PRE-HISTORIE EN SCHILDERKUNST Redaktie en advertenties BROERSVEST 125 Schiedam (C J v d Klink), telefoon 010-67368 en 63939 Kantooruren: dagelijks (behalve zaterdag) van 9-1 en 2-6 uur Centrale administratie Randstad-edities: Koornmarkt 34, Delft, telefoon 01730-23627*. Tarieven op aanvraag. De „Randstad-edities" geven plaatselijke uitgaven in 'Delft, Schiedam, Vlaardingen, Maasluis, Rijswijk met de rond deze steden gelegen dorpen en 'n streek-editie voor geheel Westland jiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiimiiiiHmniiiiiiiiiiiiiiiiiuiiuuimiiiiuiiij Een streepstrakke strook groen tussen Broersvest en Singel. Dat is een dui delijke maar ook keiharde scheidslijn tussen het nieuwe parkeerterrein en het voorplein van ons toekomstige raadhuis. Maar het is ook de scheiding tussen het verkeer in twee richtingen op de nieuwe verbindingsroute van het centrum met de omgeving van het station. Het oude joodse kerkhofje is hier verdwenen en we hebben nu eenvoudigweg een baan van plantaardig groen in het toekomstige stadshart. ■i "W Eigenlijk is het met dat groen in een stad nogal merkwaardig gesteld. Het •werkt zo veel anders als in vroeger tijden. De verfrissende rol van het groen is in heei oude steden zelfs meestal niet erkend. Vooral in die van de middeleeuwen was bijna nooit plaats voor een opluistering met plantaardige elementen. De stadsmuren, die nodig waren om de stedelijke gemeenschap tegen vijan den te verdedigen, waren een kost bare zaak en werden dikwijls niet al te ruim uitgemeten. De ruimte bin nen de vestingwerken was dan ook bijna volledig bestemd voor bebou wing en de nodige straten. Zelfs het stadsplein werd dikwijls niet open gehouden maar bezet door een groot kerkgebouw. Aan het genieten van groen kwam de mens eenvoudigweg niet toe. Eigenlijk heeft het bijzonder lang geduurd voor daarin verandering kwam. Zeker enkele steden, die wat ruimer en systematisch waren aan gelegd kenden nier en daar rijen bo men. Bijvoorbeeld Amsterdam, waar van de grachten hun typische schoon heid zouden verliezen zonder de bij dragen van het geboomte aan het schilderachtige effect van het ge heel. Kijken we maar eens naar het Rokin, waar de grote bomen ver wijderd zijn en het water goeddeels is gedempt. Het oude grachtenbeeld is plotseling een rammelend geheel geworden, alle ïariteiten en vreemd soortige bouwsels springen op al te scherpe manier in het oog nu de vermilderende werking van 't groen is uitgevallen. Maar we hebben het als we over die grachten spreken alleen nog maar over reeksen bomen, die zonder meer in de kade geplant zijn. Pas in de vorige eeuw komt men in onze ste den een stuk verder met de groen voorziening. De wallen worden ge slecht en de oude bolwerken worden herschapen in stadsparken. Dat is zo ongeveer de gooi, die het groen doet naar de verovering van het stadsbeeld. Zo kennen we in heel wat oude ste den van Nederland de merkwaardi ge situatie van een station, dat van het oude centrum gescheiden wordt gehouden door singels en een stads park, waarvan de heuveltjes hun be staan te danken hebben aan de oude bolwerken, die niet helemaal met de grond werden ge'ijk gemaakt. In Schiedam is de ontwikkeling een beetje anders gegaan. Men heeft er ook het groen binnen gehaald, maar niet aan b.v. de Broersvest. Men is er blijkbaar wat afwachtender van houding geweest en heeft een fraaie groengordel in de nieuwe stadsuit leg aangelegd. Dat is onze mooie Plantage geworden, waaraan duide lijk te zien is dat het hier niet om een park op een oud bolwerk gaat. De Plantage is vrijwel vlak en de romantiek van heuveltjes ontbreekt er. Meen overigens niet, dat onze Plantage geen romantische accenten had. Het was een park waarvan het hoge geboomte het zicht op de hui zen zo veel mogelijk belemmerde. En een hoogtepunt was de smeedijzeren fontein, die in 1898 bij de troonsbe stijging van koningin Wilhelmina plechtig aan het spuiten werd gezet. Het ding is nu verdwenen, gesneu veld tijdens een storm onder het ge weld van een zware boomtak. En ook de Plantage als geheel is van sfeer veranderd. Vroeger was het een typisch wandelpark met een enigs zins gesloten karakter. Keurig waren de paadjes door kleine hekjes van het gras gescheiden. Maar nu is het een open wereldje geworden, het gras is er niet alleen om naar te kijken maar ook om op te zitten en Natuurlijk heeft iedereeD recht op vakantie, zelfs de winkelier, die toch een heel jaar voor zijn klanten op de bres staat. Ik geloof, dat de groentehandelaren er dit jaar wel het hardst aan toe waren, alleen maar om on ze verwijtende blikken en eindeloos gezeur over al zijn dure waren! Gelukkig, dat de aardappelen nu geen 90 cent per kilo meer kosten, maar de groente en het fruit zijn toch nog behoor lijk prijzig Intussen komen ze drup pelsgewijs weer terug, want het is evenals vorige jaren toch wel gebleken, hoe bij zonder genecht je bent aan je eigen groenteman! De engel zal er alleen maar wijs om glimlachen, maar hij heeft ook nog collega's in een andere branche, n.I. bakkers en melkhandelaren. Die zijn we weer voor 6 we ken kwijt, al is de tweede week daarvan al weer bij na om! O, beslist geen klachten! Het loopt allemaal op rol letjes, in ijltempo zelfs. Want als de melkboer belt, moet je eigenlijk achter de deur staan, anders is hij al een paar huizen verder. Di to met de bakker! Ben je B «tmiiiiiiiiiiiniiiiiiniiiiiiniiiiiiiTmiiiMiimiinininnmimriniHiiiiiiiiiiniiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii»;.. UIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIUIIII niet thuis, dan heb je na tuurlijk zwaar pech gehad, want moet je alles zelf ha len. Ook al niet zo heel erg, als je er maar aan DENKT Mannen beweren altijd heel lakoniek, dat wij het zo verschrikkelijk makkelijk hebben, dat er geen BETER baantje bestaat, dan huis vrouw te zijn. En ze zien ons gezwoeg en gesjouw in deze vakantie tijd, als de groenteboer met vakantie is, en wij onze inkopen een straat verder moeten halen, totaal over het hoofd! De eerste dag probeerde ik aan tafel hevig de aandacht te trekken. Ik zuchtte er barmelijk en alles smaak te toch zo voortreffelijk, maar deze lijdensrol moest ik toch even uitspelen. Ik had niet gauw de volle aan dacht, vandaar dat ik ook nooit een grote rol van een goede toneelvereniging ge accepteerd heb. .o. iiiuuiiiiiimiimiiiiiiniiiiiiiMimiHiiiiiiiiimiiiimiiM Toen zei ik maar doodge woon „Oen zuchtte weer. „Ben je naar de kap per geweest, hoewel Ik vergat op slag alles, be halve dat een bezoek aan de kapper hard nodig was en keek verbaasd, onthutst, gekwetst enz. enz. „Denk je, dat het zo leuk is om te moeten sjouwen met kilo's aardappelen en zo", foeter de ik nijdig. Waarom moest dat nu gezegd worden van de kapper? Dat met vakan tie zijn van de groenteboer was toch veel belangrijker? Ik HAD toch gesjouwd. „In dat mandje van jou kunnen echt niet meer dan twee kilo aardappelen. Zal ik thuisblijven, om die voor je te dragen, maar hoe moet hei dan met de schoon maak, waa»*voor ik nog een paar dagen heb Begrijpt u nu WAAROM ik zo hevig het land heb? Waarom ik me zelf zo be klagenswaardig vind? Want die schoonmaak, die na tuurlijk al veel eerder had moeten gebeuren, is nu een feit. Met alle gevolgen van dien Met mijn tong uit mijn mond krab ik oud behang van de muren. Wat vochtig gemaakt, gaat het veel vlug ger. Maar dat alles zoek is, zo ongezellig. Dat het hele huis geverfd wordt O, natuurlijk, het ZAL best opknappen, daar twijfel ik geen minuut aan, maar vóór het zover is. Ik kan nu alleen maar heel diep zuchten van pure narigheid en sjor en trek maar ver woed aan het behang. Er gens moet je toch af kun nen reageren Eén lichtpunt: vanaf giste ren behoefde ik niet meer te sjouwen. De groenteboer is heelhuids en zelfs nog gebruind van zijn vakantie teruggekeerd. Bruin in EIGEN land, een prestatie apart. Maar het duurt toch nog wel even, voordat onze bakkers en melkboeren te rug komen, ik meen 25 augustus. En dan is het be roep van doodgewoon huis vrouw toch echt wel aan lokkelijk 1 Mieke. I TWWE BEKENDEN ONTMOETEN ELKAAR! I Ha, zegt U, nou eens een móp. Want die beginnen dikwijls zo. 1 „De één zegt tegen de ander Nee, lieve lezer, zo was het niet. Het ging per brief. Deze brief: I Aan Sebastaan, algemeen bekend van Koos de Kapper, algemeen bekend 1 Sebastiaan Ik bewonder steeds Uw proza, juist van stijl Sebastiaan. 'k Meldt mij bij Schiedamse Gemeenschap nu als S.G. lidmaat aan. Vanaf de droeve oorlogsjaren is het dat ik U reeds ken en door het Stadsblad in 't bijzonder populair geworden ben. Zeer gewild zijn mijn gedichten in de Koos-de-Kapper-trant. Knappertlaners, Maria-straters hebben mij hun hart verpand Ik richt mij tot het getijsem in 't bargoens met veel succes En schrijf vaak de harde waarheid, scherper dan Figaro's mes.... Voor de Knappertlaan-omgeving dikwerf in de franse taal. Bij een ingenieursvrouw kreeg ik daardoor eens een gul onthaal. ,Mijn man", sprak zij opgetogen, „neemt het Stadsblad steeds ter hand. Door Uw verdichtsels in de Koos-de-Kappertrant." Rustig ga ik propageren en werf S.G. leden aan. 't Huidig politiek gebeuren VERGT eendrachtig samengaan. I Nou, dat was het. Als U straks een kleine grijze po'eet door Schiedam i ziet stappen, boordevol jilosofiese wijsheid, die bezig is donateurs voor de S.G. aan te werven, weet dan dat het Koos de Kapper is. En als U soms de vent bent die onlangs de Kas van Koos gejat hebt met 70 guldentjes erin, geef die dan meteen even terugof in élk geval 1 I toch zijn potje met twintig piek voor de joodse invaliden r Sebastiaan. I ~nnTTiiiiiiiimiiimiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiinmiiiiiiiiiniiiiimiiitmiiiiiiiiiiiinniiniiiinmi!iiiiHiiiiiinimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiig te spelen en het zicht is naar alle kanten zo veel mogelijk open ge maakt. Van dergelijke nieuwe ge dachten is ook ons Prinses Beatrix- park het duidelijke resultaat. Het is een echt recreatie-terrein, waarop een gepaste vrijheid hoogtij viert. Meer een goed verzorgd landschap dan een plantsoen. Naast het viertal parken hebben we echter de strakke groenstroken. Het zijn typische moderne verschijnse len, die als het ware op milde wijze het verkeer begeleiden. Ze zijn strak als de architectuur en de aangelegde wegen en straten Maar vooral in de nieuwe stadswij ken zijn ze niet meer weg te denken, omdat ze direct in het ontwerp van deze wijken zijn inbegrepen. De nieuwe stad speelt samen met het groen en dat is een enorme winst. Hij is de eenvoud zelve gebleven al zou hij toch echt wel reden kun nen hebben, om EVEN naast zijn schoenen te lopen! De heer D. Kou- wenhoven doet dat beslist niet, al twinkelden zondagmiddag zijn ogen achter de brilleglazen, toen wij hem even feliciteerden met 't behaalde suces. In een huis vol bloemen, men sen en 't forse handschrift van de zoon op de spiegel: „Pa, wij zijn trots op u!" Wij hebben hem allemaal driemaal op 't beeldscherm in onze huiska mers gehad, t.w. op 26 mei, 23 juni en j.l. zaterdagavond in de quiz van Theo Eerdmans „Willens en We tens". Toen hij de eerste vraag mist te, hield kijkend Schiedam ongetwij feld even de adem in. Want ergens in ons is toch altijd de sympathie voor een stadgenoot, waar en onder welke omstandigheden hij zich ook bevindt. Bij de tweede vraag kwam dat geruststellende knipoogje naar zijn vrouw en kinderen in de zaal, bij de derde vm*>g dito Móeilijke vragen Echter niet voor déze man, een huisschilder in het dagel'jks leven, maar een met een fantastisch geheugen en een bij zondere voorliefde voor de prehisto rie. Natuurlijk is de heer Kouwenhoven blij, dat hij die verlosende armzwaai mocht heffen zaterdagavond. Zijn studie was beloond met DUIZEND GULDEN min één cent, een geluks- cent van jongetjes uit de buurt. Maar meer waarde hecht de heer Kouwenhoven aan de woorden van drs. I. C. M. de Molijn M.S., die hem als 3e jaars student cum laude voor zijn wetenschap zou laten slagen Die kennismaking met de heer Mo lijn was heel toevallig. De heer Kou wenhoven had werk in een flat in Delft, ontdekte dat naambordje en herinnerde zich plots die naam, want thuis had hij immers een boek van hem „VERSTEEND LEVEN?". Onnodig te zeggen, dat die huisdeur enz. keurig geschilderd en geverfd zijn, want in de gesprekken met do- ze schrijver kon de heer Kouwenho Vervolg op pagina 2

Het Nieuwe Stadsblad | 1962 | | pagina 1