M Bijzondere rabarber-recepten i E -.aa 1 5 iptfea|p élSfëÈ "M wmmmm PM kmmm HEEFT EEN GEMIDDELDE WAARDE? w? LOUISIANA, romantiek aan de Mississipi Volgens grootte is Louisiana de 31e onder de V.S. bondsstaten. Neemt men het bevolkingsaantal als maatstaf, dan klimt deze staat in het zuiden van de Ver. Staten naar de 20e plaats. Houdt men zich aan de toetredingsdatum tot da Unie, dan moet men Louisiana op de 18e plaats rangschikken. Hoe men het ook neemt, volgens cijfers is deze staat volgens Amerikaanse begrippen middel matig, als men tenminste geen reke ning houdt met het feit, dat ze in de U.S.A. met haar oogsten aan suiker riet en zoete aardappelen aan de spits staat. Wie evenwel werkelijke romantiek, een stuk verleden en streken zoekt, waarin de natuur nog ongerept is, die zal Louisiana voor een van de meest fascinerende delen van de Ver. Staten houden. De naam New Orleans wekt herinneringen, evenals de Missisippi. Louisiana was eenmaal een stuk Frankrijk in Amerika en daaraan her innert ook thans nog veel. Geschiedenis kan dikwijls spannen der dan een roman zijn en Louisiana's Olieboortorens behoren ook in Louisiana tot 't normale beeld in 't landschap. Op een wolkenkrabber lijkt het Capi- tool van Baton Rouge, de in de wereld vrijwel onbekende hoofdstad van Louisiana. geschiedenis is spannend. De huidige staat is nog slechts een klein deel van het reuzenrijk, dat de Franse ontdek kingsreiziger de la Salie voor de voe ten van Koning Lodewijk XIV legde. De koning heeft, zoals men thans weet, de berichten van zijn trouwe on derdaan over dat verre land slechts vluchtig gelezen. Lodewijk XV maakte van Louisiana echter een kroonkolonie en gebruikte het o.a. als verbanningsoord. In 1763 stond Frankrijk Louisiana aan Spanje af, waarvoor eigenlijk geen dringende redenen waren. De Spanjaarden waren over hun bezitting ook niet enthousi ast, want ongeveer 10 jaar later gaven zij het „geschenk" weer terug. Twee jaar later gaf de toenmalige V.S.-president Thomas Jefferson zijn gezant in Parijs opdracht aan Napo leon te vragen, of deze bereid was New Orleans te verkopen. Napoleon was royaal. Hij bood niet alleen de stad maar tegelijk heel Louisiana ten ver koop aan. Men onderhandelde een poosje over de prijs en de Corsicaan was tenslotte met 27 miljoen dollar tevreden. In- plaats van bejubeld te worden, werd Jefferson door zijn landgenoten een verspiller genoemd. Zoveel geld voor een afgelegen land zonder enige toe komst? Het had niet veel gescheeld, of Jefferson was het slachtoffer van een motie van wantrouwen geworden. Louisiana's geschiedenis is niet arm aan helden en avonturiers geweest. De kleurigste figuur was evenwel ongetwijfeld Huey Long. Hij stamde uit een arme familie en eerst zijn vrouw bracht hem het lezen en schrij ven bij. De politiek echter zat hem in het bloed. Hij beloofde iedereen een goed bestaan, ingeval hij tot gouver neur gekozen zou worden. Hij zou de rijken hun vermogen afnemen en het aan de armen geven. Long werd geko zen. Hij ontpopte zich als sterke man en zorgde eerst voor zijn familie. Daar naast evenwel zorgde hij inderdaad ook voor nieuwe wegen, bruggen, scholen en ziekenhuizen. Toen hij in 1933 door een arts werd doodgeschoten, haalde men aan de ene kant verlicht adem, maar aan de andere zijde werd zijn dood zeer betreurd. De Long-periode was daarmee echter nog lang niet ten einde. De familie van de vermoorde dictator bleef - afgezien van enkele onderbrekingen - aan het roer. Tijdens de laatste vier jaren heette de gouverneur van Louisiana: Earl Long. Zijn escapades en de be paald democratische wijze, waarop hij regeerde, deden hem het vorig jaar internationaal bekend worden. Washington had niets liever dan zijn aftreden gezien, maar de federale re gering was machteloos. Zoals zo vaak in de Amerikaanse staten is ook Louisiana niet de groot ste en belangrijkste stad de hoofd stad. Weliswaar heeft elke Amerikaan van New Orleans gehoord, maar slechts weinigen vinden de naam Baton Rouge een begrip, ofschoon het de zetel van de regering en een belangrijke haven stad is. Veel Amerikaanse staten hebben hun Capitool naar dat van Washington na gemaakt. Niet echter Louisiana dat ook daarin zoals in veel andere dingen zijn eigen weg ging. Het Capitool in de hoofdstad van de staat aan de Missi- sippimonding is een wolkenkrabber die bij velen enthousiasme en bij nog meer anderen felle critiek oogstte. Niet ver van het Capitool ligt aan de Missisippi- oever een reusachtige raffinaderij, dat men ze allebei al door hun tegenstel ling nooit meer vergeet. Gaat men van New Orleans naar het zuidwesten, dan komt men in het ge bied van de mondingsarmen van de Missisippi, een net van brakke wate ren, kanalen, moerassen en velden, een tropisch junglelandschap, dat inder daad uniek is. De kanalen heten „bay ous". Ze hebben Franse namen. De mensen die in deze omgeving wonen, zijn van Franse afkomst. Zij worden „Acadiens" of vaak ook „Cajuns" ge noemd. Hun aandeel in de totale be volking van Louisiana bedraagt onge veer 20%. New Orleans - wie denkt daarbij niet aan verrookte spelonken, waarin Jean Baptiste Le Moyne gesticht werd, voorspelde niemand haar een grote toekomst. Desniettegenstaande, duurde het niet heel lang, tot ze een van de rijkste steden en belangrijkste havens van Noord-Amerika werd. Honderd vijftig jaar later stond ze aan de rand van de financiële ondergang. Thans is ze op de goede weg de titel van konin gin onder de Amerikaanse havensteden te heroveren. De bovenste laag van destijds be staat evenwel niet meer. Ze bestond uit nakomelingen van de eerste Fran se kolonisten. Zij, de Creolen, hadden met hun suiker- en katoenplantages reusachtige vermogens verworven. In de jazz geboren werd, aan carnaval, danslokalen, speelholen en gevaarlijke avonturen? Weliswaar heeft de stad nog niets van haar aantrekkingskracht verloren, maar de windbewogen dagen van weleer zijn al lang voorbij. Elk jaar komen de toeristen met honderdduizenden, om het Vieux Carré het Quartir Latin, de Canal Street en de Basin Street te zien. Zij genieten van de gelegenheid datgene te beleven van wat zij zich als Parijs voorstellen, zonder naar Frankrijk behoeven te gaan. Het grote voorbeeld komt echter 't eten nog het dichtst nabij. Daarvoor zorgen de koks, waarvan velen werke lijk uit Frankrijk afkomstig zijn. Hoezeer New Orleans ook haar best doet de herinneringen aan het verle den te bewaren, het denkt ook aan de toekomst. De stad heeft de laatste tien jaar vele miljoenen dollars uitgegeven om haar haven te moderniseren. Die investering heeft rente opgebracht. New Orleans heeft momenteel een De haven van New Orleans is de op één na grootste van de U.S.A., door vele reders geprefereerd, daar men hier geen „vuist in de nek" van de haven gangsters kent. In het tropische, door talloze kanalen doortrokken junglelandschap in het zuidwesten, leven de „Cajuns", bewo ners van Franse herkomst, die meestal vissers of fruittelers zijn. van de grootste - ook wat capaciteit betreft - havens aan de Amerikaanse oostkust. Het doet sinds enkele jaren New York behoorlijk concurrentie aan. Dat hangt niet alleen met haar capa citeit samen maar ook wezenlijk met de ernstige pogingen van de autoritei ten der stad, om de haven „schoon" te houden. Hier heeft geen voormalige gangster gelegenheid zich plotseling als „vakbondsleider" op te werpen en pro- jectiegelden te incasseren. De reders, die in New York onder de haven-„bos- ses" te lijden hadden, en daarvoor gro te bedragen moesten uitgeven, opdat op hun schepen niet gestaakt werd, weken niet zelden naar New Orleans uit. Toen de stad in het Jaar 1718 door Schilderachtige straat in de Franse wijk van New Orleans. New Orleans bouwden zij hun villa's die men eigenlijk paleizen moest noe men. De architecten lieten zij uit hun vaderland komen, de meubels even eens. In hun kelders lagen de beste wij nen van Frankrijk opgeslagen. Zij leef den zo, zoals in Europa bijna alleen vorsten het zich veroorloven konden. Na de nederlaag van de zuidelijke sta ten verloren zij niet alleen him macht maar bijna zonder uitzondering hun rijkdom ook. Ofschoon hun niets an ders overbleef dan zich met hun lot te vreden te stellen, toonden zij geen en kele lust om zich aan te passen. Zij spreken vandaag de dag nog als zij onder elkaar zijn, slechts Frans. Op óe Yankees zijn ze evenals vroeger boos. Hebben de Creolen hun overheersen de positie reeds lang verloren, ook de negers valt het moeilijk hun weg om hoog te vinden. Ofschoon de rassen scheiding in de V.S. officieel is opge heven, blijven de vooroordelen in de zuidelijke staten hardnekkig hangen. Ook in New Orleans zijn in de stads bussen nog zitplaatsen, die uitsluitend voor blanken zijn gereserveerd, zijn er bordjes met „White men only". In de kelderkroegen, waarin nog echt klas- zieke jazz gegeven wordt, vergissen blanken zich hoogst zelden. Weliswaar zijn er geen dienovereen komstige bepalingen, maar men blijft graag onder elkaar en dat geldt ook voor de negers. New Orleans is geen stad, die men in een paar dagen of een paar weken leert kennen. Ze is een stuk Ameri kaans verleden en een stuk Ameri kaanse toekomst. Ze is trots op haar wolkenkrabbers, maar ook op haar oude Franse wijk met de nauwe ste gen, op de moderne haven, waarmede het graag New York naar de kroon steekt en ook op de oude smidse, die Jean Lafitte samen met zijn broer ves tigde. Lafitte gebruikte deze als dek mantel, want zijn voornaamste zaken betroffen de zeeroverij. Piraten worden heden ten dage voor gemene misdadigers aangezien, maar Lafitte is reeds lang dood. Waar om zou men aan hem geen romanti sche herinnering wijden? Of waarom zou men niet trots zijn op het stand beeld van Generaal Robert Lee, dat in de Canal Street staat? Lee was de be langrijkste legeraanvoerder van de zui delijke staten. Zou hij de laatste slag gewonnen hebben', dan zou momenteel Washington niet de hoofdstad van de U.S.A. zijn, dan bestond er waarschijn lijk helemaal geen U.S.A. Een machtige oude raderboot op de Nlssisippl Er is weer volop rabarber en wij heb ben deze natuurlijk al zo dikwijls als gewoon toetje gegeten, dat de meeste huisvrouwen de rabarber voor haar als afgedaan beschouwen. Er zijn even wel heel wat andere manieren om de ze goedkope „groente" tot een smake lijk nagerecht te verwerken. Rabarber is gezond en heerlijk fris van smaak, doch helaas zeer schadelijk voor de suikerpot. U weet het: een echte suikerdief. Allerlei middeltjes heeft men er al op gevonden om de rabarber zonder ge bruik van veel suiker minder zuur te maken. Sommigen zetten de rabarber met veel water op en gieten dit af voordat de stukjes tot moes zijn ge roerd. Anderen voegen wat dubbel- koolzure soda toe om het zuur te bin den. Uit voedingsoogpunt is dit laat ste minder goed. Door toevoeging van een klein beetje zuiver wit krijt aan de rabarber wordt het probleem van de suiker het beste opgelost. De kleur en de smaak van de rabarber gaan bij gebruik daarvan wel enigszins achter uit. Het moes is echter met de helft van de hoeveelheid suiker, die men anders zou gebruiken, reeds voldoen de zoet. Hieronder laten wij enige minder be kende recepten volgen: Rabarbermoes. 1 kg rabarber, 60 gram suiker (5 af gestreken lepels), 1 afgestreken thee lepel gezuiverd krijt, 1 rauwe aard appel. De rabarberstelen in stukjes snijden (niet schillen). De rabarber met een bodempje water snel aan de kook bren gen en zachtjes tot moes laten koken. Kooktijd 15 minuten. Het krijt toevoe gen. Een aardappel boven de pan zeer fijn raspen. Het moes even doorroeren en nog een paar minuten door laten koken en op smaak afmaken met de suiker. Gevulde koek met rabarber. 80 gram havermout of gortmout, 25 gram custardpoeder, ongeveer 2 dl wa ter, een klontje boter, moes van 1/4 kg. rabarber. Het rabarbermoes zéér goed laten uitlekken. (Het vocht met wat suiker is een verfrissende drank). De haver mout of gortmout tenminste 2 uur in het water of de melk weken. De cus tardpoeder er aan toevoegen. In de koekepan een klontje boter of mar garine goed heet laten worden. De helft van het deeg in de pan strijken, daarop het stijve rabarbermoes en daarop de rest van het deeg. De koek een half uur zachtjes bakken, met het deksel op de pan; met behulp van het deksel keren en andere zijde nog 20 minuten bakken. De koek met wat sui ker bestrooien en warm geven. Haagse bluf met rabarber. 3 dl melk, 1 eetlepel bloem, 3 eetle pels suiker, moes van 1/4 kg. rabar ber. De melk met de aangemengde bloem binden en koud laten worden ge- durend tenminste vier uur. Beter is het haar gedurende een nacht op een koele plaats weg te zetten De gebonden melk met een garde of klopper zo stijf als room iiloppen en de rabarbermoes en de suiker er voorzichtig doormen gen. De Haagse bluf in een vla-schaal op dienen. Dit gerecht moet kort voor het gebruik worden bereid, omdat het na enige uren inzakt. Heeft u al eens rabarbermoes op de boterham gegeten? Kinderen smullen van deze heerlijke frisse broodbeleg ging. Tot slot nog een speciaal spinazie- recept. Spinazie is rijk aan zouten en vitaminen. In het bijzonder bevat deze bladgroente ijzer- en kalkzouten, veel carotine en vitamine B. Iedereen kent wel de gekookte spinazie; een stamppot met rauwe spinazie raakt ook al ingeburgerd maar de spinazie- sla is nog onbekend .Probeert u het eens tezamen met komkommer: het is weer eens iets anders en de bereiding is zeer eenvoudig. Spinazie met komkommer, i/, kg. spinazie 1 komkommer 2 ge kookte aardappelen, azijn, zout, peper, een ui of prei, aroma. De spinazie uitzoeken, wassen en zeer klein snijden. De komkommer wassen en in plakjes schaven (een groene komkommer kan met de schil worden gebruikt). De aardappelen fijn wrijven en met de azijn, het gesnipperde uitje en de kruiden vermengen. De komkom mer, spinazie en saus luchtig met elkaar vermengen en de sla direkt opdienen. Zowel de komkommer als de spinazie moeten zo laat mogelijk voor de maal tijd worden gesneden. Het is de vraag of wij iets hebben aan gemiddelde waarden. Zo kunnen wij telkens opnieuw lezen, dat het zien een aktie is, die ongeveer 20 maal per minuut wordt onderbroken, omdat de ogen zich met deze tussenpoos geduren de ongeveer een kwart seconde slui ten. Als gemiddelde waarde kan dit mis schien wel waar zijn. Er zijn echter tal van gezonde mensen, die wanneer ze niet aan wind of tocht worden blootgesteld - slechts 2 of 3 maal per minuut hun ogen even sluiten. En zo zal het vermoedelijk ook met vele an der „gemiddelde" beweringen zijn.

Het Nieuwe Stadsblad | 1962 | | pagina 5