Het nieuwe nhoméshdedÉte Vlaardingen en Schiedam mmm LIJST- EN STRAATCOLLECTE VOOR T.B.C.-PATIËNTEN concurrenten met gemeenschappelijke belangen ter: mm achter de stopmand WOENSDAG 8 AUGUSTUS 1962 14e JAARGANG No. 63 OPLAGE 26.100 EXEMPLAREN Verschijnt woensdag en vrijdag in Schiedam en Kethel. DE GROETEN UIT KIJKDUIN 'gdaktie en advertenties BROERSVEST 125 Schiedam (C J v d Klink) telefoon 010-67368 en 63939 Kantooruren: dagelijks (behalve zaterdag) van 9-1 en 2-6 uur Centrale administratie Randstad-edities: Koornmarkt 3-4, Delft, telefoon 01730-23627*. Tarieven op aanvraag. De „Randstad-edities" geven plaatselijke uitgaven in 'Delft, Schiedam, Vlaardingen, Maasluis, Rijswijk met de rond deze steden gelegen dorpen en 'n streek-editie voor geheel Westland Onze lezers weten zo langzamerhand wel, dat wij graag en met een zekere geestdrift spreken over de ontwikkeling die Schiedam vooral de laatste jaren doormaakt. Vooral de verandering van het stadsbeeld wordt steeds indrukwekkender. Schiedam komt geleidelijk als het ware open te liggen voor de toekomst, waarbij de openbare werken en de plannen van de Dienst voor Stadsontwikkeling een belangrijke rol spelen. Het is nog nauwelijks merkbaar aan het zich verjongende stadsbeeld hoe zeer Schiedam oorspron kelijk voor tal van zaken op Rotterdam aangewezen leek. Het krijgt een eigen gezicht, waarvan de trekken sterk bepaald zijn geworden door het zorgvuldig beleid van de te vroeg overleden stedebouwkundige, de heer J. Horvath. En gaandeweg zien we binnen het geheel ook een zelfstandiger positie, een eigen plaats voor Schiedam als centrum van winkelbedrijven. Het wordt steeds aantrekkelijker om in onze eigen stad alle soorten bood schappen te doen en de neiging veel inkopen elders te halen moet dan ook wel aanzienlijk afnemen. Het Liesveld te Vlaardingen in wording. Het viaduct is goed zichtbaar. Het lijkt echter wel aanbevelens waardig niet te blijven staan bij onze vreugde over wat er in eigen stad wordt gepresteerd. Alle pres taties hebben een betrekkelijke waarde; de ontwikkeling der ver schillende buursteden heeft iets van een wedloop, vooral wanneer ze dicht bij elkaar liggen en gemakke lijk over en weer te bereiken zijn. Wil Schiedam de verworven voor delen eni?szips consolideren dan moet het wel degelijk het oog ge richt houden op wat er onmiddellijk buiten zijn gemeentegrens wordt tot stand gebracht. Dat kan alleen maar prikkelend werken en voorko men dat we op eigen lauweren blij ven rusten. Met name is het de moeite waard aandacht te besteden aan de groot se plannen, die op het ogenblik in Vlaardingen zo successievelijk tot uitvoering komen. Het zijn plannen van een nog ingrijpender karakter, dan die van Schiedam. Maar Vlaar dingen kan in zekere zin ook meer pretenties hebben. Het heeft op zijn grondgebied meer mogelijkheden voor een gooi naar een grootse stadsuitbreiding. Er is binnen de ge meente nog ruimte genoeg over om het beleid te richten op het tot stand brengen van een woonstad voor meer dan 150.000 mensen. Dat is dus minstens 40.000 inwoners meer dan Schiedam uiteindelijk denkt te kunnen bereiken. Vlaar dingen heeft al heel wat aandacht be steed aan een stelsel van moderne verkeerswegen, van nieuwe aderen waarin moeilijk trombose zal kun nen optreden, ook al neemt de eco nomische betekenis van de stad sa men met de bevolking in de toe komst nog aanzienlijk toe. Met Schiedam heeft het bovendien de gunstige ligging gemeen aan de Rijksweg 20, die Hoek van Holland een snelle verbinding met het hart van het land zal geven. En boven dien grenzen beide gemeenten aan de Beneluxweg, die een spil wordt in 't verkeer van noord naar zuid en an dersom. We hebben al meermalen betoogd dat de ontwikkeling langs de Nieuwe Waterweg zich in weste lijke richting beweegt; de Benelux weg is dunkt ons nog maar een tus senstation in deze ontwikkeling. En het lijkt ons alleszins de moeite waard dat Vlaardingen en Schie dam gemeenschappelijk en met kracht van argumenten tijdig de aanleg van een spoortunnel parallel aan de Benelux-tunnel bepleiten. De bestaande noord-zuid verbinding van de spoorwegen is eigenlijk al lang overbelast. Voor de internatio nale treinen zou de aanleg van een parallelle spoorlijn tussen Schiedam en Vlaardingen een oplossing bete kenen van grote waarde. Het bin nenlandse verkeer zou meer arm slag krijgen zodat de frequentere dienstregeling noord-zuid daardoor een feit zou kunnen worden. En bo vendien zou daardoor de mogelijk heid ontstaan Schiedam en Vlaar dingen zelf een gemakkelijker ver binding met het noorden en het zui den van west-Nederland te geven. In dit opzicht is er dus voor beide steden iets te doen dat niet op con currentie lijkt, iets gezamenlijks te behartigen dat de belangen van bei de partijen dient. Maar keren wij terug tot de uitbreiding en vernie- wingsplannen van Vlaardingen, die ons alleen maar kunnen stimuleren om alle krachten aan te zetten, die nodig zijn om niet achterop te ra ken. Vlaardingen gaat nieuwe wij ken bouwen, het krijgt er nota bene nog een nieuw station bij van de Nederlandse Spoorwegen n.l. bij de westwij k, terwijl het oude zal wor den vernieuwd en verbeterd. En vooral ten noorden van de nieuwe Rijksweg zal het grootse nieuwe wijken tot stand brengen. Daarop wil men dan de binnenstad zo veel mogelijk laten aansluiten. Vlaardin gen gaat dus ook in het stadshart radicaal vernieuwen en saneren. Op het Liesveld, in het hart van de stad kunnen we al duidelijk de aanzet zien van een nieuw winkelcentrum met grandioos verkeersviadukt, waarover wij in een volgend artikel meer hopen te vertellen. SA^^A^/WWWVVVWW\AA^AAWA^A'WWW\AA«AA^A^AA^A^/\AA«A/VW\A«A^A/WWVWWVWVVVVVWVWWVVVVVVVVVVVV\AIW\/W\«/VVN/VVVVV\^ Als U dit leest zit ik in een huisje te Kijkduin. Met een dikke wol len plaid om mijn knieën of met een glas lekker koud bier in de hand, dat valt op dit moment niet te voorspellen, maar zitten doe ik daar. Want zelfs iemand die geen andere bezigheden heeft dan twee maal per week een argeloos stukje in het Nieuwe Stadsblad en verder directeur is van een volkomen naamloze vemiootschap heeft recht op vakantie. In gedachten zal ik nu en dan ronddwalen over ons goede stadje en ik zal daarbij met bijzonder veel sympathie denken aan de vele zwoegers die bezig zijn voor U en voor mij een daverende kermis week voor te bereiden. Ik betwijfel of U er enige notie van hebt hoe ontzettend moeilijk het is zo'n jaarlijks terugkerend festijn te organiseren. Die kermis moet een „uitgebalanceerde" kermis zijn. Er mogen niet te veel goktenten komen, er moeten vele, verschillende, aan trekkelijke, leuke, liefst hele nieuwe attracties zijn. De stad moet gezellig gemaakt worden met lichtjes en versieringen. Het Juliana park moet opgedirkt" worden met dierfiguren en veel lampjes. Er zullen in het Passage-theater kindervoorstellingen gegeven wor den en voor de ouderen drie avonden, die er ,/ils koek" in gaan. Er is een groep Wit-russen gearrangeerd. Er komt een operette: Das Drei Madelhaus en een cabaret-avond met Rudi Carrell en Johnnie Kraaykamp. Er moeten kaartjes verkocht worden, autori teiten uitgenodigd, een extra programma-krant verschijnen (een boekje zal het dit jaar niet worden) Wielerrondes, torenbeklimmen, klaverjas-concours en ga zo nog maar een kwartiertje door. Dat moet alletnaal geregeld worden, op de seconde uitgekiend, be sproken en vastgelegdeen heidens karwei. Ik heb daar allemaal geen aandeel in, ik zit hier kalm af te wach ten en uit te rusten. Ik hoef U niet te zeggen dat héél dit festijn wordt uitgebroed, wordt klaar gestgomd, wordt opgezet en uitgewerkt door de Schiedamse Gemeenschap. Bent U al donateur van die S.G. Sebastiaan iwvVVyWV/VWWVWVVVVVVWVWVWWN^A/VVVVVWWWA^/VNWA^/VWWV/WVVWVV^AA^AA/WWVWVVVVVSAAA^WWVWWWWVVWWW^y MEDEDELING P.T.T. Het postagentschap „West-Franke- landsestraat" zal wegens vakantie van 13 t/m 18 augustus gesloten zijn. Alle handelingen zullen plaatsvinden op het hoofdpostkantoor „Tuinlaan". De vereniging tot behartiging der belangen van T.B.C.-patiënten in Ne derland, afd. Schiedam, houdt na ruim 10 jaar een LIJST- en STRAAT COLLECTE. Deze week staat geheel in het teken daarvan, dus als er 's avonds bij u gebeld wordt, och, vindt u die stoornis tijdens het t.v.- programma dan niet zo erg. 't Is voor een goed doel, waartoe deze mensen zich ingezet hebben. Zij doen 't tenslotte nog voor anderen. Anderen, die maandenlang ziek ge weest zijn. Vroeger was men met t.b. ten DODE opgeschreven, tegen woordig is dat gelukkig wel wat an ders. Maar als men „gekuurd" heeft, zijn er vaak moeilijkheden. Dan helpt deze vereniging, die ca. 40.000 leden telt en in december vorig jaar haar 40-jarig BESTAAN herdacht, met in dien nodig en na overleg met de plaatselijke instanties, zoals consul tatie- en arbeidsbureau, extra voe ding en werkkleding. Soms is zelfs OMSCHOLING naar een ander be roep nodig. Ook daarmede worden die oud-patiënten geholpen. Hiervoor is natuurlijk geld nodig, HEEL VEEL GELD zelfs. Na ruim 10 jaar doet deze vereniging weer een beroep op u, dank zij de toe stemming van B. en W. om in deze week een lijst- en straatcollecte te houden. Misschien heeft u jaren geleden ook weieens „gekuurd". U kwam er toen met een half jaartje van af, maar u bent er NOG dankbaar voor, al gaat de tijd ook snel en vergeet men zo gauw de nare dingen in het leven. Zet die dankbaarheid nu om met een royale gift, wéét, als er van avond bij u gebeld wordt, dat u dan hiervoor in de gelegenheid bent Bent u kerngezond, heeft u nog nooit het bed moeten houden eerst thuis en misschien later in een sa natorium, waar men niet met dagen maar met MAANDEN rekent, och, dan doet deze vereniging niet ver geefs een beroep op u. Denkt u al leen maar eens aan die 40.000 le den Doe, wat uw HART u ingeeft. Stel u nu nog beschikbaar als collec- tant(e) voor a.s. zaterdag. Er is zo ontstellend veel geld nodig. Anderen weer gelukkig kunnen maken, het geloof kunnen geven in een betere toekomst, die er tóch voor hen is al lijkt alles soms zo uitzichtloos, als je maar liggen moet. Het is heer lijk, hieraan te mogen medewerken. Mevrouw H. Verlinde, Marconiestr. 69, tel. 63595. Dat nummer moet u vanavond nog bellen voor een col lectebus, want natuurlijk wilt u graag helpen KATH. BOND VAN BS JA ARDEN EN GEPENSIONEERDEN Voor de door de Schiedamse Ge meenschap aangeboden filmvoorstel ling op zaterdag 11 augustus, van 9.30 tot 12 uur, kunnen kaarten afge haald worden, op donderdag 9 au gustus, in gebouw „Don Bosco", Lange Haven 92. Contributiekaart meebrengen. Zij, die jarenlang in h^c v.m. Indië gewoond heb ben als kind en er later een gezin vormden, zullen de suggesties, dat SOEKAR- NO wat „soepeler" aan het worden is, met gemengde gevoelens begroeten. Men stelt straks NA de defini tieve liquidatie van de kwestie Nieuw Guinea ver moedelijk weer prijs op de terugkomst van de Neder landers, destijds DESKUN DIGEN op het gebied van de cultures. Waarin de Amerikanen en Duitsers blijkbaar na hun verdrij ving gefaald hebben. De Maatschappij Nederland en de Rotterdamsche Lloyd zouden, als zij dit weer wensen straks lijnen op In donesië kunnen openen Dit moet je even verwer ken en tóch Als je er gewoond hebt een dikke 10 jaar. Als je er je jeugd hebt doorgebracht en daar zo gelukkig was, dan beleef je ineens weer fel het afscheid van dat land. dat je nooit hebt los kun nen laten. En je verwon dert je over dat heimwee, dat nooit vervaagd is. Met bijna pijnlijke ZE KERHEID wist je destijds als 18-jarige, dat je er nooit meer zou terugkeren. Mis schien later, zei de stem van je hart, maar je luis terde er niet naar. Dit was en bleef onherroepelijk 't Is goed, je even in die herinneringen te begraven. Zo min mogelijk had je af scheid van vrienden en be kenden genomen. Des mor gens had je gewoon nog gezwommen in het zwem bad „Brantas". En met een achteloos gebaar naar de achterblijvenden gewuifd Je WILDE beslist niet huilen en dat kon alleen maar op déze manier Maar toen je eenmaal aan boord was en iedereen je uitgeleide deed met een stroom van geschenken en zelfs bloemen, toen was het zo verdraaid moeilijk, om je tranen weg te drin gen. Je hart brak, toen zelfs kebon, kokkie en Beng, hun dochter, je bij na woordeloos de handen drukten. Ze waren allemaal zo goed voor je geweest in die jaren. Door een mist van tranen zag je hun ge stalten steeds kleiner wor den. Vreemd, dat na jaren je dit alles nog bezeert, dat je toch niet hebt kunnen vergeten De gebeurtenissen in dat verre land na de oorlog le ken allemaal zo onwezen lijk, maar je werd er elke dag mee geconfronteerd Diep in je hart was er de deernis voor. Wat moesten al die echt Indicche men sen, die daar geboren wa ren, ir dit kille Holland zich OL^elukkig voelen. Al les achter te moeten laten en weer opnieuw beginnen Het gold ook voor onze Ne ierlar :rs, dir het lar.d groot gemaakt hebben, die het ook slechts node ver lieten Heimwee, dat ALTIJD bleef Wij, die toch hier geboren zijn, maar ons gehele hart aan dat fascinerende land gaven, 't Was natuurlijk heerlijk, om na 5 jaar met verlof te gaan, heerlijk hier door familie verwend te worden, maar ergens op de achtergrond, van al je doen en denken was toch de te rugkeer na-r Soerabaia. Goed, snikheet, maar een DORADO vergeleken bij het klimaat in Holland Een oude schoolfoto ligt naast mijn schrijfmachine Een foto van de zevende klas van de Simpang-meis jesschool in Soerabaia hoofd der school toen' mej. W. J. C. Tap. Het zijn allemaal nog wel bekende gezichten en toch weet ik van velen de naam niet meer. Zouden zij nog le ven, hoe zouden zij het ma ken? Er moeten nog meer foto's zijn van scholen, o.a. de mulo en later huis houdschool, want ik moest toch ook nog een degelijke dochter worden! Namen, die je niet meer weet en toch betekenden ze eens zoveel voor je 't Is een week geweest, waarin je veel nagedacht hebt. Angstvallig houd je je altijd vér buiten de po litiek, maar als je hoort, dat in Budel jonge Duit sers komen. Mosley in En geland (gelukkig vergeefs) de fascistische boventoon probeer te voeren, Ben Bella in Algiers gekomen is en nu dit nieuws van In donesië, dan gaat er toch wel wat in je om Verdriet, dat je in al die jaren incasseerde en je er toch bovenuit wist te wer ken. Men zegt, dat de tijd ALLE wonden heelt. Ik ge loof daar niet erg in, maar ik wens het alle mensen toe, als zij straks de MOED hebben terug te ke ren naar 't land, dat altijd zal blijven trekken. Zelfs onder de veranderde om standigheden, want wie eenmaal in Indonesië ge weest is, weet, dat hij er zijn hart aan verloren heeft. Al werd dat hart dan ook vertrapt, werd de In donesische bevolking tegen ons opgezet Ik denk aan het lot van de Papoea's. Aan de gezinnen, die naar Nederland de wijk namen. Hier weer opnieuw moeten beginnen, 't Is al lemaal even verward. Moge het straks in Nieuw Gui nea geen tweede Kongo worden, al ben ik daar met zovele anderen bang voor. B^ng, omdat die mensen dan zoveel onnodig leed te dragen krijgen, want niet iedereen wenst het beleid van Soekarno Zolang de officiële liquida tie echter nog geen feit is, blijven we moed houden. Vooral na het opzienbaren de nieuws, dat wij Neder landers weer in tel zullen zijn. Een sprookje, waar van de glans echter verlo ren is gegaan MIEKE

Het Nieuwe Stadsblad | 1962 | | pagina 1