net nieuwe Vlaardingen's grootse plannen FIRMA E.S.S.I. IN MODERNE BEHUIZING E.S.S.I suèdek Ook oude binnenstad wordt modern GESLAAGD VRIJDAG 10 AUGUSTUS 1962 14e JAARGANG No. 64 OPLAGE 26.100 EXEMPLAREN Verschilnt woensdag en vrijdag in Schiedam en Kethel. HET BLOEMENFESTIJN IN ZUNDERT Redakfie en advertenties. BROERSVEST 125. Schiedam (C J. v. d Klink), telefoon 010-67368 en 63939 Kantooruren: dagelijks (behalve zaterdag) van 9-1 en 2-6 uur Centrale administratie Kandstad-edities: Koornmarkt 34, Delft, telefoon 01730-23627*. Tarieven op aanvraag. De „Randstad-edities" geven plaatselijke uitgaven in 'Delft, Schiedam, Vlaardingen, Maasluis, Rijswijk met de rond deze steden gelegen dorpen en 'n streek-editie voor geheel Westland Vlaardingen, zo hebben wij in een vorig artikel al opgemerkt gaat een grandioze stadsuitbreiding tegemoet. En bij het moderne karakter daarvan zal ook de oude binnenstad zich moeten aansluiten. Het stadsbestuur voelt er niets voor de gebruikelijke tegenstelling tussen oud en nieuw te hand haven. Ook het historische stadshart wordt daarom grondig gesaneerd. En de plannen daartoe zijn niet van vandaag of gisteren. Al jaren heeft het Vlaardingse beleid zich zo veel mogelijk gericht op het verkrijgen van oude panden, die in het kader van de sanaringsplannen vielen. En zo kon men tijdig overgaan tot het nodige slopingswerk, zodat ruimte genoeg vrij kwam voor de eerste aanzet van een totaal vernieuwd stadshart. Wie nu op het Liesveld gaat kijken, ziet de kern van het hele plan naar zijn verwezelijking toe groeien. Links en rechts ziet hij de reeksen winkels, waarboven drie woonlagen zijn gebouwd. Dat alles is in hoofdzaak al voltooid en zelfs al in gebruik genomen. De maquette voor Vlaardingens nieuwe winkelcentrum in het hart van de oude stad. Tussen de beide evenwijdige blok ken in wordt hard gewerkt aan het verkeersviaduct, dat de kern van dit stedebouwkundige plan vormt. Dat viaduct is als het ware het ei van Columbus. Het ontlast het win kelcentrum zelf van het rijverkeer, dat tezelfdertijd toch nauw met het centrum in contact staat. De straat is er dus voor de voetgan gers, het viaduct voornamelijk voor het rijverkeer, dat een rijbaan ter breedte van 10 meter tot zijn be schikking krijgt. Maar ook de voet ganger, die niet in het winkelcen trum hoeft te zijn maar op door tocht is, kan op het viaduct terecht want aan beide kanten is het trot toir van niet minder dan 3 meter breed. Het stuk, dat nu in aanbouw is is eigenlijk nog maar een deel van het toekomstige geheel. Straks zal de bijl gezet worden in dè z.g. Trans- vaalbuurt om ruimte te maken voor een verdere uitgroei van het winkel centrum. Het viaduct wordt dan ook doorgetrokken tot aan de Mark graaflaan waar het in een lusvorm naar beneden zal aflopen. Tussen deze beëindiging en het stuk van het centrum, dat nu grotendeels vol tooid is komt nog weer een dwars- element het z.g. Veerplein waardoor de ruimtelijke levendigheid van het geheel aanzienijk zal worden opge voerd. Het wordt een plein van niet min der dan 60 meter breed en 300 mtr. lang. Het ligt in de bedoeling onder het viaduct waar mogelijk winkels aan te brengen. Dat verhoogt de in timiteit van het geheel en betekent een maximum aan nuttig gebruik van het gehele kostbare project. Wel zal men de puien zo veel mo gelijk van glas maken om een grote doorzichtigheid te bereiken. Dit is ook wel nodig want anders zou het viaduct met zijn onderbouw de ruimte van het Liesveld op een on aantrekkelijke manier in tweëen snijden. Men zou meer het gevoel hebben te doen te hebben met twee evenwij dige straten dan met één ruimte lijk totaalbeeld, zoals hier toch is bedoeld. Ook op een andere manier is er bij het ontwerpen van het geheel bij zondere aandacht besteed aan de totale indruk. Het hele complex krijgt hoge gebouwen, die de zaak als het ware begrenzen. Daartussen in komen nog weer enkele partijen bij de hoeken van het nieuwe ver keersplein, om het dwarselement op zijn ontmoetingspunt met het winkelcentrum te accentueren. Bij de Hoogstraat ontstaan vier forse gebouwen, waarvan drie al een be stemming schijnen gevonden te hebben, n.l. als warenhuis, als mo demagazijn en als hotel-café-restau rant. Aan de overliggende zijde van het hele winkelcentrum wil men een paar forse woongebouwen on trekken, waar het zeker boeiend wonen zal zijn met het uitzicht over dit brokje modern stedelijk leven. Op zichzelf is dit project al groots genoeg om iid. uk te maken ook op de buursteden en zelfs op de Rotterdammers, die overigens te recht trots gaan op hun Lijnbaan, waarin het winkelen met zo'n ple zier en genoegen kan worden be leefd. Maar daarmee heeft Vlaar dingen zijn kruit: sanering en ver nieuwing, nog lang niet verschoten. Het winkelcentrum wordt slechts een deel van een veel groter plan, dat aan de kern van Vlaardingen tot aan de Grote Markt toe een vrijwel totaal vernieuwd gezicht zal gaan geven. Dat is uiteraard geen zaak van vandaag of morgen en er deze plannen zijn lang niet op alle punten definitief te noemen. Maar dat doet niet af aan Vlaar dingens vastbeslotenheid het groot se werk van stadsvernieuwing, zij het in diverse fases, te voltooien. Voor ons staat wel vast dat over een tiental jaren jaren Vlaardingen een moderner stadskern zal heb ben dan Schiedam. Het heeft min der reden dan onze stad om het verleden te ontzien en maakt daar van een voortvarend gebruik. Voor onze stad alle aanleiding om alle krachten in te zetten. De firma E.S.S.I., Eerste Schiedam- sche Suède Industrie, gedreven door het echtpaar M. F. Clarijs- Bosch, hield vrijdagmiddag in hun nieuwe zaak aan de Grote Markt 6 alhier, een druk bezochte receptie, waarbij vele zakenrelaties, vrienden en familielie acte de présence ga ven. Zaterdagochtend is deze zaak voor het publiek geopend. Met mevrouw C. M. Clarijs-Bosch hadden we even een gesprekje. Bij na een jaar geleden begon men met het vervaardigen van suède jasjes, lederen kleding enz. in het woon huis aan de Boerhavelaan. Men had daar een royaal atelier, maar toen men hoorde, dat het pand aan de Grote Markt 6 in mei leeg kwam, stelde men alles in het werk, dit te bemachtigen. Van een sombere zaak met woning toverden mensen van de firma Kerklaan door het wegbreken van muren, het ouderwetse plafond iets lager te maken en de muren van lichtgrijs gaatjesboard te voorzien, een winkelruimte van 30 m2. Daar naast het atelier, iets kleiner en ge scheiden van de winkel door een moderne glazen deur. Dan de keu ken, de perskamer en een opslag ruimte. Boven is de showroom waaraan volgende week de laatste hand wordt gelegd. Voor de neonverlichting enz. zorgde het electro-technisch bureau Clarijs Rotterdam, terwijl de heer Rubens zich over de etalage ontfermde. Bij zonder geslaagd is 't donkere winkel interieur van teakhout. Een gezel lig zitje hiervan met zwarte pootjes, geheel passend bij de twee planten bakken bij de ingang. Warm afste kend tegen de lichtgrijze achter grond. Rekken van glanzend chroom, waaraan de verschillende jasjes etc. hangen. Men had speciaal voor de opening van de zaak 50 jasjes ver vaardigd in diverse kleuren, w.o. ook vestjes, vooral bij onze tieners op kantoor zo geliefd. 25 verschil lende tinten liggen in vellen srx-' klaar, om straks door de heer Cla rijs ontworpen en gesneden te wor den. Op zijn dwaaltochten door oud Schiedam schetste onze tekenaar enige pan den aan de Korte Achterweg. Een stukje oud Schiedam, waar helaas niet veel van bekend is. Zij het dan nü in keiharde nuchtere taal: het valt straks onder de slopershamer. Nü koesteren die huisjes zich nog in het milde zonlicht, in zich bergend de herinnering van een stad, bruisend van leven, dat aan hun voorbij schijnt te gaan. Tot zij straks in werkelijkheid tot de vergetelheid behoren. Deze tekening zal dan nog eens van hand tot hand gaan, zowel van oud als van jong, die zich voor het verleden van onze stad interesseren De eerste zondag van september, dit jaar dus op 2 september, staat al tijd in het teken van het bloemen corso in Zundert. Op 31 augustus 1936, ter gelegenheid van Koninginnedag, was er een op tocht van versierde rijwielen en daarmede is het bloemencorso van Zundert uitgegroeid tot een stoet van beeldhouwwerk in bloemen. Een ware manifestatie van volkscultuur, zoals men nergens vindt Enorme wagens, fraai van lijn en vloeiend van kleur met de meest ge durfde fantasie in de sprookjeswe reld, afgewisseld door een keur van fraai geuniformde muziekkorpsen, maken dit corso voor de honderden belangstellenden overal vandaan, tot een lust voor 't oog. Kaarten voor dit fleurige feest van bloemen, verwerkt in optochtmate riaal, zijn al vanaf 1 augustus ver krijgbaar o.a. bij het secretariaat Bloemencorso Zundert (tel. 01696) 264. Prijzen der plaatsen: tribunes (voorbehouden zitplaatsen) 2.50, staanplaatsen 1,voor kinderen beneden 14 jaar 0.25. Na storting van het verschuldigde bedrag op postrekening 15645 t.n.v. de gemeenteontvanger te Zundert worden de verlangde plaatsen toe gezonden. Bij afname van 30 of meer staan- of tribunekaarten wordt tot 3 da gen voor het bloemenfeest 5% re- duktie gegeven. Prijs der program ma's 0.30. Alleraardigst welkom van die mode pop bij de ingang van de deur, die direct al de aandacht op het suède- jasjes laat vallen, dat zij aan heeft. Het suède jasje, dat zich een onmis bare plaats in onze kleding heeft verworven en daarom is het zo ple zierig dat men nu in eigen stad naar eigen keus een jasje kan kopen of laten maken tegen een bijzonder la ge prijs. Een jaar bijna heeft mevrouw Cla rijs de leiding over deze zaak, bij gestaan door haar zuster mevrouw J. Middendorp-Bosch en nog twee andere dames. Men vormt een hecht team, men heeft plezier in het werk, omdat juist dit fijne maatwerk te gen confectieprijzen veel aftrek vindt. De overstap van het gewone maat werk op suèdekleding is niet zo groot. Het ligt mevrouw Clarijs bij zonder en nu men een eigen zaak heeft met alle ruimte, die men hier voor nodig heeft, ziet men de toe komst blijmoedig in. Bovendien heeft de Grote Markt een gunstige ligging. Bij de jasjes etc. kan men bijpas sende accessoires kopen, zoals hand schoenen, sjaaltjes en ceintuurs. Drie maanden heeft men hard ge werkt en komt alle lof ongetwijfeld de firma Kerklaan toe, die van een sombere, ouderwetse kapperszaak een ideale, moderne behuizing voor de firma E.S.S.I. wist te scheppen. De vele bloemstukken gavei er een extra fleurige noot M. Schuytvlot, v. Tienhovenstraat 10, Schiedam voor het diploma Engelse Handelsc. Afgenomen door de Ne- derl. Ass. voor Praktijkexamens.

Het Nieuwe Stadsblad | 1962 | | pagina 1