Het nieuwe Waarom de strakke lijn in het moderne interieur NEEMT DEEL AAN DE AIRBORNE-MARS M!;7è WOENSDAG 15 AUGUSTUS 1962 14e JAARGANG No. 65 OPLAGE 26.100 EXEMPLAREN Verschijnt woensdag en vrijdag in Schiedam en Kethel. Het onechte van de namaak-sfijlen WANDELLIEFHEBBERS: LEZING MET DIA's OVER CANADA HEROPENING SLAGERIJ A. B. L. v. d. HAM Redaktie en advertenties BROERSVEST 125 Schiedam (C I v d Klink) telefoon 010-67368 en 63939 Kantooruren: dagelijks (behalve zaterdag) van 9-1 en 2-6 uur Centrale administratie Randstad-edities: Koornmarkt 34, Delft, telefoon 01730-23627*. Tarieven op aanvraag'. De „Randstad-edities" geven plaatselijke uitgaven in 'Delft, Schiedam, Vlaardingen, Maasluis, Rijswijk met de rond deze steden gelegen dorpen en 'n streek-editie voor geheel Westland Kort geleden hebben wij in een artikel aandacht besteed aan de moderne interieurverzorging. Wij meendennu het najaar weer in zicht is, wel eens te mogen wijzen op de typische mogelijkheden om met karakteristieke meubels van onze tijd gezelligheid en sfeer te scheppen. Het doet ons ge noegen, dat bij onze lezers grote belangstelling blijkt te bestaan voor de kwestie van interieurverzorging. Ondanks de vele soorten vermaak, die buitenshuis te vinden zijn, is er blijkbaar nog genoeg huiselijkheid in het leven van velen om de kwestie van comfort en gezelligheid-thuis hoog aan te slaan. Wij ontvingen althans verschillende interessante reacties op ons artikel. Allereerst schreven ons meerdere le zers, dat zij zich afvroegen waarom het moderne interieur toch zo strak van lijn moest zijn. „Ik houd nu een maal meer van krullen en bewege lijkheid", zo schrijft een van hen, „waar beweging is temperament en dat brengt toch eigenlijk de warmte in huis". Tot op zekere hoogte willen wij deze briefschrij ver graag gelijk geven. Alleen maar strakke lijnen in het interieur, dat geeft iets koels en vaak iets strengs, dat zelfs wel eens drukkend gaat werken. Ieder betoog moet nu een maal met een korreltje zout wor den genomen, zelfs dat van uw re- completeren met diverse plantaar dige elementen, wijst er wel op dat we aan de strakke lijn zonder meer niet voldoende hebben. Maar dat wil nog niet zeggen, dat wij onze behoefte aan krullen en bewegelijk heid nu maar moeten bevredigen met behulp van meubeltjes die nog dezelfde speelse zwierigheid en kost bare bewerktheid ten toon spreiden als vroeger. De meubels met allerlei kronkels en bochten en met verfijnd snijwerk zijn ontstaan in de wereld van kas telen en paleizen. Wij kennen ze uit eigen aanschouwing in musea of bij de antiquair. Ze waren echter van ouds niet het typische bezit van de bredere lagen van de bevolking. Die Moderne maar kostbare meubels ontworpen door een Deense architect. dacteur. We bedoelden echt niet dat er niet wat bewegelijkheid in het interieur mag zijn. In de practijk is er dat dan ook steeds. Denken wij maar eens aan de grote leefkamers in de moderne huizen. Op het beslis sende punt zullen we toch graag alle maal de levendige vorm van een kloeke kamerplant zien. De kamer zelf is strak van lijn en de meubi lering waarschijnlijk ook. Maar al leen al het feit, dat wij de inrichting moesten het met enkele meubels van een soberder soort doen. In de vorige eeuw vielen na de Franse re volutie de hogere standen, de adel, en de geestelijkheid practisch uit als de machten die de vormen van de beschaving bepaalden. De toe nemende industrialisatie en vooral de massa-produktie maakten het mogelijk miljoenen en nog eens miljoenen van namaak-artikelen te voorzien. Grote bevolkingsgroepen konden daardoor in het bezit ko men van dingen, die min of meer leken op wat vroeger alleen de hoog ste standen hadden bezeten. Maar het was allemaal namaak, het was allemaal net echt, maar juist iets anders. Industrialisatie had b.v. de ambachten terug gedrongen en nu werden er machinaal meubels ver vaardigd, die zo veel mogelijk pro- kwasi old-finish konden alleen be staan omdat het publiek zich een huishoudelijk bezit droomde, dat zo veel mogelijk deftig en adellijk zou aandoen. Maar het massa-produkt toonde al gauw zijn gebreken. Het was veel te kwetsbaar met zijn laagjes van lak en vernis die de ver donkering van het oud-eiken na bootsten. De meubels waren mees tal slecht fabriekswerk, onecht van uiterlijk, weinig houdbaar en bijzon der moeilijk te onderhouden voor wie niet het nodige personeel had. In onze tijd is het besef doorgedron gen, dat dit alles het gevolg is van de zucht naar namaak, naar een on waarachtige illusie. Wij aanvaarden nu in het algemeen, dat wij, nu de berden te lijken op de meubels, die vroeger door ambachtslieden wer den vervaardigd. Kwasi-gothiek en welvaart over het volk wordt uitge smeerd, allemaal tevreden moeten zijn met massa-produkten. En juist die aanvaarding maakt mogelijk het massa-produkt weet een mooie vorm te geven, overeenkomstig zijn eigen karakter. Maar dat betekent nu dat het eenvoudig en vrij strak van lijnen wordt omdat allerlei in gewikkelds er aan het produktie- proces bijzonder duur maakt en bo vendien onecht aandoet. En tenslot te is het gemak bij allerlei knobbels en uitsteeksels niet gediend en is het onderhoud van een meer strak meubel ook veel eenvoudiger, iets wat vooral van belang is voor de huisvrouw in deze tijd. Zeker, er zijn ook nu nog wel leven diger meubels te verkrijgen met 'n zwierige en speelse vorm in allerlei rondende lijnen. Juist de Deense meubelontwerpers hebben in dat opzicht fraaie model len bedacht. Maar in het algemeen zijn die ook bijzonder kostbaar en ze vergen ook in het onderhoud weer iets meer. Indien men wil en een flinke buidel heeft, kan men voor goede moderne meubelen en van minder strakke geaardheid nog wel degelijk links en rechts terecht. Maar ze blijven in onze tijd van me chanische fabricage vrij uitzonder lijk en duur. Misschien dat hierin nog wel eens verandering komt, wanneer de industrie met de pro- duktie uit synthetische materialen nog iets verder is. Maar dan blijft toch wellicht het bezwaar van een moeilijker onderhoud wel wegen. In Hermes DVS-kringen is de heer W. v. d. Schouw heel goed bekend. Hij was met Dr. Joost Ris, nu rus tend arts en neef van de overleden Dr. Ris in onze stad een van de op richters van bovengenoemde voet balvereniging. Het blauw-witte shirt droeg de jonge Wim v. d. Schouw vele jaren en hij zorgde voor menige overwinning. Waarvoor indertijd een apart couplet aan het clublied gevoegd werd Maar dat is al weer jaren geleden. De heer v. d. Schouw is al sinds 1945 gepensioneerd, hetgeen natuur lijk niet zeggen wil, dat al wat BLAUW en WIT is, zijn volle belang stelling niet heeft. Hij is sportman in hart en nieren gebleven, „ver zuimt" niet bij het klimmen der jaren, want de heer v. d. Schouw wordt nog dagelijks met de jeugd geconfronteerd! Die hij bijlessen geeft in wiskunde enz. Toch trekt hij graag naar buiten, om volop te genieten van de natuur, b.v. al heel vroeg in de morgen vis sen! Op 69-jarige leeftijd nam hij voor 't eerst aan de vierdaagse in Nijmegen deel. Zonder getraind te hebben en onverzorgd. Maar zijn 30 km liep hij in vier dagen uit En hij kwam terug daarna elk jaar, want dat is het fascinerende van de Vierdaagse vindt hij, als je er één maal aan deelgenomen hebt, kom je terug. Voor de vijfde maal is hij onlangs geweest. Als je 70 bent of ouder, mag je alleen maar 30 km lopen. Echter niet deze jeugdige vi tale (bejaarde) man duiven we bij na niet te zeggen, daar maakt hij echt nog geen aanspraak op, zij 't dan wel op papier. Aan deze laatste Vierdaagse be waart de heer v. d. Schouw bijzon der prettige herinneringen. Hij liep die samen met mevrouw v. d. Eoes Officieel is het nog wel zomer op de kalender, al is ons vestje toch nog onmisbaar. We richten ons oog daarom maar naar de herfst- en wintermodellen. Heel apart en daarom zo flatteus het pied-de-coq wollen tweedpak mantelpak in een lichtbruin-beige tint. Wolversiering aan kraag en manchetten, jasje ge heel met bont gevoerd, zodat men het aan twee kanten kan dragen op een gladde rok. Misschien nu echt nog te warm, maar toch echt wel waard om over die aankoop eens te denken en.... de tijd gaat snel! uit Nijmegen (65 jaar en een oud- Schiedamse), die er stevig de pas inhield! Mevrouw Sigmond (50 jaar) uit Kethel wilde ook graag die me daille behalen voor de 40 km. De heer v. d. Schouw liep met haar mee en de wens van de Kethelse ging in vervulling Tien wandelaars werden in de raadszaal in Eist door de burge meester ontvangen. Daarbij waren ook aanwezig de burgemeester van Nijmegen, Majoor Bruinesse, en 150 dames en heren en vertegenwoordi gers van de pers. De burgemeester hield een geestige toespraak, wij zend op de leeftijd van deze deel nemers hetgeen voor het lopen van een Vierdaagse blijkbaar geen be zwaar behoeft te zijn. Ir. van Dijke, oud-directeur Gemeentewerken Rot terdam, dankte voor deze aardige geste en was daarmede de heer v. d. Schouw een pas voor! Anders had hij 't beslist gedaan. Vanzelfsprekend, dat men in Nijme gen altijd een vast ploegje heeft. Me vrouw Jansen aldaar (78 jaar) be hoort daarbij, al ziet Dr. v. d. Voort lid van de Commissie van de Vier daagse nauwlettend toe, dat men zich aan de afstandregels houdt Nu zou de heer v. d. Schouw graag met wandelliefhebbers deelnemen Op vrijdag 17 augustus a.s. zal ds. W- W. J. van Oene in het kerkge bouw van de Geref. Kerk (Vrijge maakt) aan de Westvest 30 een le zing houden over Canada, waarbij diapositieven vertoond zullen wor den. Aanvang 8 uur. Ds. v. Oene is oud-predikant van Loosdrecht en Schiedam. Tien jaar geleden ver trok hij naar Canada als predikant van de Canadian Ref. Church te Westminster. Ds. v. Oene vertrekt op woensdag 22 augustus per KLM weer naar Canada. aan de AIRBORNE-MARS, meer een militaire gebeurtenis in Oosterbeek en georganiseerd door de lucht macht. Men kan als wandelliefheb ber hieraan deelnemen des middags. De bedoeling is slechts 15 km te lo pen. Op 8 september is dat wandel festijn in Oosterbeek. Kórt dag dus nog maar, maar wanneer men zich ONMIDDELLIJK bij de heer W.v.d. SCHOUW, Warande 184b, Schiedam op geeft, hetzij mondeling of schrif telijk, maar liefst nog vóór 20 augus tus, dan kan de heer v. d. Schouw zich in verbinding stellen met v. d. Hoek's Autobusmij. te Vlaardingen. Men wil er echt een gezellig UIT- GAANSDAGJE van maken. Des mor gens op 8 september vertrekken tus sen 8 uur en half 9 vanaf het post kantoor te Schiedam, om dan via Utrecht naar Arnhem te rijden. On derweg even pauzeren, waarbij dan het meegebrachte lunchpakket van paz zal komen. Men is echter geheel vrij in het regelen hiervan. Thuis komst ca. 9 uur des avonds. Houdt men niet van wandelen, maar wil men als familielid of vriend alleen maar mee voor de ge zelligheid, absoluut geen bezwaar tegen! Desnoods worden het 2 of 3 bussen vol, het ligt allemaal aan het aantal passagiers, dat meegaat. Voor 25 personen bedraagt de prijs 150.voer 36 personen 160. en voor 45 personen 180. Het woord is arn U. Bespreekt u dit eens in familiekring en vooral: laat u de heer v. d. Schouw niet té lans wachten. Er moet bij voldoende deelname nog heus veel geregeld worden en daarmede kan men be slist niet wachten tot de laatste dag. Zoals zovelen helaas vaak denken Maandagavond hield de heer A. B. L. v. d. Ham aan 't van 't Hofplein een druk bezochte receptie, ter ge legenheid van de heropening van zijn zaak, die hij bijna 9 jaar gele den daar betrok. Als 12-jarige jon gen deed hij in Den Haag een gede gen vakkennis op in de loop der jaren en behept met een goed hu meur lukte het hem het Schiedamse publiek als klant te winnen. Geheel gemoderniseerd en van een gekoel de toonbank voorzien, is deze zaak nu een lust voor het oog, mede door dat hij nu vierkant geworden is door het bijtrekken van een ka mertje van het woonhuis. De heer d. Ham woont nu in Kethel, zodat hij achter zijn winkel een ontvang- ruimte voor de vertegenwoordigers, een opslagruimte en een keuken heeft. Tijdens zijn vakantie is de zaak fi naal op zijn kop gezet en het resul taat mag dan ook gezien worden, dank zij de leiding van de firma Moerman. Waar de heer v. d. Ham veel waar de aan hecht is de bijzonder gezel lige sfeer in het bedrijf, het prettige contact met de klanten. Die dan ook acte de présence gaven op de receptie, waar de kinderen van Flora in alle nuances prijkten. Dit medeleven van zijn klanten stelde de heer v. d. Ham zeer op prijs, want tenslotte is een hypermoderne zaak niets zonder klanten! Dinsdagmorgen om 9 uur gingen de deuren van deze slagerij dan ook wijdopen. Met recht een aanwinst voor het oostelijk gedeelte van de stad en een compliment voor diege nen, die dit werk in betrekkelijk korte tijd tot stand brachten. Al heeft de heer v. d. Ham er wel diepe rimpels van in zijn voorhoofd ge kregen, want vóórdat het zover wasl Vijf of zes man staan op zaterdag achter de toonbank, zodat u vlug en goed geholpen wordt. Vanzelfspre kend zijn er twee diepvrieskasten, DE EIS nu eenmaal van deze tijd. Het interieur biedt een gezellige aanblik, zodat van kijken allicht ko pen komt! Mede door het vriendelijke zonne tje, dat zo uitbundig scheen op de dag van de receptie, zal de heer v. d. Ham de toekomst dan ook al leen maar zonnig tegemoet zien. En daar twijfelen we niet aan

Het Nieuwe Stadsblad | 1962 | | pagina 1