Het nieuwe HOE JONG IS NEDERLAND I overpeinzingen Wereldburgers in een klein stadje In West-Duitsland verschijnt een Levensmiddelenboek Verschijnt woensdag en vrijdag in Schiedam en Kethel. Huisvrouwelijke VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1962 14e JAARGANG No. 66 OPLAGE 26.100 EXEMPLAREN «edakfie en advertenties: BROERSVEST 125 Schiedam (C J v d Klink), telefoon 010-67368 en 63939 Kantooruren: dagelijks (behalve zaterdag) van 9-1 en 2-6 uur Centrale administratie Randstad-edities: Koornmarkt 34, Delft, telefoon 01730-23627*. Tarieven op aanvraag'. De „Randstad-edities" geven plaatselijke uitgaven in 'Delft, Schiedam, Vlaardingen, Maasluis, Rijswijk met de rond deze steden gelegen dorpen en 'n streek-editie voor geheel Westlarrd Hoe jong is Nederland, wanneer we het vanuit het zuiden van Europa be zien. „Laat-gotische grote kerk", dat is al een heel oud bezit voor een stad boven de Moerdijk. Maar als we maar iets zuidelijker gaan, dan rolt de ge schiedenis zich al verder terug voor onze ogen. Susteren, Roermond en Maas tricht hebben hun forse Romaanse kerken uit de vroege Middeleeuwen. Bij Trier ontdekken we bouwwer ken uit de klassieke oudheid, toen de Romeinen er de machthebbers waren. En dat is allemaal nog maar een peuleschilletje met wat we hier in het hart van Europa's geschiede nis, in Italië beneden de Po-vlakte aantreffen. Brokken van Romeinse theaters, zelfs Etruskische muren, met hun geweldige steenblokken als de helaas al te stomme getuigen van een tijdvak, dat zich in het schemerduister van een vrijwel on beschreven verleden verhuld houdt, maar het verleden is onmiskenbaar in de dingen en ook in de mensen van nu. Een mensenras door de eeuwen heen gevormd in een overdadige natuur; meisjes met een koninklij ke gang en mannen, die weigeren iets minder dan een kloeke man te zijn. Zie in de kleine steden van Toskane, die tuin van Italië, het geflaneer der jongelui en vooral het verschil met het Nederlandse „om metje lopen". De verhouding tussen jongens en meisjes is hier anders, omdat de natuur hier heftiger is. De meisjes zjjn uiterlijk gereser veerder en voor avontuurtje !"■■■- nen de Italiaanse jongemannen dan ook beter terecht bij de meisjes, die vanuit het noorden van Europa naar Italië komen en hier dikwijls zeer openlijk de romantiek zoeken, die dit realistische land eigenlijk nimmer te bieden heeft. Ouders kunnen niet genoeg gewaarschuwd worden tegen Italiaanse vakantie liefdes van hun dochters, want bij na altijd blijkt voor het voorwerp de hele affaire niet meer te zijn dan de gelegenheid een meisje zo vrij te benaderen als onder de ei gen (Italiaanse) landgenoten niet mogelijk is. Uw redakteur, die be paald geen vreemdeling meer is in 't Jerusalem, dat Apenijns schierei land genoemd wordt, heeft tal van dergelijke onbezonnen dromen zien opkomen en breken, soms in de diepste narigheid. En het ergste is, dat verwijten geen zier helpen en eigenlijk zelfs het zicht op de wer kelijke situatie vertroebelen. Een doorsnee-Italiaanse man blijft altijd in zeker opzicht een kind: tegeno ver de natuurlijke reserve, die de vrouw in dit zonnige en onstuimig- bloeiende land weet te bewaren is hij onzeker en onvolwassen. En hij zal dit gevoel onmiddellijk trachten te overwinnen wanneer hij een vrouw ontmoet, die zich minder koninklijk gedraagt dan zijn vrou welijke landgenoten. Met zoete woor den, een geneuried wijsje en wat dramatische ernst is het spel tegen over het argeloze meisje dan meest al gauw gespeeld. En het komt tot een abrupt en diep-tragisch einde als de al te spontane jongedochter eenmaal weer naar haar vaderland is vertrokken. Want dan valt de Italiaanse vriend weer terug in zijn kinderlijke gebondenMd^^ van uw dochters, dat is de bezwarende kant van een vakantie in het heer lijke land beneden de Alpen. Maar verder kunt u juist in die kleine steden van Toskane bijvoorbeeld vreugdevolle uren beleven. Uw re dakteur heeft zich neergelaten in het wonderlijke stadje Cortona. Het ligt een 120 kilometer voorbij Florence, aan de spoorwegroute naar Rome. De Apenijnen, dat naar onze smaak mooiste bergland van Europa, is hier in tweeën gesplitst, gescheiden door het weidse dal van de rivier de Chiana, waaraan de U welbekende Chianti-wijn zijn naam ontleent. En bijna op de top van een heuvel langs dit dal ligt, tussen zes en zevenhonderd meter hoog, dit merkwaardige stadje. Het is ge sticht door de Etrusken en dat valt nog aan bepaalde stukken van de stadsmuren te zien, die in de mid deleeuwen voor een groot deel zijn verruimd en waar nodig hersteld. Juist als het landschap, met zijn prachtige olijven-gaarden, loopt de stad als het ware met terrassen op, tot aan de top, waar een lelijke ba siliek broederlijk samenleeft met de burcht, die de Medici-overheer sers uit Florence hier hebben ge sticht. Het gevolg van deze hele aanleg is zonder meer verbijsterend Van beneden af gezien zet de stad eenvoudigweg de structuur van de olijvengaarden in steen voort. En de inwoners zelf wonen voor een groot deel in huizen, die weer uit zien over andere, die lager gelegen zijn. Zo geniet men hier langs de wallen en uit kamers voortdurend van een ongekend ruim panorama, dat de hele vlakte en de heuvels aan de overzijde daarvan omvat. Ook 's avonds levert dit een prach tig gezicht op als het grijs van de verre bergen is weggezonken in het zwart en tintelende klonteringen van licht op afstanden van rond veertig kilometer plotseling laten zien dat ook daar stadjes zijn, waar mensen og eenj^tje,lev$fl in^en burchtachtig geheel, dat in de mid deleeuwen meeslal pas goed tot le ven en ontplooiing kwam. Dat is allereerst Cortona voor uw redakteur. Een giek, waar de men sen elkaar zoe:en over de oude muren en grenzei heen. Cortona is een stad, die nit de macht heeft weten te behouen, maar wel het contact met de medemensen, van waar dan ook. lezer dagen wordt hier het „feest vn de biefstuk" ge vierd. Dat betekat openbaar en ge zamenlijk eten an Cortonezen en Fransen, die voodit festijn in Cor tona zijn aangehmen. Het zal wel ossenvlees zijn, ant dit hoort hier al tot het dagelijs menu. Maar het belangrijkste is iet het werk van de slagers. Die Ibben al dagenlang ieder een beest aor hun rekening. Maar waar het aan komt is het gezamenlijke fet. Op een terras met het uitzichop het grootste stuk van Toska, gaan we ieder voor zich een skje os verslaan. Omdat we van ees houden, zegt de realist, die in'oskane woont. Maar de Europan, die desnoods Nederlander is, gt: Omdat we sa men zijn: Nedender, Belg, Frans man, Duitser e Italiaan ontmoe ten elkaar aan a maaltijd. Dat is nu juist wat vaielang is voor het komende Europ Eenheid niet ai- vooral bij de pioonlijke ontmoe- leen op politiekionferenties maar ting van de uitilopende nationa liteiten. Een ikaner weet dit, evengoed als wimaar hij zegt dat liever niet hardi hij hoopt op één familie der vollen, omdat hij in het verschijnse;familie" gelooft. Dat geloof zal is overwinnen. Omdat de natusterker is dan de leer, die in itracte formules wordt vastgeleg !>-> ÊM: .,vi „Prinsensteeg" met een- en een kwarteeuw oude Ituisies Ook hier ir, Am toekomst „verdwijnend oud Schiedam". raasjes. uok hier m de De West-Duitse minister van gezond heid heeft Frau Dr. ELISABETH SCHWARTZHAUPT opdracht gege- geven tot het uitgeven van een le vensmiddelenboek. Zij heeft een commissie van DESKUNDIGEN be last met de uitwerking daarvan en hoopt dat het eerste hoofdstuk van de Duitse „CODEX ALIMENTA- RIUS begin 1963 zal verschijnen. In het bijzonder wordt dit boek ge schreven voor de producent en han delaar van allerlei voedings- en ge notmiddelen, alsmede voor de des kundigen en controleurs, die de con trole op alle in de Duitse Bondsre publiek gefabriceerde en verkochte levensmiddelen moeten uitoefenen De laatste tijd gaven de vervaardi- gmgs- en conserveringsprocédés voor voedingsmiddelen in Duitsland weer aanleiding tot strenge con trole Een nieuwe verbodslijst op de verscherpte controle van de levens middelen-industrie bleek noodzake lijk, al zijn de levensmiddelenwet- ten- en controles in Duitsland be slist niet iets NIEUWS. Op dit gebied bestonden er in de 12de eeuw al verordeningen, knoei ers met levensmiddelen werden toen al zwaar gestraft. Zelfs be stond volgens een oud stadsgerecht de doodstraf voor het vermengen van goede wijn met minderwaar dige of met water. Men kende een 100 jaar geleden al het zeer giftige karakter van me taalverbindingen, die klaarblijkelijk toen gebruikt werden om eetwaren een mooie kleur te geven. Maar men wist in 1859 beslist NIET, dat gips niet door de menselijke maag verteerd werd. Met behulp van gips in poedervorm gaf men bakkerswa ren en snoepgoed de gewenste witte kleur. Doch reeds 20 jaar later stond dit gips op de verbodslijst. Het Duitse levensmiddelenboek zal straks nauw aansluiten bij een EUROPESE levensmiddelenwet, die reeds in voorbereiding is en die in de nabije toekomst zal vaststellen aan welke minimum eisen de be langrijkste levensmiddelen in de 20 geïnteresseerde landen, waarbij ook behoren de landen achter het IJZE REN GORDIJN, zullen moeten vol doen. De twee ruimtevaarders zijn gelukkig behouden op de aarde teruggekeerd. Ge lukkig voor die vrouwen en dat ene kind, allemaal bij elkaar is toch veel gezel liger! Het was natuurlijk een prestatie en dan die snelheid, maar liefst 1500 km pier uur? Ik zie het er nog van komen, dat daar boven iemand voor toezicht van die snelheid in het maanverkeer moet komen. Moeten ze toch maar een botsing veroorzaken, ge looft u maar, dat die dan aankomt Heeft u ze maandagavond nog GEZIEN? Ik had het gelezen in mijn lijfblad, dat dit het geval zou kunnen zijn om 10 uur des avonds. Toen onze charmante Ageeth Scherphuis ons dan ook via de beeldbuis hier even aan herinnerde, draaf- de ik braaf de straat op, want DAT mocht ik na tuurlijk in geen geval mis sen Ik heb een heleboel gezien ja, STERREN dan, maar niet die flikkerende licht punten van majoor An- drian (zou hij vroeger een puur Nederlandse Adriaan geweest zijn?) Nikolajef en luitenant-kolonel Pavel Ro- manovitsj Popovitsj. In die laatste naam alleen, al ligt een wereld van Russische romantiek verborgen en het grappige is nog wel, dat we die naam zo gemak kelijk uit kunnen spreken! Ja, Jan, Piet of Klaas gaat vanzelfsprekend in een SNELLER tempo, maar daar zijn het dan ook ON ZE klazen voor. O, wan neer krijgen we nu ook eens een ruimtevaarder van EIGEN bodem, hoewel jongens, op aarde is het wel dringen om een beet je ruimte, maar toch wel een beetje veiliger En dan denk ik ineens aan ALA MASEVITSJ de be kende (vanzelfsprekend Russische) kosmonaute, die achter het bewuste Gordijn staat te tranpelen, om met twee var haar mannelijkdlega's dit ex periment ate durven Goede Ala,zou ik je te lefonisch hen bereiken, VERSTAAbuden we el kaar helaaet. Ik zeg je alleen, begieraan nooit. Op aarde de mannen heus wel hl ijk voor ons VROUWENn Rusland misschien een van de Staatsleefr») maar met z'n drieën vend om de aarde (Ala, je met gezellen zoi je immers tijdens diewentelingen (brr lajef 64 met een afstand 25 miljoen km en Pav 48 en een afstand v aai lj oen km beslist niet het woord laten. MAN zijn zo ge weldig eerag in het le ven, op a. dulden ze met veel te en pijn een vrouw t zich in 't werk en g«je nu echt, dat jij daan mee zou tellen? Zo graag bespaar ik je een DESILLUSIE, want heus, geloof me, dat wordt het, als je je hieraan waagt Als jullie immers „los van de aarde" zijn, dan begint het gemier al. Of ze zeu ren: „ben je wel goed in gepakt",, ,zit je niet op de tocht?" of ze zeggen hele maal niets! Met de aarde intussen houden ze het contact stevig vast en je moet wel een HARDE stem hebben, wil je hen overdonderen. Bovendien, WIJ hebben beslist éndere belangstelling dan die nuchtere mannen. De re dactrices van de modebla den zouden vergeefs naar JOUW stem luisteren, jouw stem, die hun de rijkste kleurschakeringen voor het nieuwe winterseizoen voor ogen zou toveren Ik weet niet, of je vroeger goed tegen schoolreisjes kon, of heb je die in Rus land niet? Onze kinderen krijgen altijd een plasticzak mee, want al zwevend zal misschien je maag in OP STAND komen en DAT mo ment zouden je metgezellen wat graag aan de microfoon prijs willen geven. Een vrouw is immers maar een ZWAK wezen? Waar begin- nen ze aan ook aan.Eén troost Ala, als je goed diep ademhaalt, is dit zo over. Dat je je hevig interesseert voor de ruimtevaart, och, tenslotte ben je niet voor niets medewerkster van professor SEDOV en heb je op het gebied van de ruim tevaart tijdens verschillen de congressen in het bui tenland al genoeg gezien, zodat je nu ook eens als astronaute afgeschoten zon willen worden? Helemaal geen BEZWAAR tegen, Ala. Iedereen zal je na je landing op de toch EERSTE VROUWELIJKE ASTRONAUTE uitbundig wel weer veilige aarde als toejuichen. Maar weet, wét je doet, Ala. Dit kan alleen een succes voor je worden, als je die omwentelingen (oei mijn maag!) ALLEEN m een cabine maakt. Orga niseer een gezellige achter volgingssprint met commen taar van Barend Barendse. Geef de mannen desnoods nog eer. duizend kilometer voorsprong. Daarboven is de snelheid toch (nog) on beperkt en wuif dan met alle gratie en heel liefelijk naar fe collega's. DAN zal je echt in tel zijn. Maar bij die mannen in één cabine Begin er edbt maf»r niet aan1 Miefee.

Het Nieuwe Stadsblad | 1962 | | pagina 1