Het nieuwe Kleurrijke zondag in Toskaans stadje K achter de stopmand WOENSDAG 22 AUGUSTUS 1962 14e JAARGANG No. 67 OPLAGE 26.100 EXEMPLAREN Verschijnt woensdag en vrijdag in Schiedam en Kethel. BieFstukfeest liep vast op tempo der koks Een nieuwe auto voor een gulden ?edaktie en advertenties BROERSVEST 125 Schiedam K i v d Klink) telefoon 010-67368 en 63939 Kantooruren: dagelijks (behalve zaterdag) van 9-1 en 2-6 uur Centrale administratie Randstad-edities: Koornmarkt 34, Delft, telefoon 01730-23627*. Tarieven op aanvraag. De „Randstad-edities" geven plaatselijke uitgaven in "Delft, Schiedam, Vlaardingen, Maasluis, Rijswijk met de rond deze steden gelegen dorpen en 'n streek-editie voor geheel Westland Door de benauwde straten van Napels is uw redakteur naar een terrasje geslenterd, voetje voor voetje om achter een koel glas verfrissing te zoeken en de moed om nog iets op schrift te zetten. Hij heeft al een nacht het nadeel ondervonden van een kamer met prachtig uitzicht op het zuid westen. Voor hem weegt het grootse panorama inclusief de baai en Vesu vius niet meer op tegen de nadelen als er geen goed uitgekiende air conditioning aanwezig is. Want een nacht lang slapeloos en verpletterd onder de windloze hitte te liggen is bepaald geen attractie en maakt ook de volgende dag weer kostbaar. Een uittocht naar het groene en al tijd heerlijke eiland Ischia was de noodzakelijke consequentie van een al te snel zwichten voor het unieke panorama. En bekeerd zit uw redak teur nu te schrijven in een spelonk achtig koffiehuis, dat aan een zon- loos smal straatje met hoge huizen, is gevestigd. Wanneer het Bio-vacan- tieoord in Napels belangstelling en geld zou willen werven zou het met andere filmbeelden moeten komen dan met die van sloppen en stegen, waarin de jeugd opgroeit. Voor Na pels is zoiets in zekere zin nog een goede oplossing. Dit alles ter zijde en alleen om enig respect te vragen voor de moed van uw redacteur en ^nige compassie over wat hij nog té berde weet te brengen. Ons vorige artikel braken wij af in het Toskaanse stadje Cortona, waas de burgers zich zouden gaan ver broederen met een dertigtal inwo ners van een evenwaardig Frans stadje Chateau-Chinon geheten. Wel, het is een mooi feest geworden, met alle sierlijke en menselijke gebre ken, die een dergelijk festijn in een klein Italiaans stadje tooien. Alles begon met cle aankomst van de Franse vrienden en een diner in een hooggelegen hotel bij het prachtige Trasumeense meer. Maar de vol gende dag trad het evenement meer naar buiten. Het diner was alleen voor autoriteiten en deelne mers aan de jaarlijkse uitwisseling van burgers der beide steden. Maar de volgende ochtend stond heel Cor tona op het kleine stadspleintje voor het raadhuis samengedrongen. De burgers in hun aller mooiste kleren, stonden uren op het plein zelf, hin gen over de balustrade van een hooggelegen, open markthal tegen over het stadhuis, of klauterden sa men in de poortachtige doorgangen naar andere pleinen en straten. Het stadhuis was versierd met Franse en Italiaanse kleuren en met de wa pens van Chateau-Chinon en Corto na. En om tien uur ging het pijnlijk fluiten van een luidspreker over in een schorre aankondiging dat om elf uur de verwachte demonstratie van de verbroedering der beide ste den zou plaats vinden. Gelukkig zijn de' Cortonezen geduldig, zeker als het om een kleurrijk gebeuren gaat. Om twaalf uur startte naipelijk de demonstratie met veel verwarring over de volgorde der handelingen. Een drietal herauten, met vlaggen, (zij het zonder de viezige pruiken die bij middeleeuwse costumeringen nu eenmaal onvermijdelijk schijnen stelden zich met een soort gilde- vaandels op boven aan de geweldige trap naar de stadhuisdeur. Meisjes met hoeden in de Franse en Itali aanse kleuren daartegenover en op de trap zelf een dikke blauwe streep gevormd door de uniformen van de plaatselijke harmonie. Toen kwamen de burgemeesters der tot tweeling uitgeroepen steden op het bordes. Hoewel ze gewapend waren met 'n spiekbriefje stak geen van bei de een redevoering af. Ze lieten het woord eenvoudigweg aan de harmo nie, die vooral met de Marseillaise eigenlijk niet goed raad wist. Zever- taalden het volkslied der Franse gas ten in een soort zangerig melodietje, zo'n liedje om te neuriën, zoals de Cortonees steeds bij de hand schijnt te hebben. Cortona juichte en klap te over zo'n mooie melodie en de Franse gasten op het bordes ston den er wat ontwapend bij. Het Itali aanse volkslied lukte wat beter en vormde de inleiding tot de entree van twee meisjes met elk een bosje rode anjers, die door de burgemees ters wat schichtig bij de gedenk steen voor de Cortonese oorlogs slachtoffers werden gedeponeerd. Toen volgde een rondgang van het hele gezelschap achter de muziek aan door de stad. De drie plaatse lijke politie-agenten konden even in het stadhuis een glas bier en nieuwe instructies gaan halen en er kwam op de beide stadspleintjes ruimte voor de aanvoer van beno digdheden voor de koffiemaaltijd van gastheren en gasten in Cortona's al te grote theater opzij van het stadhuis. Een scooterwagentje voer de limonades aan, een jochie van naar schatting twaalf jaar droeg be hoedzaam schuifelend een paar schalen met petieterige slaatjes naar het theater en de bakker sleep te een geweldige stalen mand met broodjes over het plein. Een vat donkere olijven en een geweldige ijstaart besloten deze merkwaardige optocht. Dat is de attractie van zo'n klein en overzichtelijk. Toskaans stadje, dachten we plotseling. Je kunt er vóór en achter de schermen tegelijk zien. Als er iets gebeurt in dit plaatsje is het op de aan elkaar grenzende 2 pleintjes en niets ont gaat je als je hier naast het stadhuis het warme hart met wat limonade zit te verkoelen. Het biefstukkenfeest, dat in de openlucht, op een terras met een weids uitzicht op dezelfde dag werd gevierd, had ook allang van tevoren via allerlei maatregelen verwachtin gen gewekt. Er was uitgebreid ge werkt aan snoeren met gekleurde lampjes, hier rond het monument voor Garibaldi, dat nu met hekken voorzien van een openluchtloket van de weg werd afgescheiden. De „grootste grill van Europa" was juist naast het monument al dagen tevoren gebouwd. En toen het fes tijn opende stonden drie slagers en drie koks samen met een legertje mooie donkere meisjes in uniform japonnen van prachtige kleur klaar voor het hakken, het braden en het bedienen, maar wat hebben die koks aan die grootste grill van Eu ropa en middeleeuwse braadtangen als ze him handen vol hebben aan een zo'n coteletje, dat door het roos terijzer in de vlammen dreigt te glij den. De maaltijd was te duur voor veel Cortonezen, de koks konden het tempo van de slagers en de be diening niet bijhouden en herhaal delijk werden de gasten per luid spreker aangemoedigd nog even ge duld te hebben: de biefstuk-cotelet- ten zouden in een wip klaar zijn. Geen wonder dat dit stuk van het programma wat lusteloos verliep. Maar, lezer, Cortona is een char mant stadje met goedaardige men sen. Het Italiaanse staccato is er minder scherp dan elders en ge ge niet er vrijwel steeds van stedelijk leven en van een grandioos uitzicht van de heuvels, aan de zuidzijde ziet ge steeds het wonderlijke blauw groen van het Trasumeense meer, waarin het heerlijk zwemmen is. Vooral bij dat andere stadje, Pas- siqnano, met zijn mooie strand en alle vormen van strandvermaak. Het is een gedicht in blauw en groen dit meer, dat de genoegens biedt van de zee. En tenslotte: het is er nog on gewoon goedkoop ook! „Da kennie!" hoor ik U zeggen. Nou, eigenlijk kan het ook niet, maar het zou wel eens kunnen, dat U voot één guldentje een heuse DAF krijgtOf een centrifuge of eer. ijskast. Dan moet TJ wel een beetje geluk hebben, want er zijn vijf en twintig duizend loten en drie fantastische prijzen, „koopmanschap"Er is bijvoorbeeld „naastenliefde" „bewo- aantrekkelijk. Maar er is in dit leven nog wel iets anders dan „koopmanschap". Eer is bijvoorbeeld „naastenliefde"bewo genheid om het lot van achtergebleven gebieden"„een ere- plicht tegenover vroegere koloniale bezittingen". Er bestaat op het ogenblik géén „kolonialisme" meer. U kunt over kolonialisme denken wat U wilt, maar voor mij was het „halen wat je halen kan". Lijnrecht daar tegenover staan zending en missieDat is „ge ven wat je geven kunt". Zending en Missie gaan dóór! Overal: in Afrika, op Java, in Nieuw Guinea. Zelfs als U geen Christen bent zult U het werk van missionarissen en zendelingen moeten waarderen, want het gaat niet alleen om „zieltjes" te winnen, er wordt „beschaving" gebracht: scholen en ziekenhuizen. Jonge mensen trekken erop uit, laten hun familie hun Europese com fort, hun plezierige westerse bestaantje in de steek en zoeken de wildernis op.... zoeken naar ménsen die hun hulp nodig hebben. Hun reis, hun onderhoud, hun scholen, kerken en ziekenhuizen moeten betaald worden. Wie doet dat? Niet de negers, de koppen snellers of de mensen daar. Dat moeten WIJ doen.. U en ik en alle Nederlanders voor onze eigen missionarissen. De Duit sers doen het voor hun paters, broeders en zusters, de Fransen, de Amerikanen, de Belgen zij allen hebben hun portie „Mis sie" te onderhouden. Er komt binnenkort in Schiedam een grote Missie-tentoonstelling. Op die tentoonstelling zult U kunnen zien hoe de katholieke mis sionarissen werken, onder welke zware omstandigheden, met wel ke primitieve middelen. Het doel van die tentoonstelling is om Uw belangstelling voor de Missie op te wekken. NAAST die tentoonstelling is er een grote loterijhet doel daarvan is Uw portemonnaie. Doe hem open, koop loten voor één gulden per stukDoe het niet om die DAF, die centrifuge of die ijskast, doe het uit liefde. Uit liefde voor Uw zwarte en bruine broeders en zusters, voor Uw medemensen, die nog zo ontzettend veel tekort komen aan alles wat wij hier in het Westen gewoon cadeau krijgen: onderwijs, medische hulp, sociale voorzieningen. Sebastiaan. MONDELINGE EN SCHRIFTE LIJKE CURSUSSEN HEBREEUWS De te Rotterdam gevestigde Stich ting voor Hebreeuwse Taal- en Let terkunde en Judaica heeft zowel een mondelinge als een schriftelijke cursus „Hebreeuws en Judaica". Studieleider van beide cursussen is Dr. M. Reisel. Les wordt gegeven in de vakken „(Modern) Hebreeuws", „Tenach" (Ó.T.) en „Joodse ideeën en zeden. De mondelinge cursus wordt iedere week gehouden op maandagavond in het gebouw van de Joodse Ge meente, Paetsstraat 40, Rotterdam. De lessen van de schriftelijke cur sus verschijnen maandelijks. Uiter aard is het voor degenen die in of bij Rotterdam wonen meer aan te bevelen, de mondelinge lessen te volgen. Zij die omtrent de hier geboden stu diemogelijkheid nadere inlichtin gen wensen te ontvangen, kunnen zich voor de mondelinge cursus wenden tot: Dr. M. Reisel, Bijlwerff- straat 21, Rotterdam-4; voor de schriftelijke tot: mej. H. Aardoom, Vredenoordlaan 52, Rotterdam-16. DR. P. VAN DER KUY helemaal geen spijt van.. In het door zon overgoten geopende raam van de wachtkamer aan het Noord einde 8 stonden zaterdag morgen de pillendoosjes en flesjes te wachten, tot een van de huisgenoten der pa- tienten of misschien wel de patient zelf dit zou komen halen Vier „klanten" zaten er in de wachtkamer en 't leek me wel de veiligste manier, om er ook bij te gaan zitten Groot en fors (stond hij in eens in de deuropeningDr. P. van der Kuy, die straks officieel gehuldigd zal wor. den door de Kethelse bevol king. Tja, als je ook 25 jaar voor hun gezondheid op de bres gestaan hebt, dan ont kom je daar toch niet aan, zelfs niet, als je 't zou wil len proberen! „Daar gaat dan mijn vrije zaterdag" baste de jubilaris, maar natuurlijk werden ze geholpen. „Ik weet, dat ze alleen maar komen, als 't nodig is. Beste mensen alle maal en keihard voor zich zelf", zegt hij me even later, als ik natuurlijk in zijn spreekkamer zit. Op mijn vraag, of hij dikwijls 's nachts uit bed gehaald wordt, zegt hij gedecideerd „Nee, ik zei u toch, ze zijn hier kei-hard. Als ze bellen is 't werkelijk nódig en dan kom ik ook!" Het is moeilijk, wat los te krijgen uit deze grote man. Zonder witte doktersjas aan, echter de gemoedelijk heid zelve, maar ERGENS zit 't hem toch wel dwars het feestvarken te moeten zijn. Hij strijkt zich even over 't grijzende, stugge haar, begint dan toch te vertellen „Nee, 'f was helemaal niet de bedoeling hier voorgoed te komen. Ik heb tenslotte bijna 3( jaar in Rotterdam gewoond, ik zou er de prak tijk toen van Dr. v. d. Na gel overnemen en dat leek me wel wat, want ik houd nu eenmaal van de stad. Het liep allemaal anders. Mijn verloofde verloor op slag haar hart aan Kethel, toen ik in 1937 de kans kreeg de praktijk van Dr. Sauer, voor wie ik waarge nomen had, over te nemen. 2ij houdt van het buitenle ven en och, wat doe ie dan? Zij was verpleegster en sa men hebben we er toen de schouders onder gezet na ons huwelijk hier. We wilden iets betekenen voor de boerengezinnen, die vaak rog onder de meest primitieve omstandigheden leefden. Er was de voort durende oorlogsdreiging, waar kan je dan beter zit ten dan in een dorp?" Het is even stil. Dan ver volgt hij met een glimlach „Ik heb toen niet kunnen beseffen, hoezeer ik nu met dit dorp vergroeid ben. Nee, SPIJT heb ik er beslist niet van. Toen ik 9 jaar geleden ziek was, zijn ze allemaal fantastisch voor me ge weest. In Soest heb ik toen pas goed begrepen, wat of Kethel voor me geworden is. Mijn vrouw heeft niet een keer fruit voor me be hoeven te kopen en ik ben toch een jaar uit de circula tie geweest. Er was toen een uitstekende plaatsver vangster. die het met mijn vrouw wel aan kon. Zoals u weet hebben we de apo theek nog aan huis". „Er is vanzelfsprekend veel veranderd in Kethel. De grote gezinnen (vroeger waren 16 of 17 kinderen heel normaal) trekken naar de stad. Het leven veran dert, maar toch is 't heer lijk hier te wonen. En dan te bedenken, dat er in 70 jaar maar twee dokters hier geweest zijnDr. Sauer was hier 44 jaar. 't Is een band, die je met de inwoners bindt. Je kunt op ze BOU WEN. We hebben hard ge werkt in die eerste jaren, mijn vrouw en ik. In Zr. van Dijk, NU directrice van een bejaardencentrum in Schoorl, hadden we een enorme steun. Maar vóór dat we die mensen ervan overtuigd hadden, dat die bedsteden moesten verdwij nen, evenzo de toiletten over de sloot. Dat een dou checel waarachtig geen luxe meer ivas Kennelijk vertoeven zijn ge dachten nu in het verleden, maar dan gaat hij weer verder. „Och, 't ging natuur lijk niet direct, maar 't is GELUKT. En als ik nu op die 25 jaar terugzie, mogen we alleen maar dankbaar zijn. Met mijn vrouw begon ik direct al aan de preven tieve zorg. Er kwam water leiding. Het consultatie-bu reau, schrikt u niet, begon nen we in een KROEGJan de Brum, destijds café-hou. der van Caf„De Vriend schap" aan de Kerklaan zou u er meer van kunnen ver tellen Zo groeide dit werk. Ook ons werk voor de E.H.B.O. In 1940 beschik ten we over drie NOOD HOSPITALEN met een ruimte van 40 a 50 bedden. In Kethel werd vroeger al les uit EIGEN INITIATIEF gedaan Spijt klinkt er toch even door ir zijn stem. „De Kruisverenigingen finan- cieerden we uit eigen zak en we zagen zelfs nog kans om DUIZEND GULDEN over te sparen. De mensen hier zijn enorm, je kan al tijd op hen bouwen. We vormen een hechte gemeen schap, iedereen, die zich hier vestigt, het is allemaal laagbouw, voelt zich met een hier thuis en wordt in de gemeenschap opgeno men. Dat vind je in de stad toch niet „Met de scholen zijn we ook vooruitgegaan, dank zij de subsidie per leerling". Er klinkt gerechtvaardigde trots door in zijn stem, als hij ver.elt over de nieuw ste aanwinst van het dorp een prachtig gymnastieklo kaal Voetstappen daveren over de trap.Een hoge meis jesstem vraagt kennelijk wat aan haar zusje.'Dan rij den ze voorbij het raam. Twee dochters van deze dokter. Zijn zoon roept hen iets na „Een dochter is getrouwd", zegt Dr. v. d. Kuy. „We gaan straks met vakantie en nu zit ik te wachten op mijn plaatsvervanger, maar die moet uit Noorwegen ko men. 't Is maar een korte vakantie, want met die re ceptie moet ik er weer zijn". Hij maakt een berus tend gebaar De bewoners van Kethel, dokter v. d. Kuy, willen u zo graag bewijzen straks, hoezeer zij op u gesteld zijn. Misschien, heeft u gelijk, als u zegt, dat dit niet moet. Dat u 't zo graag anders had gewild U koos Kethel destijds als woonplaats en u heeft ge zegd, dat u er geen spijt van heeft, ondanks 't feit, dat u van het stadsleven houdt. Ik kan nu wel zeg gen Hield, want dat is in die 25 jaar toch wel veran derd! Ik wens u en uw gezin graag nog vele goede jaren toe enmaakt U er nu 45 jaar dokter van Kethel van MIEKE

Het Nieuwe Stadsblad | 1962 | | pagina 1