Brief uit MAPJE" IS DESKUNDIG OP HET GEBIED VAN DE FRANSE KEUKEN wereldreis PRUIKEN, DE OUDSTE MODE EN TOCH ZO NIEUW wmm, mm wËÊÊm- INSPIREERT ZWEMMODE Zt de L MET MOEDER INKOPEN DOEN wmmmi IÉSéë door Griekenland, Zwitserland, India, Zuidzee-eilanden pi poor De vrouwen zijn er dol op PAS OP VOOR UITLAATGASSEN ii[miwiiiiiiiiiinP!nnr'^Hiiiiup,,ïcm!i!i!in!!i!iiHuiiiiii!!iiBffliinK;iinii!!i!iiiiiiiiii:iininiioi^ii:!;iHirwHi^rw;TinflniixiBinnm!inn!iPHiiiiiiiifflrauiciimiiiii i „Mijn doel is de beroemde Franse keuken gemakkelijker te maken en niet te duur voor de gemiddelde Franse huisvrouw" zegt de gravin Guy de Toulouse-Lautrec bij de Francaise beter bekend onder de naam „Mapie". „Mapie" is de verzorgster van de voedselrubriek in „Elle", een Parijs damesweekblad. Elke week helpen haar orginel recepten en menu-sa menstellingen interessantere en vaak meer economische maaltijden in het Frans gezin te krijgen. „Mapie" was een van de eerste vrou wen die een geregelde voedselru briek in Frankrijk te verzorgen kreeg en heeft inmiddels reeds ne gen kookboeken geschreven. Zij schrijft ook maandelijks een artikel „Hoe een Franse Kokkin te worden" voor de Engelse editie van het Fran se tijdschrift „Realities". Ongeveer een jaar geleden nam zij ondanks haar toch al drukke bezig heden nog een taak op zich. Toen Maxim's het wereldberoemde Parij- se restaurant, besloot een school te openen, die hogere kookkunst zou onderwijzen aan dochters van Fran se betere kringen en aan dochter van buitenlanders werd „Mapie" ge kozen tot kooklerares. Brieven Haar artikelen en boeken hebben hebben haar niet alleen in Frankrijk beroemd gemaakt. Zij krijgt ook brieven van vrouwen over de gehele wereld, waarin men haar vraagt over geliefde Franse recepten of kookgeheimen. „Ik heb het zo druk met mijn kookhoeken, artikelen en het geven van kooklessen, dat het mij moeilijk valt nog wat anders te doen," zegt zij spijtig. De naam „Mapie" is afkomstig van haar geboortenaam Marie Pierre de Vilmorin. Haar man, admiraal van de Franse marine, is een neef van de broemde Franse schilder. Zoals zovele vrouwen uit de betere kringen had „Mapie" een kokkin toen zij pas getrouwd was. „Maar het was geen al te beste", weet zij zich te herinneren, „wij konden ons geen betere veroorloven. Daarom liet ik haar bij mijn moeders kok kin in de leer gaan. Ik leerde gelijk met haar op." Geheel volgens de tradities, die in die kring heersen, nam Mapie een baan vlak na de tweede wereldoor log. Zij begon bij een Parijs tijd schrift als plaatselijk medewerkster. Het tijdschrift werd' ria twee jaar opgeheven en de uitgever begon met een nieuw blad, „Femina Pratique". Toen men haar vroeg op welk ter rein zij werkzaam wenste te zijn, koos Mapie de kookkunst. Zij bleef vijf jaar bij het tijdschrift en stap te toen over naar „Elle", waar zij nog steeds over koken schrijft. „Er is maar één manier om iemand uit tele ggen hoe een bepaald ge recht bereid moet worden", legt zij uit. „Namelijk door het eerst zelf te maken". Als Mapie en haar man er met de auto op uit trekken, neemt zij altijd twee electrische kooktoestellen mee. „Eens hebben we de gehele Verenig de Staten doorgereden", zegt zij. „Elke avond stopten we bij een mo tel, zodat ik op zijn Frans kon ko ken". Links De Griekse Look in de Italiaanse badmoda een gedrapeerde tuniek die een schouder onbedekt laat in met goud en O'anje bedrukte nylon met een rand in groen en goud. Rechts De Zwitserse Look bikini vol stro ken in witte broderie, afgezet met zwart borduursel. Het broekje is be dekt met een kort strokenrokje; het bovenstukje gaat verborgen onder een strokenbolero, die achter sluit. V .it/.-/, o Teneinde inspiratie op te doen voor hun nieuwe zomercollecties zwem- kleding hebben Italiaanse ontwer pers een wereldreis gemaakt. Uit Griekenland komt hun Griekse strandtuniek, dichtgeknoopt op één heup en gedrapeerd op een schou der. Onder de tuniek hoort een bi kini üf een eendelig badpak in het zelfde materiaal met bijpassende heup- en schoudergarnering. Uit Zwitserland komt hun gerimpel de, geborduurde broderie, dat ge bruikt wordt voor bikini's en andere strandzaken. Uit India hebben zij de sari-look meegenomen in feite nylon, maar bedrukt in goud en oranje op zo'n manier, dat het glanst als echte zijde. Het materiaal is bewerkt met een rand in een rijk, Oosters des sin. Eenvoudig. En uit de Zuidzee-eilanden kregen zij hun Muu-muu, een kort, los jak je, dat ideaal is als strandjurk. De Italiaanse bikini's zien er deze zomer anders en bijzonder eenvou dig uit. Sommige bikinibroekjes zijn van voren geapplikeerd met grote oleanderbloemen. Anderen zijn voor zien van korte rokjes, die van voren strak zitten en van achter gerimpeld zijn. De modernste bikini's zijn van ge borduurde broderie'met strakslui- tende broekjes, die geheel schuil gaan achter keurige rokjes. Smalle strookjes. Soms zijn deze rokjes recht en voorzien van een geschulpte zoom, dan weer bestaan zij uit vele lagen van smalle strookjes. Witte brode rie geborduurd met zwart is zeer geliefd. Dit geldt ook voor witte broderie geborduurd met fel fram bozen rose. Elke bikini heetf een bijpassende „bedekking". een blouse van stroken die tot de heup reikt, een bolero met ruches, die van achteren sluit, of een gedrapeerde overbouse, die om de heupen gesloten wordt met een ceintuur. Naast de bikini's met rokjes en de gedrapeerde Griekse zwemuitrustin- gen zijn er ook klassieke, eendelige badpakken. In kleinigheden zijn ze evenwel anders dan anders. Een Voorbeeld hiervan is een badpak dat van boven felrood is en dan steeds donkerder wordt tot de kleur bij de heup zwart is. Deskundigen zeggen, dat dit badpak erg slank maakt. Het meest betoverende badpak was wel een klassiek eendelig gevalletje van lichtgroen jersey, geheel bedekt met een gouden weefsel. LlliUrOUUAJ Geen overkoken Door de binnenrand van een braad pan te bestrijken met wat boter of margarine, zal de inhoud niet meer overkoken. Schoorsteen Verfvlekken op een rood ruwstenen schoorsteentje staan lelijk. Probeer ze vooral niet bewerken met zeep sop, want dat laat een witte uitslag achter. De verfvlekken zullen oplos sen door wat zoutzuur in het schone water te doen. De verhouding is: zes delen water op een deel zoutzuur. Doop in deze oplossing een doek en wfijf daarmee over de stenen. Zorg, dat het cement niet met dit zoutzuur in aanrakirj£ komt aangezien dit zou oplossen en er dan van uw schoorsteentje niet veel over zou blijven. Olievlekken op betonpad. Olievlekken, van een auto bevoor- beeld, op een betonoprijlaan kunnen indien zij niet te diep ingedrongen zijn, verwijderd worden met een em mer water, waaraan wat amoniak is toegevoegd. U kunt deze narig heid evenwel voorkomen door wat oude zakken neer te leggen als de auto een poosjes moet blijven staan. Snelkoker Een snelkoker, die van binnen zwart is geworden, kan het beste gereinigd worden met staalwol. Schuur flink en was dan af met zeepsop. Als de snelkoker van aluminium is, vooral geen soda gebruiken. Indien de koker niet gebruikt wordt is het beste om het deksel er niet vast op te doen, maar deze er los jes op te leggen. Dan blijft de pan fris. i De vrouwen zijn er dol op De vrouwen van het oude Egypte en het oude Rome droegen ze, maar ook de vrouwen van Europa en Amerika van nu dragen ze. Ja, prui ken zijn de oudste mode, maar toch ook weer zo nieuw. De moderne vrouw van het oude Rome had enige tientallen pruiken, die pasten bij haar garderobe. Toen was de goudharige pruik, die uit Duitsland werd geïmporteerd het meest in trek. Dank zij de verwerking van synthe tische weefsels, die een grote gelij kenis met echt haar vertonen, is de pruik nu binnen het bereik geko men van huisvrouwen en werkende meisjes. Een zaak te New York ver kocht in d rie weken tijd vijftien honderd pruiken van vijftig dollar per stuk. Vele klanten namen er verscheidene. Honingblond en kas tanjebruin zijn de meest verkochte kleuren. Frans Idee In 1620 begon de pruikenmode zijn overwinningsmars aan het elegante Franse hof te Versailles. Vandaar verspreide de mode zich naar Enge land en de rest van Europa. In 1958 na een rust van tweehonderd jaar dus, kwamen de pruiken weer in 't modenieuws. Ook dit keer werd het idee in Frankrijk geboren. En het schijnt dat de zakjapon er verant woordelijk voor was. De haarstijl van dat ogenblik was de korte „jongenskop". Toen Given- chy, op het punt staande zijn che- mise-lijn te lanceren, de jongensach tige mannequins in zijn nieuwe lijn zag, rezen de haren te berge. De meisjes zagen er afschuwelijk uit en zii hadden geen tijd genoeg om hun haar weer te laten groeien. Pruikenkoorts Daarom werd de chiqueste kapsa lon van Par s, Carita, in de arm ge nomen om er een dozijn of meer grove, opgebolde wolken haar te maken. Flet verhaal bereikte de buitenwereld en al gauw deden de modieuze vrouwen van Parijs alles om óók zo'n pruik te krijgen. De pruikenkoorts woedde het he vigst in Amerika. Reeds een half miljoen Amerikaanse vrouwen be zitten, sommige van haar zelfs vier of vijf. Pruikenfabrikanten doen melding van een enorme vooruit gang in zaken en in luxueuze dames kapsalons rijzen pruikenafdelingen als paddestoelen uit de grond. Dit is ook het geval in kleinsteedse en gro te warenhuizen. De postorder pruikenhandel neemt ook in omvang toe. En het meest verbazingwekkende is wel, dat Cari ta rapporteert dat tien huisvrouwen tegenover één actrice tot de aan schaffing van een pruik overgaan. Ofschoon wel de meeste zaken wor den gedaan in de prijsklasse van vijftig dollar, (het betreft hier prui ken van dynel) gaan de Amerikaan se vrouwen ook veel hoger en ko pen pruiken tot een prijs van vier honderd gulden per stuk. Thuis wassen Pruiken van echt mensenhaar moe ten door experts gewassen en in mo del gebracht worden, doch de goed kopere, synthetische pruiken kun- thuis gewassen en gemodelleerd worden. De meeste hebben een pon- ny of een lage lok op het voorhoofd om de natuurlijke haarlijn te ver bergen. Zij kunnen zowel over lang haar als over een kort kapsel gedragen wor den, maar teneinde om een gemid deld hoofdje te passen moeten zij aan zijkanten en op de schedel iets opgevuld worden. Met behulp van elastische sierkam- men en speldjes blijven ze goedzit- ten en indien de pruik niet etmalen achtereen gedragen wordt, onder vindt het haar er geen nadeel van. De handel in dure pruiken wordt bedreigd door het grote tekort aan echt haar. „Haar echt haar is zo schaars als kippetandjes", merk te een beroemde kapper op. Knorbuffelhaar In Engeland zijn momenteel prui ken te koop voor ongeveer honderd vijftig gulden. Dezepru iken zijn ver vaardigd uit yak (knorbuffel) haar. Zij worden geïmporteerd uit Ameri ka, dat op zijn beurt het yakhaar uit Rusland importeert. Het ziet er naar uit dat de pruiken mode nog een poosje zal blijven en dit heeft al tot onvoorziene com plicaties geleid. De eigenaresse van de Carita-salon in New York, mevr. Joyce Markson, moest voor het ge recht verschijnen omdat een blon de cliënte met een bruine pruik op een moord gepleegd had. Het hof dat de aankoop van de pruik op voorbedachte rade wees. Mevrouw Markson zei, dat zij het daar niet mee eens kon zijn. De daderes had volgens haar alleen maar aan de mode mee willen doen. Gloria Gordon Het autorijden van vroe ger, in een open wagen, waarin men sjaals, ver stevigde hoeden, een pa raplu en een stofjas moest dragen, was mis schien niet zo aange naam, maar in vele op zichten veel veiliger dan het autorijden van van daag. Een bijzonder groot ge vaar van het moderne wegverkeer wordt door de meeste mensen nog lang niet genoeg inge zien, maar hierin zal verandering gebracht worden Ik bedoel het gevaar van concentra ties van koolmonoxyde het reukloze, maar zeer dodelijke gas, dat in grote hoeveelheden uit de uitlaat ontsnapt. Bij harde wind of op het open land is het ge vaar van inhaleren te verwaarlozen. Reden ongerustheid Als we aannemen dat 100 een veilig en redelijk cijfer van concentratie van koolmonoxyde is, dan zult u schrikken als u hoort dat in grote veel auto's uitgerust met kachels, die de lucht van dicht van de grond opzuigen. Dik wijls is de lucht die uit de .kachel de auto's binnendringt direct uit de uitlaat van een voor gaande auto afkomstig. Ofschoon het gevaar dat Wat de dokter er van zegt: steden op zonnige da gen dit cijfer tot 360 kan stijgen. Voor de auto-rijder is er dan ook reden tot ongerustheid en wel om twee hoofd oorzaken. Ten eerste moet hij door de geconcentreer de monoxydegordel rij den en ten tweede zijn de autorijder een fatale dosis koolmonoxyde in haleert gering is, bestaat de kans dat hij pijn in zijn hoofd krijgt en zich misselijk gaat voelen. Wat nog belangrijker is, zijn vaardigheid op de weg kan er ernstig door belemmerd worden. Enige van de op het oog onverklaarbare ongeluk ken kunnen te wijten zijn aan het feit, dat de chauffeur een te grote dosis van dit giftige gas binnen kreeg. Dieselmotoren, die aller lei gassen afgeven, waar van enige waarschijn lijk net zo gevaarlijk als cigarettenrook, lossen zo goed als geen kool- monoxydegassen. Dit kan uw humeur mis schien opfleuren als u achter één van dit stin kende reuze-wagens rijdt. Kachel uit Er is nog een andere klacht, waarvan de auto- uitlaat de schuld krijgt. Het is mogelijk dat is chias, waarvan autorij ders zo vaak last heb ben, ten dele veroor zaakt wordt door het in haleren van schadelijke gassen uit de eigen lek ke uitlaat van de voor gaande wagen, en niet door de minder ideale vorm van de zitting. Wat kunt u hier aan doen? De eerste raad zal door de meesten niet opgevolgd kunnen wor den: Vermijd verkeers opstoppingen en rijd niet in de stad. Ten tweede: doe de kachel uit als u in het drukke verkeer zit. Bedenk tenslotte, dat het bloed lange tijd no dig heeft om een teveel aan koolmonoxyde kwijt te raken als dit eenmaal in de bloedstroom is op genomen, waardoor niet naar behoren zuurstof door het lichaam kan worden verspreid. Jules zegt: „Ik kan echt niet inzien waarom je nu tot zaterdag moet wachten om met je moeder gordijnen te kopen. Het zou veel beter zijn als we ze .van de week al in huis hadden en je zegt, dat je de stof die je wilt hebben, vlak bij je werk gezien hebt. Het lijkt wel of je niets zon der haar raad kunt kopen en dan mopper je thuis nog steeds dat het niet naar je zin is". Jet zegt: „Je begrijpt er niets van. Moeder wil graag weten wat ik koop en ik vindt het prettig haar in te schake len en als zij mee wil gaan inkopen doen, kan ik toch geen neen zeggen. Zij houdt van een uitje en zij heeft meer ervaring dan ik. Wat heb je toch tegen haar?" WIE HEEFT GELIJK? Jules heeft gelijk, maar het kan best zijn dat Jules wat jaloers is op de invloed van zijn schoonmoeder, zoals Jet denkt. Het belangrijkste punt is evenwel, dat Jet zo langzamerhand op eigen benen moet leren staan en zelf moet durven beslissen. Als zij steeds haar moeders raad opvolgt in dergelijke kleine zaken, zal zij nooit ervaring opdoen en zelf leren den ken.

Het Nieuwe Stadsblad | 1962 | | pagina 8