Br lef; Uit: m BB Koopgewoonten worden vaak beïnvloed door onderbewuste gevoelens ADVIEZEN VAN EEN KINDERPSYCHOLOOG ONDERZOEK VAN DE TONG LEERT DE DOKTER VAAK VEEL Parijse modewinkels propageren zwart (voor s avonds) en wit (voor overdag) WAT ERGERT E HET MEEST AAN UW ECHTGENOOT 1 4 gsmn-m»-!!! HWfl WAT DE DOKTER ER VAN ZEGT: Alleen voor smulpapen MÊ Wa MA rinm Alleen fotomodellen met hun flair voor aanpassing e.d. waren over het algemeen in staat om mee te doen aan de steeds veranderende Pariise mode. Voor de meeste vrouwen was dit echter niet weggelegd. Zij waren al blij als zij de kleding ontdekt hadden, die het beste bij hen paste ook al was deze niet altijd in over eenstemming met de mode. Dit jaar is er echter heel wat in Pa rijs veranderd. Er is een belangrijke stap genomen, namelijk van de zgn. „jongensachtige" kleding naar de zeer vrouwelijke mode en een groot voordeel daarvan is o.m., dat men geen negentieri behoeft te zijn om er modern uit te zien. Veel kant Bijzonder populair is het kant in Parijs geworden. Blousjes hebben b.v. kanten ruches en zelfs de hoed jes zijn met kant afgezet. Zijden avondpakjes worden vaak opgesierd met Valensiennes-kant en dit is ook het geval met de bijpassende blou ses. Ook ziet men in de avonduren veel hoofdbedekkingen, gemaakt van vele lagen kant. De meest moderne zomerjurk, die men zich kan voorstellen, is van kant. De kleur ervan is opvallend optisch wit en er behoort een ele gante kanten hoed bij. Voor over dag komen japonnen van crepe on getwijfeld in de mode en voor 's avonds zal veel chiffon worden gedragen in de komende zomer. Tenslotte zijn er organza-avondja- ponnen, bezaaid met tulle bloemen. Dunne gazen zomerjaponnen wor den gecompleteerd met bloemensie- raden. Het wordt zonder twijfel de grote mode van het zomerseizoen. Brede ceintuurs. Veel van de nieuwe modesnufjes doen denken aan de tijd van koning Eduard VII. Er zijn bijvoorbeeld grote kanten kragen, jabots en strik ken aan de hals en fladderende zij panden. Van zonsopkomst tot zons ondergang worden brede ceintuurs gedragen. Voor 's avonds zijn er ceintuurs van verguld geitenleer, sa tijn en zelfs patentleer. Ze zijn voorts bijzonder breed. Als het middenrif niet wordt aange geven door een brede ceintuur dan Is er een brede baan in een of an dere kleur stof, die er de aandacht op vestigt. Ondanks de verblindende sortering kleuren, die de lentecollecties te zien gaven, schijnen de Parijse win kels zwart en wit te willen propa geren. Voor overdag is het geheel witte ensemble favoriet, soms met accessoires van zwart leer en na zonsondergang is het chique geheel in het zwart te verschijnen. De nieuwste Parijse accessoires zijn witte leren schoenen, soms gecom bineerd met een bijpassende wit le ren ceintuur! Links: De met bloemen bezaaide wit kan ten zomerjapon van Guy Laroche. Het middenrif wordt aangegeven door een baan vleeskleurige stof. Rechts De ontwerper Balmain gebruikt vele meters witte chiffon voor deze asy- metrisch gedrapeerde avondjapon met sleep. Opvallend is hier ook de brede goudleren ceintuur1 Een groep vrouwen in de Verenigde Staten kreeg niet zo lang geleden per vrouw drie pakjes zeeppoeder om thuis eens te proberen. De inhoud van de pakjes was gelijk maar de verpakkingen waren van verschil lende kleur geel, blauw en blauw met geel. De meesten van de huis vrouwen verklaarden, dat de zeep in het gele pak te hard was en slecht voor het wasgoed; dat de zeep in het blauwe pak niet schoon genoeg waste en dat de poeder in het blauw met gele pak uitstekend was Koopgewoonten worden voor een belangrijk deel beïnvloed door on derbewuste gevoelens. Een groep huisvrouwen kreeg eens twee bood schappenlijsten voorgelegd met de opdracht te vertellen wat voor een indruk zij hadden van het soort vrouw, dat die lijst had samenge steld. De lijsten waren vrijwel ge lijk maar op de ene lijst stond poe derkoffie en op de andere koffiebo nen. Meer dan de helft van de ge teste vrouwen merkten op, dat de vrc -w, die de lijst met de poeder- ko' had gemaakt lui was en geen war.' huisvrouw. Het resultaat van deze proef was, dat de vervaardi ger' van de poederkoffie klaar voor het gebruik de raad kregen om in hun advertenties niet de na druk te leggen op de snelheid, waarmee men deze koffie kan zetten maar op de smaak en de geur! De nsvcholoog heeft op reclamege- b i verschillende onderzoekmetho des Hij werkt soms met gewone vragenlijsten, waarop zinnen staan, die moeten worden afgemaakt zoals „De meeste mensen denken, dat de Franse keuken en de ervaring heeft geleerd, dat de huisvrouw minder" geremd invult, wanneer de vraag met „De meeste mensen" be- gint. De andere methode bestaat uit een interview, waarin men de on dervraagden aanmoedigt zo vrij mogelijk te spreken. Het interview wordt later geanalyseerd. Deze in terviews acht men bijzonder ge schikt voor delicate onderwerpen zoals bijvoorbeeld de lichamelijke hygiëne. Dan gebruikt men ook nog woord associaties. Op die manier vond bijvoorbeeld een Califormsche fruitmaatschappij uit, dat sommige fruitsoorten onprettige assodaties opriepen en die soorten werden op de blikken dan ook prompt alleen nog maar aangeduid zonder hun ei gen naam. Wat deze psychologische onderzoe kingen allemaal voor nut hebben? Men kan de fabrikant bijvoorbeeld waarschuwen voor niet voor de hand liggende struikelblokken bij de verkoop. In 1952 nam Chrysler b.v. 26% van de automarkt in de Ver. Staten in beslag. Toen werd een nieuw model uitgebracht, stevig gemakkelijker te parkeren en met Waarschijnlijk hebben miljoenen vrouwen dezelfde klacht Framjaises denken, dat Engelse mannen de charmantste en best ge manierde mannen ter wereld zijn. Engelse vrouwen denker., dat Ame rikanen betere echtgenoten zijn dan tuurlijk is dat allemaal zelfbedrog. In Amerika verscheen kortgeleden in een damesblad een artikel, dat getiteld was: „De tien ergste klach ten van een echtgenote". Het arti kel bevatte een lijst van klachten, geuit door ontevreden vrouwen. Tien van deze klachten kwamen telkens terug. De klachten klinken ons bijzonder bekend in de oren. Hier zijn ze: „Mijn man praat niet met me". Dat is een ernstige klacht van de Ameri kaanse vrouwen. Maar geldt dit ook niet voor mannen in Nederland, Engeland, Frankrijk of waar dan ook? De andere negen veel voorkomende klachten zijn ook van deze aard: Mijn man interesseert zich niet voor me wat ik ook doe, hij geeft me nooit een complimentje" Mijn man maakt aanmerkingen op me, waar zijn ouders bij zijn". Geen waarschuwing. De Amerikaanse vrouw beschuldigt haar man verder van de volgende irriterende alledaagsheden: Hij is slordig, laat alles slingeren, is te lui om dingen in huis te repareren, neemt geen verantwoording ten aan zien van de opvoeding van de kin deren, is onredelijk in geldkwesties en zonder meer onverschillig. Hij behandelt me geringschattend in gezelschap, valt me in de rede als ik iets zeg, houdt de deur niet voor me open" Hij stuurt mijn huishoudelijk pro gramma in de war, "brengt zomaar logé's mee, komt uren te laat voor het eten" enz. Een ander Amerikaans weekblad hield een enquête over het gehele land over het onderwerp: „Wat denkt de Amerikaanse vrouw over de manieren van de Amerikaanse mannen". Eenentwintig procent van de onder vraagde vrouwen beklaagde zich over kleine onbeleefdheden als niet aan de buitenkant wandelen, geen autoportier open doen, geen pakjes dragen enz. Slechts acht procent be klaagde zich over vloeken of onbe schaamde taal, maar 35% was zeer ontevreden over de slechte ta felmanieren van echtgenoot of ver loofde. Kleuterschoolmanieren. Vele vrouwen leverden kritiek op tafelmanieren, die er in de kleuter schooltijd maar nauwelijks mee door zouden kunnen. Zij veroordeel den vooral de slechte gewoonten te slurpen bij koffie of soep, te kau wen met open mond, te praten tij dens het kauwen, het volproppen van de mond, het over de tafel te hangen tijdens het eten, en schrok ken. Indien in een willekeurig Europees land dergelijke enquêtes gehouden zouden worden, zouden alle vrou wen spoedig ontdekken, dat een Nederlandse echtgenoot net zo zwijgzaam kan zijn als een Ameri kaanse. Een Franse man net zo wei nig interesse kan tonen voor zijn vrouw en een Italiaanse echtge noot net zulke rare eetgewoonten kan hebben. Ideale echtgenoot? Jammer genoeg voor haar, die dacht alle moeilijkheden te vermijden door in een ander land een man te zoeken, heeft geen enkel land het monopolie van de volmaakte echt genoot. Een Engelse dame beweerde enige weken geleden in een krant, dat zij de ideaalste echtgenoot van Enge land had een man, die brood kan bakken en het ook deed, die eten kan koken, sokken stoppen, met de naald overweg kan en zelfs het haar van vrouw en zoon verzorgt. Hij gaat nooit naar de bioscoop en drinkt niet, vermeldde zij tenslotte met trots. Lang niet alle vrouwen vinden bo venomschreven eigenschappen even wel ideaal. Er zijn er vele, die het met zo'n man niet lang zouden uit houden en terecht ongetwijfeld. De meeste vrouwen zijn al meer dan tevreden met een middelmatige niet al te irriterende echtgenoot en dit soort mannen is in elk land ter wereld gelukkig in grote getale aan wezig. Gloria Gordon. minder chroom en derhalve minder onderhoud. In 1954 was de verkoop gezakt tot 13%. Proefnemingen heb ben toen volgens de „Financiel Ti mes" aangetoond, dat het publiek in de Ver. Staten uiterlijk en luxe in de eerste plaats stelden, daarna de zuinigheid van de wagen en daar na pas de betrouwbaarheid. Een nieuw model werd ontworpen, lan ger, lager en met meer chroom met als resultaat, dat de verkoopcijfers weer aanmerkelijk beter werden! de Engelse mannen. Samenvattend kunnen we stellen, dat vrijwel ie dere vrouw denkt dat haar eigen landgenoten minder aantrekkelijk zijn dan buitenlanders. Maar na- Als uw zoon, die kleuter af is, ner gens interesse voor schijnt te heb ben, niet met overgave speelt en ner gens er dol op schijnt te zijn, begin dan niet uit te leggen wat 'n fantas tische hobby's Zijn vrienden hebben en hoe mooi Ze dit of dat gemaakt hebben. Uw zoon heeft waarschijn lijk redenen, waarom hij niet ge- interèsseerd is in vrijetijdsbeste ding, zoals zijn vrienden. Vraag u zelf af of u en uw man of de andere kinderen de jongen op de een of andere manier verwaarloosd hebben. Hebt u bijvoorbeeld voor een behoorlijke tafel gezorgd, waar aan hij kan spelen en let u er op, dat de kleinste zijn werk niet in stukken scheurt als hij buiten is? Helpt u hem als de puzzel erg inge wikkeld is of als hij iets aan het lijmen is? Of neemt vader het klus je van hem over en doet deze hem eens wat voor? Toont u werkelijk interesse voor hetgeen de jongen maakt of stelt u alleen belang in de rommel, die hij maakt? Tenslotte, is het niet zo, dat u wilt dat hij iets doet omdat anderen het ook doen? Uw jongen is misschien niet handig in het maken van vlieg tuigen maar .munt misschien uit in bijvoorbeeld tuinieren! Geef hem genoeg tijd om zijn eigen talenten te leren ontdekken. Als uw tienjare zoon niet erg zijn best doet op school en er met tegen zin heengaat terwijl op zijn rappor ten vaak de opmerking „moet zich meer concentreren" te lezen staat, begin dan niet meteen een mopper campagne in de geest van „je moet Anatomisch gesproken kan men de tong vergelijkenmet 'n met spieren gevulde plas tic zak. De huid van de tong is namelijk dun en doorzichtig en de met bloed gevulde spieren on der die huid zijn voor ie dereen zichtbaar. Een on derzoek van de tong kan Wat betekent een beslagen tong? De meest voorkomende mondklacht, waarmee men sen naar een arts gaan, is een beslagen tong. Een Engelse arts, I. S. L. Lou don, heeft eens precies na gegaan, wat een beslagen toen, dat de meeste men sen met een beslagen tong femiddelde of zware ro ers waren. Bovendien con cludeerde hij, dat een be slagen tong veel vaker ver band hield met een ziekte van de ademhalingsorga nen dan van de maag. In feite hadden van de 700 op enzagevallen. De ontstoken tonsillen gaven een duide lijk beslagen tong. Koorts deed de tong ook vaak be slaan maar tandbederf bleek nergens de oorzaak van een beslagen tong te zijn. Het meest opvallende bij een dokter dus meestal snel doen weten of de pa tient bloedarmoede heeft of niet. De tong bekijken komt dan ook meestal on middellijk op de tweede plaats na een bloedonder zoek. Een bleke tong is vaak een aanwijzing voor een anemisch ijzertekort. tong nu eigenlijk is. Van 700 patiënten verzamelde hij feitenmateriaal over een periode van zes maan den. In elk geval werd de staat van de tong geno teerd, de diagnose, aanwe zigheid van koorts, stoel gang, rookgewoonten, de toestand van de tanden en kiezen. Het bleek deze arts """'iiiiiini::: deze wijze onderzochte pa tiënten er 240 een infectie aan de ademhalingsorga nen. Van deze 240 hadden er 108 gewoon kou gevat, 50 hadden ontstoken tonsil len, 39 hadden oorontste king, 28 hadden bronchitis, pleuris of longontsteking Verder waren er 15 influ- het onderzoek van dokter Loudon was echter wel, dat alle patiënten met maag- of darmklachten ge woonlijk geen beslagen tong hadden. Bij de enkele gevallen, waar wel een be slagen tong voorkwam bij maag- of ingewandsklach ten bleek het roken de oor zaak te zijn. harder werken en het is de hoogste tijd, dat je wat serieuzer wordt". Vergelijk hem ook niet met vrien den, broers of zusjes, die uitsteken de rapporten hebben. Probeer te ontdekken 'langs di plomatieke weg wel te verstaan of hij soms moeite met zijn school werk heeft. Zeg bijvoorbeeld: „Je zult nu wel moeilijke sommen krij gen, hé?" Dergelijke opmerkingen leiden vaak tot het uitwisselen van vertrouwelijkheden en u hebt dan tenminste enig idee van wat er in uw kind omgaat. Als de jongen duidelijk veel moei te heeft om bij te blijven, praat dan eens met de hoofdonderwijzer en stel voor dat uw zoon een klas wordt teruggezet of informeer naar de mogelijkheid of de jongen wat bijlessen kan krijgen. Het is voor een jongen bijzonder onprettig overal achteraan te ko men. Maar het tegengestelde kan ook gebeuren. Misschien vindt uw zoon het werk zo gemakkelijk, dat hij zich verveelt en niet eens pro beert het goed te doen. Of wellicht is hij bang voor zijn meester of andere jongeijs van zijn school? Napoleon at iedere morgen gebra den kip voor zijn ontbijt. Op het ogenblik, dat hij aan tafel ging zit ten werd deze gloeiend en knap pend opgediend. Daar zijn ontbijt- uurtje varieerde van 3 tot 10 uur in de morgen vroeg Napoleon eens, hoe ze de kip altijd klaar en in goe de conditie konden houden. „Sire" antwoordde zijn chef, „vanaf twee uur 's nachts braad ik ieder kwartier een verse kip Beethoven had altijd moeilijkheden met zijn koks. Zij bleven nooit lang bij hem. Daar hij bang was, dat zij hem zouden bestelen, hield hij alles achter slot en grendel. Iedere mor gen placht de componist 45 koffie bonen uit te tellen en aan zijn kok te overhandigen voor de ontbijtkof fie. Eens ontsloeg hij een kok, om dat deze een leugen vertelde. „Wie liegt", zei hij, „is niet schoon van harte. Zo iemand kan geen schone maaltijd bereideh Prins Pückler, een Silezisch groot grondbezitter hield er 11 koks op na. Hij had een Duitser voor de soep, een Engelsman voor het ge braden vlees, een Nederlander voor de vis, een Hongaar voor het ge stoofde vlees, een Fransman voor de tussengerechten, een Oostenrij ker voor de puddingen. Een Italiaan voor het ijs, een Spanjaard voor de salades, een Pool voor de sausen, een kok uit Rome voor het gebak en een Rus voor de hors d'oeuvre

Het Nieuwe Stadsblad | 1962 | | pagina 10