Afgezien van het weer Nederland tamelijk „droog EEN COMPLEET HU53 VOOR KAMEROEN 25 JAAR IN GESPREK MET GRAVIN ALEIDA WOENSDAG 5 SEPTEMBER 1962 14e JAARGANG No. 71 OPLAGE 26.100 EXEMPLAREN Verschijnt woensdag en vrijdag in Schiedam en Kethel. iiifiiip ff fSStfii Rijnbende's „Nieuw Rood" onderscheiden ANNIE CALIENBACH DE ACTIE net nieuwe Sedaktie en advertenties BROERSVEST 125 Schiedam (C J d Klink) telefoon 010-67368 en 63939 Kantooruren: dagelijks (behalve zaterdag) van 9-1 en 2-6 uur Centrale administratie Kandstad-edities: Koornmarkt 34, Delft, telefoon 01730-23627*. Tarieven op aanvraag. De „Randstad-edities" geven plaatselijke uitgaven in "Delft, Schiedam, Vlaardingen, Maasluis, Rijswijk met de rond deze steden gelegen dorpen en 'n sfreek-editie voor geheel Westland Ongeveer een jaar geleden brachten wij een bezoek aan de Deense hoofd stad Kopenhagen. Terloops staken wij ook even over naar Kopenhagens overbuur aan de Sont, de Zweedse havenstad Malmö. De route erheen had den we per vliegtuig afgelegd en de terugweg maakten we per veerboot. Het was zaterdagavond en het was tjokvol op het toch bepaald niet kleine vaartuig. Aan boord heerste bijzonder vrolijke stemming, die gaande weg luidruchtiger werd. Wij vroegen ons af of het een Zweedse gewoonte was om in het avonduur even Denemarken aan te doen en waarom dit aanleiding was tot zo veel uitbundigheid. Toen het schip de haven van Kopenhagen binnenvoer kregen we de verklaring van de feestelijke stem ming aan boord. „Let u maar eens op", zei een Deen, die naast ons over de railing stond te staten, in een onhandig Engels. „Degelijk als het schip gemeerd is zult u zien, dat lang niet alle passagiers onze boot verlaten. Er zijn er heel wat die met dit schip rechtsomkeert maken naar Malmö. En dat zijn waarschijnlijk juist de vrolijksten van het gezelschap". En inderdaad, wat de Deen ons ver telde, klopte. De veerboot liep, toen hij eenmaal in Kopenhagen voor anker lag, niet helemaal leeg. Een flinke groep passagiers bleef er even enthousiast gezelligheid bedrij ven als tijdens de vaart. „Ziet u het" zei de Deen die ons op de voet ge volgd was, opnieuw met zijn bin- nensmondse spraak. „Al die mensen varen alleen maar heen en weer. Zweden, moet u weten is een droog gelegd land. En als mensen van Malmö en omgeving nu eens fijn samen uit willen en de nodige bor reltjes door hun keelgat willen gie ten gaan ze eenvoudig wat heen en weer varen tussen Zweden en Dene marken. Zoals u gemerkt hebt is de overtocht niet duur en de drank op het schip ook niet omdat ze vrij is van accijnzen. Alles bij elkaar is zo'n varend feestje dus helemaal geen onbetaalbare zaak, vooral als u er rekening mee houdt, dat de Zweden in het algemeen vrij welva rend zijn." Wij vonden dat een heel plausibele verklaring voor het gedrag van een groot aantal passagiers van de boot, die we sedertdien de „zuipschuit" zijn gaan noemen. Het gehele ver haal schiet ons nu na een jaar weer in herinnering naar aanleiding van een publikatie, die we dezer dagen ontvingen. Het is een statistisch boekje, dat werd samengesteld door het Produktschap voor Gedistilleer de Dranken, welk produktschap niet toevallig in onze stad gevestigd is. De titel van het boekje luidt „Hoe veel alcoholhoudende dranken wor den er in de wereld gedronken?" Er staan allerlei interessante gege vens in over het alcohol-verbruik in de verschillende landen. Bij de ver gelijkende statistieken tussen de di verse landen zochten we aanvan kelijk Zweden ongeveer achter aan, dus bij de landen die het laagste al cohol-verbruik hebben. Maar al bij het eerste statistiekje, dat nota bene ging over het gebruik van gedistil leerd per hoofd van de bevolking waren we er glad naast. De Zweden bezetten er een eervolle tweede plaats met een jaarverbruik -in 1961 van bijna 5 liter per hoofd. En U raadt nooit, wie er aan de kop liggen. Niet de Verenigde Staten, Duitsland of Frankrijk maar onze eigen Nederlandse Antillen, waar het verbruik op 7.4 liter per hoofd neerkwam. Maar die Zweden vinden wij toch het meest frappant, omdat zo veel weten om te zetten. Want we vermoeden niet, dat de con sumptie op de veerboten naar Dene marken in de statistiek is begrepen. Wat ons eigen land betreft, het is wel jammer voor Schiedam, maar het verbruik van gedistilleerd is hier bepaald niet opvallend groot. Nederland komt op de veertiende plaats met 2.38 liter per hoofd. De vaderlandse welvaart verdwijnt hier bepaald niet hoofdzakelijk in de spi ritualiën en het „elke dag een glaas je" blijkt geen gevaarlijke oproep te zijn in onze vaderlandse verhoudin gen. Ook met het bier drinken toont Ne derland zich opvallend matig. Per hoofd ging er in 1961 slechts 26,4 liter om. Dan weten de Belgen beter van wanten, want die spannen de kroon met 140 liter op de voet ge volgd door Luxemburg met ruim 116 liter. Voor wie het niet wist kan nog worden vermeld, dat men ook in West-Duitslarid wel op een pilsje gesteld is. Het verbruik per hoofd was meer dan 101 liter. Met zijn wijnconsumptie zit Neder land ongeveer bij de hekkensluiters. Wij verbruiken per hoofd ongeveer evenveel wijn als gedistilleerd nl. 2,34 liter. De Fransen drinken bijna zo veel wijn als de Belgen bier, ter wijl de Italiaanse wijnconsumptie per hoofd vrijwel overeenstemt met wat de Luxemburger gemiddeld aan bier weet te verwerken. Tenslotte nog een enkel interessant gegeven over de ontwikkeling van het verbruik in Nederland sedert 1954. De consumptie van gedistil leerd steeg nauwelijks, die van bier werd bijna verdubbeld en die van wijn werd ongeveer 2,5 maal zo groot in het tijdvak van 1954 tot 1961. ze blijkbaar als thuiswerkers nog U zult uw wenkbrauwen een beetje fron send optrekken en foeteren: „wat is dat nu weer?" Leest u echter rustig verder, want dat huis is bestemd voor een Neder landse hoogleraar, die in Kameroen de eigen mensen daar wil opwerken tot vol waardige leraren voor eigen volk. Ten slotte is Kameroen sinds 1 januari 1960 zelfstandig geworden, zoals u misschien nog wel weet. We leven tenslotte ook zó snel en hebben zoveel aan ons arme hoofd. Onlangs bracht Ds. Otto Kotto, secretaris generaal van de Evangelische kerk een be zoek aan Nederland en hij vroeg daarbij om hulp, veel -hulp voor zijn land. Men wil er zo graag de in Nederland gevraagde hoogleraren huisvesten in een gerieflijke woning Jong Hervormd Schiedam heeft zich hier voor met anderen, o.a. uit Vlaardingen en Kethel aktief ingezet. Op zaterdag, 1 sep tember jl. is een optocht door het groot ste gedeelte van de stad getrokken, om de bewoners op deze aktie bewust attent te maken. Dit is dan de inzet van alle aktivi- teiten geweest, want er komt nog veel meer! Schoolkinderen zullen dezer dagen met bonboekjes (och, u ként ze wel!) bij u aanbellen. Stuur ze dan niet zó maar weg. Het is voor hen ook zo leuk, als die bon netjes „weg vliegen!" Zij willen ook zo graag hun Kameroen-steentje bijdragen voor het volk van Afrika, waarvan zij de moeilijkheden wel niet begrijpen, maar al- De levensgrote fles „NIEUW ROOD" van de N.V. Distilleerderij v/h Simon Rijnbende Zonen, gevleid in een zonnig bloemenbed van rode dahlia's en witte anjers. En daardoor een EERVOLLE vermelding op het onlangs in Rotterdam gehouden bloemencorso incasserend Al heeft Schiedam dit jaar de Bessenfee weer niet mogen begroetenAl was het voorjaar bar koud en kon men van de zomermaanden alleen van een „zachte winter" spreken Het zou de eer van de N.V. Distilleerderij v/h Simon Rijnbende Zonen te na ge komen zijn, als haar onvolprezen „Nieuw Rood", dat jaarlijks in duizenden flessen Nederland (en vanzelfsprekend vér over de grens) verovert niet die kwaliteit zou bezitten als andere jaren! Op een onlangs in Rotterdam gehouden bloemencorso trok een fles van 3 m, om ringd door toeven rode dahlia's en witte anjers sterk de aandacht. En.kreeg van de jury hiervoor een eervolle vermel ding! Dat maakte een beetje het gemis aan Rijnbende's Bessenfee weer goed. Het bes sennat was er immers weer en wie weet komt die lieflijke fee met haar gevolg toch weer terug volgend jaar in Schiedam. Haar aanwezigheid is nu eenmaal bijna traditie geworden en daar zijn we nu dan ook erg op gesteld! leen maar weten, dat die mensen op hun hulp rekenen. Op zaterdag, 8 september is er om half 3 een kindermiddag in gebouw „De Rank" te Kethel. Ze kunnen dan tegen de toe gangsprijs van slechts f 0,35 genieten van een film, een sprookje, poppekast en er is een grabbelton! Om 3 uur worden er dan voor de leden van het Padvindsters- gilde in het clubgebouw bij de Vijfsluizen dia's vertoond en het een en ander ver teld over Kameroen. „Op voorschrift van de dokter", nee, dokter v. d. Kuy schrijft u echt niets voor, het is een heel andere dokter van een toneelspel, opgevoerd door O.D.G. in gebouw „De Rank" om half 8 weer in Kethel. Kaartverkoop a f 1,bij Toos Groen, Wingerdlaan 11, Nel Poot, Polderweg 11, Ineke Breugem, Schied.weg 117 en des avonds aan de zaal. Laat gebouw „De Rank" op die avond tot op de laatste plaats bezet zijn. U zult er beslist geen spijt van hebben en.... het is immers voor Kameroen? Op zaterdag, 15 september komt er een cabaret dansant in gebouw Irene, Nieuwe Haven en op zaterdag, 22 september een dansavond in de grote zaal van de Op- standingskerk. Er komt nog meer, maar dat vertellen we u beslist nog wel, als we de juiste data weten. Er zijn echter mensen, die hiervoor beslist geen tijd hebben en toch graag iets willen doen. Dat kan, goede zakenman, er is nl. een giro 37653 t.n.v. de heer D. Krom menhoek, Rott.dijk 201, Schiedam, i Maar zet u dan wel op het strookje: „voor Ka meroen". Anders zou de heer Krommen hoek som? kunnen denken, dat 't een vroege St. Nicolaassurprise voor hem zélf was! Al zou hij dat bedrag beslist onmid dellijk weer afstaan aan dit goede doel Er is ook nog een contactadres voor even tuele giften of inlichtingen. De heer J. Krabbendam, Dr. de Visserlaan 46, telef. 62624 heeft een enorme brievenbus en vertelt u over deze aktie graag alles, om dat hij via het Afrika Studie Centrum zo veel van dat land weet. En daarom helpen wil. Laat de leuze van iedere jongere dan ook zijn: Allemaal iets doen, voor het volk van Kameroen! Dan wordt het beslist een huis in twee- of drievoud Op 20 augustus 1962 was het 25 jaar ge leden, dat de heer A. Heggelman als ke telmaker in dienst trad bij de N.V. v/h Ingelse Co alhier. Op het ogenblik ver vult hij de funktie van baas in de ketel makerij. Vrijdag j.l. werd in intieme sfeer, ten kan tore van de N.V. dit heuglijke feit her dacht. Zoals gebruikelijk, werd door de huidige direktie, de direkteur de heer D. L. Ingelse het gebruikelijke cadeau onder couvert, alsmede het getuigschrift van de maat schappij van nijverheid en handel, met bijbehorende medaille, overhandigd. Namens het personeel sprak de heer H. J. Veerkamp een dankwoord en overhandigde de jubilaris een couvert met inhoud. Nu de vakantie achter de rug is, stromen de pakketjes postzegels voor de oom van Annie Callenbach in Hilversum. U bent allemaal fan tastisch met uw enorme pakketten, ik zal ze zo gauw mogelijk doorzen den! Hartelijk dank allemaal! M. ZONNEBLOEM- EN MATER AMABILIS-CURSUSSEN.' In september starten de cursussen voor meisjes van 17 tot 23 jaar. Deze cursussen worden twee avonden per week gegeven en omvatten veel interessante vakken, zo als koken, naaien h.a., enz. Na een hele dag werken is het prettig om met leeftijdsgenoten samen nog iets te le ren, waar je ook werkelijk iets aan hebt. Het zijn niet alleen practische lessen, maar ook opvoedkunde, kinderverzorging, wo ninginrichting, enz. krijgen de aandacht. Er is nog gelegenheid tot opgeven of in lichtingen vragen op de woensdagavonden 512 september in de volgende clubhui zen: „Zonnebloem", Nieuwstr. 12, Schie dam. tel. 67792; Mater Amabilis, Waran de 148, Schiedam, tel. 63343. Ze kan heerlijk appeltaart bakken onze gravin Aleida, die in het massa-spel van de bekende journalist Nic. van Loopik met Jan Gud- de als kapelaan Betto, een dialoog zullen voeren. „Ik kon niet direct beslui ten, toen de heer v. d. Griend mij vroeg deze rol te vervullen", zegt mevr. Reina Rodenburg-Jurgers en haar donkerbruine ogen typisch contrast bij dat donkere, opgestoken haar, zwerven even weg naar de heiers, die vlak voor haar ferieflijke bungalow aan 't [oordeinde 29 in Kethel, druk in de weer zijn. „Mijn man heb ik eerst om raad gevraagd, want ik was bang, dat ik het niet zou kunnen. Zo maar voor je plezier spelen in een to neelclub je of gravin Aleida zijn Ik ben toen maar even zelf naar de vergade ring gegaan en toen durfde ik 't wel aan, omdat ik èn paardrijden èn toneelspe len kan. Gelukkig bleek mijn stem ook geschikt en nu vind ik dit alles heer lijk, al vergt 't wel veel van je tijd. Als 't nu maar op 13 september ook zulk mooi weer is We drinken onze koffie en keuren de vers gebakken appeltaart! Mevrouw Ro denburg bakt graag en het resultaat mag er dan ook zijn! „Die regie van Pieter Lutz, daar geniet ik nog 't meeste van. Hij is zo dood gewoon, zo rustig, zo ern stig. En als 't niet naar wens gaat met de jongelui of de kinderen, er zijn er zoveel, die mee mogen spe len, o.a. van de HBS, het gymnasium, de verschillen de muloscholen, de kinde ren van „De Lindenhof" enz., dan wordt hij toch niet ongeduldig. Och, ik heb maar een bescheiden rol, de grootste is die van Jan Gudde. 't Is prettig met hem te mogen werken Voor aïle zekerheid en ik maar weer rijlessen gaan nemen in de Manege in Hillegersberg en datzelfde paard, dat ik daar berijd, dat dus aan mij gewend is, berijd ik ook op 13 sep tember. Het zal allemaal wel lukken". Of mevrouw Rodenburg al lang toneel speelt? Ze lacht ontwapenend, ,,'t Is begonnen, meen ik, in 1953 en het stuk heette „Ru moer om de dorpsdokter", 't Was een toneelclubje van de Hervormde Kerk en Ds. de Bruyn was toen zelf de dorpsdokter, 't Ging alle maal even gezellig en zo is 't gebleven. Och, op school heb ik ook wel eens toneel gespeeld. Nu is 't meestal voor een goed doel in ,De Rank" en1 ik speel nu een maal graag. We hebben hier nogal eens wat, o.a. van de bond van platte landsvrouwen, het comité Vrouwengebedsdag. Ik ben graag actief, maar weiger toch bestuursfuncties. We hebben hier ons eigen be drijf. Ais mijn man weg is moet er iemand zijn, die de telefoon aanneemt. Be langrijk voor zijn werk en belangrijk dus ook voor zijn gezin". Met vrouwelijke nieuws gierigheid vraag ik haar, of ze haar costuum al ge zien heeft. Ze schudt gede cideerd 't hoofd. „Ik weet wel, dat de heren van Loo pik, Lutz en v.d. Griend naar Hoorn geweest zijn, ik ben dus wel echt be nieuwd. 't Grappige van al les vind ik wel, dat je nu stil staat bij de namen van verschillende straten in dit stuk: de Aleidastraat, de Florisstraat, de Jan van Avennesstraat, de Haga- straat enz. 't Is een goed stuk, al vind ik 't wel jam mer, dat je er slechts drie kwartier voor hebt. Daar om moet je dit spel niet critisch historisch beschou wen. Veel w.'t er nodig is, zal er niet kunnen zijn, al komen er allerlei dingen van het museum. Decor ontwerper is de heer Ste vens, terwijl het enorme decor uitgevoerd zal wor den door het atelier van de heer Leo Mineur. Verschil lende geluiden zijn op de band opgenomen, o.a. ook carillonmuziek. Er komt zo ontzettend veel kijken en er was al zoveel werk verzet, toen wij met de re petities begonnen De elfjarige zoon van het echtpaar Rodenburg komt thuis uit school even daar na zijn twee jaar oudere zusje. Beiden hebben ze óók een rol in dit massa spel, het meisje is er een uit het volk, maar de jon- fen is ook in werkelijk- eid de zoon van gravin Aleida en Jan van Avennes nl. Floris van Avennes Kapelaan Betto, die in een huisje in de tuin van Huis te Riviere woont, zal vrou we Aleida met haar 13de eeuwse ridderstoet begroe ten en dan zult u hem de vraag horen stellen: „Ge groet gravin, zijt Gij nog eens teruggekeerd naar 't land, dat Gij hebt groot gemaakt?" Een eenvoudige, charman te jonge vrouw, huisvrouw en moeder zal zich dan ge heel in die rol uitleven en onze Koningin zal dit kleu rig tafereel ongetwijfeld met genoegen gadeslaan. In de verte nadert de bus. 't Wordt een haastig af scheid, waarbij ik vergeet haar alle succes toe te wensen volgende week. Welk verzuim ik nu langs deze weg weer goed maak. MIEKE

Het Nieuwe Stadsblad | 1962 | | pagina 1