I let nieuwe KROEPOEKDAK OP POTEN HOOGSTE SCHOORSTEEN VAN NEDERLAND VIERDE DRUMBAND CONCOURS „SCHIEDAM overpeinzingen r*r mm Lil iistl ut ih Im vrijdag 7 September 19^2 14e JAARGANG No. 72 OPLAGE 26.100 EXEMPLAREN Verschijnt woensdag en vrijdag in Schiedam en Kethel. Nieuwe stationshal krijgt vorm - Inferassante opdracht voor honderdjarige Gusto September, maand van goede voornemens DERTIG-JARIG BESTAAN COLLECTANTEN VOOR KANKERBESTRIJDING AQUA-FAUNA VERGADERD Huisvrouwelijke ?edakhe en advertenties BROERSVEST 125 Schiedam 'f l d Klinktelefoon 010-67368 en 63939 Kantooruren: dagelijks (behalve zaterdag) van 9-1 en 2-6 uur Centrale administratie Randstad-edities: Koornmsrkt 34, Delft, telefoon 01730-23627*. Tarieven op aanvraag De „Randstad-edities" geven plaatselijke uitgaven in 'Delft, Schiedam, Vlaardingen, Maasluis, Rijswijk met de rond deze steden gelegen dorpen en 'n streek-editie voor geheel Westland P m*%mrn mmmm ïv'iv:..ft ..V-v- aaièwiM Het eerste ontwerp voor het hoofdstation in Napels vati P. L. Nervi en anderen. De bouw van Schiedams nieuwe station begint nu flink op te schieten. Op het ogenblik is er zelfs een bijzonder interessant stadium bereikt. Allereerst valt natuurlijk de bekleding van het hoge kantoorgedeelte op. De hele bewerking met lange verticale strepen tegenover de horizontale van de open gedeelten ziet er wel sietlijk en bevallig uit. Maar groots en krachtig doet dezo afwerking toch niet aan als we ons herinneren hoe het toekomstige blok er uit zag toen het nog alleen een stalen geraamte was. Toen was het in zijn eenvoudige eerlijkheid naar onze smaak een pretti ger geheel. Het heeft nu iets te veel van een mooie winkelbetimmering, die de totaalindruk van het blok enigszins verkleint en tegenwerkt. Veel gelukkiger kunnen we zijn met de nieuwe stationshal war de loket- tendienst in wordt ondergebracht. Het kroepoekdak ervan staat nu zo ongeveer overeind en het maakt 'n heel fraaie indruk. Het is een echt moderne constructiemanier van overkappingen, die tegenwoordig 'n min of meer bewogen en levendig karakter krijgen. Het is allemaal een spel van gebogen krachtlijnen, te ingewikkeld om op deze plaats uiteen te zetten. Maar het resultaat is dikwijls allerplezierigst. We willen er graag op wijzen dat het Schiedamse station met deze bewogen afdekking niet op zichzelf staat. Er is voelbaar verband met andere bouwwerken en ontwerpen, vooral met enkele waarin de grote Italiaanse constructeur Pier Luigi Nervi de hand heeft gehad. Vooral het eerste ontwerp voor het nieuwe station van Napels is in dit opzicht interessant. Op veel grotere schaal is daar een ingewikkeld systeem van vlakken op poten gezet ter over dekking van de grote hal. Het ont werp is naderhand totaal veranderd ook wat de overkapping betreft. Die is nu een enorm samenspel van kleine pyramiden geworden. Dus toch nog een levendig geheel en een oplossing in vele vlakken. Verder zal het straks interessant zijn het station van Tilburg te zien dat nu nog in aanbouw is naar het ontwerp van de architect, die ook het Schiedamse ontwierp, ir. J. van der Gaast. De term „kroepoekdak" is naar we menen niet in Schiedam maar in Tilburg uitgevonden en wel door de burgemeester van die stad, mr. H. J. Becht. Hij gebruikte het woord voor de overkapping van het station in de Brabantse textielstad, die uit een enorm samenstel van driehoeken bestaat. Het lijkt zo ongeveer een vergrote uitgave van het Schiedamse kroe poekdak. Dat moest ook wel, want in Tilburg wilde ir. van der Gaast het hele stationscomplex en zelfs 'n deel van de pleinruimte voor het station onder één en dezelfde kap brengen. Zelfs de perrons gaan dan ook onder dit enorme veelvlak schuil en aan de andere kant de stationshal, de dienstlokalen, het restaurant en auto's die af en aan rijden naar dit grandioze complex. Zo zien we dat Schiedams station echt een belangrijke schakel wordt in de ontwikkeling van de stations architectuur binnen en buiten Ne derland. Wist u, dat u ook al een heel goede indruk kunt krijgen van het inwen dige van de toekomstige stations hal? Als u op zaterdag of zondag vanaf het eerste perron de weste lijke trap neemt staat u voor een tijdelijk hekwerk, waardoor u vrij wel de hele halruimte kunt overzien U ziet het lage gedeelte met de plastic koepels, waaronder de loket ten komen aan uw linkerhand. En daarachter indruk v' ~Kkend oprij zend de hoge halruimte met zijn kroepoekbekroning. Een bijzonder aantrekkelijk gezicht. Het geheel wordt nog e\tra cssqnt door 't systeem van toegangen op twee ni veaus, omdat men even goed vanaf de hoge Horvathlaan als vanaf het lagere stationsplein toegang tot de ze hal moet krijgen. Als u eens gaat kijken zult u echt trots zijn op dit brokje hypermoderne bouwkunst in onze stad. De werf Gusto in onze stad gaat de hoogste schoorsteen van Nederland bouwen. Het geval wordt niet min der dan 175 meter hoog en gemaakt van chroomnikkelstaal. Eigenlijk is het alleen maar een binnenschoor- steen die wordt aangebracht in een schoorsteen van beton. Tussen beide elementen blijft dan een zekere ruimte over. Dat geheel zal worden gemonteerd op het ter rein van de salpeterzuurfabrielfen van het Stikstofbindingsbedrijf van de Staatsmijnen in Geleen. De "bin nenste schoorsteen moet dan die nen voor de afvoer van gassen uit het bedrijf, en de ruimte tussen de beide schoorsteenmantels zal die nen om niet verontreinigde lucht aan te zuigen. De betonnen pijp wordt een zevental meters lager dan de stalen binnenpijp zodat het produkt van Gusto in dit geheel de kroon zal spannen. Zoals wij al eerder in onze kolom men vermeldden heeft de werf Gus to en met name de afdeling Staal bouw al eerder bijzonder grote op drachten voor het stikstofbindings bedrijf uitgevoerd. Zo vervaardigde het de enorme stalen structuur, waaraan een groot deel van de tech nische installatie van dat bedrijf in de open lucht is gemonteerd. Het is als het ware het frame van deze openluchtfabriek. Voor de N.V. werf Gusto die op 14 september a.s. zijn honderdjarig bestaan zal gaan vie ren is de jongste opdracht van het stikstofbindingsbedrijf uiteraard 'n interessant project dat met de van dit bedrijf bekende ambitie zal wor den uitgevoerd. September is voor mij de maand van de goede voornemens. Dat heb ik overgehouden uit de 15 jaar dat ik bij het onderwijs was: twee jaar kleuterklas, zes jaar lagere school en zeven jaar HBS In september kon je altijd weer helemaal opnieuw beginnen: nieuwe vakken, nieuwe boeken, nieuwe schriften en een blanco straf-register. Sindsdien maak ik in september altijd een heleboel goede voor nemens: iedere morgen goed mijn hals wassen met zeep, elke avond de restanten van mijn gebit poetsen iedere zaterdag een blommetje voor mijn vrouwtje, wat meer geduld met de kinderen, wat minder kwaadspreken, kertom een voorbeeldig burger zijn. Heel lang houd ik dat niet vol, behalve dan het zaterdagse blom metje. Dit jaar heb ik er een extra voornemen bij gemaakt. U zult schrikken als u het leest: NOG MEER DONATEURS voor de S.G. bij elkaar zeuren. Maakt U zich dus géén illusies. Ik laat me iedere week in Uw bus gooien met een oproep, met een GIL! Ik blijf net zo lang jengelen tot het niet meer nodig is, tot ieder gezin van Schiedam, dat zijn er 26.100 tegenwoordig, donateur ge worden zal zijn. Ik heb uitgerekend dat dit in het tempo waarin het nu gaat, ongeveer zestig jaar zal duren. Want elke week komen er zeven bij. Maakt u ook wel eens goede voornemens? Doe het dan vanavond en wees een van de zeven donateurs van deze week. Bij voorbaat bedankt! SEBASTIAAN i^/^'^^'vvvvvvv^'vvvvvvv^*,vvvvv\/\/\/\/v\/v\a/saivvv\/\a/v\/\aivvsa^a**/\a/\a/v\a/\aaa*^a/\aa/\/\/\/vvvv\a/\/v\/v\a/\^a/vv\/\/\/v\/\/vv\/vvvvvvvvii De afdeling sectie Muziek van de S.G. organiseert voor de vierde maal een drubandconcours op zater dag 22 september in de Plantage. Aanvang 1 uur. De deelnemende korpsen kunnen voor de aanvang van het concours vanaf de grens van Schiedam, al naar gelang zij de stad binnenko men, vanuit richting Vlaardingen, begin B.K.-Laan, vanuit richting Rotterdam Rotterdamsedijk (Grens- flat), vanuit richting Station N.S., Stationsplein in marsformatie naar het concoursterrein komen. Zij zul len dan op deze punten (als de tijd van aankomst bekend is) worden opgewacht en begeleid. Grote en kleine bands, tamboers, trompetters en fluittisten, het zal weer een groots muziekfestijn wor den, waar iedereen graag aan deel neemt en daarvoor ook de kans krijgt. Maar dan moet u zich ook uiter lijk 8 september, laatste post, heb ben laten inschrijven. Per drum band bedraagt dit bedrag 15, Verenigingen, die voor 8 september hebben ingeschreven, krijgen direct na het optreden 5,restitutie. Binnen 2 uur kunnen d<^ deelnemen de verenigingen door ingrijpende veranderingen al de uitslag weten. Iedere deelnemende vereniging ont- Op dinsdag 11 september 1962 her denkt de bekende fotohandel Van Vuuren, Hoogstraat 106 het feit, dat zij 30 jaar geleden werd opgericht. Ter gelegenheid hiervan wordt op die dag een receptie gehouden en wel van 3 tot 5 uur. vangt na afloop van het concours een diploma, waarop de door de jury toegekende punten vermeld staan. Vanzelfsprekend, dat dit di ploma door de jury zal worden ge tekend. De indeling van het concours is ge splitst in Superieure afdeling, eerste tweede en derde afdeling. Beoorde ling geschiedt over 6 rubrieken, t.w. Tempo, Techniek, Klank, Alg. indruk, Rytme en Marsvaardigheid. Laat u zich vandaag dus nog in schrijven Kan er weer op U gerekend worden a.s. zaterdag? Collectebussen zijn af te halen aan het voorm. Rode Kruisgebouw, Lan ge Nieuwstraat 197. Vrijdag van 7.30 —9.30 uur en zaterdag vanaf 8 uur. A.s. maandag 10 september heeft de aquarium- en terrariumvereniging „Aqua-Fauna" haar eerste maande lijkse bijeenkomst in het nieuwe seizoen, n.l. in gebouw „Irene" Nw. Haven 155, Schiedam. Aanvang 8 uur precies. Er wordt deze avond door de wel bekende heer A. de Haan uit Amster dam een lezing gehouden over „er varingen met importvissen" toege licht met dia's. Het geheel belooft een zeer interessante avond te wor den. Belangstellenden zijn van harte welkom. Het bestuur. De gezamenlijke Schiedam se bakkers hebben zich no deloos slapeloze nachten bezorgd, want vanaf maan dag, 3 september, de dag, waarop de bakker met (misschien kloppend hart) onder aan de trappenhui zen in de Nieuwlandpolder bleef staan wachten Op de Schiedamse huisvrouw, die evenals in de vakantiewe ken keurig naar beneden kwam, had er immers geen bezwaar tegen, om dit in de toekomst te blijven doen. Waarom zouden we die goede bakkers niet ter wille zijn en de melkboe; ren wel Tóch diende de Nieuwland polder deze week als experi ment en nu ik deze regels neertik, breng ik meteen een hulde aan mijn sexege- noten daar. Ik had trou wens van hen niet anders verwacht, ik ken immers als geen ander de fijnge- HiiiiiiiiiiiiiimHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiMiiiiiiiiiiimiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiimmiiiiiiimiiiii i TiiiiiiiiiiiimiiiiiimiiiiiiiiiiiiimiiiiiiuMiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiimiiiimiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHir voelige harten der vrou wen. En als het om helpen gaat, op wie kan je dan tenslotte beter een be roep doen dan juist op de vrouwen Zeker, er waren enkele uit zonderingen. Maar die heb je toch altijd en overal Het voornaamste is toch we dat vrijwelalle huis vrouwen van Nieuwland begrip hebben oor het trap op, trap af sjouwen van de bakker. Met een beetje goede wil en nog veel meer eendracht kun je immeir zoveel in het leven versieren! Denkt u maar eens even terug aan die allerdonkerste oorlogsja ren, wat hebben we toen niet voor elkaar op de bres gestaap en zou dat nu niet kunnen? Ik heb hierover geen mi nuut in de war gezeten, al weet ik heus wel, dat er moeilijkheden soms zijn Den.:t u maar eens aan die getrouwde vouwen, die soms een p. r uur per dag weg zijn of vaak de hele dag. Helemaal niet erg, een briefje op de ueur genrikt en d' h- 'kar depom ut -iet brood wel, in een mandje bij de brievenbus. Natuur lijk zijn er ook goede bu ren. Mensen, daar kun je niet zuinig genoeg op zijn! Zij zullen echt voor u het brood wel aan willen ne men of uw vindingrijke man verzint er wel wat anders op! Woont u op de bovenste etage met z'n vieren of zes sen, dan is het toch geen doodwond, als u om de beurt naar de bakker bene den gaat? Het kan ook nóg eenvoudiger: u gaat uw boodschappen halen, als de bakker in aantocht Is, dan heeft u immers alles in één? Plus nog een frisse neus Bovendien, als u helemaal niet in de gelegenheid bent naar beneden te komen, hetzij door ziekte, het:ij dat uw benen niet meer zo best wiuen, och, d in is er weer o t. andere oplossing. U geeft die boodschap aan de bakker door en dan komt hij na 2 uur het ver langde wel even aanreiken. Doet u dat echter alleen, als het werkelijk niet an ders kan Een lief omaatje zijn we heus wel terwille. Wij ho pen zelf toch ook nogeens oud te worden? Denkt u daaraan, als zo'n mens je het toch probeert, om dat ze die goede bakker toch heus niet in de steek wil laten Deze proef in Nieuwland duurt drie maanden. Ik heb een eigenaar van een bakkerij horen zeggen, dat hij geen moment bang is, dat die mislukken zal door onbegrip van de huisvrou wen daar. Met een beetje goede wil moet dit slagen en het zou toch ook zo ont zettend leuk zijn, als we die organisatoren hiervan ooi mets grijze haien en slapeloze nachten bezorgd hebben. Geen greintje me delijden mee, moeten ze ook maar eens een beetje meer vertrouwen in ons, beroepsloze (maar met dui zend baantjes gezegende) huisvrouwen hebben! Mijn bakker zegt op zater dag altijd: „Ik zal blij zijn als het vanavond is. Dan kom ik de trap niet meer af voor maandagmorgen!" En dat betekent alleen maar, dat die goede man dan eens lekker uitrusten kan. Misschien weet hij wel, hoeveel trappen hij per dag beklimt, ik weet 't gelukkig niet. Want dan zou ik moeten zeggen: „La ten we in de stad OOK die, bakkers een beetje van onze goede wil, van ons medeleven tonen. Een klein kunstje, hoor ik al mijn kennissen al zeg gen, die weten, dat ik in eca benedenhuis woon. Maar al huisde ik desnoods op de maan, terwille zou ik mijn bakker toch altijd willen zijn. Tenslotte is hij t ons ook. Als we daar maar eens aan denken, ook u, mevrouw daar ergens in Nieuwland, die hiervan niets wil weten en zich he vig achteruitgezet voelt. Het brood kan u toch ook niet uit de lucht plukken, dus die trap moet u af, als u met een boos gezicht naar een winkel gaat Mag ik u dan nog eens even aan die oorlogsdagen herinneren? Zeker, ze wa ren zo zwart als roet, maar die hulp voor elkaar, dat medeleven Bent u dat echt helemaal vergeten? Ik gelukkig nog lang niet en dat zal wel nooit gebeuren ook. Dat enige lichtpunt in die verduisterde wereld (figuurlijk en letterlijk) houd ik dan ook stevig vast Mieke

Het Nieuwe Stadsblad | 1962 | | pagina 1