Italiaanse en Spaanse ontwerpers zorgen voor verrassingen in Parijs 6 MEVROUW VENEZIANI ZEGT HET MET BLOEMEN ipó MEJ. ROBIN WEET MET ALLE TOERISTEN RAAD Schildklier kan iemands persoonlijkheid beinvloeden POST-PROBLEMEN voor de huisvrouw Problemen van Jet en Jules WAT DE DOKTER ER VAN ZEGT: VRAAGBAAK IN HET GROTE PARIJS VERWAAND OF ALLEEN MAAR VOL ZELFVERTROUWEN Hoewel de verwachtingen over de creaties van de Italiaanse en Spaan se ontwerpers in Parijs nogal groot waren, hebben zij niettemin voor een aantal opmerkelijke verrassin gen kunnen zorgen, die in de Parijse modewereld op het ogenblik druk besproken worden. Bijzondere aan dacht trekken vooral de ontwerpen van de Italiaanse ontwerpers Capuc- ci, die zich meer en meer in Parijs doet gelden, Simonetta en Fabiani alsrpede van de Spaanse ontwerper Ferreras. Veel zwart Capucci introduceert tailleurs in zachte tinten met dubbele knoop- sluiting. De rok heeft één of twee dubbele plooien van voren en zelfs drie plooien aan één kant. De man tels, die meestal 9/10 lang zijn, heb ben eveneens een dubbele knoop- sluiting. Opmerkelijk zijn verder de geklokte tunieken op rechte rokken van deze ontwerper, die bovendien veel met strikken werkt. Wat de kleuren betreft maakt Ca pucci veel gebruik van zwart en felle tinten combineert hij met pas teltinten. Zijn hoedjes voor 's avonds doen denken aan Venetiaanse schil derijen. De collectie is jeugdig van opzet, zeer gevarieerd en met veel T fantasie ontworpen. Bij Simonetta en Fabiani regeren smaak en harmonie. Zij brengen o.m. mantels, die aan beide zijden gedragen kunnen worden met sjaals en hoge kragen, die bescherming bieden tegen de kou. De redingotes hebben een verhoogde taille. De stoffen, die deze ontwerpers ge bruiken zijn veelal licht en warm en bij de tailleur speelt de rok, die naar voren uitwaaiert een belang rijke rol. Blouses van leer en bont (luipaard) harmoniëren goed met de grove wollen stoffen, die ge bruikt worden. De knopen of de gar nering bestaan vaak uit gitten. Ook bij deze Italiaanse ontwerpers is zwart de favoriete kleur voor japon nen. Cocktail- en avondjaponnen zijn van brokaat in oude dessins, satijn, fluweel of bedrukte mousse line. Zeer opmerkelijk zijn verder de werkelijk prachtige japonnen van zwart crepe in een geraffineer de coupe (dikwijls asymetrisch ge drapeerd) van Simonetta en Fabiani Hart veroverend is de japon, die uit duizend bloemblaadjes van wat bleke roze zijde blijkt te bestaan. Ferreras brengt jeugdige Hjn De spaanse couturier Ferreras lan ceert een jeugdige lijn, slank om het lichaam sluitend. Zijn modellen hebben een hoge taille en de rokken zijn ruim om het lopen te verge makkelijken. De tailleurs zijn er in drie creaties: klassiek midden winter gekleed. Nieuwtjes bij de klassieke modellen zijn enkele wijzi gingen in de coupe bij het jasje en de japon om het „prettig zitten" te bevorderen. De midden-winter modellen lijken nieuw en zijn uitge voerd in prachtige kleuren. Bijna alle mantelpakken worden voorts opgevrolijkt met een aardig blousje van mousseline of tricot. De man tels zijn licht en praktisch en de stoffen zijn vaak effen en dun. Het ultra-moderne Milaan is het in dustriële centrum van Italië en daarom wil niemand geloven, dat er in deze stad een belangwekkende mode floreert. Maar toch heeft deze Assepoester-stad van de mode een van de beste japonnenontwerpers van Italië onder de ingezetenen, me vrouw Jole Veneziani, een kleine ronde vrouw met wit haar en zeer elegant. Mevrouw Veneziani is voor al gespecialiseerd in avondjaponnen. Voor het komende herfstseizoen heeft zij de zgn. „lang van achteren en kort van voren'Mijn gelanceerd. Haar rokken zijn ovaalvormig, uit waaiend naar achteren en zacht gol vend om de benen van voren. Voorts heeft zij eenvoudige losse japonne tjes van satijnen organdie gecre ëerd, rijkelijk geborduurd in ooste lijke dessins en met een taille en zoom, afgezet met brede parelgarne ringen. Elegant effect De Veneziani-opvatting van acces soires is bloemen en haar ideetjes kunnen gemakkelijk nagemaakt worden door de vele handige Itali aanse thuisnaaisters. Zij neemt bij voorbeeld een organdi-roos, geverfd Saucijsjes Indien U bij bloemkool saucijsjes wilt eten, doe ze dan tevoren in een schaaltje en giet er kokend water overheen. Laat de worstjes daar tot het water koud is. Men behoeft ze dan alleen nog maar bruin te maken want gaar zijn ze al. Oranje kousen Verpakte nylons hebben vaak, uitge pakt, een andere kleur dan in het pakje. Er zijn dames, die een hekel hebben aan de oranje tint, die som mige kousen hebben. Om dit te voor komen kan men de kousen wassen in warm zeepwater op de gebruike lijke manier. Tn het laatste spoel water doet men echter wat vloeibaar blauwsel. De eranjetint is nu veel minder 1 JULES zegt: „Wat ben je toch een klein dwaas meisje, Jet. Natuurlijk mag je de brieven lezen, die vandaag voor mij gekomen zijn. Dai behoef je mij niet te vragen. Ik heb geen geheimen voor je cn ik hoop, dat ik ze ook nooit zal krijgen. Je kunt alles ope nen, dat aan mij geadresseerd is. We zijn nu getrouwd, vergeet dat niet" JET zegt: „Maar toch vind ik het prettiger het je eerst even te vragen. Ik vind, dal we eikaars vrijheid moeten respec teren. Het is me bijv. opgevallen, dat jij vaker in mijn handtasje snuf felt dan ik in jouw portefeuille. En gisteren vroeg je nog of je mijn agen da mocht inkiiken met mijn huis houdelijke aantekeningen. Ik zou het dan ook leuker vinden als je mij de brieven, die aan jou gericht zijn, vrij willig liet lezen. WIE HEEFT GELIJK? Jet lost dit kleine maar zeer belang rijke probleem op de juiste manier op. Zelfs al zijn ze getrouwd en be zitten ze alles samen, de beleefdheid toestemming te vragen zal altijd op waarde geschat worden. Het kan ge makkelijk voorkomen, dat zelfs als iemand niets te verbergen heeft, hij het toch niet leuk vindt, dat zijn brieven al geopend zijn en hij geen kans heeft gehad ze eerst te lezen. De schildklier heeft een bijzonder belangrijke func tie in het lichaam. Werkt de klier niet zoals het moet, dan uit zich dit vaak in trage handelingen: lang zamer denken en bewegen. Bovendien krijgt men dan kelder. Meestal ziet de pa tiënt dan eerst een verdik king aan de hals. Als de pa tiënt verder niets merkt is het waarschijnlijk een een voudig kropgezwel een verdikking van de schild klier zonder dat er sprake meestal een overmatige hartklopping. Voordat dit gebeurt zal de patiënt zich meestal echter buitenge woon vermoeid voelen zelfs na de kleinste inspanning. Zijn huid wordt bovendien vochtig, hij lijdt dikwijls vaak een droge levenloze huid. Ook kunnen er ver schijnselen van kaalheid optreden. Gelukkig echter kunnen de doktoren hier tegenwoor dig veel aan doen. Zoveel zelfs, dat de patiënten ge heel kunnen genezen. An ders is het echter als de schildklier overactief is ge worden. Dan is de behan deling heel wat ingewik- is van een verhoogde acti viteit van de schildklier. Uitpuilende ogen. Een kropgezwel plus bege leidende symptomen bete kent veelal een overactieve schildklier. Het komt zel den voor bij kinderen, maar vaker bij vrouwen dan bij mannen. De eerste klacht van een patiënt is aan diarree en heeft een hekel aan warmte. Ook zijn persoonlijkheid wordt moeilijk. Volledige genezing. Als de patiënt de handen uitstrekt en de vingers spreidt kan vaak een lich te trilling geconstateerd worden. Natuurlijk moet in deze ge- Als u nog eens in Parijs mocht ko men en U weet niet, wat U voor thuis zult meenemen, vraag het dan aan mej. Robin. Zij is de hoofd- winkelgastvrouw van een van de grootste Parijse warenhuizen, „Au Printemps". Tijdens drukke dagen ontvangt zij dagelijks zo'n 150 men sen met stal Amerikanen zij treedt dan op als adviseuze voor het kopen van allerlei geschenken. Mej. Robin, die getrouwd is met een Fransman en in het dagelijkse leven mevr. Jean Antoine Glenet heet is 'n charmante levendige vrouw van on geveer dertig jaar en Australische van geboorte. Daarom draagt zij al tijd een kleine gouden kangeroe op haar revers. Zij kwam naar Parijs via Engeland na een korte onpro ductieve carriere als filmster. Toen zij nu vijf jaar geleden naar Parijs kwam creëerde het grote Parijse warenhuis de functie van hoofd gastvrouw voor haar. Haven van rust Haar kantoor op de begane grond van het warenhuis is een haven van rust voor toeristen met pijnlijke voeten. Terwijl zij uitrusten in leren armstoelen, lost mej. Robin de win kelproblemen voor hen op. Zij zal de juiste soort parfum aanwijzen voor echtgenotes en de goede keus stropdassen voor manlief. Wat dit laatste betreft, houdt zij er zelfs een speciaal systeem op na. „Ik vraag de vrouwen altijd mij een foto van hun man te laten zien", zegt zij. „Dan vraag ik wat voor werk hij doet, wat voor soort pakken hij het in precies dezelfde kleur van de ja pon en bevestigt deze op de schou der van een zijden pakje. Het effect is eleganter dan met een contraste rende garnering. Bijzonder aardig is mevrouw Veneziani's rose linnen pakje met een loshangend jasje en een brede satijnen ceintuur met een roos op deze ceintuur in dezelfde kleur als het pakje of wit, net als de blouse. Eenvoudige strooien hoedjes garneert mevrouw Veneziani met een zijden roos of gardenia op de rand. En zijden rozen in dezelfde kleur worden gebruikt als garnering van de zomen van de avondjapon nen. Zwart-bruln Het ziet er voorts naar uit, dat zwart-bruin een belangrijke kleuren combinatie voor de Italiaanse herfstcollecties wordt. Bijvoorbeeld een zwart linnen bolero-combinatie met een brede bruin suede ceintuur. De loshangende einden van de ge- knoonte ceintuur fladderen losjes om de strakke zwarte rok van het pakje. Een ander herfst-modenieuwtje uit Milaan is tenslotte de terugkeer van de ronde tenen aan de schoenen. Onderstaande quiz geeft het antwoord. 1. Kijkt u altijd in een spiegel als u deze passeert? 2. Gaat u graag naar die gelegen heden, waar u weet, dat men u zal herkennen? 3. Valt u dikwijls anderen in de rede als zij een verhaal of een grap vertellen? 4. Vindt u het prettig of zoudt u het prettig vinden uw eigen naam in druk te zien? 5. Als u een brief schrijft aan een vriendin, staat deze dan vol met woorden, waarmee uzelf be doeld wordt, zoals „ik, me, mijn, 6. Heeft u het gevoel, dat de mees ten van uw vriendinnen u niet kennen zoals u eigenlijk bent? 7. Zou u het bijzonder leuk vinden indien een vriendin een kind van haar naar u zou noemen? 8. Kunt u eerlijk verklaren, dat u zich nooit gegriefd of geraakt voelt? 9. Bent u van mening, dat Uw goede eigenschappen niet volle dig naar waarde geschat wor den? 10. Vertelt U anderen zelden uw moeilijkheden of mislukkingen? 11. Vertelt u anderen altijd over uw goede eigenschappen, wat u allemaal bereikt hebt en het geluk, dat u altijd heeft? 12. Heeft u het idee, dat buitenlan ders cultureel gezien, minder waardig zijn? vallen de dokter geconsul teerd worden, die met het geven van bepaalde medi cijnen een oplossing zal trachten te vinden of een operatie aan de schildklier zal adviseren. Zo'n opera tie zorgt meestal voor een gehele genezing. Alleen een klein vrijwel onzichtbaar litteken blijft over. De oorzaak waarom een schildklier overactief wordt, is niet precies be kend. Wel is het opmerke lijk, dat de patiënten de klachten kregen na slecht nieuws te hebben verno men of na langdurig in zor gen te hebben geleefd. 13. Koestert U het geloof, dat u een uniek persoon is, heel anders dan anderen? 14. Is het u opgevallen, dat succes bij u zomaar komt terwijl ande ren er hard voor moeten wer ken? 15. Gelooft u, dat de meeste men sen dom zijn? 16. Bent u tevreden over wat u hebt bereikt en bent u van mening, dat niemand in dezelfde om standigheden het er beter zou hebben afgebracht? Punten tellen: Geef twee punten voor elk „ja"-antwoord. 0-10 punten: Wees eens eerlijk, heeft u niet een klein beetje vals gespeeld om dit puntentotaal te bereiken? Zo neen, dan heeft uw eigen-ik dringend eni ge versterking nodig. Als U het niet doet zal niemand anders het doen! 12-18 punten: Het is duidelijk, dat u van zelfver trouwen vervuld is. Een eigenschap die hopelijk uw emoties niet beïn vloedt evenmin als uw gevoel voor proporties en uw zelfkritiek. Uw staat stevig met beide benen op de grond en laat u door anderen geen pijn doen of „in de maling nemen". 20-32 punten: Het lijkt er op, dat u de indruk wekt een opschepster te zijn. Als oefening moet u eens proberen twee dingen van elke vriendin op te noe men die deze vriendinnen beter doen dan u. Het zou namelijk kun nen zijn, dat Uw houding uw min derwaardigheidsgevoel moet verber gen. liefst draagt, hoe oud hij is en wat de kleur is va» zijn haar en zijn ogen. Tot nu toe heb ik nog nooit klachten gekregen". Zij heeft voorts ontdekt, dat de meeste toeristen graag kleine maar typisch Franse geschenken willen kopen en geliefde suggesties van haar zijn b.v. theedoeken, bedrukt met Franse versjes. Vele problemen. Keukengerei wordt ook goed ver kocht en dan vooral de nieuwe „bo- terkruller", waarmee men bloemp jes op boter kan maken. Hoewel zij zelf nooit toeristen rondleidt, stuurt zij op verzoek een van haar speciaal opgeleide personeelsleden, gastvrou wen genaamd, mee. Zij kennen vaak drie talen en zij brengen de klan ten op de gewenste afdelingen. Mej. Robin krijgt ook allerlei pro blemen op te lossen, die niets met winkelen te maken hebben, Zo moest zij eens drie Japanse zaken lieden, die hun hoteladres kwijtge raakt waren, uit de nood helpen. Voor haar functie moet men geduld gevoel voor humor en een uitge breide kennis van de artikelen, die in het warenhuis verkocht worden, hebben alsmede alles weten over de diverse verzendingsmogelijkheden, kortingen e.d. Geen lucifers Soms moet zij de toeristen advise ren bepaalde dingen niet te kopen. Lucifers bijvoorbeeld, die te krijgen zijn in grote aantrekkelijk beschil derde dozen en die leuk zijn om ten geschenke te geven, kunnen niet per vliegtuig worden verzonden. Eens moest zij enige auto-toeristen afra den om een aantal Camembert-ka- zen mee te nemen op een reis van een maand door Europa. „Zij waren zo teleurgesteld", zegt zij. „Ze dach ten juist, dat Camamberts zulke bij zonder aardige cadeautjes waren."

Het Nieuwe Stadsblad | 1962 | | pagina 12