Het nieuwe h JULIANA RECINA JJ~et It L fnL even van wminnelij vorstin OVER ZESTIG JAAR Verschijnt woensdag en vrijdag in Schiedam en Kethel We&om Wajeiteit. WOENSDAG 12 SEPTEMBER 1962 14e JAARGANG No. 73 OPLAGE 26.1 CM) EXEMPLAREN Redaktie en advertenties BROERSVEST 125, Schiedam C J v d Klink, telefoon 010-67368 en 63939 Kantooruren: dagelijks (behalve zaterdag) van 9-1 en 2-6 uur Centrale administratie Randstad-edities: Koornmarkt 34, Delft, telefoon 01730-23627*. Tarieven op aanvraag. De „Randstad-edities" geven plaatselijke uitgaven in 'Delft Schiedam, Vlaardingen, Maasluis, Rijswijk met de rond deze steden gelegen dorpen en 'n streek-editie voor geheel Westlam Morgen is het dan voor onze stad de grote dag waarnaar door velen lange tijd is toegewerkt. Een grote dag, omdat dan een van de belangrijkste ver keersverbindingen in gebruik zal worden gesteld. Een kroon op het werk van vele jaren, op het werk van stadsuitleg, sanering en doorbraak. En in het bijzonder is morgen een grote dag, omdat niemand minder dan Hare Majesteit Koningin Juliana met eigen hand deze kroon op het werk zal zetten. Door haar deelname aan het fees telijke gebeuren in Schiedam toont Hare Majesteit opnieuw hoe het wel en wee van land en volk en speciaal ook van de verschillende landstre ken haar aan het hart gaat. Konin gin Juliana is een vorstin, die niet van boven af wil regeren, maar die zich zo nauwkeurig mogelijk op de hoogte houdt van wat er in Ne derland om gaat. Haar geregelde werkbezoeken aan steden en pro vincies getuigen van deze nooit af latende ijver om zo diep mogelijk door te dringen in de problemen en noden die in Nederland leven. De wijze waarop koningin Juliana haar vorstelijke taak vervult, haar voort durend informeren naar wat er in het land omgaat, berusten op de hoge opvatting welke Hare Majesteit de Koningin van haar taak heeft en aan de andere kant op een diepe beschei denheid. Toen Koningin Juliana in 1948 de troon besteeg aanvaardde zij haar koninklijke taak in de geest van dienstbaarheid met de uitroep „Wie ben ik dat ik dit doen mag". En sedertdien weet geheel Neder land wie deze landsvrouwe is, vol diepe bezorgdheid, vrouwelijke ernst en charmante eenvoud, zich openstellend voor allen, waarmee zij in aanraking komt. Het leven van onze vorstin heeft voldoende beproevingen gekend om haar vrien delijk en ontvankelijk karakter een biizondere diepte te verlenen. Na de stilte van haar jeugdjaren, waarin zij gevormd werd door haar Konink lijke Moeder kende zij van 1927 tot 1930 de ,'rijheid van het. studentenle ven in Leiden ,waar zij in 1930 het eredoctoraat in de letteren en wijs begeerte verkreeg. Al op 25-jarige leeftijd verloor de toenmalige Kroonprinses haar vader prins Hen drik. Toen er weer vreugde was bij de Koninklijke Moeder en Dochter was het toch geen vreugde zonder schaduw. Het huwelijk van onze toenmalige kroonprinses met prins Bernhard van Lippe Biesterfeld werd op 7 januari 1937 gesloten en het hele Nederlandse volk vierde uitbundig feest. Het was 'n nieuwe lente op Holl. erf, zoals de dichter dr. P. C. Boutens het in een rijmprent bij deze feestelijke gelegenheid, uit gereikt aan alle Nederlandse school kinderen, het uitdrukte. Maar de lente was niet wolkenloos; de ern stige economische crisis droeg er toe bij de bijzonder onharmonische verhoudingen in de internationale politiek nog te verscherpen, het re deloze nationaal socialisme legde de schaduw van terreur en een ko mende oorlog reeds over West-Euro pa en niet in het minst over Duits- lands kleine buurstaat, Nederland. In deze allengs versomberende tijd werden de prinsessen Beatrix en Irene geboren. Op 10 mei 1940 kwam de Duitse inval, die ook ons land betrok in de tweede 'wereldoorlog. Alle pogingen om de vrede te her stellen voor de oorlogstoestand in West-Europa van een betrekkelijke rust zou overgaan in een alles ver woestende storm hadden niet ma gen baten Ook Koninfrin WilJ>e %'M dese hoofdstad Ottawa, terwijl prins Bernhard op alle denkbare fronten de belangen van het /aderland dien de. In Ottawa werd in 1943 prinses Margriet geboren. Iedere volwassene van nu herinnert zich nog de vreugde toen ons vader land was bevrijd en de Koninklijke Familie naar Nederland kon terug keren. Een lange tijd van onbezorgd leven was onze kroonprinses na de bevrijding intussen niet beschoren. Koningin Wilhelmina moest al gauw de uitoefening van de koninklijke waardigheid tijdelijk neerleggen om gezondheidsredenen en tot tweemaal to-» tr-»r| nrinses Juliana als regenten R.V.D. mina had in deze pogingen een bij zonder actief aandeel gehad. Konin gin Wilhelmina en het prinselijke gezin waren binnen enkele dagen genoodzaakt om het vaderland te verlaten. In die tijd moet er van de Neder landse Kroonprinses ontzaggelijk veel zijn gevergd. Prinses Juliana vestigde zich al spoedig in de Cana- VI'VWWWVWrt/VVWUWWAWVVWWWtAft/WVVWA'VWIAWWWVVVWWVVWVWWWWWVWVVWWI/WVVVVVWVWVVWWWWWVWVVJ Wij groeten U op deze dag, Van huis tot huis met blijde vlag, Uw komst alom met vreugd verbeid, Schenkt ons alleen maar dankbaarheid. De harteklop van ons Schiedam Heeft tot 't uur, waarop U kwam, Zich ingezet met klank en feest, Zoals 't nog nimmer is geweest Schiedam door TWINTIG EEUWEN HEEN, Ziet Gij historisch op de been, Een massaspel van groot en klein, Slechts kort van duur, maar goed van lijn Bij WILTON, och, waar Gij ook komt, Een welkomstgroet, die niet verstomt, Maar die zijn hoogtepunt bereikt, Als Gij .dan eindelijk bij ons zijt Gegroet Vorstinne, duizendmaal, 't Staat vermeld op bord en paal, Deez' dag is er een PUUR van goud, SCHIEDAM zegt, dat 't van u houdt 12 september 1962 M. WoerdenbagchSens Meyboom op. In september 1948 deed Konin gin Wilhelmina tenslotte afstand van de troon ten behoeve van haar doch ter, die op 6 september van dat jaar plechtig in Amsterdam werd inge huldigd. En hiermee begon de rege ring van onze beminnelijke vorstin, die eenvoud, bescheidenheid en ont vankelijkheid voor haar medemen sen tot haar devies heeft gemaakt. FLITSEN VAN HET KONINKLIJK BEZOEK IN 1925 We hebben heel wat jaren moeten wachten, voordat we een officieel Koninklijk bezoek aan onze stad kregen. Het laatste was op 18 sep tember 1925, dus bijna j7 jaar ge leden. Van dat bezoek weten de ouderen onder ons alleen iets te vertellen en daarom was het leuk een speci aal feestnummer van De Schiedam mer van 19 september 1925 hierover uitvoerig vermeld, te lezen. Zeker, op 31 juli 1846 had Z.M. Koning Willem 2 een bezoek gebracht aan Schiedam, en was daarbij ontvan gen door burgemeester S. Rijnben de. Een heel bekende klank in onze stad Toen bekend werd, dat op die heug lijke septemberdag ook Z.K.H. Prins Hendrik en H.K.H. Prinses Juliana zouden meekomen, kende de vreug de van de Schiedammers geen gren zen, was heel de stad één vlaggen- zee en boden de straten een fantas tische aanblik met al die aange- >'VWWW\A«/V^^/V\^AAA«AAA/WVW\/WVWWVW\/WV*A/WVWVWWV\**/W\A»VW\AA/W\/W\/W,AAA/WWWV^*/WWWW\««^/W^A/N* De vorige keer heb ik voorspeld dat over zestig jaar alle Schie dammers tot de leden van de Gemeenteraad toe donateur zullen zijn van de S.G. Dan kan ik eindelijk mijn schrijfmachine op de roesthoop gooi en en op een van de rustieke bankjes gaan zitten van het Jan- Willem-Peek-plein, naast Opa de Wolf, naast de aloude heer de Groot die achteloos met zijn riddero, de speelt en naast nog enige ouwe taaierikken. We zullen met een trots bibber-vingertje wijzen naar het nieuwe stadhuis, dat tegen die tijd wel bijna klaar zal zijn met daar naast de prachtige schouwburg, de enorme sporthal en het veer tien verdiepingen hoge kantoorgebouw van de Schiedamse Ge meenschap. Als het Carillon tenslotte toch nog vernieuwd met de klokken waarvoor de gelden in 1950 al gedeeltelijk bijeen gebracht waren het wijsje van twaalf uur speelt, zullen we langzaam opstap pen, langs het Pieter-Groenendaal-monument en het Alfred-Pfei fer-vijvertje naar de restauratie voor oud-gedienden van de S.G strompelen en ons dagelijks kopje koffie slurpen. Daarna gaan we bladeren in de oude archieven en alsmaar „Sjon ge, Sjonge" kwijlen over dl de dingen die wij in onze jonge jaren dan toch maar tot stand gebracht hebben. „En herinner je je nog die revues van de eerste tijden later die fantastische voorstellingen in het Passage-theater? Ik heb gehoord dat de Jonge van olan is de stad te verlaten, zouden ze hem niet een ere-penning kunnen toekennen?" Geen mens weet over zestig jaar meer dat de heer de Jonge al in 1959 om dezelfde reden die penning gekregen heeft). „Was hij niet voorzitter van de Sectie toneel?" Ha, dat weten we nog allemaal. Natuurlijk, want ieder jaar organiseerde zijn sectie een geweldig toernooi. In 1962/1963 waren het nog maar acht groepen die meededenlangzamerhand is dat uitgegroeid tot twintig, tot dertig en kwamen ze uit alle steden van Neder land. Nu is het een gebeurtenis waar amateur-tonelisten van binnen- en buitenland zich jaren tevoren al op verheugen. In schrijvingen stromen binnen van onze BeNe-Chi-Ru-Lux partners, van Venus en van de maanbewoners die tegenwoordig een beetje benauwd schijnen te zijn voor overbevolking uit Parijs waar ze graag wat van onze stad leren, uit Kerkrade waar ze nog steeds met een zielig muziek-festivalletje zitten, uit Delft waar ze 't nog altijd niet verder hebben geschopt dan hun jaarlijkse Tiiptoe al wordt daar dan geswingd en gepipocornd, uit Rotter dam, dat al bijna veertien jaar achtereen telkens opnieuw zeurt of ze asjeblieft door ons mogen worden ingelijfduitnee, niet uit Vlaardingen want dat is met de groene haring van de landkaart verdwenenOver zestig jaar, het kan als U deze week nog donateur wordt! Sebastiaan brachte versieringen. Daarvoor wer den zelfs prijzen uitgeloofd en ging het Broersveld met de eerste prijs strijken! Het stadhuis was, na eerst opge knapt te zijn, versierd met groen en bloemen, in de hoek van de raadszaal stonden links en rechts zonnebloemen tegen 'n achtergrond van hoge palmen. Op de vensterban ken lagen bouquetten met Schie damse „Mignon"-dahlia's, de witte „roem" van Schiedam en oranje kleurige dahlia's ,die de vorm van oranje-vlaggen hadden. Al voor half 2 zag 't zwart van de mensen tussen 't stadhuis en de route langs de Singel. Eindelijk, om 2 uur 13, iets te laat, kwam de trein waaraan het Koninklijk salonrijtuig was aangehaakt, op 't station tot stilstand. Burgemeester A. J. Gijsen verwelkomde de hoge bezoekers, terwijl zijn dochter mej. M. Gijsen H.M. bloemen aanbood. De Konin gin was gekleed in een grijs-blauw costuum met grote hoed en afhan gende veren. Prins Hendrik droeg de generaalsuniform, terwijl prinses Juliana (toen 16 jaar) gekleed was in dezelfde kleur als Haar moeder. Het gevolg bestond uit de groot meesteres gravin Van Lynden van Sandenburg, geb. barones van Na- gell, de hofdame freule van Heec- keren van Keil, de opperceremonie- meester graaf Du Monceau, de ka merheer en particulier secretaris, baron van Geen, de adjudant van de Prins, kapt. ter zee Jhr. Von Mühler de adjudant kapt. de Jonge van der Haale en de ordonnans officier 1ste luitenant Phaff. Vanaf het ogenblik, dat de Konin klijke stoet voet op Schiedams grondgebied zette, luidden de klok ken met feestelijke klank o.a. van de Grote-, de Frankenland-, de Ha- ven- en de Singelkerk. Schiedam wist toen dat het blijde ogenblik ge komen was. Om kwart over 2 verscheen H.M., vergezeld van de burgemeester op 't Stationsplein, gevolgd door Prins Hendrik en Prinses Juliana. Onmid dellijk zette het Stedelijk Muziek korps o.l.v. de heer H. H. van Vleu ten het Wilhelmus in. Onder de ta nen hiervan inspecteerde H.M. het detachement van de Vrijwillige Landstorm, vergezeld van de comm. kapt. C. G. Bremer. Na afloop on derhield de Koningin zich nog even met hen. In het eerste rijtuig nam burge meester Gijsen in ambtsgewaad plaats, gevolgd door het Hofrijtuig, waarin de Koninklijke gasten plaats namen. Daarna kwamen de rijtui gen van 't gevolg en begon via het Stationsplein, Singel, Emmaplein, Broersvest en L. Kerkstraat de inzet van een triomfale tocht. Langs de route stonden toen 7000 kinderen van openbare en bijzondere scholen opgesteld, de meesten in 't wit ge kleed met oranje sjerpen om en vrolijk wuivend met de vlaggetjes! Op 't stadhuis werden de toenmali ge wethouders aan de vorstelijke personen voorgesteld: ir. C. Hout man, mr. M. M. van Velzen, D. Bod deus en de secretaris mr. V. Sicken- ga. De raads leden stonden geschaard m de zaal van de tribune en langs de gevel aan de zijde van de Boter- straat. In zijn toespraak memoreerde bur gemeester Gijsen de vooruitgang van Schiedam in het tijdperk van de regering van H.M. De bevolking was toegenomen van 26.000 tot ruim 43.000. Spr. stond stil bij het feit, dat de firma Duchateau Zn P. G. (ornamentenfabriek) op 13 mei 1924 het standbeeld van Willem 2 had ge goten, dat door H.M. was onthuld. In 1898 bestond er slechts een kleine haven, waar werf Gusto zich ves tigde. Een werf, die ook in het bui tenland grote bekendheid verwierf. (Deze week herdenkt werf Gusto 't feit, dat zij honderd jaar bestaat). Op 4 juni 1923 had de Koningin een bezoek aan Wilton gebracht om het dok, dat zich daar bevond van 46000 ton te bezichtigen. In 1936 werd nog maals een bezoek aan Wilton ge bracht, zo ook in 1954. Via Rotter dam bracht H.M. een kort bezoek aan onze stad op het water op 10 september 1928. Ook toen liet Schie dam zich niet onbetuigd met gepa- voiseerde schepen! Op audiëntie ontving H.M. de Koningin in het paleis Voorhout burgemeester en wethouders van Schiedam t.w. op 26-4-1900, 26-5-1903, 26-5-1905, 2-5-1906, 24-4-1907 en 28-5-1910). Burgemeester Gijsen vond het bijzonder prettig, dat H.M. die dag de werf Gusto zon bezoeken. (Nu wordt het dan Wil- ton-Feijenoord!). Vanzelfsprekend, dat de Koningin deze toespraak beantwoordde. Daar na liet Zij zich aan de raadsleden voorstellen, wethouder Houtman aan de Prins en mr. van Velzen aan de Prinses. Een zanghulde van na genoeg alle zangver., op Ger. Grond slag „Asaf", R.K. Mannenzangver. „St. Cecilia", zangver. „Crescendo", Chr. zangver. „Eltheto", Gem. zang ver. „Fidelio", zangver .„Gemengd koor", Mannenzangver. „Inter Nos" het kerkkoor der Herv. Gem., de Vervolg op pag. 2

Het Nieuwe Stadsblad | 1962 | | pagina 1