Het nieuwe VACATURES IN KUNST 1 S.G. AGENDA overpeinzingen Museum-directeur gevraagd Me JAARGANG No. 74 VRIJDAG M SEPTEMBER 1962 OPLAGE 26.100 EXEMPLAREN Verschijnt woensdag en vrijdag in Schiedam en Kethel. Redaktie en advertenties: BROERSVEST 125, Schiedam C J. v d Klink, telefoon 010-67368 en 63939 Kantooruren: dagelijks (behalve zaterdag) vin 9-1 en 2-6 uur Centrale administratie Randstad-edities: Koornmarkt 34, Delft, telefoon 01730-23627 Tarieven op aanvraag, De „Randstad-edities" geven plaatselijke uitgaven in 'Delft, Schiedam, Vlaardingen, Maasluis, Rijswijk met de rond deze steden gelegen dorpen en 'n streek-editie voor geheel Westland 9iiiuiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiii]i!!!iiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiuii!iiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiii!iiiiiiiii]niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii[iiiiiiiiii]iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniii!'^ii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii WJZ Huisvrouwelijke Het is in de Nederlandse museumwereld op het ogenblik een merkwaardige situatie: 2 stedelijke musea moesten ongeveer tegelijkertijd op zoek naar een directeur, Schiedam en Amsterdam staan allebei voor een keus die bij zonder is en beslissende betekenis zal hebben voor het beeld van het mu seumbeleid in de toekomst. Om de benoeming in Amsterdam is bijzonder veel te doen. Jhr. Sandbergs beleid ontmoet op het ogenblik veel openlijke weerstand en steeds krach tiger worden de geluiden, die proberen bij zijn aftreden een ander beleid af te dwingen. Zijn laatste tentoonstelling b.v. het Dynamisch Labyrint wordt door de tegenstanders van zijn opvatting uitgemaakt voor 'n laatste stunt van een man, die probeert hardnekkig iets in leven te houden wat eigenlijk al verleden tijd is. In deze schildering is de directeur van het Amsterdams Gemeente Museum niet meer progressief maar conservatief. Hij zou louter voortbouwen op moedige daden uit het verleden die voor dit moment allang niet meer interessant zijn. Bij dit alles is het hier in Schiedam maar een windstilte rond de vacatu re, die het vertrek van Pierre Jans sen veroorzaakt. Het lijkt er wel enigszins op of het beleid van ons eigen stedelijke museum slechts een zaak is van enkele bestuurders en overheden, maar het grote publiek niet aangaat. Werkelijk een geheel andere sfeer als in Amsterdam waar ook de melkboer en de slager een duidelijke mening over het geval Sandberg weten te verkondigen. Amsterdam is ook al langer ver trouwd met het verschijnsel mu seum en het is bovendien een stad waar autoriteiten het bepaald niet gemakkelijk hebben. De bewoners van de oude stadsrepubliek Amster dam zijn nu eenmaal bij traditie bij zonder zelfbewuste mensen. In Schiedam liggen de kaarten op dit punt heel anders. Er heerst eer der een sfeer van afwachten dan van strijdvaardigheid bij het pu bliek ook nu het om de directeurs benoeming van het stedelijk mu seum gaat. Dit feit roept eigenlijk vanzelf de vraag op of Pierre Janssen niet ge slaagd is in zijn opzet belangstelling voor het museum te wekken. Eigen lijk heeft toch iedereen de indruk dat hij zich bijzonder druk gemaakt heeft om in dit opzicht goede resul taten te bereiken. En bovendien: iemand, die voor de televisie alle aandacht op de kunst weet te ves tigen moet dat toch ook kunnen in zijn eigen museum? Het zou de moeite waard zijn en wij vragen ons af in hoeverre hier een dankbare taak is weggelegd voor onze gemeente-archivaris drs. P. Th. J. Kuyer wanneer er een systematische studie het licht zou zien omtrent de episode Pierre Jans sen, die nu is afgesloten. Wij maken ons sterk dat een dergelijke balans bijzonder gunstig zou uitvallen. De ontwikkeling van oudheidkamer tot een levend stedelijk museum heeft zich in onze stad in een record-tem po voltrokken. Cijfers maar vooral ook enquêtes zouden kunnen aan tonen hoe hecht en .verbreid de be langstelling voor wat er in ons mu seum gebeurt reeds is. Naar onze mening zijn het dan ook andere fac toren die maken, dat er om de op volging van Pierre Janssen zulk een betrekkelijke rust heerst. Allereerst geloven wij dat er bij ons in Schie dam minder lust en enthousiasme bestaat om bij alle mogelijke gele- genheden te protesteren of bijval te betuigen. Men is hier niet bang om zijn mening te zeggen maar heeft weinig neiging die van de daken te gaan roepen. Dat is al een belang rijk verschil met de situatie in Am sterdam. Minstens even belangrijk is het verschil in het museumbeleid. Pierre Janssen was bepaald niet pro gressief te noemen in deze zin, dat hij de geschiedenis van de kunst als het ware in de vorige eeuw liet be ginnen. Vooral in de serie „Ontmoe tingen met de Kunst" heeft hij vol waardering de aandacht gevestigd op het verdere verleden. En hoeveel tentoonstellingen heeft hij niet geor ganiseerd van oude of van oudere kunst. Maar zelfder tijd wist hij het moderne werk te etaleren. Ons mu seum is er niet allereerst één gewor den van een geprononceerde rich ting, die sommigen aanstaat en an deren afstoot. Terecht is het museumbeleid er op gericht geweest het publiek met al lerlei vormen, uitingen en stromin gen uit de kunst te laten kennis ma ken. Het museum probeerde als het ware een introduktie te zijn, een voor velen dikwijls eerste ontmoe tingsplaats met het kunstleven. De plaats van Amsterdams Stedelijk Museum is een totaal andere. Er is daar al een groter publiek dat reeds vertrouwd is met allerlei kunstuit- tingen en theorieën. Men is daar gau wer geneigd door het kiezen van een bepaalde uitgesproken richting het museum een vooraanstaande rol te geven in het internationale kunstle ven. Aan deze situatie is Schiedam nog niet toe en daar hoeven we dunkt ons echt nift rouwig om te zijn. In een volgend artikel hopen we op deze kwestie nader terug te komen. van 17 tot en met 23 september 17 september Maison Westhuis, 14.15 uur Ned. Ver. v. Huisvrouwen: Lezing over Zeeland. Musis Sacrum, 19.30 uur S.G. Bridge drive. 18 september: Musis Sacrum 19.30 uur S.G. Bridge drive. Volksgebouw 20 uur NIVON: Jaar vergadering. 19 september: Arcade: Opening Missietentoonstel- nilg „AMATE". Duurt tot 23 sept. Koopmansbeurs: Opening Co-op Ju- bileumbeurs. Duurt tot 25 sept. De Rank: 20 uur Chr. Vrouwenbond: Lezing. 20 september: Sursum Corda: 14 uur Opening Be jaardensociëteit. Volksgebouw 20 uur NVV vrouwen: Filmavond. Sursum Corda: 20 uur HBSS: Jaar vergadering. 21 september: Volksgebouw, 20 uur NW Bestuur- dersbond: Cursus Spreken in het openbaar. 22 september: Musis Sacrum, 20 uur R.K. Toneel- gez. Bonaventura: Opvoering van „De Beunhaas". 23 september: Wijkcentrum: 20 uur R.K. Instuif: Dansavond. Stedelijk Museum dagelijks 10-17 uur: Uw stad in Uw museum. Aankomst van Hare Majesteit, vóór het „Spectakel" een aanvang nam. Foto Wamsteker, Passage, Schiedam Donderdagmorgen, 13 sept. 1962, klokke kwart over 9. Het giet buiten en dat nu iuist op deze dag? Natuur lijk, alles moet doorgaan, maar dat het nu juist uit gerekend op deze dag moet regenen Een beetje timide kijk ik naar de donkere lucht. Mis schien, dat het slechts een buitje voor het stof is, is daar in de verte niet iets blauws aan de hemel? Gauw opschieten en dan naar buiten. Naar de Grens- flat, waar ik even later na tuurlijk beslist niet alleen sta! Men loopt nog even heen en weer, sta je hier nu goed, of toch naar de overkant De mannen van Hermandad zijn druk in de weer het verkeer in veilige banen te leiden. Voorzichtig dringen we een beetjeop, een héél klein beetje maar. Maar de po litieman laat zich niet vr- murwen, we moeien op iet trottoir blijven staan. Mis schien stond dat ergens in een boekje, zal best wel, maar wat doe je, als je even daarna weer de kans krijgt? Wéér teruggestuurd, maar er wordt nu gezegd: „straks mag u bij dat hek staan!" We bewaren maar moei!"' - geduld, vooral manteltje houdt ze nog even aan. We dringen voorzichtig nogeens op Wéér mis en weer terug! Burgemees ter mr. J. W. Peek zie ik komen, mr. J. Klaassensz, provinciaal gouverneur, on ze goede commissaris van politie in uniform (wat als dat meisje, leerlinge van de Dr. Kuyperschool, TRUUSJE IMMERZEEL met haar klasse-onderwij zeres mevrouw van Waar denburg arriveert bij het bezine-station. Haar bloe men zijn zorgvuldig nog in plastic verpakt en haar we beslist niet dikwijls zien) De heer Rijpma on derhoudt zich even met zijn mannen, och, zorgen over de regeling van het verkeer behoeft hij zich beslist niet te maken. Maar al die mensen, die maar op willen dringen En wat kruipen de minuten nu om. Als die agent even deze kant niet uitkijkt, dan Er stoppen dan ineens au to's. In de tweede heeft on ze Koningin plaats geno men. We draven ineens naar de tramrails, maar dan ook geen stap verder. Och, dat geeft allemaal niet, we zien haar dichtbij onze Koningin. Gejuich zwelt aan. In een snoezige zacht lila ensemble met bij passende hoed en schoe nen, drukt Zij burgemees ter Peek de hand, praat even met de commissie van ontvangst. Fotograven zijn druk in de weer, het publiek roept't meisje overhandigt de bloemen. Op de haar welbekende en daardoor zo veroverende wijze beantwoordt Konin gin Juliana de groet van al die Schiedammers. Als de stoet in beweging komt, is letterlijk niemand meer te houden. Och, wat geeft het NU ook allemaal, er is im mers geen verkeer en de Koningin zo dichtbij zien, overkomt je toch niet elke dag. Oudere mensen drin gen tot vlak voor de auto, waarin Zij met burgemees ter Peek heeft plaats geno men. De Koningin begrijpt dit allemaal zo goed en wuift vriendelijk terug. Zij zal dit immers vandaag BLIJVEN doen Je kan tenslotte niet overal tege lijk zijn. Vanuit onze ra men aan de redactie vol gen we met intense belang stelling de opvoering van het massaspel „Twintig eeuwen Schiedam presen teren zich". Op de tribune volgt H.M. dit' feestelijk, maar vooral kleurrijk ge beuren. Wat een zorg aan de costuums is er besteed. De zon overgiet dit alle maal met haar beste stra len, al trekken er even donkere wolken voorbij. Maar de zon, de onmisbare Oranje-zon laat geen ver stek gaan. Juist nü is zij onmisbaar en Schiedam is trots, dat dit massaspel vandaag opgevoerd wordt. Het overtreft ieders ver wachtingen, je hoort het aan de opmerkingen op straat en ook later op de dag. De muziekvereniging „Gusto" speelt tot slot het Wilhelmus en dan gaat onze Koningin weer weg, er is een nieuwe brug, die op Haar komst wacht. Ik draaf met de muziek- klanken mee, want ik heb gehoord, dat de patiënten van „Het Zonnehuis" de optocht van de massaspe lers en de showwagens zul len zien. Ja hoor, de invali- denwagens staan voor „Het Zonnehuis" opgesteld. De patiënten zijn verrukt, wui ven terug naar gravin Alei- da en kapelaan Betto en naar al die anderen, die zo juist voor de Koningin ge speeld hebben. Ook voor de showwagens hebben ze alle aandacht .Vanzelfspre kend, er is genoeg aan dacht aan besteed. De wa gen van de N.V. NecL Boekdrukkerij H. A. M. Roelants is als een sprook je, waarin gevat een levens grote foto van Koningin Juliana en Prins Bernhard op de bekende Pro Juven- tute-kalender Gisteravond om 8 uur is het massaspel van de heer Nic. van Loopik onder re gie van de heer Pieter Lutz nogeens opgevoerd. P.S. Ik schreef u over de pa tiënten van het Zonnehuis, die zo intens genoten heb ben gistermiddag. Zr. Smit verzoekt ons langs deze weg de onbekende gever te bedanken, die voor deze patiënten een bedrag van 50.schonk MIEKE

Het Nieuwe Stadsblad | 1962 | | pagina 1