TRICOT het gehele jaar Mod SCHOT OP VENUS TIPS i/oor de li mm ECHTGENOTE VAN GEZANT IS JAPANS POPULAIRSTE VROUW OP EEN NA uióurouw in de mode ■u JULES MOET ZICH OPOFFEREN ETIp Eindelijk meer gegevens over planeet JALOUZfEEN-BRIL MAAKT EINDE AAN VERBLINDING i Tricot-kleding is het gehele jaar door in de mode. Vrouwen in de ge hele wereld in alle klimaten dragen gebreide kleding. Daar tricot zowel prachtig is als handig, is het de favoriete dracht van vrouwen van alle leeftijden. Het blijvend succes van tricotkleding is vooral te danken aan het steeds ver nieuwen van de modellen, het ver volmaken van de materialen en het afstemmen op de mode van het ogenblik. Wit de populaire kleur. Het kleurengamma is overeenkom stig dat van de couture. Er zijn zachte pasteltinten, zoals rose, blauw, citroengeel, abrikoos en felle tinten zoals vuurrood, grasgroen en hemelsblauw. Ook de gematigde kleuren ontbreken niet: grijs, oker- W&fSgL -V-V v m-A. 1NTEXA Intexa: Charmante deux-piecès met asymetrisch jasje, dat aan één kant gestoten is, en één zakje heeft onder de buste. De taille is aangegeven en de mouwen zijn kort. De rok is iets gérend. DOOR LUCJA KASTORY geel, beige, marineblauw en zwart. Wit, de grote mode van dit ogen blik, is zeer praktisch wegens de vol making van het materiaal, dat vaak gewassen kan worden en niet ver- vilt of geel wordt. Witte jumpers en vesten zijn dikwijls afgebiesd met zwarte of marineblauwe biesjes, die het geheel minder eentonig maken. De gebreide ensembles bestaan uit twee of drie kledingstukken en zijn vaak meerkleurig. Bijvoorbeeld een rode jumper, met een blauw vest en een blauw rok, afgezet met rood. Of een groen-blauw gestreepte jumper met een groene rok en een groen vest, afgebiesd met blauw. De deux- pieces bestaan uit een jumper met korte of lange mouwen en een rok, die zowel recht als geklokt is of gepliseerd kan zijn. Er zijn effen kleuren, multicolor, gevlamde, ge streepte, blok- of .Tacquarddessins. Veel variëteiten De zo practische gebereide japon heeft ook veel variëteiten. Enkele voorbeelden: geheel gepliseerd met ceintuur om de taille; mouwloos met rechte rok. Er zijn eenvoudige japonnetjes, met een schakelcein tuur om de taille of heupen. Japon nen, waar men elk uur van de dag plezier van kan hebben. De blouse-modellen zijn afgewerkt met strikjes of dassen en staan al tijd aan de hals af. Zuiver wol is er nog steeds in over vloed. Verder kennen we de kunst- vezelprodukten or Ion, draion, léa- cril en terlenka, warme en lichte materialen. Tijdens zomerse dagen is glanska toen een prettige dracht. Astralon- christal is een zeer nieuw materiaal in deze soort en reeds zeer in de mode. Verder hebben we Rislan, een op zijde gelijkend materiaal en Crylor, dat fijn geweven is en goed gewassen kan worden. Gebreide kleding van echte zijde is bestemd voor de avond. Gebreide kleding van vroeg tot laat, is het ideaal van de practische, mo derne vrouw. CaqveN Korrigan-LasurTailleur in grove witte wol, met horizontale strepen. Het jasje heeft een dubbele rij kno pen en 7/8 mouwen. De rok is recht. Kisslene van Carven: Jeugdig en semble in bouclé-wol. Klein polo kraagje en korte mouwen. Rechte rok. De wol is gevlamd in de tinten ijsblauw en parelgrijs. Heeft u een vest, dat u verveeld? Maak er zo'n modern, loshangend, geheel afgebiesd jasje van. Daartoe verwijdert u de knopen. U biest de zijkanten aan de hals geheel af met tresband of een gebreide rand in een afstekende of bijpassende kleur, waarbij u de knoopsgaten bedekt. Het is ook wel leuk twee kleuren biesjes te gebruiken, bijvoorbeeld froen en blauw of rood en marine- lauw op een wit vest. Op een groen of hemelsblauw vest zouden bies jes van oranje en caramel of helgeel en zwart leuk staan. U kunt geheel volgens uw eigen smaak en fantasie tewerk gaan. Niemand zal uw oude vest herkennen. De mouwen k la Chanel afgebiesd werden. De Verenigde Staten hebben een onbe mand ruimtevaartuig gelanceerd om wat meer gegevens te verkrijgen over de pla neet Venus. Het heet „Mariner 2" en de honderden automatisch werkende instru menten aan boord van het ruimtevaartuig zullen de geleerden moeten inlichten over de gesteldheid van de planeet tegen de tijd dat het Venus zal passeren. De hele operatie omvat tal van schakelin gen, die tijdens de vlucht op radiocomman do uitgevoerd moeten worden. Enkele daarvan zijn al met succes volbracht, zoals het herstarten van Agenda en 44 minuten na lancering het signaal waarop de zonne- vlerken zich moesten ontvouwen. Deze bladen zijn bezet met zonnecellen, waar mee de batterijen van het systeem voort durend worden opgeladen. De reis Aarde-Venus, zal, als alles volgens de plannen verloopt, 109 dagen duren, zo dat de Mariner 2 op 14 december in de buurt van Venus moet zijn. In de buurt wil hier zeggen: op een fastand van ruim 16000 kilometer van de planeet die „naast" de onze in een baan om de zon draait. Geheimen. Venus heeft voor ons aardse bewoners nog altijd een groot aantal geheimen en door het nu gelanceerde ruimtevaartuig zullen wij waarschijnlijk meer aan de weet ko men. De afstand tussen de aarde en Venus is op dit ogenblik ongeveer 100 kilometer, doch die afstaind wisselt voortdurend, om dat belde planeter. in beweging zijn. Zij lopen om de zon op afstanden van gemid deld 108 miljoen kilometer (Venus) en bijna 150 miljoen kilometer (Aarde). Hoe het op Venus is, weet niemand zeker. We kunnen nagaan, dat er op deze planeet een hogere temperatuur moet heersen dan op de aarde, want zij beweegt zich immers in een baan, die veel dichter bij de zon ligt. Venus krijgt van de zon ongeveer tweemaal zoveel warmte en licht als wij. Dit betekent niet, dat men de Venus-op- pervlakte af de zon kan zien. Zouden er Venus-bewoneis bestaan, dan zullen die al thans langs optische weg geheel niets kun nen weten omtrent het bestaan van zon, sterren en andere planeten, want een dichte witte mist omhult voortdurend hun pla neet. Pogingen. Venus, de planeet die genoemd is naar de Romeinse godin van de liefde, is een pla neet met een middellijn van ongeveer 12500 kilometer, hetgeen maar enkele hon derden kilometers minder is dan de mid dellijn van de aarde. Zij loopt om de zon op een gemiddelde afstand van ongeveer 108 miljoen kilometer. De straal van de aardbaan om de zon bedraagt bijna 150 miljoen kilometer. Doordat Vus haar omloop om de zon snel ler aflegt dan wij (225 dagen tegen 65 in het geval aarde) haalt Vènus ons voortdu rend in. De eerst volgerde keer dat dat zal gebeuren is op 12 november a.s. Al eerder in het verleden zijn pogingen ge daan, de mysterieuze Venus te nt" 'eren De op één na populairste vrouw van Japan, slechts nog overtroefd door de kroonprinses, is de vrouw van de Amerikaanse ambassadeur, me vrouw Haru Matsukata Reischauer. Zij is de kleindochter van één van de beroemste Japanse politici en leerde van jongsaf zowel Japans als Engels. Zij bezocht de Amerikaanse school in Tokyo. Eén van haar me destudenten was Edwin O. Rei schauer. Zij werd journaliste en hij professor aan de Harvard Universi teit. Pas na twintig jaar ontmoetten zij elkaar weer .Toen zij in 1956 in het huwelijk traden was hij weduw naar en vader van drie kinderen. Mevrouw Reischauer, die in 1959 Amerikaans staatburger was gewor den, gaf haar journalistieke carrière op toen haar man tot ambassadeur werd gekozen. Geen loon Met het schrijven van haar artike len wilde zij in hoofdzaak helpen bij het vormen van een beter begrip tussen de Amerikanen en de Japan ners. Nu doet zij hetzelfde, maar op persoonlijk niveau. „Dit is het moeilijkste werk, dat ik ooit verricht heb", zegt ze. „En ik verdien er niets mee!" Ieder edag besteedt zij zo'n drie tot vier uur aan het beantwoorden van brieven. Behalve het houden van speeches en het ontvangen van gas ten, houdt zij zich ook beschikbaar voor televisie- en kranteninterviews, 's Morgens leest zij drie Japanse en drie Westerse kranten. Iedere Amerikaanse regeringsfunc tionaris, die een bezoek brengt aan Japan, logeert bij de Reischauers en zij tracteert hen allemaal op een WIE HEEFT GELIJK? Jet heeft in dit geval gelijk. Zij heeft niet alleen verplichtingen te genover haar man maar ook tegen over haar werkgever. Als dit extra werk betekent, dat ze zich beiden opofferingen moeten getroosten dan moet Jules haar helpen aan haar verplichtingen te voldoen in plaats van erover te klagen. Zijn eigen wensen komen niet in de eerste plaats in dit geval. JULES MOET ZICH OPOFFEREN Jules zegt: „Zeg je baas maar, dat je niet kunt overwerken tijdens het opmaken van de balans. Ze kunnen het best zon der jou. Je bent nu getrouwd en ik kan het niet goedvinden, dat je 's avonds en tijdens de weekends gaat overwerken. Je hebt nu een huis en een echtgenoot en ze moeten maar begrijpen, dat je geen extra werk kunt doen". Jet zegt: „Maar je moet redelijk zijn, Jules! Ik ben boekhoudster en het is nu erg druk. Met mijn persoonlijk le ven hebben zij niets te maken. Er is niemand, die mijn werk kan over nemen. Ik heb het altijd gedaan en kan ze niet in de steek laten. Mijn chef heeft mij altijd goed behan deld". door middel van onbemande ruimtevaar tuigen. Op 22 juli lanceerden de Ameri kanen de Mariner 1, maar door een ver keerd signaal raakte de cabine uit de koers en zij moest kort na de start worden ver nietigd. De Russen lanceerden in februari 1961 een „Venusnik" maar ook dit schot leverde niets op. Het toestel passeerde Venus tot op een afstand van minder dan 100.000 kilometer, maar doordat achttien dagen na de lancering de radioinstallatie ervan uitviel, kon men geen gegevens ver krijgen. Met de Mariner 2 gaat tot op he den alles goed, zodat men kan aannemen, planeet Venus. door haar geliefde rondtocht door Tokyo. „Ik wil, dat zij al het goede, dat de stad te bieden heeft, zien", zegt ze. De gasten, die haar echtgenoot van de ambassade meebrengt, zijn dik wijls uitsluitend mannen en dan is zijn klein, charmante vrouw de eni ge vrouw in het gezelschap. „Zo druk" In de tijd voor haar huwelijk was zij nooit lid van een vrouwenvereni ging geweest. Nu is zij erelid of be stuurslid van ongeveer veertien vrouwenverenigingen. Toen de ambassadeur een lezing- toernee hield voor vakverenigingen, ging zij met hem meer en Jneld le zingen voor vrouwengroepen. Haar onderwerp was: „De Amerikaanse politiek ten aanzien van Japan". Toch geeft mevrouw Peischauer vol mondig toe, dat één van de moei lijkste dingen van haar nieuwe posi tie was te leren in het openbaar spreken! „Ik heb het nog nooit in mijn leven zo druk gehad", zegt ze voldaan. „Zelfs als ik 's nachts alle lichten gedoofd hebt, grijp ik nog wel eens een papiertje om in het donker op te schrijven wat ik morgen alle maal moet doen". Uitkomst voor automobilisten Na 15 jaar van onderzoekingen en experi menteren is de heer H. R. Doorenbos uit Rijswijk erin geslaagd een bril te constru eren, waarmede automobilisten zich kun nen beschermen tegen de verblindende lichten van tegenliggers. Men kan de ver nuftige vinding het beste aanduiden als 'n jaloezieën-bril. Aan een metalen montuur, ontwerp van een vooraanstaande brillen-in-'ustrie, zijn smalle dofzwarte jaloezieën van veren- bandstaal bevestigd, gevat in een plastic houder die in alle kleuren leverbaar is. De neussteunen zijn verstelbaar, waardoor de bril voor een ieder passend te maken is. Het totale gewicht bedraagt slechts 29 gram. De belangrijkste werking van de bril is de straalbreking en absorptie van licht waar door het oog als het waren in de schaduw komt te liggen. Het op deze vinding rus tende octrooi is verleend op het optische verschijnsel dat men langs strips kijkt zon der deze waar te nemen. In het verkeer zal de bril overdag grote diensten kunnen bewijzen als bescherming tegen de laag staande zon, en 's avonds tegen schijnwer pers van tegemoetkomend verkeer en door de achteruitkijkspiegel weerkaatst licht. Behalve in het verkeer is de bril ook heel goed te gebruiken bij die gelegenheden waar men langdurig aan het licht is bloot gesteld, zoals bij sportevenementen, Tele visie-repetities, e.d. De nieuwe bril heft een aantal nadelen van de traditionele zonnebril op; zo blij ven b.v. kleuren volkomen natuurlijk. In Nederland zal de bril verkrijgbaar zijn bij de opticiëns en autodealers. De uitvin ding is behalve in ons land gepatenteerd in België, Frankrijk, Italië, Engeland, Zuid- Afrika, Amerika en Canada. Uitgekookte eieren. Heeft u een hekel aan uitgekookte eieren? Leg ze dan om te beginnen op een lepel voorzichtig in het ko kende water. Om helemaal zeker te zijn, dat de schaal niet breekt, kan men er met een naald of een spe ciale eierprikker, eerst een gaatje in prikken aan de bolle kant. Kunstbloemen Kunstbloemen kunnen schoon en fris gehouden worden door ze elke dag af te stoffen. Het gemakkelijk ste kan dit gebeuren met een plu- rneau. Zijn de bloemen erg stoffig, dan zal men een handwarm sopje moeten maken. Doop de bloémen erin en schudt ze voorzichtig. Laat ze niet langer dan een paar tellen in het zeepwater en droog ze op een oude handdoek in de buitenlucht. Zilver „opfrissen" Zilveren en verzilverde artikelen kunnen op de volgende manier op gefrist worden: doe ongeveer twee Eter kokend water in een kom en voeg er twee opgehoopte eetlepels soda aantoe. Doe nu wat aluminium in de oplossing, bijvoorbeeld wat doppen van melkflessen. Laat het zilver er ongeveer vijf minuten in weken. Daarna afdrogen met een schone doek.

Het Nieuwe Stadsblad | 1962 | | pagina 10