Het nieuwe Jubileum vun een wereldbedrijf AMATE achter ch itopmand WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1962 14e JAARGANG No. 75 OPLAGE 26.100 EXEMPLAREN Verschijnt woensdag en vrijdag in Schiedam en Kethel. HONDERD JAAR WERF GUSTO REIZENDE KUNSTMARKT GEVORMD Hebt U al Missie-loten gekocht -K een missie-tentoonstelling van groot formaat DRUK BEZOCHTE RECEPTIE BIJ GUSTO Mkfe. Redaktie en advertenties BROERSVEST 125, Schiedam C J v d Klink, telefoon 010-67368 en 63939 Kantooruren: dagelijks (behalve zaterdag) van 9-1 en 2-6 uur Centrale administratie Randstad-edities: Koornmarkt 34, Delft, telefoon 01730-23627*. Tarieven op aanvraag. De „Randstad-edities" geven plaatselijke uitgaven in 'Delft, Schiedam, Vlaardingen, Maasluis, Rijswijk met de rond deze steden gelegen dorpen en 'n streek-editie voor geheel Westland Honderd jaar Gusto: Het is een jubileum dat eigenlijk bijzondere aandacht verdiende niet alleen in Schiedam maar in heel het vaderland. Wat onze stad betreft is dit festijn misschien wel enigszins overschaduwd door een andere gebeurtenis die in de publieke belangstelling stond: de opening van de ,/fieuwe Proveniersbrug door Hare Majesteit Koningin Juliana. Mocht dat feest een nationaal karakter ontlenen aan de koninklijke deel name, het jubileum van Gusto mag eveneens gezien worden als een nationaal evenement. Want de werf Gusto mag nu wel in Schiedam gevestigd zijn, haar verleden ligt ook elders en haar betekenis raakt de hele natie. Het is niet Jwnderd jaar Gusto in Schiedam", want de grondslag van het bedrijf ligt in een andere Nederlandse stad namelijk in de Noord Brabantse hoofd stad 's-Hertogenbosch. In de modellenzaal van Werf Gusto valt nog een stoommachine te be wonderen, waarvan het koper met de uiterste zorg blinkend wordt ge houden. Erbij staat een bordje: „De eerste stoommachine gebouwd door de heer A. F. Smulders, 's-Hertogen bosch, 1862". Het was maar een be scheiden fabriekje, dat de heer Smulders in Den Bosch had opge richt en de productie was voorna melijk gericht op het vervaardigen van stoommachines voor polderge malen. Het bedrijf ontstond midden in de eeuw waarin de machine zijn opkomst had en aan deze ontwikke ling nam de jonge onderneming dan ook actief deel. Al na tien jaar moest de nodige ruimte voor uit breiding gevonden worden door het gehele bedrijf naar Utrecht over te planten, waar het tot 1894 geves tigd bleef. En in die tijd ontstond die typische trek, die het Gusto-be- drijf tot op vandaag kenmerkt: geen opdracht was te moeilijk of te vreemd voor deze onderneming, die zich vooral toelegde op veelzijdig heid in haar produktie-programma. Het interessantst werden juist die opdrachten gevonden, die als het ware een uitdaging vormden voor het kunnen van het bedrijf en de Moderne kranen volgens de modern ste inzichten worden geregeld bij de Werf Gusto gebouwd. meest uiteenlopende taken als de bouw van gasfabrieken, excavateurs van hijskranen en baggermolens werden uitgevoerd op 'n wijze, die de jonge onderneming een wereld faam bezorgde, vooral op het ter rein van baggermolens, die naar alle windstreken werden geëxporteerd. De aanleg van het Panama-kanaal is b.v. niet in het minst mogelijk ge maakt door het baggermateriaal, dat Gusto leverde. Het bedrijf was er echter nog niet aan toegekomen zelf de casco's voor dergelijke schepen te vervaardigen. Maar in 1894 werd de werf „De In dustrie" te Slikkerveer aangekocht, waardoor het bedrijf ook de scheepsbouw ter hand kon nemen. Met deze onderneming liep het zo goed, dat al in 1905 een volkomen nieuw scheepsbouw- machinebouw- en staalbouw-bedrijf kon worden begonnen. En dat bedrijf vond een plaats in onze eigen stad al werd deze mijlpaal niet zonder strubbe lingen bereikt. De nieuwe mogelijk heden, die een dergelijk element van industrialisatie meebracht werden in verschillende steden en ook in Schiedam nog niet gemakkelijk on derkend, maar op den duur bleken zij die hartstochtelijk de vestiging van de werf Gusto in onze stad had den bepleit een juist zicht te hebben gehad. Schiedam ontleende er een nieuwe welvaart aan vooral toen Gusto in 1912 aanzienlijk kon uit breiden door aankoop van nieuwe grond. Enkele maanden geleden hebben wij in onze kolommen al uitvoerig aandacht besteed aan de betekenis van de Werf Gusto niet alleen voor onze stad maar ook voor onze natio nale economie en voor allerlei grootse ondernemingen in de ver schillende werelddelen. Het honderd -jarig bestaan van de N.V. Werf Gusto was voor deze onderneming aanleiding tot de uitgave van een prachtig boekwerk, waarin deze pe riode van glorieuze opgang uitste kend wordt beschreven en geïllus treerd met voortreffelijke foto's van Cas Oorthuys. Het boek is ge schreven door Max Dendermonde en bevat menige passage, ciie ons op boeiende wijze verplaatst naar het verleden van het bedrijf, dat voor onze stad van zulk een grote bete kenis is geworden. Ook uit dit boek blijkt opnieuw hoe de werf Gusto ook in onze tijd de moeilijkste opdrachten als een ere zaak ziet. Onder de spectaculaire produkten, die de laatste jaren zijn afgeleverd of nog in aanbouw zijn horen o.a. de grootste portaalkraan van Europa voor de bouwput in het Haringvliet in samenwerking met Verschure te Amsterdam en Conrad Stork te Haarlem, medevennoten van I.H.C. Holland, de bascule-brug voor de grote van Brienenoordbrug bij Rotterdam, het gigantische boor eiland „Sea Shell", waarmee op de zee-bodem naar olie kan worden ge boord en draagvleugelboten, die een snelheid van 70 kilometer kunnen ontwikkelen; voorts de metaal-con structie voor Nederlands hoogste schoorsteen, een gevaarte van 175 meter hoogte, waarover wij afgelo pen week reeds berichtten en zware zelf-varende kranen voor de havens van Londen en Calcutta; en ten slotte allerlei staalconstructies voor Hoogovens, Staatsmijnen en Rijks waterstaat en een reeks nieuwe bag- gerwerktuigen. Tenslotte moet nog worden ver meld, dat de scheepswerf te Slik kerveer opnieuw definitief in het be zit van de werf Gusto is gekomen en dit jaar werd uitgebreid met een moderne lashal. De heer Hein de Koster bericht ons, dat na het succes van de Schiedam- se Kunstmarkt, thans een reizende Kunstmarkt is gevormd. Zaterdag 15 september a.s. heeft deze op het Wilhelminaplein te Naaldwijk plaats. Afhankelijk van de goedkeuring van B. en W. te Delft en Schiedam, zal op zaterdag, 29 september a.s. te Delft op het Agathaplein en op zaterdag 6 oktober a.s. een overdek te Kunstmarkt in onze eigen stad worden gehouden. ^^^WWVVVVVW^AAA^AAA^AAA^/NAAAAAA^AA/NA^WWWSA^A^AAIIA/WVWWVVVWWWWN/WWWWVVVWVWWVVWWWSA/Vvwwvww Er zijn er nog hoorvijf en twintig duizend raak je zo maar niet kwijt, zelfs niet met Vlaardingen en Maassluis samen. Ze kosten nog steeds één gulden per stuk. Er is een heer geweest, een welgesteld heer mag ik wel zeggen, die vond één gulden te duur voor zo'n lot. „Koopmannelijk" gezien (hé, zetter, zet het deze keer eens raak!) heeft die welgestelde heer natuurlijk groot gelijk. Maar toch heeft die eenvoudige werkman, die er 4 gekocht heeft méér gelijk. Die heeft tenminste begrépen dat het niet ging om voor een koopje een Daf, een centrifuge of een ijskast te krijgen. Het gaat erom, voor de Missie geld bijeen te brengen, véél geld. Ik heb me wel eens laten vertellen dat het onderhoud van een missionaris f 2000 per jaar kosteen belachelijk laag bedrag, waaruit U snappen moet hóe armoedig, hoe primitief, hoe kei hard hun bestaan is. Scholen, kerken, ziekenhuizen, verpleegsters, onderwijzers, kate- chisten, huisraad, medicijnen, verbandartikelen, dokters, het kost geld voor de leerlingen, die bijna allemaal .intern" zijn omdat ze van honderden kilometers ver komen, auto's, motorboten voor de reizen naar afgelegen oordenalles en alles bij elkaar vraagt enorme sommen gelds. Natuurlijk: er zijn missie-posten, die zelf wat verdienen, door het bakken van stenen bijvoorbeeld, die ze verkopen voor zover ze die zelf niet nodig hebben, plantages, die dat opleveren nu en dan. Wij willen U niets wijs maken, wij wil len „open kaart" spelen. U weet echter heus wel dat de missio narissen er „op der eigen houtje" onmogelijk kunnen komen. Zij zijn en blijven aangewezen op de steun van het moederland. Op UW steun! Koop een lot, koop er twee, koop er meer, koop er zoveel als U kunt! Sebastiaan. VVWWWWWVWWVWWWWW\AAA/VWWWV\A/VVWWWWWVVVWWWV\A/WWVVVVWV\WWVVVWWSAAA/VVVVVV\/VWWVWWVVV\V|* Vanavond om 7-15 uur komen in de aula van het Stedelijk Museum een negerbisschop, een Nederlandse missie-bisschop en dertig missiona rissen bijeen, om de grootscheepse werk-missie-tentoonstelling in ge bouw „Arcade" te openen. Mgr. A. C. Schaaper, de vicaris ge neraal van het Bisdom Rotterdam, zal de openingsrede uitspreken, waaraan het gezelschap en genodig den, geëscorteerd door jongens en meisjes van de R.K. jeugdbeweging met vlammende toortsen zich naar de Lange Haven zullen begeven. De symbolische openingsplechtig heid van deze unieke tentoonstelling wordt verricht door Mgr. Schaaper door het drukken op een knop. De gevel van .Arcade" valt daarna méér op, waardoor zeker een groot aantal bezoekers op dat licht in de komende dagen af zullen komen, t.w. nog vanavond, donderdag 20, vrijdag 21, zaterdag 22 en ook op zondag 23 september. Telkens van 9 tot 12, van half 2 tot half 5 en van half 8 tot half 11. De beide missie-bisschoppen zijn mgr. Joseph Siebomana uit Ruanda- Urandi en mgr. Buis uit Noord-Bor- neo. De mooiste resultaten van de kleur en boetseerwedstrijden op de Ka tholieke scholen georganiseerd, zul len op die tentoonstelling te bezich tigen zijn. Op zaterdag, 22 septem ber is er een Fietsenrally voor de jeugd, die in Nieuwland begint en o.a. door Kethel naar de tentoon stelling aan de Lange Haven voert. Startpunt aan de Loeffstraat. Inschrijfgeld: 50 cent. In de bovenzalen van gebouw „Av- cade" wordt ook nog een vrolijke fancy-fair gehouden, zodat een be zoek aan deze tentoonstelling, waar bij het missie-werk in al zijn gelede ren te zien is, toch echt wel de moei te waard is. U heeft natuurlijk bij de kerk al een Amate-lot gekocht. Maar er zijn er nog veel meer. Gooit u er eens een paar guldentjes tegen aan, je kunt beter een paar kansen hebben, dan maar één Op zondag 23 september om half 10 draagt mgr. C. Kramer OFM, ver bannen uit communistisch China, in de Havenkerk een pontificale Hoogmis op, daarbij geassisteerd door een koor van 90 man uit Boch- olt in Limburg, die een Kongolese negermis, „de Missa Luba", bege leid door tam tams ten gehore zul len brengen. Hiervoor zal ongetwij feld veel belangstelling bestaan. Zorgt u dus echt, dat u er vroeg bij bent Ter gelegenheid van het eeuwfeest van de werf Gusto, gaven o.a. burge meester Mr. J. W. Peek, commissa ris van politie, de heer K. Rijpma en de heer B. Wilton blijk van hun belangstelling jl. vrijdagmiddag tij dens de druk bezochte receptie. Vertegenwoordigers uit de scheeps- wereld uiteraard, maar ook van de industrie gaven acte de présence. Daarbij behoorden ook veel geeste lijken en afgevaardigden van het verenigingsleven. Soms zou je met alle liefde 'n knots van een steen door het beeldscherm willen mikken Je dóet dat natuurlijk niet, staat EO gek tegenover de buren en manlief en dochters zouden die geweldige worp beslist niet ac cepteren. Tenslotte komen er nog veel meer programma's en er is immers verscheidenheid ge niet van onze allerbeste 1 it. 3» geten zo vaak, dat er toch ook nog een knop aan dat toestel zit, om OM te draaien. We foe- :eren liever, heerlijk onderuit ge zakt in onze stoel Ik hoop alleen maar, dat u maandagavond naar de t.v. ge keken heeft. Och, het was maar een kort filmpje en het heette: „In vijfentwintig seconden Misschien was u echter 'n beetje gepikeerd als volbloed Braban der, dat de toeristische docu mentaire van Jan van Hillo, Jan Schaper en Kalman Gall „Bra bant op z'n mooist" kwam te vervallen en daarvoor in de plaats dat kleine filmpje van Dick van Bommel '-wam. Een filmpje, opgenome.. in r ge havende hart van Perzië. i\a de aardbeving, die zoveel mensen levens opeiste Natuurlijk, we hebben ervan ge lezen, we hebben de eerste frag menten gezien in de eerste week van september en het stelde ons gerust, dat er direct hulp gebo den werd. Als het je zelf niet betreft, als het met in je eigen land is, dan schuif je dat zo gauw van je af. Het leven eist je elke dag op, er is zoveel te doen, je hebt nauwelijks tijd voor jezelf. En.je vergeet. Totdat je al die ellende in je huiskamer ziet. Diezelfde huis kamer, waarin je soms zo graag met stenen zou willen gooien. Daar in de omgeving van Tehe ran zijn stenen genoeg. Grote en kleine. Het leed van al die mensen, de verschrikking van die 55 secon den aardbeving in hun gezich ten gegrift. De stomme smart van die kleine vrouw, die zoveel verloor, maar angstvallig die kleine jongen bij haar hield. De gezichten an al die mensen, oude en jonge, NOG niet beseffend, dat dit allemaal onherroepelijk is, dat die geliefde doden nim mer terug zullen keren, dat zij JletT verder zullen moeten gaan. Een opgave, die zij niet kunnen aanvaarden. Zij zitten daar maar en wachten. Waarop, weten ze zelf niet, het leven heeft immers geen zin meer zon der hen? Waarom moest dit alle maal gebeuren? Kleine kinderen, die ineens al leen geworden zijn. Die hulpe loos naar al die mensen kijken, mee '>elpen zoeken, ergens moe ten toch hun ouders, hun broer tjes en zusjes zijn. Ook zij be grijpen dit niet. En wachten In de ruine van Ghezvin, Saveh en Hamadan, het rampgebied. Duizenden mensen, die het leven lieten. Duizenden mensen in vijfentwintig seconden. Het is geen wonder, dat al dit leed de mensen afgestompt heeft, het is ook nauwelijks te bevatten. En daarom was het goed, dat Dick van Bommel ons net onze neu zen vlak hierop drukte. O, natuurlijk, we hadden met een al spijt, dat we zo noncha lant gedacht hadden: „Fijn, dat ons Nederlandse Rode Kruis helpt. Dat iedereen in de we reld helpt". We toonden ons daarbij beslist wat of Dick van Bommel maan- Deze hulp kost kapitalen, het gaat immers niet om de eerste nood, om het verstrekken van kleding en voedsel. Deze men sen moeten helemaal weer op nieuw beginnen. Wat kleren hebben ze, een enkele gelukkige een armzalige tent, wat lappen voor een kinderbedje. Maar er zijn geen huizen, er is zo ont stellend veel nodia. Realiseert u zich eens, wat u nodig zou heb ben, als u totaal niets, maar dan ook niets meer had? Och mensen van de watersnood in 1953 weten dat nog wel. Enorm, zoals wij toen gegeven hebben. Laat het nu niet zó zijn, dait we hieraan minder aandacht besteden, omdat het niet in ons eigen land gebeurd is. Dan kunt u beter niet helpen, als u er zo over denkt. Al kan ik me dat beslist ook weer niet voorstellen.. Wij Ne derlanders staan er immers om bekend, dat we graag helpen. Daarom herhaal ik met nadruk, noeg. Tenminste! Maar we ver dagavond zei: „Het Nederland se Rode Kruis, hulpverlening Petzië heeft een apart giro num mer geopend". Misschien kent n het al, misschien heeft u direct gereageerd. En.in het andere geval: geeft u vandaag nog or ders voor het schrijven van een fiks bedrag op girorekening 777. Het is allemaal veel te triest, an ders zouden we nog kunnen zeggen, dit is een geluksnum mer, want er zijn maar liefst 3 staartnummets ia..

Het Nieuwe Stadsblad | 1962 | | pagina 1