Het nieuwe De taak van ons museum overpeinzingen Ivoren-toren-mentaliteit uit den boze SCHIEDAM HEEFT ZIJN FOUTEN RENAULT R-8-SHOW GEOPEND Verschijnt woensdag en vrijdag in Schiedam en Kethei. J Huisvrouwelijke VRIJDAG 21 SEPTEMPER 1962 14e JAARGANG No. 76 OPLAGE 26.100 EXEMPLAREN Stadsb nI-Li:-4DDACDCI/CCT 4 C r „u i I Redaktie en advertenties BROERSVEST 125, Schiedam C J v d Klink, telefoon 010-67368 en 63939 Kantooruren: dagelijks (behalve zaterdag) van 9-1 en 2-6 uur Centrale administratie Randstad-edities: Koornmarkt 34, Delft, telefoon 01730-23627*. Tarieven op aanvraag'. De „Randstad-edities" geven plaatselijke uitgaven in 'Delft, Schiedam, Vlaardingen, Maasluis, Rijswijk met de rond deze steden gelegen dorpen en 'n streek-editie voor geheel Westland Vorige week hebben wij een artikel gewijd aan twee belangrijke vacatures in het nederlandse museumwezen, waarvan onze stad er een rijk is. We wezen al op de heel verschillende situaties van het stedelijk museum in Amsterdam en dat in Schiedam. Amsterdam moet zijn rol spelen in het internationale orkest van musea. Wat daar gebeurt is bepaald niet alleen bestemd voor de rustige burger, die een aarzelend begin maakt met zijn contacten met de kunst. De presentatie van het hoofdstedelijk museum komen als het ware op de wereld-agenda en allicht ontstaat er dan ook de behoefte aan grote gebaren. Vanaf de Appelmarktbrug een gezicht op het museum. Dat neemt natuurlijk niet weg, dat die gebaren zinrijk moeten zijn, een echte betekenis moeten hebben voor de kunstwereld van vandaag. Jhr. Sandbergs laatste stunt, de tentoon stelling .Dynamisch Labyrint' wordt door de meeste ingewijden in de we reld van de kunst niet als zodanig beschouwd. Zwerftochten door don kere tunnels met aan het einde gil lende kinderen die balonnetjes slaan, kamers met een liggende wand en een staande vloer en ten slotte een schiettent voor plastiek beschildering kunnen grappige be levenissen meebrengen en zelfs won derlijke nieuwe sensaties, maar dat alles komt niet boven de sfeer van de kermis uit, waar het alleen om het vreemde van een dergelijke op winding gaat. Een z.g. expositie, die bij iets dergelijks blijft staan raakt nog helemaal niet de kunst waarin we toch iets anders zoeken dan het chaotische en toevallige. Al dat ta- chisme, dat kijken wat er uitkomt als je met een vuile fietsband over vuil papier rijdt of inktdruppels op een tableau uiteen laat spetteren blijft volkomen steken in de sfeer van boeiend experiment. In wezen is het niet meer dan een grof mate rialisme verf, inkt of straatvuil zelf aan het woord te laten. Het is hoog stens 'n vrijen met het materiaal zon der de wil om de vrijage ook ergens op te laten uitlopen. En daarmede zijn dergelijke stromingen getekend als zinloos, als een volkomen onge richte activiteit die als verstrooiing in een sfeer van verveling een zekere ogenblikkelijke waarde heeft. We zetten dit Amsterdamse exempel van tentoonstellingsbeleid graag nog even in deze kolommen te kijk om dat het het uiterste voorbeeld is van hoe het niet moet, in Amsterdam niet, maar zeker ook niet in Schie dam. En we weten daarbij heus wel dat de Zweed Pontus Huiten, die voor Sandberg de al even vreemde tentoonstelling .Bewogen Beweging' in elkaar geslagen heeft niet naar de Schiedamse vacature zal sollicite ren. En bovendien zijn we er echt wel van overtuigd dat een dergelijke ondenkbare sollicitatie in Schiedam geen schijn van kans zou maken. We willen er echter alleen maar op wijzen dat men helemaal niet ouder wets hoeft te zijn om liefde te heb ben voor de zinrijke uitingen van het menselijk gevoel, die wij kunst noemen. In dit opzicht was de lijn van Pierre Janssen bijzonder goed. Hij speelde niet de revolutionnair, voor wie de kunst hoogstens bij de impressionisten in de jaren 70 van de vorige eeuw begon. Hij legde uit drukkelijk verband tussen een tijd vak en de daarin ontstane kunst werken en had niets van de hau taine afwijzing van alles wat iets verder van ons afstaat dan een neuslengte. En daarmee was hij juist bijzonder geschikt voor een museum dat de burgerij heeft te introduceren, binnen te halen in de wereld van de kunst en dat zich moet hoeden de mensen af te stoten door shockerende ondernemingen, die misschien een enkele keer elders nog wel eens op hun plaats kunnen zijn. Het is alleen maar te hopen dat in dit opzicht het beleid van Pierre Janssen zal worden voortge zet en vooral dat men bij de benoe ming van een opvolger voor deze voortzetting de nodig garanties weet te verkrijgen. Dit brengt ons als vanzelfsprekend op een andere kant van de museale taak in Schiedam. Voor een mu seum in een middelgrote stad is een tentoonstellingsbeleid alleen te voe ren in samenwerking vooral met een of meer overeenkomstige instel lingen in andere steden. In dit op zicht was er wel een bijzonder ge lukkig en durend contact ontstaan met het Cultureel Centrum De Bey- erd te Breda, dat aanleiding gaf tot geregelde uitwisseling van exposi ties en introduktie-avonden, die als Ontmoetingen met de Kunst een goede naam hebben gekregen. Elke holle progressief doenerij zou de vruchten van een dergelijk samen werkingsbeleid onmiddellijk in ge vaar brengen. Maar bovendien be tekent deze situatie dat Schiedam voor zijn museum een figuur nodig heeft, die niet in een ivoren toren woont maar van nature geneigd is tot perfecte samenwerking met in stanties elders. RECLASSERINGSWERK: EEN NATIONALE TAAK De collecten voor de Nationale Re classering tonen ondanks de gro tere welvaart en de voorlichting via pers, radio en tv. weinig of geheel geen vooruitgang. Dit werk heeft kennelijk NIET die algemene waardering, waarop het toch wel degelijk recht heeft, want het is een nationale zaak. Dit werk wordt immers verricht t.b.v. men sen uit alle lagen van onze bevolking en van alle gezindten. Daarom doet het plaatselijk Comité van uitvoering voor Schiedam een dringend beroep op de offervaardig heid van de Schiedamse bevolking in de periode van 17 t/m 29 septem ber. De straatcollecte vindt plaats op za terdag 29 september. Misschien gebruikt u liever de giro rekening, dat kan. Deze is 174091 t.n.v. de heer M. W. Metaal, Joh. de Wittsingel 215, Schiedam. Medewer kers (sters) om met intekenlijst of collectebus te collecteren kunnen zich hiervoor opgeven aan de vol gende adressen: de heer C. Baten- burgd. Parkweg 59, Schiedam of W. v. Ravens, Vondellaan 23a, Schie dam. Enige weken geleden kreeg ik een brief van een dame, boordevol klachten over Schiedam. Zij hield niet van onze stad. Het zou dwaasheid zijn te beweren dat Schiedam „volmaakt" is, welke stad is dat? O, natuurlijk: IJ hebt in Uw vakantie in het buitenland plaatsjes bezocht ,om van te snoepen", zo schilderachtig, zo gezellig, zo charmant. Maar hebt U er écht gelééfd? Hebt U dat plaatsje dóór en dóór leren kennen? Met zijn intriges, met zijn onrechtvaardig heden, met zijn „corrupties en relaties"? Overal waar mensen wonen zullen er verdrietige dingen te vinden zijn. Het is geen kunst om van je eigen stad binnen een paar jaar een heleboel narigheden te ontdekken. Het is véél moeilijker om er op den duur het goede, het mooie van te blijven zien! En DAT is nu precies wat ik hier, op dit plekje in het Nieuwe Stadsblad telkens weer probeer: U het plezierige, het blije, het fijne van Schiedam te laten opmerken. Er zijn nog krotten, er zijn nog wantoestanden, maar er is ook een Juliana- en een Beatrix-park. Er is ook Nieuwland, er is ook een museum en vooral: er zijn een heleboel enthousiaste mensen, die Schiedam „bewoonbaar" willen maken: jonge mensen, maar ook oudere. Er is een C.A.B. die met de gebrekkigen enige keren per jaar een heerlijk uitstapje maken in auto's, vrijwillig beschik baar gesteld door particulieren. Er zijn charitatieve instellingen van alle gezindten (de Kruisverenigingen bijvoorbeeld). Er zijn mensen die zich belangeloos inzetten voor de jeugd: Padvinderij, De Doelen en het S.F.L.-werk. Er is de S.G., de Stichting die speciaal in het leven geroepen is om te steunen, om te helpen om méé te bouwen aan een culturele samenleving. Er zijn de sportorganisaties, de Toneelkringen, de toneelverénigingen en de zangkoren, de harmonie-gezelschappen en de hobby-clubs. Er is Groenoord, er is zelfs nog een stukje Sterrenbos. Als U de gids voor Schiedam eens doorneust zult U versteld staan hoeveel nuttige verenigingen onze stad telt. En als U beweren wilt dat er in Schiedam nooit niks te doen is, als U er alleen maar critiek op hebt.... dan ligt dat in de éérste plaajs aan U zelf. U WILT het goede niet zienof minstens hebt U er nooit een beetje moeite voor gedaan, maar in élk geval: U hebt nooit méé gedaan. DOE MEE: wordt donateur van de Schiedamse Gemeenschap. NU nog! Sebastiaan. Automobielbedrijf „Unique" opende hedenmorgen haar splinter nieuwe showroom aan de Parkweg 201-203-205 en startte gelijk tijdig met de introductie-show van de Renault 8. Deze show wordt gegeven op vrijdag 21, zaterdag 22, zondag 23 en maandag 24 sep tember van 's morgens 10 uur tot 's avonds 10 uur. Op deze show vindt U alle Renault-typen tentoongesteld, terwijl U tevens in de gelegenheid wordt gesteld een afspraak te maken voor een gratis proefrit met de R. 8. Dit nieuwe product, de R. 8, de vier persoons wagen, die wat de mechanische componenten, zoals motor, voor- en achterwielophanging en remsyst. betreft, gelijk is aan de enige maanden geleden uitgebrachte nieuwe Renault-serie van de spor tieve Floride S en Caravelle. De R. 8 met een 956 cc. vier-cylinder- motor met een compressie van 8.5:1 en een vermogen van 48 pk. bij 5200 omwentelingen per minuut, wordt gebracht voor de prijs vanaf 5995.incl. 4 schijfremmen, airconditioning en verwar ming; af Amsterdam. Een der bijzonderheden aan deze nieuwe R. 8 is wel dat de schijf remmen zijn geconstrueerd door Lockheed. In de showroom van Unique kunt U deze nieuwe aanwinst van de Renault-fabrieken gaan bewonderen. v¥yvMvvyvvviivyvvvYvyiivvvv'yyvwvM>nnri A.s. dinsdag- en woensdag morgen geeft mevrouw M. Reese haar nu wel overbe kende hoedenshow in hotel café-restaurant „De Kroon" aan cjp Koemarkt van half 11 tor 12 uur. Patrick en Liz zullen u tij dens een gezellig muziekje de allernieuwste creaties uit Parijs, Italië, Zwitser land enz. tonen, terwijl speaker H. J. Zaat een en ander vakkundig zal toe lichten. Als iemand van haar werk houdt, dan is 't toch zeker mevrouw Reese. Haar ogen lichten op, als zij één van haar creaties in handen neemt. „Ik ben er nog nét zo ge lukkig mee, als toen ik op mijn 13de jaar na het ver laten van de school besloot, hoeden-modiste te worden, 't Is een fascinerend vak, dat je nooit los laat. 's Avonds kan ik nog met kleuren-combinaties spelen. Met An Schimmer, mijn RECHTERHAND al 26 jaar ontwerpen wij, maken we toch altijd iets aparts. We ten we de klanten te overtui gen, wat of hen 't beste staat. Zo jammer, dat niet iedere vrouw in wil zien, dat juist de hoed de finis hing touche geeft aan de mooiste mantel, de sportie ve of de geklede. Dito bij de tailleur". Ik knik schuldbewust. Denk aan de regimenten hoofddoekjes op de kap stok thuis. Maar krijg daar na een heerlijk lesje! Een echtpaar komt binnen en een oudere dame met haar dochter. Vanuit mijn hoekje bij 't raam sla ik dit alles geamuseerd gade, want ook DEZE dame zweert bij dat gemakkelij ke hoofddoekje Hoewel 't geval nu wel een beetje anders ligt, want haar zoon gaat trouwen en dus Behoedzaam maakt ze een kartonnen doos open, trekt 't anthra^iet grijze jasje van 't geklede pakje aan. Daar kan beslist geen hoofddoek bij Mevrouw Reese glimlacht fijntjes. Laat 'n paar hoed jes passen. Fel contras terend bij dit donkere jas je. Hier hoort iets vrolijks bij, tenslotte is deze bruids moeder nog jóng Aarzelend zet ze een groen hoedje op. 't Maakt haar iets mat. Vertwijfeld kijkt ze naar haar man, maar die bromt (met echte man- nenlogica!) ,Je moet het zelf weten. Na de bruiloft ligt 't toch weer in de kast!" Maar daar komt mevrouw Reese tegenop. Een hoedje in een warme, rode kleur, echt een niemendalletje, niet gekleed en toch zo heel apart, zet ze als ach teloos op 't donkere hoofd. De bruidsmoeder (eigen- kennelijk verrast door dit lijk bruidegommoeder!) is resultaat. Kijkt onze kant uit. We voelen ons als een on bezoldigde jury (of is die dat altijd?!) en zeggen al leen maar: „Dié moet u echt nemen". Wéér die onderzoekende blik in de spiegel. Me vrouw Reese weet, dat er nog iets ontbreekt. Die krargloze hals moet opge fleurd worden. Uit een la de komt het sjaaltje met iuist die kleuren van het hoedje erin verwerkt, ck gedistingeerde zwarte handschoenen. We knikken weer hevig van ja! 't Pleit is beslecht. Overgelukkig gaat deze vrouw met haar bijpassende aanwinsten naar huis Zo ook even later de be jaarde dame met een uit gesproken goede smaak. Een eenvoudig hoedje voor door de week te dragen bij haar zwarte en grijze man tel. De dochter slaagt al met een met 't eerste hoedje, dat ze dan ook maar op houdt. Haar moeder neemt er ook nog een sjaal bij, niet een zuiver zijden, die is te koud. Mevrouw Reese weet er raad mee. Als ze vertrokken zijn de ze klanten, is er de voldane blik van iets goeds ver richt te hebben. „Dat is 't heerlijke van dit werk. Je kunt de mensen overtuigen, dat je 't beste met hen voor hebt en ze komen steeds terug. Natuurlijk heb ik ocv goedkope hoed jes, waarom niet? Je moet met de tijd meegaan. Maar datgene, wat we ontwer pen, waarin we onze crea ties zelf tot iets aparts brengen, dat heeft veelal de voorkeur. Men geeft lie ver iets meer uit voor iets goeds, voor een hoedje van kwaliteit, dat daardoor aan kleur wint entenslotte toch doelmatiger is. Boven dien kunnen ze altijd bij ons gereinigd en vermaakt worden". Een voorbeeld daarvan volgtEen mevrouw, een vaste klant al uit de Rot terdamse tijd (Mevrouw Reese had vóór de oorlog 6 jaar een zaak op de Kor te Hoogstraat. Deze werd in 1940 weggebombardeerd, maar in augustus van dat zelfde jaar begon ze hier opnieuw aan de Hoogstr. 60), die oude klant laat een beetje aarzelend haar gewassen hoed zien. Of daar nog wat van te maken is? Natuurlijk kan dat De klant wil dit nog even met haar dochter bespreken, zou ze toch maar een goed koop hoedje nemen of..? Mevrouw Reese geeft haar alleen maar de raad, gauw te beslissen, want met de inzet van de vroege winter liggen er al stapels werk te wachten. Een andere dame kiest resoluut een model voor haar te vervormen hoed. Ik denk even aan die ang stige vraag daarstraks van een van de klanten, of dat hoedje niet al te jeugdig was? En dan het kostelijke antwoord van mevrouw Reese: „Ouder wórden we echt wel, hoeven we niets aan te doen. En dat is wel 't goedkoopste, wat er is.... Op en top zakenvrouw. Le vend voor de schepping van haar handen. Nu weei een en al enthousiasme voor de shows volgende week. U komt toch ook even kij ken* Mieke.

Het Nieuwe Stadsblad | 1962 | | pagina 1