Reisleidster Erna De wereld van week tot week Charlie Chaplin leefde eens van brood uit de vuilnisbakken Zul zijn... gezond zijn IJl HOBBY ISREIZEN AKTIE „GEZONDEN VOOR ZIEKEN" I 250.000,- AAN PRIJZEN WIE HEEFT GELIJK Londens zwervertje werd de grootste komiek aller tijdén geven en laten leven Brug - tunnel Lever Steen Pavane Middag-part'j Brief Vertraagd T.V. Wie zei dat 7 giro 6200 t.n.v. •In het begin van deze eeuw stond in Engeland regeimatig een jongetje op het toneel, dut Bijzonder de aandacht trok. Hij was tien jaar en speelde met grote overgave de rol van een dakloze, die een fortuin won in het volksstuk „Van arm tot rijk". Critici kwamen er echter al spoedig achter waarom, dat knaapje die rol zo le vensecht vertolkte. Voordat de jon gen namelijk hij het toneel kwam was hij in werkelijkheid een dakloze geweest, die in vuilnisbakken brood zocht, op de Danken in de parken sliep en die op straat af en toe wat 'geld bijeen bedelde. Diezelfde jongen trad echter vijf jaar later op voor koning Edward VII en koningin Alexandra en twintig jaar later werd hij keer op keer door koningen en beroemde staatslieden te gast gevraagd Zijn naam? CHAR LES SPENCER CHAPLIN, thans be kend bij miljoenen als de grootste acteur van de stomme fillm Reeds als jongen van zeven jaar bij het variété Weinig miljonairs zijn hun leven on der zulke moeilijke omstandigheden begonnen als Charly Chaplin. Hij werd op 16 april 1889 in Londen ge boren. Zijn ouders waren artiesten, die optraden in variété's maar door de slechte tijden aan lager wal wa ren geraakt. Zijn vader verdronk vrijwel al zijn bezittingen en stierf vrij jong tengevolge van een overma tig gebruik van alcohol. Daarna werd zijn moeder ernstig ziek en haar bei de kinderen, Charly en zijn oudere broer Syd, kregen toen vrijwel geen verzorging meer. Charly werd gedu rende korte tijd opgenomen in een tehuis voor behoeftige kinderen. Hij was toen zeven jaar en het was toen reeds een kind met veel toneeltalent. Zijn verzorgers slaagden er dan ook spoedig in hem bij het provinciale toneel te krijgen. Hij vervulde een kinderrol in het stuk „The Eight Lancashire Lads"! Maar de dagen van ellende en armoe de kwamen spoedig terug. Zijn moe der werd opgenomen in een zieken huis en Charly was nog veel te jong om op zijn eigen benen te staan. Hij werd een van de vele zwervertjes in de straten van Londen maar na enke le jaren hij was toen tien jaar lachte hem het geluk opnieuw toe. Hij kwam weer bij het toneel en nu werd hij al spoedig bekend als een soort wonderkind. Hij verdiende nu genoeg om zijn moeder in een te huis voor herstellende zieken te la ten opnemen Hij kon niet lezen Een van zijn eerste rollen was die van page in Conan Doyle's „Sher lock Holmes". Charly was zo ner veus en onzeker dat hij de regisseur niet durfde te vertellen, dat hij niet kon lezen. Hij vroeg zijn moeder toen hem de tekst voor te lezen en hij leerde zijn rol zo voortreffelijk, dat niemand er iets van merkte, dat hij nooit lezen geleerd had. Toen hij zestien jaar oud was trad hij op voor de koning en koningin van Engeland in het Duke of York's Theatre en een jaar later werd hij opgenomen in de beroemde variété- groep van Fred Karho! Charly leefde hee, sober en hij spaar de zoveel als rnaar mogelijk was. Vöör hij overging naar de groep Fred Karho hao hij op zijn spaar bankboekje reeds 300 Pond Sterling staan, hetgeen voor die tijd reeds een aanzienlijk bedrag was. Charly bleef zeven jaar bij Karno en in 1913 tijdens een tournee door Amerika tekende hij een contract bij de Keystone Film Company. Dit be tekende het begin van een unieke filmcarrière. De 24 jarige Britse ko miek werd namelijk op slag een „star" en zijn inkomen steeg tot een sensationele hoogte. Hij begon met 25 dollar per week maar binnen een paar maanden was dit bedrag reeds verhoogd tot honderd dollar 1 Contract voor een miljoen! In 1914 betaalde men hem 150 dol lar per week en in dat jaar maakte hij niet minder dan 35 films. Zijn eerste film was „Making a Living". In 1915 verdiende hij reeds 1250 dol lar per week en in 1916 tekende hij een nieuw contract, dat 670.000 dol lar per jaar waard was. Maar het daarop volgende jaar bood een ande re filmmaatschappij hem een mil joen dollar plus een bonus van 15.000 dollar voor zijn handtekening voor slechts achttien maanden maan den werk. Hij moest acht films ma ken en zou zelf als producer optre den. Chaplin accepteerde dit buiten gewone aanbod. De zwerver uit Londen was daarme de de koning van Hollywood gewor den. Vier jaar tevoren was hij nog maar een doodgewone variété-artiest en thans de best betaalde filmster ter wereld In 1921 keerde Chaplin terug naar Londen en hij werd daar als een vórst ontvangen Zijn bewonderaars sleurden hem uit de trein en droegen hem op de schouders naar zijn auto. Hij was slechts drie dagen in zijn geboortestad en in die korte tijd be zorgde de post hem niet minder dan ruim 73.000 brieven en briefkaarten Hij bezocht alle bekende plekjes uit zijn jeugd en ontmoette ook tal van oude bekende uit zijn vroegere ar moedige leven. Op de thee bij de premier Tien jaar later maakte Charly een wereldtournee, waarbij de hele we reld als het, ware aan zijn voeten lag. Hij dronk thee met de Engelse mi- nister-president Ramsey MacDonald en lunchte in het Lagerhuis. Ook ont moette hij tal van andere groothe den zoals Winston Churchill, Ein stein, Bernard Shaw, koning Albert van België, H. G. Wells en Mahatma Gandhi. Toen hij de prins van Wales (thans hertog van Windsor) ontmoet te, noemden zij elkaar binnen een paar minuten „Charly" en „Eddie". Hij was zelfs zo beroemd, dat een groep Japanse extremisten hem wil den vermoorden omdat zij geloofden, dat een dergelijke daad een oorlog met Amerika, waarop zij het gemunt hadden, tot gevolg zou hebben Maar de grote rijkdom bracht de prins van de clowns toch niet al het denkbare geluk. Integendeel want er zijn heel war minder plezierige hoofdstukken in zijn leven en hij heeft ook heel veel kritiek te incas seren gekregen, Chaplin's eerste drie huwelijken bijvoorbeeld eindigden alle in een scheiding en zijn eerste zoon, die in 1929 werd geboren, leef de slechts drie dagen. Ook ontving hij duizenden vijandige brieven, waarom hij niet als vrijwil liger dienst nam in het leger tijdens de eerste wereldoorlog. In werkelijk heid was hij echter lichamelijk onge schikt voor militair. In 1942 werd hij beschuldigd van on zedelijke handelingen. Na een sensa tionele rechtszitting werd hij toen veroordeeld. Vijf jaar later werd Chaplin's politieke overtuiging (men veronderstelde, dat hij communist was, hetgeen Chaplin overigens ont kende) het gesprek van de dag in Amerika. Hij werd ernstig bekriti seerd en zijn populariteit daalde toen even snel als hij deze indertijd verworven had ir Amerika. Hij werd zelfs in het Congres aangevallen en een van de afgevaardigden stelde zelfs voor hem uit het land te zetten. Zover kwam hei echter niet maar toch was Chaplin's carriere volko men gebroken Na veertig jaar ver liet hij tenslotte de Verenigde Sta ten, het land, waar hij miljoenen dollars had verdiend en waar hij mil joenen bewonderaars had verworven. Nu was er geen groots afscheid voor hem. Integendeel, hij vertrok uit Amerika als ongewenste gast en werd door miljoenen versmaad! Toch heeft de kieine man met zijn elastieken benen bij zijn grote rijk dom nog wat geluk gevonden in zijn latere leven. Zijn vierde huwelijk met de dochtvan de beroemde toneelschrijver Eugene O'Neill, Oona werd bijzonder gelukkig. Ze zijn thans veertien jaar getrouwd en zij hebben zes kinderen. Zij wonen in een kostbare en bijzonder luxieus in gerichte villa in Zwitserland, waar van de bouwkosten ruim anderhalf miljoen gulden hebben bedragen. Hier geniet Chaplin thans van het prettige klimaat en de lage belastin- fen. Hij leidt hier een prettig en on. ezorgd leven als een normale maar zeer gefortuneerde burger! John Cottrell „Griekenland is tegenwoordig het favoriete land van de reisbureaux", zegt Erna Low. „Er zijn nog niet zo veel toeristen en de plaatselijke be volking is zeer gastvrij. Dit jaar heb ik iets heel bijzonders voor de toe rist, die naar Griekenland wil Hydra, een allerliefst, schilderachtig eilandje. Op dit eiland vindt men alles mpoie natuur, goed strand, eenvoud. Ook de mensen, die geïn teresseerd zijn in bodemonderzoek, zullen er voor gewonnen worden". Erna Low is een gezette, dyna mische vrouw, ex-kampioen speer werpen van Oostenrijk, die in Enge land sportlerares wilde worden. Zij kwam voor de oorlog naar Groot- Brittannie om een proefschrift te schrijven over een vrij onbekende Victoriaanse dichter Zij bleef er om een reisbureau te openen. Zij begon met haar reisbureau net na de oorlog. Haar zit-slaapkamer diende als kantoor, het archief stond in stapels op de grond en vrienden hielpen haar met typewerk en onkostenbestrijding. „Ik maakte net genoeg winst om van vakantie seizoen tot vakantieseizoen te kun nen leven," zegt ze. Nu heeft Erna veertig man perso neel, chique kantoorpercelen in Kensington (Londen) en verleden jaar organiseerde zij met succes vakanties voor ongeveer twaalfdui zend mensen. Haar liefhebberijen zijn reizen en de omgang met mensen en zij is gelukkig met deze liefhebberijen in haar levensonderhoud te kunnen voorzien. Zij brengt het grootste deel van haar tijd door met reizen, het bezichtigen van vakantiecentra en hotels in het buitenland of het organiseren van leuke vakanties, die afwijken van het alledaagse, voor anderen. Zij werkt vrijwel iedere avond en elk weekend en zegt: „Ik denk, dat dat komt, omdat mij het zo'n be vrediging schenkt te weten, dat ik een nieuwe manier van vakantie houden ben begonnen en ik be schouw het in de praktijk brengen van nieuwe ideeën als een uitda ging". Een nieuwe manier van vakantie houden, waarmee Erna begon, is de gezelligheids vakantie. Tijdens de oorlog organiseerde zij gezellige va kantiedagen in Cornwall voor haar vrienden. Zij was men mening, dat er iets gedaan moest worden voor de vele eenzame mensen, die in zit-slaapkamers wonen, iets, waar door zij hun interessen kunnen ver groten en vrienden kunnen maken. Daarom organiseerde zij direkt na de oorlog vakanties voor jonge, zelfstandige werkende mensen. De reactie hierop was zodanig, dat de behoefte aan stimulerende, gezellige vakanties voor jonge mensen bewe zen werd! „Van het begin af heb ik grote aan dacht besteed aan het bij elkaar brengen van de juiste mensen", zegt Erna. „Het is belangrijk, dat de se- xen ongeveer gelijk vertegenwoor digd zijn. Leeftijd, belangen en ach tergronden moeten overeenkomen". Zo mogelijk organiseert zij persoon lijke ontmoetingen met de toekom stige cliëntele. Zal Erna Low met deze enorme uit breiding van haar zaak toch het per soonlijk element kunnen handha ven? Zij denkt van wel. „Het gaat mij er niet om veel geld te verdie nen, zegt ze. „Ik heb alles wat ik be geer: goede vrior -en prettig thuis en een prima auto". De Engelsen hebben zich als eiland bewoners altijd verheven gevoeld boven lieden die niet op een eiland wonen. Waarom, dat weten wij (.niet-eilandbe- woners) niet, maar dat het voor de Engelsen nog altijd vanzelfsprekend Is blijkt nu er een referendum is gehouden onder Fransen en Engelsen over het al of niet aanleggen van een brug of tun nel over of door Het Kanaal tussen Do ver en Calais. Het meest Engelse ant woord dat hierbjj uit de bus kwam was van die Engelsen die g*en van beide nodig vinden. Dat zjjn dus degenen die stokstijf eilander willen blijven. Iets min der stokstijf op hun eilandstandpunt staat de hierop volgende groep, de meerderheid (51,9 procent), die vóór een tunnel en tégen een brug stemde. Dat zijn dus zij, die als giraffen liun kop in het zand steken en denken dat een onzichtbare onderwatertunnel het eiland zijn minder aantast dan een zichtbare brug. Van de Fransen stemde daaren tegen het grootste percentage (33 pro cent- vóór de brug. Wat mag wordei verk.au.rd uit de aard van de Fransei die niet van zich verstoppen houden. Zi zien ln zo'n brug wellicht één prachtige kilometers lange promenade waar het goed flaneren wordt, mits... men het parcours van terrasjes voorziet. Waar dan de Engelsen alleen maar niet tegen kunnen zijn als ze op zondag gesloten bliiven Het oljjit dus een eindloze discussie Wellicht zullen tenslotte de kosten de doorslag geven. Een tunnel kost maar de helft van de kosten van de brug (1,5 tegen 3 miljoen nieuwe franse .rancs). Bovendien is de bouwtijd een jaar korter (tunnel i d 5 jaar). De tocht l>er auto over de brug is echter 45 mi nuten korter dan door de tunnel (30 te gen 57 minuten). De duur van de treinreis Parjjs-Lon ilen wordt ln beide gevallen terugge bracht van 7 uur tot 4 uur en 20 minu ten. De kosten van een autoreis zouden met 30 50 procent dalen. De lengte van de tunnel is berekend op 70 km, die van de brug op 33 km. Een Engelse afgevaardigde in het La gerhuis heeft de minister van handel gevraagd om de invoer van ganzelever dit Frankrjjk stop te zetten. Motief: de Franse manier van mesten van de gan ■en is in strijd met de menselijke waai 'Jghsid. Engeland is in rep en roer omdat tjjdens de beroemde paarderennen van Epsom zeven paarden over elkaar heen zijn gevallen »n daardoor kansloos wer den. Scotland Yard heeft de zaak in ■nderzoek en hecht geloof aan het ge lUigenis van een toeschouwei die ver klaart gezien te hebben dat een andere toeschouwer met ear kattapnlt een steen op een der pa rden afschoot. Waarom men het zo belangrijk vindt? Omdat onder de zeven paarden twee fa vorieten voor de eindoverwinning waren waardoor bijna alle „wedders" hun geld kwjjt waren. Behalve waarschijnlijk de man met de kattapult... Met de twist is men aan het eind van z'n latijn. We bedoelen niet het feit dat men er buiten adem van raakt, maar dat men is uitgedacht in het cre- eren van nieuwe dansen voor tieners. Daarom hebben jongelui uit de Parfjse „hogere" kringen ten einde raad terug gegrepen op de 16e eeuwse pavane, een langzame dans uit de tijd van Hendrik H. Om deze nieuwe mode te beschermen tegen de in deze tijd al te snel groeiende populariteit van alles wat nieuw is, mo ten er alleen meisjes aan deelnemen die een lange hals en een smalle taille be zitten, en de jongens moeten er pittig uitzien, zij die aanleg vertonen tot paffe righeid en ronde vormen blijven buiten gesloten. De eeuwenoud traditie van rijke Pa rijse dames om 's avonds te ontvange is plotseling doorbroken door twee van hen die het déjeuner-buffet 's middags van 12 tot 15 uur proberen in zwang te brengen. Motie' de avondpartijen duren altyd tot hel ochtendgloren, waar door de dames get ongen waren de dag te verslapen. In een brief van de schilder Gauguin, die een dezer dagen in Parijs wordt geveild, staat: „Goede schilderijen moet men alleen voor z'n vrienden maken, en slechte voor de mensen die schilde rijen kopen en ze verheerlijken.' De eerste cineast die de vertraagde film toepaste, moet op het Idee hiervoor zjjn gekomen toen hjj in een restaurant een Schot zijn portefeuille uit zijn bin nenzak zag halen. De vooruitgang staat niet stil: in een Zweedse gevang is zjjn de bewakers vervangen door ^zestien) t.v.-toestellen. „De politiek en het lot van de mens orden bepaald door lieden zonder ide- den en zonder grootmoedigheid. Zij die werkelijk zielegrootheid bezitten gaan niet in de politiek." (Albert Camus.) ROTTERDAM loten 1.— per stuk Van 15 september-31 oktober 1962 wordt in ons land een grote nationale financiële aktie gehouden. Niet minder dan 11 organisaties werk zaam op het gebied van de volksgezond heid zullen op het Nederlandse volk een beroep doen voor steun voor de verwezen lijking van hun doelstelling. De aktie is genaamd: „GEZONDEN VOOR ZIE KEN" en heeft als ondertitel: GEVEN EN LATEN LEVEN. De 11 organisaties die de opbrengst zullen delen zijn: Revalidatie - Nationale Geeste lijke Volksgezondheid - alle Kruisvereni gingen te weten: Het Groene Kruis - Het Oranje-Groene Kruis - Het Wit-Gele Kruis en het Nederlandsche Roode Kruis. Ook de organisaties die werkzaam zijn op het gebied van de bestrijding van KANKER REUMA - POLIO - TUBERCULOSE en ASTMA zullen uit de opbrengst delen. Loten in 11 verschillende afbeeldingen ƒ1.per stuk zullen door geheel Neder land op adressen, kenbaar aan affiches worden verkocht. Wanneer men 11 loten koopt voor doorverkoop aan familie, vrien den en kennissen dan ontvangt men een gratis waardecoupon, waaraan ƒ20.000,- gratis prijzen zijn verbonden. Aan de nati onale loterijaktie zijn verbonden ƒ250.000.- prijzen, waaronder 5 woonhuizen, per stuk ƒ25.000.-, 5 auto's en duizenden andere waardevolle prijzen. Een van de woonhui zen zal een premie van ƒ25.000.- ontvan gen, zodat de hoofdprijs ƒ50.000.- be draagt. Men kan de loten ook rechtstreeks aan 't kantoor van aktie bestellen. Per giro, post wissel, briefkaart, remboursemem of aan getekende brief. Het adres luidt: Heem raadsingel 303 Rotterdam en het gironum mer is: 6200 ten name van: aktie GEZON DEN VOOR ZIEKEN - Rotterdam. Mocht de loterijvorm om de een of andere manier niet ambiëren dan kunnen giften worden verstrekt eveneens door middel van de giro. Het is dan eis, dat op het girobiljet het woord: GIFT voorkomt. In tegenstelling met collecten is de loterij- vorm voor wat de opzet, organisatie en be steding betreft controleerbaar, waardoor de zekerheid bestaat dat de steun die ver leend wordt de juiste weg zal vinden. GEVEN EN LATEN LEVEN! Geven onder meer uit oogpunt van dankbaarheid wanneer wij-zelf en de onzen noch geeste lijk, noch lichamelijk gehandicapt zijn. Bo vendien heeft de steun die wij aan de zie ken geven uit meer dan een oogpunt te betekenen STEUN AAN EIGEN ZAAK. GELDZAKEN. Jules zegt: ,,Nu je blijft werken na cms huwe lijk, Jet, vind ik dat we onze inkom sten bij elkaar moeten doen. Als we alle kasten betaald hebben, kunnen we elk een wekelijks zakgeld krijgen en de rest brengen we naar de bank. Dat lijkt me de eerlijkste oplos :ng en dan hebben we allebei wat neld voor onze persoonlijke uitgaven Jet zegt: „Ba, wat klinkt dat zakelijk. Ik wil liever mijn eig"n salaris houden en de huishoudelijke uitgaven ervan be talen. Als jij dan de huur en gas- en elektriciteit betaalt, kunnen we alle bei sparen". Wie heeft gelijk? Het plan van Jules waarborgt een grotere eenheid in het huwelijks leven. Als zij hun verdiensten bij el kaar doen, zullen de onkosten eer- 'ijk verdeeld worden en hebben zij toch beiden hun zakgeld vcor t er- soonlijke uitgaven. De huishoude lijke kosten zijn elke week verschil lend en het plan van Jet zou aan leiding geven tot onenigheid.

Het Nieuwe Stadsblad | 1962 | | pagina 10