Het nieuwe Kinderziekten doen niet af aan betekenis v. prefabricate S.G. AGENDA overpeinzingen DE ZOMER IS VOORBIJ Verschijnt woensdag en vrijdag in Schiedam en Kethel. SYSTEEMBOUW EN WONINGNOOD Huisvrouwelijke r- Redaktie en advertenties: BROERSVEST 125, Schiedam C J v d Klink, telefoon 010-67368 en 63939 Kantooruren: dagelijks (behalve zaterdag) van 9-1 en 2-6 uur Centrale administratie Randstad-edities: Koornmarkt 34, Delft, telefoon 01730-23627*. Tarieven op aanvraag'. -■ OPLAGE 26.100 EXEMPLAREN VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1962 14e JAARGANG No. 78 De „Randstad-edities" geven plaatselijke uitgaven in 'Delft, Schiedam, Vlaardingen, Maasluis, Rijswijk met de rond deze steden gelegen dorpen en 'n streek-editie voor geheel Westland Aan onze Parkweg wordt op een merwaardige manier het kleurenspel van de^bebouwing in Nieuwland doorbroken. Een reeks bouwblokken achter elkaar is nu ee?is niet opgetrokken uit gele of min of meer rode baksteen. De doosahtigen partijen vertonen een grijze betonkleur, die in ons klimaat wel wat erg koel aandoet. Het zijn de Dura-Coignet-woningen, die hier zijn neergezet als een Hollandse variant op het systeem van de woningfabrieken van Coignet in Eveux bij Parijs. Op zichzelf is het al interessant om hier kennis te maken met de producten van een systeembouw, die wel een sterk eigen karakter heeft en zich ook onmiddellijk als een systeembouw laat herkennen. Grote betonnen elementen, hele wanden en vloerpartijen worden wanneer eenmaal de onderbouw ge reed is daarbovenop gehesen met ge weldige hijskranen en dan zorgvul dig op de bestemde plaats vastge zet. Daardoor wordt een dergelijke bouw ook iets anders dan wat we vanouds hier in Holland gewend zijn. Nederland is eigenlijk een land van wat we zouden noemen „tim mermans-architectuur". Het bouwen moet in net grootste deel van ons vaderland op een betrekkelijk slap pe bodem gebeuren en daarom zijn we in het algemeen zuinig met het toepassen van zware elementen. We bouwen als het ware uit spaanders onze huizen op, allerlei details als fris geverfde lijsten en venster-kozij nen trekken meer de aandacht dan de massa van het bouwwerk als ge heel. Daar komt nog bij dat we van ouds vrij veel glas gebruiken om zo veel mogelijk licht en zonneschijn, waarmee het klimaat ons toch al niet rijkelijk bedeelt binnen te laten. Van een strenge en gesloten ernst, van een bijna afwerende houding tegenover de buitenwereld vinden we dan ook in de Nederlandse bouwkunst weinig terug. In dit op zicht kunnen we ook aan de Dura- Coignet-woningen wel zien dat ze hun oorsprong al een stukje zuide lijker in Europa hebben. Ze zijn krachtiger, minder nadrukkelijk ge detailleerd en ze kennen een aan trekkelijk wisselspel van open en gesloten tegenover elkaar. Het is dan ook naar onze smaak beslist geen verlies voor de Nederlandse bouwkunst, dat dergelijke woningen in onze stad en in het Rotterdamse Lombardijen tot stand zijn geko men. Dat wil intussen niet zeggen, dat iedereen het even prettig vindt in deze woningblokken te zijn inge trokken. Goed, veel keus op de wo ningmarkt is er nog niet en allicht dat woningen, die niet al te duur zijn grif verhuurd worden. Maar dat wil nog niet zeggen dat wij bij sys teembouw steeds te doen hebben met een stekel, dat alle kinderziek ten te boven is. Wij weten dat er bij verschillende vormen van systeem bouw nog al wat klachten zijn. En voor de bewoners van dergelijke huizen-met-gebreken is het bepaald niet aangenaam, dat ze eigenlijk maar op beperkte manier van han woning kunnen genieten. Dat neemt intussen niet weg dat kinderziekten noodzakelijke ver schijnselen zijn op de weg naar vol wassenheid. Dat geldt evenzeer voor nieuwe bouwsystemen als voor de groei van de mens zelf. Het is nog maar een tiental jaren geleden, dat een studie-commissie, die door een van de grote politieke partijen was belast met het uitbrengen van een rapport omtrent de situatie in de woningbouw vast stelde, dat het bouwbedrijf volkomen op de ont wikkeling achter lag. Het bouwen was is de oude sfeer van het am bacht blijven steken en de moderne industrialisatie-methoden waren er eigenlijk volledig aan voorbij ge gaan. Sedertdien is er in Nederland heel wat gedaan om te komen tot een rationelere aanpak van het bou wen, vooral met betrekking tot de woningproduktie, die voor het voort bestaan van de grootste betekenis was en is. En er zijn dan ook ver schillende vormen van systeembouw uitgedacht, waarbij eenheidselemen ten te voren werden vervaardigd en dan pas naar de bouwplaats werden gevoerd om tot huizen te worden samengesteld. Want het is waarlijk niet alleen het Dura-Coignet-systeem dat in ons land opgeld heeft ge maakt. Er is b.v. ook een stelsel, waarbij hele delen van muren uit baksteen worden geprefabriceerd. Maar dergelijkse stelsels springen niet zo in het oog als dat van Dura- Coignet, dat de vertrouwde baksteen links laat ligger en met bijzonder grote betonnen elementen te voor schijn komt. Daarom is voor velen dit systeem het model van de sys teembouw in het algemeen. Maar hoe dan ook het, prefab-sys teem mag niet altijd volledig ge slaagd zijn, dat wil nog niet zeggen dat het geen belangrijke stap bete kent in de ontwikkeling van de wo ningbouw. Het blijft een wapen te gen het dikwijls nijpende gebrek aan arbeidskrachten en daarom van groot belang. Al is deze gedachte een schrale troost voar wie met klachten over zijn huis zit. :-Xvïï ^/WWWWWVVWVWVVWVWWWWWVW\/WWW\AA/WWVWWVWVWWVWVWWV\/W\rtWVWV\AftW\/WIVVWWWyyWVWVVWV*VW V/at zegt IJ? U hebt niet een gemerkt dat de zomer er geweest is? Dat klopt. Hij is deze keer streng incognito" door ons land ge trokken, verborgen achter storm en regen. Hier en daad heeft ie een mager bloempje neer gestrooid, hier en daar een heel licht tikje bruin op meisjeswangen getoverd, maar de meesten onder ons hebben het met een bedorven vakantie moeten stellen. De hemel is niet blauw geweest, wij des te meer! Maar goed, hij is voorbij en laten we hopen dat „meneer zomer" het volgend jaar wat zonniger van humeur is. De herftst is een heel andere klant, veel ruiger van natuur, veel onvriendelijker en wie zich in de herfst wil amuseren moet dat zélf doen, binnen. Natuurlijk is het weer onze Schiedamse Gemeenschap die daarbij de helpende hand biedt. Vanavond wil ik U daarom even wijzen op het programma van TOONKUNSTVIJF prachtige muziek avonden in het Passage-theater Als de namen van: Dick de Reus (viool), Aurora Natola (cello), Monique de Haas, Stefan Askenase en Hans Henkemans (alle drie pianisten) U niets zeggen had ik dit stuk beter niet kunnen schrijven. Of misschien juist wél Het zijn deze vijf musici die voor ons komen soleren. Op 11 ok tober: Dick de Reus met het vioolconcert van Brahms; 22 novem ber: Aurora Natola met een celloconcert van Saint Saëns; 10 januari: Monique Haas met het Capricio van Strawinsky14 fe bruari: Stefan Askenase met een van de pianoconcerten van Chopin; 21 maart: Hans Henkemans met het derde piano-concert van Ludwig van Beethoven. Voor muziekliefhebbers allemaal neusjes van zalmen, voor niet- liefhebbers tóch begrijpelijke klanken, die ze érgens pakken zul lenvoor a-muzikalen helaas verloren moeite. Maar wie Uwer is er helemaal a-muzikaal, behalve dan mijn goede vriend Lam bert, die meer van diertjes en plantjes houdt en het verschil tus sen het Wilhelmus en Wien Neerlands Bloed met geen geweld ont dekken kan. Leden van Toonkunst, leden van de Katholieke Kring, leden van de Kunstkring en leden van vakverenigingen kunnen deze con certen tegen sterk gereduceerde prijzen gaan mee-genieten. Ga er heen of blijf thuis, maar zeg NOOIT dat er in Schiedam niks voor muziekliefhebbers te beluisteren valt. Sebastiaan. VWWWWVVWVWN/VWW\/WWWWWV/VWV\/V\/\/WVW^/VWWWVrt*JVVVVVWVNA«A^/\/WVV\^^WWV/VW\A/V\AA^VV\A/W\/VVVVVWVVW< 2 oktober: Sursum Corda 14 uur Hervormde Vrouwen Dienst: Bijeenkomst. Chr. Soc. Belangen 20 uur: Ned. Bond van Oud-Strijders: Kontact avond. Chr. Soc. Belangen 20 uur ARJOS: Bijeenkomst. 3 oktober: Irene 14 uur Chr. Metaalbew. Bond: Irene 14 uur en 20 uur Chr. Metaal bew. Bond: Filmvoorstelling. Jeugdhaven 19.45 uur Chr. Sport Fed. Schiedam en De Baanbrekers: Besturenvergadering. Musis Sacrum 20 uur Pers. ver. Wil- ton-Fijenoord. 4 oktober: Passage Theater 20 uur Katholieke Kring: Revue-Musical. 5 oktober: G. Havenkerk 19.45 uur Chr. Film. actie: „De herberg van het 6e gehik" (10-jarig bestaan). 6 oktober: Volksgebouw: 14 uur ANBB: Kin- derfilmmiddag. Irene, 14 uur Brandweer VZOD: Ma rionettentheater. Grote Kerk: 15 uur Opening zen dingstentoonstelling KAMEROEN. G. Havenkerk 19.45 uur Chr. Film actie: zie 5 oktober. Musis Sacrum 20 uur Toneelvereni ging GTB: Toneelavond: Volksgebouw: 20 uur Korfbalclub Succes: Feestavond. 7 oktober Wijkcentrum, 20 uur R.K. Instuif: Dansavond. 6 t/m 13 oktober dagelijks Grote VWWWVVVWWWWWWUWVIA'WV •/WWVWWt/WMAAMMA/WWIMMAMWWVWyVWWVMMWVtort '/WWVWWWWWWlWWVWWlA Het spook op de achter grond van ieder ouder wor dend mens is het moeten prijsgeven van de eigen zelfstandigheid, als men niet meer uit de voeten kan. Ouder worden bete kent voor een ieder nog lang niet gelukkig zijn en dat geldt speciaal voor die mensen, die gaan tobben, die niet zelf meer het huis houdinkje kunnen doen, die niet zelf meer de bood schappen in huis kunnen halen. Het is dan zo gemakkelijk geredeneerdmaar die mensen behoren toch in een bejaardenhuis. Waar zijn die dan voor? Die mensen moet?n toch verzorgd wor den. Daar komen ze niets tekort Ik ga beslist niets NADE LIGS van bejaardentehui zen zeggen. Dat ze er zijn, is voor velen een zégen, maar dat er nog maar zo weinig zijn, die de over gang van het eigen tehuis naar die omgeving drage lijk kunnen maken, is al leen nog maar te betreu ren. In de toekomst zal daar wel meer aandacht aanbesteed worden, nu het aantal bejaarden steeds toe neemtEn daardoor ho pelijk ook de tehuizen. Ik weet wel, dat ik me tot het uiterste zou verzetten, om uit eigen huis weg te gaan. Om die éigen vrijheid prijs te geven. Om daar maar te zitten, het oog op de klok. En maar wachten. Waarop.... Het klinkt bij na middeleeuws, maar die TOESTANDEN bestaan nog in deze moderne eeuw. Tehuizen, volgepakt met bejaarden, die geen eigen kamer zelfs hebben, slapen op een slaapzaal, een ge meenschappelijke zitkamer hebben. Triest en allemaal erg naar Het Schiedamse Groene Kruis heeft daarom de Stichting Bejaardenzorg opgericht, maar wil in fei te het OVERKOEPELEN DE LICHAAM zijn, waarin alle verenigingen, die zich met bejaardenzorg bezig houden, zijn vertegenwoor digd. Dus ook de Kruisver enigingen, al zorgen die in de eerste plaats natuurlijk voor hulp aan jonge gezin nen. Jammer, heel erg jam mer, dat er nog altijd een enorm tekort aan gezins verzorgsters is. Een toch wel bij uitstek vrouwelijk beroep, waarbij het meisje zich ten volle kan ontplooi en. Zich voorbereiden op DE taak in haar leven We hebben dus nu een Stichting Bejaardenzorg in onze stad. Wat wil deze Stichting voor die bejaar den doen? KAN zij iets voor hen doen? Flet antwoord is heel eenvoudig. Men wil als bemiddelaar optreden tussen bejaarde en door die bejaarde benodigde hulp. Al zal die hulp eerst gecontroleerd worden, want het moet niet zó zijn, dat de Bejaardenzorg een ver kapt dienstbodenbureau gaat worden Wie echt hulp NODIG heeft, krijgt die ook. De Stichting vertrouwt op de medewerking van alle vita le dames en heren, die zo graag hun tijd nuttig wil- niet weten, op welke ma nier. Het lijkt erg onwaar schijnlijk, maar zo is het in vele gevallen. Er ZIJN inderdaad mensen, die met hun vrije tijd echt geen raad weten, maar wat r"»d- hangen of stapels bc.Ken verslinden, om de tijd te doden. Lezen is natuurlijk erg prettig. Ik doe het zelf ook erg graag, alleener blijft zo weinig tijd voor over. Geregeld koop ik boe ken van mijn favoriete schrijvers. Het idee, dat ze in mijn onmiddellijke na bijheid zijn, maakt me al blij. Later, o, later, als er eens gelegenheid voor is, lees ik ze echt wel. NU is er nog zoveel te doen. Vlie- fen de dagen voorbij k hoop, dat u dat straks allemaal ook kunt zeggen. Een dóel hebben in je le ven, anderen gelukkig ma ken, dat geeft het leven glans. En dan denk ik aan die oudjes, die vaak een zaam en vergeten, maar rond tobben. Zeker, een vriendelijke buurvrouw doet weieens een bood schap, maakt weieens een praatje, maar zij heeft het zelf zo druk, ziet U. En het oudje berust, al had ze het leven op EEJAARDE- leeftijd zo heel anders voor gesteld. oud worden, nee, dat betekent toch niet al tijd ook gelukkig zijn Ik hoop van harte, dat nie mand van onze Schiedam se bejaarden die gedachte nog heeft. Ik weet, dat de R.K. Bond van Bejaarden en Gepensioneerden in on ze stad met haar EiGEN leden veel voor die tobber- tjes doet. Zelfs het huis 'n goede beurt geven, een eigen charitatieve instel ling heeft. Zieken nimmer worden vergeten. Maar niet iedere bejaarde is Katho liek, is aangesloten bij deze bond Daarom ben ik blij, dat er nu een Stichting Bejaar denzorg is, die met behulp van Sociale Zaken, zo no dig, bejaarden alle hulp willen ge/en, die zij nodig hehb *1. Met enkel A.O.W. kunr m ij die hulp onmo gelijk betalen en toch blij ven ze zo graag in hun c:gen huisje, waarin ze ge sel hun eigen baas zijn, er zovele gelukkige jaren gekend hebben. Denk u dóór eens aan, plaatst u zich eens in hun tob bende gedachten. Helpt u, wéar u helpen kunt. Eén enkel uurtje van uw kost bare tijd voor een bezoek je, voor een wandeling met een bejaarde. Ik weet ze ker, dat het u ongelooflijk veel voldoening zal schen ken. Bejaarde mensen zijn immers zo gauw blij. Vaak beschamend voor ons, ver- wénde mensen, die het let terlijk aan niets ontbreekt Van groot belang is ook, dat de Stichting Bejaarden zorg alle mensen wil berei ken, dus ook zij, die niet bij een organisatie of Kerk zijn aangesloten. Den Haag kent deze Stich ting al langer. De dames en meisjes, die daar werk zaam zijn, volgen daar een cursusje als BEJAARDEN HELPSTER en mogen zich na afloop van die cursus BA. (Bea) noemen. Ik wens de Stichting Be jaardenzorg hier in Schie dam graag alle succes toe. Mieke

Het Nieuwe Stadsblad | 1962 | | pagina 1