Het nieuwe BUITENLANDSE KUNSTENAARS GENOTEN VAN ONS HAVENBEELD MODESHOW IN DE HEMA ALLERAARDIGSTE TIMMERKLASJE wmm medische zondagdienst ZONDAGSDIENST APOTHEKEN Verschijn! woensdag en vrijdag in Schiedam en Kethel. Niet alleen nuttigmaar ook mooi m OPENING „DE POTTENWINKEL" VRIJDAG 5 OKTOBEP. 1962 14e JAARGANG No. 80 OPLAGE 26.100 EXEMPLAREN Redaktie en advertenties. BROERSVEST 125, Schiedam C J v d Klink, telefoon 010-67368 en 63939 Kantooruren: dagelijks (behalve zaterdag) van 9-1 en 2-6 uur Centrale administratie Randstad-edities: Koornmarkt 34, Delft, telefoon 01730-23627*. Tarieven op aanvraag. De „Randstad-edities" geven plaatselijke uitgavèn in "Delft, Schiedam, Vlaardingen, Maasluis, Rijswijk met de rond deze steden gelegen dorpen en 'n streelc-editie voor geheel Westlarrd Vandaag een beeld uit onze eigen havenwereld. Het is het beeld van dam pigheid boven het water en daarin de wat scherpere contouren, die partijen van ijzer en staal meestal wel opleveren. Schiedam is een stad van de Nieuwe Waterweg. Dat wil zeggendat onze stad wat haar bedrijvigheid betreft voor een niet gering deel is afgestemd op het contact tussen de con tinenten via de zee. Eigenlijk beseffen we dat niet zo gemakkelijk. Er is een stad, die zich Schiedam noemt m die wat teruggetrokken ligt van de Nieuwe Waterweg. Want onze stad is heel wat ouder dan dat jonge vaar water dat slechts rond honderd jaar achter de rug heeft. Zij heeft vanouds het besloten bestaan van een middeleeuwse stad, zorgvuldig van de buiten wereld afgeschermd door stadsmuren cn wallen. Een wereldje op zich dus, waarin men geen weet heeft, maar hoogstens een vaag vermoeden van al wat er achter de waterige horizonten te ontdekken valt. Maar, en daar ligt een zekere twee slachtigheid in het leven van onze stad, onze tijd verlangt een andere gerichtheid. Geen stad van nu kan het zich veroorloven min of meer opgesloten in zichzelf te bestaan. De moderne ekonomie spant zijn net ten heel wat wijder dan die paar vierkante kilometer van het eigen stedelijke grondgebied. Wij zijn ge dwongen als het ware met de hele wereld rekening te houden. Dat hebben de distilleerbedrijven in Schiedam trouwens al langer dan enkele luttele jeren beseft. Zij heb ben zich al weten te richten op ge bieden buiten Europa, die nog in 'n primitief stadium van ontwikkeling waren. Namen van alkoholische dranken ^intron cttK-WTjle ol oh* de export naar Afrikaanse landen. Een merk als „De Olifant" is beslist niet allereerst gericht op de binnen landse omzet. Zo zijn er binnen de veilige omslo- tenheid van onze stad reeds vroeg figuren geweest, die ver over de ste delijke of landelijke grenzen heen zagen bij hun beleid .En het is juist, deze traditie, die zich nu, in de na oorlogse periode van industrialisa tie, voortzet op het terrein van de scheepsbouw en de scheepvaart. Met zijn werven als Gusto en Wil ton Fijenoord heeft Schiedam als het ware de stadsvlag geplant op al lerlei punten van de wereldkaart. Onze stad mag zich een beetje op gesloten hebben op een zekere af stand van de Nieuwe Waterweg, haar welvaart is bepaald niet wei nig afhankelijk van het succes, dat haar werven in de wereld hebben. Er is in dit opzicht een merkwaar dig verschil tussen Schiedam en zijn grote buurstad Rotterdam, dat zich als het ware naar het water heeft opengelegd. In Schiedam zijn we nog steeds bezig een dergelijke openlegging te verwezenlijken. De Maasboulevard brengt de burger al langs het water, waarlangs de sche pen op weg zijn om de zeeën te be varen. In het boulevard-systeem raakt nu ook de Wilhelmina-haven langzamerhand hechter opgenomen. Schiedam komt als het ware over de brug. Het springt uit de oude beslotenheden in alle oprechtheid naar de voornaamste bronnen van zijn welvaart, die aan het water lig gen. Het is misschien typerend voor onze stad, dat men er wel tot een groot scheepse industrie ten behoeve van de scheepvaart kwam, zonder daar in iets anders te zien dan een parti culier initiatief van een stel lieden, die zakelijk winstbejag als voor naamste motief voor hun handelen hadden. Het betekende immens ook een dóorbraak uit de oude traditie van het stedelijk bestaan om de be tekenis van de bedrijvigheid langs het water te zien voor de hele be volking. Industrialisatie en bedrijf zijn niet in strijd met de cultuur, maar eerder de grondslag er Van. Het water is onze welvaart en daar op kan als het ware een hele bescha ving gebouwd worden. En laten we vooral niet denken, dat de haven bedrijvigheid iets is, dat wel nood zakelijk moet worden geacht, maar dat we overigens moeten beschou wen als een onesthetische zaak, die we min of meer uit de buurt van ons officiële leven moeten houden. Kort geleden heef uw redacteur nog een rondvaart gemaakt langs 't havengebied aan de Nieuwe Water weg. Hij was in het gezelschap van een aantal kunstenaars en geleerden uit vele landen binnen en buiten Europa. En al die mede-passagiers waren diep onder de indruk van de schoonheid, die de haventaferelen wisten op te roepen. Het gedempte en zachte licht en de bijna intieme sfeer, die ons havenbedrijf omgeeft, bezorgden deze internationale groep bepaald onvergetelijke en schone in drukken. Te weten dat dit mogelijk is, is van het grootste belang voor onze stedelijke samenleving. Het kan haar versterken in het besef, dat haar bestaan aan het water niet alleen een ekonomisch belangrijke maar ook een bijzonder mooie af faire is. Ook voor het oog. Een werf beeld, föVo uit Met Zeskant", personeelsorgaan van I.H.C.-Holland. De twee huisvrouwenverenigingen t.w. de VOP en KAV afd. Nieuwland hadden op uitnodiging van de di rectie woensdag een heel genoeg lijke avond in de HEMA. De heer J. v. d. Nadort, bedrijfslei der, heette alle aanwezigen om 8 uur van harte welkom en stond ge ruime tijd stil over de betekenis van het warenhuis HEMA in onze stad, maar eigenlijk in geheel Ne derland. In 1926 werden er twee warenhui zen opgericht als dochtermaatschap pijen van De Bijenkorf. Deze waren huizen bleken ondanks het bestaan van „De Bijenkorf" in een grote be hoefte in Amsterdam te voorzien en zij kregen de naam HEMA, hetgeen een afkorting is van Holl. Eenheids prijzen Mij. Amsterdam. Vorig jaar vierde men overal hut 35-jarig be staan onder de leuze: „haantje de voorste zijn". Daarnaar heeft men alle jaren ge streefd. Voor de oorlojj was vooral de HEMA populair om haar ver koop van „eenheidspr\jzen". Men weet dat allemaal nog wel, het was overal bekend! De mannen waren toen goed af met hun overhemd voor een gulden en een boordje van 25 cent! Tot groot vermaak van tie dames verklapte de heer v. d. Na dert, dat zijn herinnering aan cfie diagen was een grote zak Engels drop voor zijn verloofde op zaterdag van 25 cent! Niet te weten, dat vele jaren later hij voor die HEMA nogeens gloeiende pleidooien zou houden Amsterdam bezat toen dus drie wa renhuizen. Men zag de noodzaak overal van een warenhuis in en zo kreeg in 1931 onze stad zijn eerste warenhuis, dat het nu nog is. Van die eenheidsprijzen, die de HEMA overal zoveel bekendheid hadden gegeven, moest men in en na de oorlog wel afstappen. Al streeft men er zoveel mogelijk naar, om gezien de prijzen, ook de aller beste kwaliteit te geven, het geen mogelijk is door de grote omzet. Trouwe bezoeksters (ook mannen) weten dit wel. Schiedam is filiaal 22, volgende week wordt in Den Haag filiaal 35 geopend, zodat Den Haag dan in het bezit is van twee van die warenhuizen. Inkopers zijn iedere in de weer, om overal in bet Achter het stedelijk gymnasium ligd een oud schoolgebouw en in dat gebouw is één van de vroegere klaslokalen beschikbaar gesteld voor jongens die willen leren timmeren. Ik ben er geweest, ik heb het gezieneen stuk of dertien vlijtige kleine kereltjes die fi guurzagen, hameren, verven onder leiding van een grote rustige man. Ik noem zijn naam niet, omdat ik niet weet of hij het prettig vindt om in het zonnetje gezet te worden. Hij verdiént het wel, dat zonnetje. Want al bijna twaalf jaar lang staat hij daar iedere woensdag- en zaterdagmiddag van half twee tot half vijf geduldig te helpen. Het klasje zelf bestaat al bijna tachtig jaar. Het was vroeger boven de korenbeurs en heel wat oude Schiedammers hebben daar knutselen geleerd. Misschien herinneren ze zich mijn heer Scheffers, later mijnheer Boer. Nu is er de ongenoemde die ik hier een eerbiedig saluut breng. „Vrije-tijdsbesteding noemt hij het voor zich-zelf. Hij heeft er ple zier in, hij doet het met volle overgave, met veel liefde. Hij doet het zo, dat de jongens het heerlijk vinden. Hij laat ze zoveel moge lijk zelf werken, zelf nadenken. Hij leert ze hoe ze het gereedschap moeten hanteren en vooral: Ms je één keer ergens aan begonnen bent, dan maak je het af". Een prachtige, bijzonder verstandige stel-regel. Een verrukkelijk stukje „gemeenschaps-zin"wat die man daar beoefent. Ik ben blij dat ik hem heb mogen ontmoeten. Het doet zo geweldig aan om eens kennis te maken met ,pen goed mens". Hij is niet de enige goede mens" in Schiedam. Zo zijn er meer. Ie moet ze weten te vinden. De slechterikken zijn bij eenieder be kend. Mijn vader zei altijd: „het schuim drijft boven, maar je moet dieper kijken". Ik weet niet of deze man donateur is van de Schiedamse Gemeen schap, tenminste niet donateur-op-papier, iemand die géld geeft. Maar in feite is hij het volop, want hij DOET wat voor de Schie damse Gemeenschap. Hij stelt zijn tijd beschikbaar.... iedere woensdagmiddag en zaterdagmiddag.... Wij kunnen niet allemaal zoveel tijd beschikbaar stellen, wij heb ben niet allemaal zoveel geduld, zoveel vakkennis, zoveel tact om met beweeglijke kmdletjes om te gaan, die zaagjes breken, die verfpotjes omgooien, die ernaast timmeren. Maar wij kunnen wél allemaal IETS doen: vijf gulden per jaar maakt U donateur.... vijf gulden per jaar tegenover zó veel gemeenschapszinhet is pover, maar het is wat. Het is in elk geval beter dan helemaal niks. Sebastiaan. buitenland hun licht op te steken. Men weet, dat het publiek er prijs op stelt met de mode mee te doen en door die grote omzet is het moge lijk de artikelen zo laag geprijsd te verkopen. Het zijn altijd miljoenen bestellingen, waaraan overal de grootste zorg wordt besteed. Pas kamers zijn er niet wegens ruimte gebrek en uiteraard ook personeels gebrek. Dit geldt ook voor de be zorging aan huis. De grootste ser vice is, dat men altijd mag ruilen en in het uiterste geval het geld weer terugkrijgt. De verkoopsters zijn echter goed ge ïnstrueerd, goed voorgelicht. Zij hebben er echt wel kijk op, of het uw maat is of niet. Maar ruilt u niet, als u het kledingstuk al ge dragen heeft. De heer v. d. Nadort zou u heel wat kunnen vertellen over badpakken en de mentaliteit van de mensen! Verschillende merkartikelen van het bedrijf werden belicht en getoetst naar hun waarde in de praktijk. De H.E.M.A. zit in een internatio nale organisatie van warenhuizen, de „Rimpu", overal in de wereld verspreid, o.a. Frankrijk, België, Duitsland, Italië, Denemarken, Amerika enz. Japan, onderschat u dat land niet met zijn speelgoed en andere ar tikelen, vervolgde spr., heeft on langs in Amerika een groot waren huis geopend. De klant is steeds koning in elke zaak. De H.E.M.A. was een van de eerste, die tot de 5-daagse werk week overging. Hulpverkoopsters nemen dan de plaats van de vaste verkoopsters in, voor 't publiek dik wijls niet zo prettig. Maar tenslot te heeft nu bijna iedere man zijn vrije zaterdag en dat weet de huis vrouw toch ook te waarderen. Men heeft een keus uit 8000 artike len. Om de 4 weken controleren de verkoopsters, wat er uit de vakken is. Daardoor kan het weieens ge beuren, dat een klant even moet waditen. U weet 't nu voortaan, als de verkoopster met een lijst bezig isJ v Het personeel heeft 'n uitgebreide vakantie, waar het die kan door brengen in de eigen buitenhuizen met volledig pension. Er is elk jaar een sportdag, waar de filialen te gen elkaar uitkomen en rekent u maar, dat de eer van de eigen stad hoog gehouden wordt In de lange pauze (de stoelen moes ten verzet wprden) werd een kop je koffie met gebak geserveerd uit eigen bakkerij en kregen de be zoeksters de gelegenheid overal 'n kijkje te nemen. Met een alleraardigste show, ge presenteerd door de verkoopsters als charmante mannequins, de heer J. Waayer, chef, vertegenwoordi gend de herenkleding, werd deze avond besloten. Vanmorgen om 10 uur heeft het echtpaar G. Snoey, v. Ruysdaellaan 72 hun exclusieve zaak in keramiek artikelen, w.o. prachtige vazen be werkt en onbewerkt van allerlei vorm en kleur, sierpotten met en zonder voetstuk, snoezige mozaïe ken, geestige kruiken, plantbakken schalen enz. geopend. Het is de eerste zaak in dit genre in onze stad. Vele zakenlieden ga ven van hun belangstelling blijk en bewonderden vooral de inrichting van de zaak, werk van de heer Snoey zelf in de spaarzame avond uren en een enkele vrije dag.. Voor al de toonbank valt op door zijn grappig model, de sierlijke pootjes op koper. En dan die etalage. De heer Snoey, die zelf jaren ver tegenwoordiger in al deze artikelen is en er een bijzondere voorliefde voor heeft, greep de kans waar, toen het pand aan de Van Ruysdaellaan, een voormalige kruidenierswinkel, leeg kwam. Een jarenlange wens van hem ging in vervulling en het bezoek aan verschillende pot tenbakkerijen, zijn hobby, zal de in houd van zijn winkel slechts ver rijken. uitsluitend voor spoedgevallen wordt van zaterdagmiddag 12 uur verzorgd door de volgende doktoren: D. HOUTHUYSEN Swammerdamsingel 43, tel. 68516. J. MOOR B.K. Laan 154, tel. 69880. C. H. A. POLL Tuinlaan 92, tel. 67856 APOTHEEK JANSSEN Samr'erdam singel 41

Het Nieuwe Stadsblad | 1962 | | pagina 1