liet nieuwe KLOEKE ALLURE IS NODIG overpeinzingen Verschijnt woensdag en vrijdag in Schiedam en Kethel. Het sluitstuk van Schiedams verjongingskuur Donateurs gevraagd Huisvrouwelijke WOENSDAG 10 OKTORFP 1967 14e JAARGANG No. 31 OPLAGE 26.100 EXEMPLAREN Redaktie en advertenties BROERS VEST 125. Schiedam I v d Klink, telefoon 010-67368 en 63939 Kantooruren: dagelijks (behalve zaterdag) van 9-1 en 2-6 uur Centrale administratie Kandstad-edities: Koornmarkt 34, Delft, telefoon 01730-23627*. Tarieven op aanvraag'. De „Randstad-edities" geven plaatselijke uitgaven in "Delft, Schiedam, Vlaardingen, Maasluis, Rijswijk met de rond deze steden gelegen dorpen en 'n streek-editie voor geheel Westland Onlangs hebben we in onze kolommen aandacht besteed aan de Dura-Coig- net-woningen ter zijde van de Parkweg. Wij betoogden dat ze min of meet een vreemde eend in de bijt zijn. Over dat vreemde in de bijt willen we vandaag nog wat doorprateti. Niemvland is bijna aan zijn voltooiing toe. Al meermalen hebben we onze bewondering te kennen gegeven voor wat hier tot stand is gebracht. Het is allemaal fijn gevoeld en fijn genuanceerd binnen het raam van een modern stedebouwkundig stramien. We zouden ook kunnen zeggen dat ondanks alle kleine verschillen Nieuwland een een heid is van toon en van sfeer maar nu het geheel zijn voltooiing nadert zouden we toch voor één ding willen waarschuwen. Het zou kunnen zijn dat het geheel toch een iets te eentonig karakter zou gaan krijgen. Het is vrijwel overal zacht-gele baksteen, betonstroken, balkonnetjes recht toe, recht aan en glaspartijen. Op zichzelf kan dit alles een bijzon der fraai geheel opleveren. Maar nu we langzamerhand toe zijn aan de voltooiing van deze wijk, bekruipt ons toch het gevoel dat het allemaal een totaal beeld oproept, dat té wei nig doorbroken wordt door iets to taal anders. Wij moderne mensen leven als het ware van de tegenstel lingen. Laten we maar eens letten op het moderne interieur. Als de ene fciuur rose is dan moet de andere bij voorkeur blauw zijn en een der de wand anthraciet grijs. Wij leven bij de gratie van vrij heftige tegen stellingen. Niet in het minst heeft de reclame daarmee iets te maken, die voortdurend probeert iets anders te brengen dan wat we al gewend zijn. En het is voor ons moeilijk om alleen te denken in vormen en kleu ren die zo veel mogelijk op elkaar aansluiten. Daarom moet wel ge waakt worden tegen een gelijkvor migheid, die op ons, mensen van de tweede helft van de twintigste eeuw de indruk gaat maken van eentonig heid. Dit moet ons even van het hart, nu we toekomen aan de laatste fase van de grandioze verjongingskuur, die Schiedam sedert 1950 heeft on dergaan. Nieuwland zit nagenoeg vol. Er is ontzaggelijk veel vrucht baar werk verzet om hier een stads uitbreiding tot stand te brengen van een geheel eigen sfeer. Maar de laat ste loodjes wegen het zwaarst en clat geldt hier in het bijzonder, om dat Nieuwland zo hecht verbonden gaat worden met een ander stuk stadsverjonging. We hebben onlangs de feestelijke in-gebruikstelling mo gen meemaken van de Nieuwe Pro- veniersbrug en hier komt het knoop punt te liggen van ons stedelijk le ven. Langs de 's Gravenweg rond de Nieuwe Proveniersbrug ligt de bouw kunstige toekomst als het ware ge opend. Wat ligt nu meer voor de hand dan hier iets nieuws en totaal anders te maken, dan wat in de rest van Nieuwland is vertoond. We heb ben hier te maken met bouwmoge lijkheden, die totaal anders zijn dan in de pure woon- en winkelwijken, die het karakter van overig Nieuw land bepalen. Hier zullen enkele hoogbouwen kunnen ontstaan even als an de overzijde van de Schie in de omgeving van het komende stad huis. En hier zal dus ook een totaal ander accent kunnen geschapen worden, waardoor het gemoed even in beweging komt, als het ware treedt uit de huiselijke, gezellige, maar altijd ietwat brave sfeer van 't wonen in woonlagen. Het stadhuis zelf, zoals het ontwor pen is door het architecten-bureau van de gebr. Kraayvanger geeft min of meer het voorbeeld. Het wordt een bouwwerk met een onmisken bare grootheid, strak in vorm en kleur en uitstijgend boven de knus heid van het wonen. We kunnen ons voorstellen dat vooral de bebouwing van het zuidelijke deel van de 's-Gra- venweg als het ware een voorspel gaat vormen op dit centrum van het totaal verjongde Schiedam. Dat zou ook het geval kunnen zijn met het hoge bouwwerk, dat aan de oost zijde ons vernieuwde stationsplein zal moeten afsluiten. Laat men voor al zorgen dat op deze punten een architectuur van enkelvoudige groot heid en blanke duidelijkheid het no dige contrast gaat opleveren met de meer knusse sfeer van de woonwij ken in de omgeving. Wat zoiets waard kan zijn blijkt b.v. uit het nieuwe Tornado-gebouw, dat in Dordrecht onmiddellijk tegenover het station is opgetrokken. Het is van een hechte eenheid, die wel bij zonder in tegenstelling is met de vriendelijke en wat argeloze bebou wing rondom. Maar tezelfdertijd van een grootsheid, die we nog juist in het toekomstbeeld van onze stad missen. En laat men niet vergeten: het nieuwe Dordtse bouwwerk met zijn kloeke en grootse vormen trekt de aandacht in binnen- en buiten land. Congressisten uit alle delen van onze beschaafde wereld hebben het tot doelwit van hun belangstel ling en hun reis gemaakt.'Wanneer Schièdam enkele bouwwerken van een dergelijke kwaliteit zou bezitten zou het zich niet alleen kunnen ver heugen op een totaal nieuw en an der aspect in het stadsdeel, maar ook over een actieve belangstelling uit vrijwel alle werelddelen. Laat onze stad de sluitsteen van zijn ver nieuwing ook maken tot een klin kend slotaccoord. Sinds ik er U op attent heb gemaakt dat U voor vier gulden per jaar donateur van de Schiedamse Gemeenschap kunt worden en daaruij tien maal per jaar het mooie S.G.-blad cadeau krijgt heb ben meer aan tweenonderd brave burgers zich gemeld. „Kunsi zei net Dagelijks Bestuur.„Voor vier gulden wil ieder een wel.probeer het nou ook. es, is voor VIJF gulden per jaar!" Aisuuie ene gulden méér U zou ueertiouden! bovcuzuen is net nu zó dat iedere donateur zoveel bladen buiten de siud kan laten sturen aan vriendinnen, kleinzoons of achter neven als luj zelf wil a f 2,50 per abonnement. En de nieuwe S.G.- giüs, waar alles in staat wat U maar enigszins weten wil over Schiedam krijgt U gratis zodra ie van de drukker komt. De oude is helemaal uitverkocht. Als laatste attractie zullen nieuwe donateurs het vierde kwartaal van 1002 helemaal voor niks het blad krijgen. Hun donateurschap begint pas op 1 januari van het volgend jaar. U was natuurlijk allang van plan om donateur te worden, U hebt allang ingezien dat de S.G. iets betekent voor deze stad,: U als ge meenteraadslid weet dat heel, bijzonder, omdat ALLES van Schie dam Uw volle belangstelling heeft. U als lid van een zang-vereni ging, van een fanfare-corps, van een toneelclub, van Toonkunst, Katholieke Kring of Kunstkring, U die genoten hebt van het va kantie-festijn, U die „ergens" aan méédoet, ergens van meeprofi teert en tenslotte wij allemaal zijn er van overtuigd dat Schiedam zonder S.G. niet meer denkbaar is. Wij voelen het daarom als onze PLICHT die vijf gulden per paar bij te dragen. Ik weet zeker dat honderden Bch.edammers bij zich zelf al eens gezegd hebben: „Ik moet me toch eens melden". Maar hoe gaat dat? Gisteravond was tante Mien jarig, morgen moet U met uw vrouw boodschappen doen, overmorgen hebt U een vergadering, de volgende week moet de behanger komen en U hebt nóg geen papiertje uitgezocht, zes weken geleden zou Uw verwarmingsketel worden schoongemaakt en die rotkerels zijn nóg niet geweestU hebt het zó druk, U zit zó vol met allerlei zorgjes en die S.G. loopt niet weg. Nee, hoor, die S.G. loopt niet weg, die blijft rustig wachten op U! Maar als U straks tóch de huisbaas, de apotheker of de zo veelste termijn van Uw T.V. moet gireren, schrijf dan meteen effe vijf gulden over op postrekening: 54.9934 t.n.v. de S.G. te Schie dam of laat Uw bankier dat bedragje even overmaken bij de heren Mees Zoonenof wandel langs dat leuke houten gebouwtje bij het postkantoqr. U wordt verwacht. Ik heb ze gezegd dat U komen zoudt. Laat me niet voor schut staan! Sebastiaan. ^WVWVVWWWVWVWWWVWWA/W/WVWWWVWWW/WVWWWWA/VVW/WWtWWW/WWWWWVWVWVWVWWWWVVWWl' GEGADIGDEN VOOR „MISS ZEBRA' Het nieuwe Tomado-kantoorgebouw te Dordrecht, een krachtig element in zijn omgeving. Het Verbond voor Veilig Verkeer heeft echt wel begrip voor al die „Miss-verkiezingen", maar dat er nu nog niemand op het idee gekomen is, om een „Miss Zebra" te kiezen, vindt dit Verbond toch wel erg spij tig. Daarom geeft het graag een waardevolle tip door Iedereen, hetzij mat of vrouw (wat de verkiezing juist daardoor zo aan trekkelijk maakt) kan hiernaar meedingen! Al zal 'tu misschien een beetje tegenvallen, lat „Miss Zebra" niet van vlees en boed kan zijn. U begrijpt er nu helemaal niets van? Och, 't gaat cr al leen maar om, of wij onze WELLEVENDHEID je gens onze mede-nens o pde weg kunnen verbeteren. Het gebruik van de ZEBRA is dairbij een goede graadmeter, want juist daarbij blijkt, of wij de wdlevendheid goed kunnen toepassen en geduldig een ander vóór laten gaan. Op onze beurt te wachten. We zitten immers altijd boordevol haast? Alle „Missen" te voet, maar ook zij op de fiets, op de brommer, op de kunnen mededingen naar misschien wel de meest begeerde titel van de ze eeuw! Want bij die zebra zijn er juist mo gelijkheden te over, om te laten zien, WAÏ wellevendheid in het verkeer nu wel is. Een prachtige competi tie met een gezonde rivaliteit wie het er 't beste af zal brengen: de rijdende of de lopende „Missen in spé". De jonge of de oude. De mooie of de lelijke. Mét óf zonder bril of (naaloze) nylons. Denkt u daar allemaal eens extra aan, ja, daar bij 't zebrapad VERKEERSCURSUS VOOR BROMFIETSERS De afdeling Schiedam van het Ver bond voor Veilig Verkeer zal in sa menwerking met de Politie bij voldoende deelneming wederom een „Verkeerscursus voor bromfiet sers" organiseren. De cursus zal worden gehouden op dinsdagavonden van 8 tot 10 uur en bestaat uit 4 lessen. Aan het eind van de cursus wordt een schriftelijk examen afgelegd. Aan de geslaagden zal een diploma worden uitgereikt. De kosten van deze cursus bedragen in totaal 4.50, in wel bedrag het lesmateriaal is begrepen. Aanmeldingsformulieren zijn ver krijgbaar aan het Hoofdbureau van Politie, Lange Nieuwstraat 55. De aanmelding sluit op 14 oktober 1962. Vanaf j.l. maandag werd er bij u aan de deur gebeld, 't Kan des middags zijn, maar de meeste dames geven toch de voorkeur aan de avond, om dan met een lijstje op pad te gaan. Vorige jaren moest je dat vóór 8 uur doen, want als de t.v. aanstaat, krijg je gegaran deerd geen aandacht. Vanaf maandag wordt dat dus vóór half 8. Misschien begrijpt u 't al een beetje. Ja, het is weer zover, het is weer de week van de gezamenlijke collecte voor de Kruisverenigingen in onze eigen stad. Ja, natuurlijk ook Kethel, maar dat is immers bij ons in gelijfd. Er zal hopelijk niemand be zwaar hebben tegen een Kruis vereniging. Wij hebben er in onze stad 6 plus nu ook „Hu- manitas". Zes Kruisverenigingen t.w.' de Zd. Holl. ver. „Het Groene Kruis", afd. Kethel en Schiedam, de Hervormde Stich ting voor Gezondheidszorg en WVlftA VWWWWVWIAVAVUVWV - -jvVWWWWWWWWWWVWWVUVWWVWV\rt/VWWWWWWWWSAA/WW\^/WWWWIII Maatschappelijk Werk, Het Oranje Groene Kruis, de Geref. Ver. voor Zieken zorg en Maat schappelijk werk, de Schied. Ver. tot bescherming van zuige lingen „Het Wit-Gele Kruis" en de Stichting Katholieke Ge zinszorg. Voor de twaalfde maal is er nu op IJ oktober (u bent toch niet bijgelovig! een gezamenlijke collecte, maar in de week van 5 tot 12 oktober bellen de da mes dus bij u aan met hun huis- aan-huis-collecte. Stuurt u die dames niet zó naar weg. Laat u een van uw kinderen niet zeg gen, dat u wel geeft op de col lecte-dag. 't Is zo naar, als je op deze manier van de deur ge wezen wordt. 't Zou heel anders zijn, als je iets voor je zélf vroeg. Dan zou je van een botte weigering niet zoveel hinder hebben. Nu vraag je voor anderen, voor de Kruis verenigingen, die zo broodnodig zijn en daarom ook zoveel ze genrijk werk verrichten. Denkt u maar eens even terug aan die dagen, dat een dierbare zieke, een langdurige zieke, elke dag zo goed verzorgd werd. U wist altijd precies de tijd, dat de zuster kwam en dan zette u alles van te voren klaar. Dat helpt de wijkzuter enorm bij haar werk. 't Geft geen opont houd, zij kan miteen beginnen en heeft dan unzelfsprekend nog even tijd, cn een praatje met de zieke te naken. Ziek zijn, ook alis 't een kwes tie van jaren, beekent gelukkig nog lang niet, «reral van bui tengesloten te weden. De zieke wordt overal i beterokken, leeft via krant n radio intens met het werelc?ebeuren mee. Enals hij an ook nog zo gelukkig is een t.v. in huis te hebben, dan oef dan is dit al lemaal wel te dtgen. Al zijn er natuurlijk ook lagen, dat hij opstandig is, vocal, als hij nog jóng is. Weet u, dan is 'et dagelijks be zoek van die uster een uit komst. O. ze hoft hem niets te verteller dat zh bui op storm staat. Zij voelt *t zelf wel aan. En zij leidt zijt gedachten wel af. Zodat hij wer opgemonterd en afgereageerd, zijp hand ten groet omhoog steekt, als ze weer weggaat die zuster. ZIJN zuster van de Kruisvereniging Ik denk ineens weer met een lach aan die sombere, norse man in mijn wijk, die daar als de wrekende gerechtigheid boven aan de trap stond. Nee, voor 'n bijdrage aan de gezamenlijke Kruisverenigingen hoefde ik niet bij hem aan te bellen. HIJ was lid van alle Kruisverenigingen. Een ogenblik stond ik perplex met mijn lijst, mijn ballpoint, mijn portemonnee (een extra grote knip) en mijn doosje met speldjes „Lid van alle Kruisverenigin gen?" Ik raffelde ze in één adem af. Hij knikte alleen maar bevestigend! Ziet u, dat is niet sportief. Je verschuilen achter 6 lidmaat schappen Toch heb ik hem ietewat sarcastisch gezegd, dat 't zó'n man was. Mijn duim zat bijna tegen het plafond van zijn trap. Ook daar knikte hij min zaam op! Maar dat zijn echt excepties. Meer en meer komt men tot de overtuiging, dat er voor de be jaarden meer gedaan moet wor den. Men praat daar niet alleen over, maar men doet dat al. En dat is prachtig. 't Lijkt me best geweldig, om oud te worden, 't Liefst natuur lijk zonder gebreken. En als die er zijn, dat ik dan niet alleen hoef rond te tobben. Och, ik schreef u daarover vorige week al. U heeft NU de kans goed te doen, te zorgen, dat er MEER voor de bejaarden gedaan wordt. Zij willen zo lang mogelijk zelf standig blijven en daaraan kun nen de Kruisverenigingen een heleboel doen, als. Vorig jaar schonk het bedrijfs leven voor de Kruisverenigingen 14.000.bedroeg de op brengst van de lij stencollecte 6.00Ü.en de buscollecte 663.Het laatste een beetje teleurstellend. In 1959 was de gezamenlijke opbrengst 23.000 Méér dus dan vorig jaar. Nu gaan de Kruisverenigingen een (bijna) koperen jubileum collecte tegemoet. Laat dat dan volgende week een feest van enkel zilvergeld (het liefst zo groot als mijn schrijfmachine- stufje!) en bankbiljetten wor den. De koperen cent heeft zo goed als afgedaan, hoewel je dat niet zou zeggen in de collecte bussen. Maar u weet nu, waar 't voor is. Een bijzonder goed doel. Denkt u daaraan volgende week Enals u nog geen lid van een der Kruisverenigingen bent (me dunkt, keus genoeg), wacht u dan niet, tot het echt nodig is. Ik wens u graag alle goeds, maar in de toekomst kan ik ook niet kijken. MIEKE.

Het Nieuwe Stadsblad | 1962 | | pagina 1