Het nieuwe n j^vci iprocLicten van grote betebenió a ouerpeinzin gen Verschijnt woensdag en vrijdag in Schiedam en Kethel. sa S.G. AGENDA Kom binnen, speelman imffliiniiiimiiiimiiiiiiiinmiiniiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiniiiiiiiiiiniiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiirinmiiiiiiiiminiiiiinniiiHiminniiinHiiii Huisvrouwelijke j VRIJDAG 12 OKTOBER 1962 14e JAARGANG No. 32 OPLAGE 26.100 EXEMPLAREN Redaktie en advertenties BROERSVEST 125. Schiedam C J v d Klink telefoon 010-67368 en 63939 Kantooruren: dagelijks (behalve zaterdag) van 9-1 en 2-6 uur Centrale administratie Randstad-edities-. Koornmarkt 34, Delft, telefoon 01730-23627*. Tarieven op aanvraag. De „Randstad-edities" geven plaatselijke uitgaven in 'Delft, Schiedam, Vlaardingen, Maasluis, Rijswijk met de rond deze steden gelegen dorpen en 'n streek-editie voor geheel Westland KUNSTSTOFFEN Het is een merkwaardig verschijnsel. De samenstelling van het menselijk lichaam blijkt ook het grondpatroon te zijn van een geweldige bedrijvig heid, die nieuwe producten wil brengen afgestemd op de mens van nu. Het Koninklijke Shell Plastics Laboratorium in Delft heeft daarmee van alles te maken. Het gaat daarbij om zogenaamde hoog molekulaire stoffen rub bers, harsen en plastics). Dat mag allemaal bijzonder geleerd klinken, maar het heeft te maken met ons bestaan in onze moderne en geindustrialiseerde periode. Het Delftse Laboratorium is er beslist niet om min of meer toe vallige ontdekkingen te gaan testen en onderzoeken. Het gaat er in onze tijd om nauwkeurig uit te kienen, welk nut bepaalde grondstoffen voor het maatschappelijk bestaan hebben en hoe we deze eigenschappen ook in de practijk kunnen uitbuiten. Met grote zorgvuldigheid wordt in het Delftse laboratorium van de Koninklijke Shell gepoogd de eigen schappen van allerlei bijprodukten van de aardolie vast te stellen en de mogelijkheden van deze bijproduc ten niet alleen te registreren, maar ook te gebruiken. En daarmede zijn we onmiddellijk in de wereld van allerlei kunststoffen. Koolstof, waterstof en zuurstof zijn de kernen waarom het menselijk organisme draait. Maar niet alleen het menselijk organisme, maar zo als naderhand door chemische des kundigen is vastgesteld ook het ty pisch modern bestaan van de éven moderne mens in de moderne tijd. Het is niet alleen een kwes tie van nieuwe uitvindingen, maar veel meer een kwestie van heden daagse economie: er zijn allerlei bijprodukten van het raffinage pro ces, die op hun manier bij kunnen dragen tot de welvaart. In het Koninklijke Shell Plastic La boratorium in Delft onderzoekt men voortdurend de mogelijkheden, die in de z.g. bijprodukten besloten lig gen. En het merkwaardige is dat men telkens nieuwe vindingen doet op het terrein van de toepassing van de z.g. organische verbindingen. Wanneer we beseffen, dat allerlei materialen, die tenslotte overblijven na de raffinage van ruwe olie bij zonder bruikbaar zijn voor vermage- ringsbaden, lippenstiften, reinigings middelen, waspoeders en shampoo- ings, dan zien we terstond, dat der gelijke produkten eigenlijk allerlei terreinen van het menselijk leven kunnen beslaan. In het Delftse laboratorium van de Koninklijke Shell groep houdt men zich voortdurend bezig met het zoe ken naar toepassingsmogelijkheden van de diverse bijprodukten, die het raffinage proces overlaat. Men ont dekte totaal nieuwe mogelijkheden, die van even veel belang zijn voor de huishouding als voor de scheeps bouw en voor verdere industriële doeleinden. Hebt u wel eens gehoord van de z.g. „Epikote verf"? Zij is van bij zondere betekenis voor de scheeps bouw, omdat deze verf het verroes- tingsproces van de scheepsrompen radicaal bestrijdt. De scheepsbouw kan nu volstaan met het leggen van dunnere scheepshuid, waardoor het gewicht van het schip zelf aanzien lijk (met plus minus 10%) wordt teruggebracht wat weer een winst van een zelfde percentage oplevert aan nuttige laadruimte voor het schip. Het gaat er voor het Delftse labora torium niet om zelf fabriek te wor den. Men zoekt er eenvoudigweg uit wat de mogelijkheden zijn van aller lei nieuwe en typisch kunstmatige materialen. Op basis van wat men Het spuitgieten van kammen uit synthetisch materiaal" op dit terrein weet te ontdekken worden de bijprodukten van het raf- finageproces geleverd aan een aan tal kersverse industrieën, die zich ongeveer tegenover onze stad langs de Nieuwe Waterweg gevestigd heb ben of zich aan het vestigen zijn. Hier ontstaan dus bedrijven, die het dagelijks bèstaan van de toekomst in niet geringe mate zullen gaan be ïnvloeden. Voor elektrische snoeren, synthetische rubberbanden, zepen, borstel en paraplu's blijken de ma terialen, die op het raffinage-proces overblijven van de grootste beteke nis. En opnieuw wordt waar dat de éne industrie de andere oproept. Al meermalen hebben we betoogd dat onze stad is opgenomen in een wereld, die op grandioze wijze in ontwikkeling is. Nieuwe procédés dienen zich aan en ook nieuwe ma terialen, waarvan wij de aard en de mogelijkheden nog nauwelijks heb ben leren doorzien. In de onmiddellijke omgeving van Schiedam wordt met laboratorium achtige zorgvuldigheid uitgekiend, wat we met de nieuwe materialen kunnen doen. Ten behoeve van de_ toekomstige Nederlandse welvaart." van 15 t.m. 26 oktober 13 oktober: Aula Sted. Museum: 20. 15 uur Ver. Vrienden van het Sted. Museum: Symphonisch kamer concert. 15 oktober: Aula Sted. Museum: 20.00 uur Verkenningen van kunst: „Van Napoleon tot heden" door prof. Dr. A'. Klasens. Irene: 20 uur Pers. Ver. Gusto: Filmavond. 16 oktober: Irene: 14 tot 22 uur Propaganda Stichting Consumptieaardappelen. Maison Westhuis: 20 uur: Kath. Vrouwengilde: bijeen komst, spreker Rector A. v. d. Heu vel. Jeugdhaven: 20 uur Chr. Tennisver. De Baanbre kers: Bespr. winterseizoen. Volksgebouw: 20 uur ANMB: Beambtenvergade- ring. Wijkcentrum: 20 uur: Dom. Savioschool: Ouder avond. 17 oktober: Irene: 19 uur Jeugdkring Schiedam: Film avond. *^VWVV\A/V\A/VV\AAA/\AA/WVVVVV\A/VV\AAlVVV-.'/VS'VVVWVVV\/V\A^VVV\/SA/WVVWVV\/V>A/WVV\AA/WVVVV/VVVVV\/VWVVVV\/VVVVVVVVVVVWV\/VVV Kom binnen met Uw vedel of Uw fluit, ga zitten bij het haardvuur en wij scharen ons om U heen. Laat ons genieten van Uw vrolijke klanken! „Waard, een beker wijn voor de speelman". De speelman is een juke-box, de beker wijn een dubbeltje in de gleuf geworden. De romantiek is gemechaniseerd. Toch zijn er nog liefhebbers van mooie oude muziek. Ik zie soms nog wel eens een stille figuur met een vioolkist onder de arm langs de huizen schuiven. „Waar gaat hij heen?" vraag ik me dan af „Waar kan hij heen?" Wim Kan vindt een viool zo „gevoelig".... en twee violen vindt hij „nog gevoeliger"maar wat zou hij dan vinden van een heel orkestje. Sinds vorig jaar september bestaat er in Schiedam het Schiedams Kamer-muziek-ensemble" Iedere woensdagavond van 8 tot 10 uur wordt er gerepeteerd in gebouw „Sursum Corda", Nieuwstraat 12.. vijf eerste, drie tweede violen en één cello. Ze oefenen Corelli, een concerto grosso en twee conzoni van Gabrieli en een suite van Handel. De bedoeling is om in hoofdzaak uit de barok te studeren. Ze zou den het heerlijk vinden als er iemand met een contrabas kwam aansjouwen, of een fluitist, een hoboïst en nog wat violen. Er kan ook nog graag een cello bijnee, beste jongen, géén electrische gitaar, geen mandoline en ook geen mondharmonica, zelfs geen Hammond-orgel! Het is niet ,pp maar" een clubje dillettanten. Ze hebben een ge diplomeerde diregent met conservatorium-opleiding viool en als bijvak piano: de heer Hoogenboezem. Deze man vindt dit werk zo leuk of beter gezegd: hij heeft zoveel „gemeenschapsgevoel" Jk heb U toch gezegd dat er idealisten zijn, als je ze maar zoeken wilt), dat hij dit groepje belangeloos helpt. Voelt U er iets voor om méé te doen, een viool alleen kan dan „zo gevoelig" zijn, maar alleen is maar alleen" en een Bas-op-zich lijkt me ook zo'n tragische grootheid, ga dan eens babbelen op woens dagavond tuusen 8 en tien. De orkestleden betalen twee gulden per maand das veel minder dan U in die periode aan de voet bal-pool kwijt bent en het succes is, véél zekerder! U zoudt misschien donateur kunnen worden voor een rijksdaalder per jaar. Dan helpt U ook een beetje, maar liever zien ze U zélf mét Uw instrument. Het blijft natuurlijk niet bij oefenen. Verschi- lende keren per jaar wordt er „opgetreden". Voor echte liefhebbers lijkt me dit een verrukkelijke kans. Met enige weemoed overweeg ik dat mijn instrument een oude Royal is en geen oude Stradivarius. Sebastiaan. VVVVAAA/VWVVVVWVWV\/VVVVV%A/V\/N/\^\/^/V^/VVWVV\/N«AAA/VVVWV%AA/V\/VVVVWVVVVV\A/V\^/\/VVVV>AA/WVVV\/V\/VVWW\/\/V\/WVWWW\/WS/V Irene: 20 uur Lasclub Schiedam: Film avond. 18 oktober: Passage Theater: 20 uur: Schied. Kunstkring: Toneel groep Studio met „Jeugdproces". Volksgebouw 20 uur NIVON: Bert Brugmans' Marionettentheater. Volksgebouw: 20 uur: ANMB: Ledenvergadering. Irene: 20 uur Wijkgemeente V: Bijeen komst. 19 oktober: Musis Sacrum: 20 uur: SZC: Dansavond. Volksgebouw: 20 uur: NW Bestuurdersbond: Cur sus Spreken in het openbaar. Volksgebouw: 20 uur: P.v.d.A. Jongeren: Vergade ring. Arcade: 20 uur KAB: Toneelavond. Irene: 20 uur Het Zuiden: Toneelavond. 20 oktober: Musis Sacrum: 20 uur Pers. ver. Vegla: Schiedams Toneel. Volksgebouw: 20 uur Amicitia: Toneeluitvoering. Wijkcentrum: 20 uur: Jehova's Getuigen: Bijeen komst. Arcade: 20 uur KAB: Toneelavond. Irene: 20 uur OBV Gusto: Feestavond. Irene: 20 uur Korfbalclub Schiedam: Bij eenkomst. 21 oktober: Irene: 20 uur CJMV: Filmavond. Stedelijk museum: dagelijks 10-17 uur: Uw stad in uw Museum. Zo tweemaal in het jaar voel ik me erg schuldig. Maar daar blijft het dan ook bij, al is in mijn hart wel de grote verwondering, dat je als huisvrouw zo'n beetje een automaat dreigt te worden. Als je daar ten minste aanleg voor hebt.! Ik zal bij u natuurlijk een heleboel illusies aan digge len laten vallen, als u dit allemaal verder leest. Maar vergeeft u 't mij maar, of gaat u er zélf ook eens een beetje makkelij ker over denken. Het leven is toch waarach tig veel te verrukkelijk, vooral als we op heerlijke na-zomerse dagen getrak teerd worden. En om dan de moed te hebben aan de uithaal te beginnen Je niets van die heerlijke zon aan te trekken en maar te poetsen en te boenen. Ze ker, volgens de kalender WWWV^WWVA. A/V\Vl/VWVWWVVWWWVVWWWWVWWVWWIAftA^ zulk soort mensen durf ik klopt 't allemaal best: in oktober hoort de uithaal gedaan te worden, net zo goed als in maart het begin van de grote schoonmaak. Degelijke huisvrouwen (wat benijd ik u eigenlijk om uw doorzettingsvermo gen!) wijken daar niet van af, kunnen daar niet van afwijken, 't Klinkt triest, monotoon, sleurderig en weet ik wat al niet meer, maar 't is nu eenmaal zo. Alles volgens plan. Tja, bij Dat de haard nog niet natuurlijk niet aan te bel len in deze dagen. Ten eer ste om het oponthoud, dat ik veroorzaken zou (u kent die schichtige blik wel op de klok!), maar nog het al lermeest om de verwijten de blik, om zo maar van dit mooie weer te genieten. Zo stomweg gezellig op een terrasje, of op een doodge wone bank bij het oorlogs monument. Daar hoor je altijd de -m-kste verhalen en je zit er prinsheer!"k! brandt of uitgegaan is, wat een weelde! Balen stof min der af te nemen, een stof zuiger kris-kras door 't huis, ergens een spons en zeem gehanteerd en klaar is Kees! Volgende week zal 't wel weer regenen, dan ha len we die schade ruim schoots in. Wordt 't wel een uitgestelde uithaal, maar wat Iét ons? Jonge mensen staan hier heel anders tegenover en dat is goed. Er is veel ver anderd in ons leven van huisvrouw, we beschikken meestal wel over de mo dernste huishoud-appara ten. Een hele dag bestemd voor de was, behoort al ja ren tot het verleden. En toch Toch zijn er huis vrouwen, die 't nog een sport vinden, om de hele dag te poetsen en te wrij ven. Altijd maar bezig zijn. Mannen, huisvaders, zullen zich even achter 't oor krabben. Want wat is 't verdraaid ongezellig, als een vrouw nergens interes se voor heeft. Alleen maar leeft, als haar huis een pa leisje is. Nergens een over compleet stofje, 't Is wel, om bar van te zuchten. Boe ken lezen? Zonde van de tijd! De krant? Och, de burgerlijke stand en de vet te koppen soms op de voor pagina. Nooit naar een goe de film, een concert, een to neelstuk. Naar tv. kijken, ook zonde van de tijd. Hoe wel er dan toch wel ergens aan gepriegeld wordt, het zij een breiwerk, een kleed je, haak- of borduurwerk. Nu denk ik toch even aan die kilometers, die ik eens met kruissteken kleur'g be werkt heb. Twee tafella kens Toen ik eraan begon, dacht ik, hoe krijg ik 't klaar?. Maar tja, het was voor mijn uitzet, wat wil je? Jammer, dat ik er zo bitter weinig plezier van beleefd heb, want eerst was ik er verschrikkelijk zuinig op, werden ze alleen gebruikt bij bezoek van eventuele suikertante's en ooms en daarna Daarna was 't in no-time oorlog en toen werden ze verkwanseld. Eten voor het grut was toen veel belangrijker, al kon ik niet zo gauw tot die ruil overgaan, 't Was zo'n werk geweest, er zaten zo veel verloren uurtjes in. En ik was er diep in mijn hart zo enorm trots op, dat ik dat toch maar gepresteerd had. Ik troosUe me toen met de gedachte, dat ik dat nog we'-w c er zou doen. 't Is er ra. urr'k nooit van gekomen en 't ziet er echt wel naar uit, dat dit zo zal blijven. We zijn allemaal veranderd na de oorlog. Ik geef zelfs grif toe, we zijn ijselijk verwend. We heb ben nu zoveel tijd meer over. Als we die nu ook eens goed benutten. Als we met 'n gerust hart van late zonnevreugde kunnen ge nieten, 't werk, 't werk la ten. Er komen beslist nog zoveel sombere dagen En als u er ook zo over denkt als ik, dan voel ik me lang zo schuldig niet meer, weet u. 't Leven is zo ijselijk kort. Profiteer er daarom volop van. Geef een olijk knipoogje naar de zon, als die zo uitbun dig schijnt. We zijn im mers zo enorm veel tekort gekomen deze zomer. Ten minste in het EIGEN land. MIEKE.

Het Nieuwe Stadsblad | 1962 | | pagina 1