Het nieuwe NIEUWE ACTIVITEITEN VAN ONZE V V V. KANSEN VOOR DE TOEKOMST VERRUIMD S.G. AGENDA ouerpeutzinc^en V VRIJDAG 19 OKTOBER 1962 14e JAARGANG No. 34 OPLAGE 26.100 EXEMPLAREN Verschijnt woensdag en vrijdag in Schiedam en Kethel. Redaktie en advertenties: BROERSVEST 125, Schiedam C J v d Klink, telefoon 010-67368 en 63939 Kantooruren: dagelijks (behalve zaterdag) van 9-1 en 2-6 uur Centrale administratie Randstad-edities: Koornmarkt 34, Delft, telefoon 01730-23627*. Tarieven op aanvraag'. De „Randstad-edities" geven plaatselijke uitgaven in 'Delft, Schiedam, Vlaardingen, Maasluis, Rijswijk met de rond deze steden gelegen dorpen en 'n streek-editie voor geheel Westland Onze oude of St. Janskerk bestaat zeven eeuwen KAV NIEUWLAND OPBRENGST RECLASSERINGSDAG Huisvrouwelijke Graag willen wij in onze kolommen nog melding maken van een nieuwe en aardige actie, die sinds kort door onze plaatselijke V.V.V. wordt onder nomen. „Welkom in Schiedam", staat er in vier talen op een kleine maar handige folder, die allereerst bedoeld is om vreemdelingen onmiddellijk een beetje wegwijs te maken in onze stad. Eigenlijk is het drukwerkje niet meer dan een stadsplattegrond op klein en bijzonder hanteerbaar formaat. Het nieuwe van dat stadskaartje is intussen behalve de helderheid van de goed gebruikte drie-kleurendruk, de vermelding van alle straatnamen bin nen onze gemeente. Dat betekent tegenover het verleden al een enorm voor- deelMet grote nauwkeurigheid kan de vreemdeling het adres benaderen, dat hij zpekt. En hij wordt daarbij nog geholpen ook. Het is namelijk de bedoeling, dat de agenten, die langs de open bare weg dienst doen, telkens met een heel pak van deze kaartjes op stap gaan. Wanneer een vreemdeling dan de weg vraagt, wordt hem on middellijk zo'n stadskaartje ter be schikking gesteld, maar voor hij het overreikt duidt de agent nog even met een kruisje de plaats aan waar de vreemdeling zich bevindt en met een tweede kruisje de straat waar diezelfde vreemdeling moet zijn. En het kaartje is helder en overzichte lijk genoeg om het zoeken naar de kortste weg tussen de twee aangege ven punten tot een minimum te be perken. Dat is pas een prettige ser vice! Dè vreemdeling wordt op de meest eenvoudige en snelle wijze aangegeven hoe hij te gaan heeft. Maar bovendien houdt hij aan het korte gesprekje met de agent een kaartje over, dat hem ook verder tijdens zijn verblijf in de stad aller lei goede diensten kan bewijzen. Daartoe is het kaartje met de aan duidingen-op de achterzijde een bij zonder geschikt dokument gewor den. De voornaamste bezienswaar digheden, bureaux, diensten en be drijven, die met de scheepvaart en de havens te maken hebben worden genoemd met de aanduiding van het cijfer, dat de ligging aangeeft op het kaartje zelf. Maar ook wordt op de ze manier verwezen naar ons open- luchtbad Groenoord, onze parken, de Maasboulevard en de sportpar ken. Vooral dat laatste is van be lang, omdat daarbij tevens per sportpark de verenigingen worden genoemd, die daarvan gebruik ma ken. Daardoor is deze nieuwe VVV- uitgave ook een practisch en doel treffend oriëntatie-middel voor be zoekende elftallen en andere sport- teams. Tenslotte worden ook de bus verbindingen en de tram naar Rot terdam nauwkeurig opgesomd, zo veel mogelijk met hun route. Op de ze manier wordt de vreemdeling gratis en in een ommezien geïnfor meerd op vrijwel elk willekeurig punt van de stad. En we hebben hier nu eens te maken met een kaar tje dat in geen enkel opzicht achter loopt maar op enkele belangrijke punten zelfs al op de tegenwoordige situatie vooruit is. De toekomstige Benelux-weg met zijn klaverblad-" vormige ontmoeting met de even toekomstige Rijksweg 20 is al zo volledig en nauwkeurig mogelijk aangegeven. Wij kunnen de VVV alleen maar feliciteren met deze handige en aantrekkelijke uitgave, die allereerst de vreemdeling van dienst zal zijn, maar waarvan toch ook heel wat Schiedammers nut kunnen hebben. Alleen krijgt de ei gen stadgenoot het dokumentje niet van een agent en ook niet gratis. Hij kan het kaartje halen aan het WV- kantoor tegen betaling van een kwartje. Het bezit van een kaartje als dit is echt wel dat kwartje en een wandeling naar de Plantage waard. Wij geloven dat deze nieuwe activi teit ook wel op het juiste moment komt. De bevordering van het vreemdelingenverkeer is op dit mo ment een zaak die in Schiedam de hoogste aandacht verdient. De toe komstperspectieven zijn duidelijk aan het veranderen nu Schiedam in het hart van een nieuw spinneweb van wegen komt te liggen. Een prachtige nieuwe verkeersader van Hoek van Holland in de richting Utrecht gaat straks de belangrijkste noord-zuid-verbinding, de Benelux- weg kruisen op het grondgebied van onze stad. Daarvoor krijgt Schie dam w^t het verkeer betreft een veel meer zelfstandige positie ten op zichte van Rotterdam dan voorheen Het wordt verkeerstechnisch ge sproken iets anders als het aanhang sel van Rotterdam, het wordt in dit opzicht de tegenpool van de grote buurstad aan de Maas. En het ligt voor de hand, dat Schiedam van deze nieuwe positie profijt zal wil len trekken en de vreemdeling uit de grote verkeersstroom langs de nieuwe wegen ervan zal trachten te overtuigen, dat Schiedam een stad is met een eigen gezicht, een rijke dosis bezienswaardigheden en prettige verblijfkansen. Een nieuwe folder over onze stad is dan ook in voorbereiding, die via VVV-kantoren in andere steden zal worden ver spreid en waaraan men ook ver spreiding wil geven in onze buur landen, Een onderneming, die beslist op den duur succes zal hebben en de ac tieve belangstelling voor onze stad niet weinig zal vergroten. Ook voor de Schiedammers zelf onderneemt de VVV belangrijke dingen. Via fol der inzake vacantiemogelijkheden in geheel Nederland licht het de burger, die informaties komt inwin nen voor, omtrent de genoegens in allerlei vaderlandse vakantie-oorden. En het bemiddelt met vrucht inzake de huur van kamers af of niet met pension. Van dit laatste kan uiter aard vreemdeling en stadgenoot profiteren. Het V.V.V.-gebouwtje aan de Plantage wordt een bolwerk van verschillende nieuwe acties. 23 OKTOBER Volksgebouw 20 uur Vrouwengroep P.v.d.A. J aarvergadering. Geref. Jeugdhuis 20 uur Ned. Chr. Vrouwen bond: Ledenverg., sprekers ds. D. Westerveld. 24 OKTOBER Opstandingskerk 20 uur A. H. Gerhardschool: Ouderavond. Chr. Soc. Belangen 20 uur Alg. Fotokring Schie dam: Lezing. Musis Sacrum 20 uur Pers. ver. Wilton-Fijen- oord: Filmavond. Wijkcentrum 20 uur Chr. Vrouwenbond: ver gadering. 25 OKTOBER De Rank 20 uur Herv. Gem. Kethel: Ge meenteavond. Volksgebouw 20 uur KI. de Vriesschool B: Afscheidsavond van de heer H. Schenk. Volksgebouw 20 uur Coöperatie DES: Le denraadsvergadering. Passage Theater 20 uur Ver. tot behartiging van de belangen van TBC-pa- tiënten: Cabaretavond. 26 OKTOBER Musis Sacrum 19 uur Jeugdkommissies Fran- keland en Schiedam-Zuid: Jeugdveiling t.b.v. R.K. jeugd organisaties. Of in 1262 de plannen voor de kerk door Rijksgebouwendienst werden goedgekeurd of Gravin Aleid toen de éérste steen heeft gelegd of dat de toenmalige Bisschop het gebouw geconsacreerd heeft herinner ik me niet zo precies, maar als U het allemaal haarfijn weten wilt kan ik U nu al het boekje aanbevelen dat Dominé Jansen erover geschreven heeft en dat zeer binnenkort van de persen rolt. Vaklui hebben van dat boekje gezegd dat het bijzonder „deskundig" en gewetensvol is geschreven en ik zelf weet hoe mijn goede vriend de dominé kruiwagens vol „documen- tatie-materiaal" naar huis bracht en er tot diep in de nacht in zat te snuffelen. Natuurlijk is deze kerk oorspronkelijk een rooms-katholieke ge weest. De broeder op school heeft mij destijds geleerd dat ,4e protestanten die kerk van ons gestólen hebben". Die broeder vergiste zich, zoals broeders en meesters vroeger wel meer dingen verteld hebben die niet helemaal waar bleken. Kijk, het zit zó: in 1566 waren er in de rooms-katholieke kerk zo veel mistoestanden ontstaan, dat er enige theologen vonden dat het tijd werd eens puntjes op de i te gaan zetten: Luther en Calvijn. Volgens R.K. opvattingen hebben ze een beetje té hardhandig ver anderingen aangebracht en zijn ze hier en daar naar de verkéérde kant overgezwaaid, ze hebben té veel over boord gegooid. In Schiedam heeft de „Parochie", de verzameling van gelovigen dus, gemeend dat die „hervormers" het helemaal bij het rechte eind hadden en ze hebben zich van Rome „afgescheidenUiter aard is de St. Janskerk het eigendom van die gelovigen gebleven en daarom ook een „hervormde kerk" geworden. Uit de geschiede nisboekjes weten we dat er tóch een paar dapperen aan het oude geloof trouw bleven en daarvoor werden vervolgd en opgehan genDaar staat dan weer tegenover dat in andere landen de hervormers tot „ketters" werden uitgeroepen en op de brandstapel terecht kwamen., zodat we kunnen vast-stellen dat Roomsen en Protestanten mekaar in naastenliefdeen in „verdraagzaamheid"- maar bitter weinig hebben toegegeven. Pas in de laatste twintig misschien nog maar tien jaren heb ben we elkaar weer een beetje „gevonden", hebben we ontdekt dat er inderdaad „verschillen in leerstellingen" zijn, maar dat we toch nog ontzettend veel „gemeen" hebben. Daarom is het zo fijn dat er in Rome de vorige week het Vaticaans Concilie begonnen is en dat veel mede-Christenen, die niet tot de R.K. Kerk behoren er als toehoorders hun belangstelling tonen. Daarom is het ook zo interessant dat juist nu dat boekje van Dominé Jansen uitkomt waarin we precies kunnen lezen hoe het allemaal gegaan is. Sebastiaan. Chr. Soc. Belangen 20 uur Werkende Jeugd: Sport en ons lichaam. Wijkcentrum 20 uur Sportver. Ursus: Feest avond. Wijkcentrum 20 uur P.v.d.A.: vergadering. Irene 20 uur W. de Zwijgerschool I: Ouderavond. Arende 20 uur KAV: Cabaret. 27 OKTOBER Tivoli 20 uur: Soc. Nieuwland: Dans avond. Musis Sacrum 20 uur Postduivenver. Union: Feestavond. Wijkcentrum 20 uur HBS-ver. Onder Ons: Instuifavond. De Rank 20 uur Gymn. ver. Animo: ver gadering. Irene 20 uur Entre Nous: Toneel avond. Volksgebouw 20 uur A.N. Bouwbedr. bond: Bert Brugmans Marionetten theater La Traviata. Arcade 20 uur Soc. Guillaume: dans avond. 28 OKTOBER Wijkcentrum 20 uur Instuif R.K. Jong Schie dam: Dansavond. Dames wij willen U eraan herinne ren dat wij a.s. dinsdag 23 oktober op excursie gaan bij Rijnbende. Wij verwachten U om 13.45 bij de Park weg hoek Noordvestsingel. Het bestuur De opbrengst van de Nationale Re- classeringsdag 1962 in Schiedam buiten de giro was als volgt: Intekenlijsten 2.163,05, straatcol lecten 678,12, Totaal 2.841,17. Er is maar één man op de wereld, die ik onstuimig minDie ik al vanaf mijn prilste jeugd mijn grote en kleine geheimen gezegd heb Die ik meters lange brieven geschreven heb met soms waslijsten van wensen. En NOOIT heeft hij me teleurgesteld. Vandaar dat die liefde ook geen vroegtijdige dood ge storven is. Hoe kon 't ook anders bij zoveel goedheid, bij zoveel begrip, bij zo veel medeleven? Toch IS er altijd wel iets aan hem geweest, dat me innerlijk afstootte. Ik weet bijv. nog heel goed, dat een fiks vechtpartijtje met een van de buurjongens me da nig dwars zat. Ik zou daar wel flink voor op mijn kop krijgen. Een wel zeer ge havende overigens, want in VW<AA~WWW^«A/WV*A www al zijn onmacht had dat joch er een sliert haren uit getrokken en troonde er een juweel van een buil op. Een van zijn nagels had een venijnig karrespoor over mijn gezicht getrok ken en mijn bovenlip was danig gezwollen. DAT deer de me allemaal niet zo erg. Beroerder was het feit, dat die nieuwe jurk met drie stroken (waarvoor ik zo ge stampvoet had, omdat de broers het een echte „ipei- denjurk" vondendeze slag minder glorieus over leefd had Zelfs baboe, die toch heus een kéi was in het onzicht baar verstellen was, schud de mismoedig het hoofd. Ik kreeg dus een week straf. Een week binnen blijven. Een week niet zwemmen elke dag.... Be duusd luisterde ik naar de preek van mijn vader. Een héle week binnenNu hadden we wel een knots van een tuin waar heus wel wat te beleven viel in „tem po doeloe" in Indië. Maar die straf kwam toch wel aan. Zelfs dat zegevierende gevoel van dat r... joch EINDELIJK eens afge droogd te hebben, verzonk geheel in het niet! Maar in die week kwam ook Hij, mijn allerbeste vriend! Zou ik aan hem vragen, mijn vader probe ren te vermurwen? 's Was in elk geval te proberen. Maar ik rilde alweer bij voorbaat, als ik aan dat ogenblik dacht, waarbij ik het hem vragen zou. Mijn goede vriend was nogal doof. Och, ze hadden toen nog geen gehoorapparaten zeker. Al valt het me wel op, dat hij die nóg niet ge bruikt, nu ze er wel zijn Ik werd natuurlijk bij hem ontboden. Maar toen ik dacht, dat hij over dat rob bertje vechten zou begin nen, vroeg ik fluisterend, of ik wat mocht vragen. En schonk hem daarvoor mijn liefste lachje, waarvoor hij als altijd, prompt be zweek Ik kneep mijn ogen dicht, toen ik vlak bij zijn oor dat verhaal in telegramstijl deed. Want, o, die griezeli ge. prikkelende baard! De rillingen liepen over mijn rug. Voor geen geld van de wereld zou ik in die baard willen klimmen! En nu WEET u, wie of ik de liefste man van heel de wereld vindZelfs NU nog Natuurlijk, hij is het: St. Nicolaas! Zo grandioos, zo mysterieus Hij is zo goed voor je. Hij is zo stoer, maar toch ooi. weer eerbiedwaardig. Die engel van goedheid komt ook in ONZE stad. De da tum is bekend: 24 novem ber. Maar hoe laat en op welke manier? Te paard, per raket, per trein of per helikopter? EINDELIJK eens ontvangen in onze mooie EUROPOORT? Of toch maar weer op het ver trouwde stadhuis, zolang het daar nog staat? 24 november.... Vroeger zou je met alle kinderlijke logica zeggen: nog 35 nachtjes slapen en zou je elke dag een fors kruis op de kalender geven. VROE GER, ja! Maar dat kan nü niet meer! NU trek je onder elkaar al vast een nummertje. Weet je, voor wie je een pakje maken moet. Bepaal je een vastgesteld bedrag. Want er zijn heus geen cadeaut jes van EEN gulden meer! Er zijn mensen, die als ze volwassen geworden zijn, dit allemaal overbodig vin den. PakjesavondOch lieve mensen, houd DIE as jeblieft in ere! Maak er een knots van een avond van. 't Is de enige in het jaar, waarbij je 't elkaar eens ge zellig kan zeggen! In DICHTVORM slikt men al die onhebbelijkheidjes wel Envergeet ook niet een surprise te maken. Een heel gekke, waar je al da gen te voren zelf alle mo gelijke binnenpretjes hebt! Maar vooralblijf de ver jaardag van de liefste man op heel de wereld vieren. Echt, hij verdient het, want géén pakjesavond thuis, ge- zalligheid uit uw huis Mieke.

Het Nieuwe Stadsblad | 1962 | | pagina 1