Het nieuwe Openheid naar de havens 1 ser-d SU OBK START MET NIEUW Wl NTERPROGRAMM A WERKEN EN LEVEN nm GRAS Verschijnt woensdag en vrijdag in Schiedam en Kethel. tfSg - JEUGDVEILING UITBREIDING VAN 3 KLEUR GRUTTERIJ HET NOVIB DOET EEN BEROEP OP U WOENSDAG 24 OKTOBER 1962 14e JAARGANG No. 35 OPLAGE 26.100 EXEMPLAREN Redaktie en advertenties BROERSVEST 125. Schiedam C J v d Klink, telefoon 010-67368 en 63939 Kantooruren: dagelijks (behalve zaterdag) van 9-1 en 2-6 uur Centrale administratie Randstad-edities: Koornmarkt 34, Delft, telefoon 01730-23627*. Tarieven op aanvraag. De „Randstad-edities" geven plaatselijke uitgaven in 'Delft, Schiedam, Vlaardingen, Maasluis, Rijswijk met de rond deze steden gelegen dorpen en 'n streek-editie voor geheel Westland De ster-flats bij de Maasboulevard zijn nagenoeg op hoogte. En nu valt het op hoe merkwaardig deze brokken moderne woningbouw eigenlijk in Schie dam zijn. Het merkwaardige steekt namelijk hier it7, dat zij zich anders verhouden tot de havenbedrijvigheid in en bij onze stad dan bij het wonen hier in Schiedam gebruikelijk is. We hoeven de kaart van Schiedam maar ter hand te nemen om te zien, hoe onze stad een duidelijke scheiding kent van het wonen en van de bedrijvig heid in onze havens. Een typisch verschijnsel, dat niet alleen in Schiedam valt op te merken; het is eigenlijk iets dat nog uit de vorige eeuw stamt, een conflict tussen leven en werken dat niet gemakkelijk tot een oplossing kwam. De vorige eeuw wordt gekenmerkt door de opkomst van de machine en daarmee van industrieën van ongekend grote omvang. De tijd waarin de levenswijze van vorsten, adel en geestelijkheid de maatschappelijke toon aangaf, vond zijn einde in de franse revolutie. Na 1800 breekt een nieuwe, periode aan. De leidende Klasse van voor heen in het toonaangevende Frank rijk heeft grotendeels het hoofd op de guillotine verloren en de nieuwe klasse bestaat voornamelijk uit on dernemende industriëlen, de nieuwe rijken, die in hun levensvormen nog zo veel mogelijk aan willen knopen bij de stijl, die met de leidende klas se van voorheen eigenlijk als is uit gestorven. Er ontstaat een gespleten heid tussen de manier, waarop de nieuwe rijken hun kost verdienen en de wijze waarop zij hun geld uitge ven. Met hun dikwijls luxueuze be huizingen keren zij zich als kasteel heren naar de openbare weg, maar de jonge industrieën met hun roet en smook houden ze zo veel moge lijk verborgen. Deze gescheidenheid van leven en werken, dit camoufleren van de be drijvigheid is een merkwaardige trek, die het karakter van menige stad min of meer is gaan bepalen. Denken wij maar eens aan Amster dam, dat als zo'n prachtige spinne- web aan het IJ is gehangen. Oor spronkelijk had het een open com municatie met zijn havenbekken langs het IJ. Maar naderhand zijn IJ en stad voor het oog grondig ge scheiden door de bouw van het mo numentale en z.g. representatieve centraal station. In Schiedam is er iets dergelijks ge beurd. Gelukkig met minder opval lende en niet zo radicale middelen als een grandioos stationsgebouw. Maar we hebben toch maar een hele groenstrook, waarvan de hoofdmoot door het Volkspark wordt uitge maakt, tussen onze bewoonde stad en het havengebied liggen. En als verlenging daarvan keren de woon blokken aan de Vlaardingerdijk hun voorkanten zorgvuldig af van het ha vengebied. En opvallend is aan de andere kant de vorm van de bebou wing in Schiedam Zuid, omgrensd door Havendijk, Lekstraat en Hoofd straat. Deze hele wijk lijkt als het ware landinwaarts gekeerd, ze is zo weinig mogelijk opengemaakt naar de bedrijvigheid langs het water en zo veel mogelijk gericht naar de an dere bewoonde stadsdelen- Dat in dit opzicht de opvattingen zeker na de jongste wereldoorlog ra dicaal veranderd zijn kunnen we duidelijk opmerken in Schiedams buurstad, Rotterdam. Door de bom bardementen van de oorlog is hier C' .GV i- v: de toekomst als het ware vrij ge maakt en kwam er ruimte om de laatste inzichten op het gebied van stedebouwkundige ordening vrijwel volledig tot gelding te brengen. En met grote zorgvuldigheid hebben de plannenmakers voor het nieuwe Rot terdam deze mogelijkheden uitge buit. De Coolsingel mondt, ondanks de Metro-werken, reeds nu al vrij wel rechtstreeks uit op de Leuveha- ven met zijn grandioze uitzicht op schepen en kranen vooral aan de Hal-kade. Rotterdam iat a -t ware weten waar zijn welvaart ligt en verkeert openlijk en hartenjK met de bronnen van zijn bestaan. Het lijkt ons gewenst, dat Schiedam op den duur een zelfde richting kiest. Ook voor onze stad is het water verkeer met de daarbij behorende bedrijvigheid van de grootste bete kenis. Maar nu moet men al in een torenflat of iets dergelijks wonen om dat ook dagelijks thuis te ervaren. Er is reeds radicaal opengebroken en vernieuwd in de richting van de nieuwe stadswijken in Nieuwland. Laat Schiedam zich straks bij vol gende vernieuwingen vooral richten naar het water. Juist in de omge ving van de Voorhaven valt op den duur heel wat te doen, dat de bin ding tussen stad en waterweg aan zienlijk kan versterken. En daardoor een duidelijker en oprechter beeld van ons stedelijk leven kan bieden. Steeds is er weer de klare schoonheid van nieuwe schepen langs de havens. Foto uit een der publicaties van I.H.C.-Holland, een combinatie waarin ook de Werf Gusto deelneemt. Een zeldzaam evenement te Schie dam staat te gebeuren op Vrijdag 26 oktober a.s. in het Musis Sacrum. Daar zal voor de parochiële jeugd van Frankeland en Schiedam Zuid een „Jeugdveiling" worden gehou den. Al is misschien het woord een beetje misleidend, er worden daar echter, ten overstaan van een nota ris, geen kinderen geveild maar goe deren, waarvan de opbrengst ten goede komt aan het jeugdwerk van beide parochies. Wij werde nin staat gesteld om eens een kijkje te nemen achter de schermen van het jeugdwerk. En wij zouden van deze plaats een ere saluut willen brengen aan de leiders en leidsters van dit jeugdwerk, die met zeer bescheiden middelen zulke bijzondere resultaten bereiken. De groei van de diverse groepen is dermate groot, da+ - nog toe niet werden gebruikt, nu met spoed dienen te taureerd. Mede in verband met deze groei moet het kampmateriaal no dig vernieuwd en uitgebreid worden. Dat kost geld, veel geld. Vandaar eens een heel andere manier om de penningmeesters te helpen. Eerste klas goederen, door vlijtige mede werkers samengebracht, zullen door rappe, kundige veilingmeesters bij opbod worden geveild. U kunt er werkelijk koopjes halen. De veiling catalogus wordt U thuis bezorgd, of is verkrijgbaar aan de zaal, en U kunt van te voren Uw keuze reeds bepalen. Een kleine greep uit de vele arti kelen: levensmiddelenpakketten; textielpakketten; rookartikelen; parfumeriën; huishoudelijke artikelen; kolenbonnen; prachtige glansverf voor schilder werk thuis; een bijzonder mooi gasfornuis; koffiemolens, mixers, enz.; pluimvee in levende en geplukte toestand; en als klap op de vuurpijl: een prachtige witte geit met sik en een stevige big! Dit alles voor de jeugd, voor Uw jeugd! Komt allen in grote getale op deze sensationele veiling en steunt op een 'sympathieke wijze het jeugdwerk. Wie veel geeft, kan veel meenomen! ^vvvw^rt^^vvw^'^rtA^'VWWW'WVWWtAAAA^/WWV\flWVVVVWVVV\AM/NM/\AMWVWWWWVW\/WVWVVVVVtA/VVVWVyVWW De hovenier heeft gras gezaaid in het erfje voor ons huis. Een week lang ben ik elke ochtend vroeg opgestaan om te kijken of het al opkwam. Speurend gleed mijn oog over het zwarte perk en ja, op de zesde dag meende ik heus een zielig groen sprietje te ontdekken. De volgende dag waren het er drie.... toen zeven.... Van die hele tere stengeltjeszo teer dat ik me moest bedwin gen om ze niet met een zacht borsteltje overeind te aaien. Na veertien dagen waren de grasjes niet meer te tellen. Het perk zag er lekker groen uit met hier en daar nog wel wat kale plekken, ZP ongeveer als een jongetje met een zeer hoofd, maar dat werd van etmaal tot etmaal beter. En moet U het nü eens zien.... één zacht-wuivende vlakte. Nu ik me, voor de zoveelste maal, achter mijn schrijfmachine zit af te vragen hoe ik U ertoe bewegen kan om donateur van de S.G. te worden, denk ik opeens aan mijn grasveldje. Eén donateur is niks, drie zou je met een borsteltje af willen stof fen, zeven wordt al beter maar als in ieder huis van Schiedam een donateur woont dan zijn wij toe aan de „grazige weide" waarin Cultuur en Vermaak volop tot hun recht kunnen komen. Nog steeds blijven er nieuwe donateur-sprietjes hun kop om de deur van het houten gebouwtje steken, elke week komen er bij. Helaas gezien over de hele stad lijkt het op bovengemeld zéér hoofd. Er zijn nog teveel kale plekken. Er zijn nog teveel zaadjes die niet opkomenMoet ik er misschien een bus koe mest door de brievenbus mikken? Sebastiaan. WnWrtWmWMMMMMMWHWAWWMWWMmnmMmWMWmWMWMVAWWWWWWWWWWWVVWnW Op donderdag 1 november a.s. geeft OBK haar eerste concert van haar winterprogramma in het Passage theater te Schiedam. OBK brengt een zeer gevarieerd programma ten gehore o.a. „Die ver- kaufte Braut" van Smetana, Wil helm Tell van Rossini en dan meer moderne Can-can van Cole Porter en een Amerikaanse musical n.l. Slau ghter in Tenth Avenua van Richard Rodgers, dit is een werk voor piano met harmonie-orkest, solist ons lid Hans v. d. Bijl. Medewerking verleend het bekende jeugdorkest uit Klaaswaal o.l.v. Dick Koster. Toegangsbewijzen voor dit evenement zenden wij zo spoedig mogelijk. Voor wat betreft de mede werking van dit jeugdorkest lazen wij het volgende in het off. orgaan van de bond van Politie muziekver enigingen in Nederland van juli 1962 In Klaaswaal geen baldadige jeugd en geen Nozemprobleem. Wij rele veren dit even in verband met het optreden van dit jeugdorkest NLS uit Klaaswaal op donderdag 1 nov. a.s. in het Passage theater. Dit jeugdorkest bestaat uit een fan fareorkest, drumband, pijpers, ac cordeonorkest, zanggroep en een amusementsorkest het geheel is een unicum in Nederland, reeds vele malen opgetreden voor radio en t.v., nog maar kort geleden in de Rivière- hal te Rotterdam. Het publiek was daar zo geestdriftig geworden na het optreden van genoemde ensem ble's, dat aan het applaus schier geen einde kwam. Het gebodene is dan ook van zeer geoed gehalte, naast de meer gewo ne muziek voor fanfareorkest, kwam de zanggroep met Pijpers, die het bekende lied Holland van het centr. jeugdkoor brachten, geweldig! Het accordeonorkest is bijzonder aardig om naar te luisteren, maar de clou is het amusementsorkest, liefst ZES jeugdige meisjes bespe len daarin de saxophone. Moderne muziek is voor dit jeugdkorps een peuleschilletje. Wat de jeugd onder goede leiding weet te presteren, zal dit jeugdor kest uit Klaaswaal U bewijzen op donderdag 1 november a.s. in het Passage Theater. In Klaaswaal is De heer G. Kluit, molenaar van de „Walvismolen" aan de Westvest Schiedam, waar de „3 kleur" Kant en Klaar bakpaketten worden ver vaardigd heeft zijn bedrijf uitge breid en opent in Rotterdam Zuid onder in de molen „De Zandweg" een filiaal van de „3 kleur" Grut ter ij. Woensdagmiddag 24 oktober is de officiële opening van de nieuwe mo len. Wij wensen onze actieve mole naar-medeburg r veel succes toe. teen jeugdprobleem, dat kan in chiedam ook, daar om verzoeken wij de jeugdige Schiedammers van 8 jaar tot 80 jaar bezoekt dit con- cért van OBK het zal zeker bij U in de smaak vallen, scholieren bestel collectief toegangskaarten bij het fiscaat van OBKCJ van Bruggen, Gordonstraat 46a dan krijgt u een reductie van 50 cent p.p. zolang de voorraad strekt. Dit doen wij spe ciaal voor de jongeren uit Schiedam om ze te laten zien en horen wat de jeugd van elders vermag te preste ren. Indien U nog gee ntoegangsbewij- zen heeft bestel ze dan per om- ga.nde, de voorraad is beperkt. Mochten er nog kaarten over zijn dan kunt U die verkrijgen op zater dag 27 oktober a.s. van 1-3 uur bij de S.G., Plantage t.o. Postkantoor waar u ook plaatsen kunt bespre ken. Deze week staat in het teken van de NOVIB, de Ned. Org. Ver. Int. Bij stand. U heeft het van minister M. Klompé maandagavond via de T.V. gehoord, dat er nog anderhalf mil jard mensen zijn, die óf honger lij den óf verkeerd gevoed worden. Met de aanleg van twee moestuinprojec ten van 30 H.A. hoopt men vruchten en groenten te kweken, de bevolking daar vertrouwd mee te doen gera ken, zodat die verkeerde voedings wijze opgeheven wordt. „Weet u nog, wat oorlog is? Wat honger lijden is?" vroeg minister Klompé. We hebben 't toen gewe ten. Maar wij vergeten vlug. Wij vergeten, maar wij mógen niet ver geten. Ook niet, als het om de naas ten ver weg gaat. Denkt u daaraan, als de NOVIB deze week een beroep op u doet. Stort u liever een bijdrage, dan is dit het gironummer: 100200 ten name van de Anti-Hongeractie

Het Nieuwe Stadsblad | 1962 | | pagina 1