Het nieuwe Modern gezelligheidsplein NOTEERT U EVEN? KOLEN OLIE GAS S.G. AGENDA oueri en Oude stadskern is een kwetsbaar bezit Onze oude nummers zijn vervallen. VRIJDAG 26 OKTOBER 1962 14e JAARGANG No. 36 OPLAGE 26.100 EXEMPLAREN Verschijnt woensdag en vrijdag in Schiedam en Kethel. De „Randstad-edities" geven plaatselijke uitgaven in 'Delft, Schiedam, Vlaardingen, Maasluis, Rijswijk met de rond deze steden gelegen dorpen en 'n streek-editie voor geheel Westland NIEUW TELEFOON NUMMER 3 lijnen SUCCES VOOR DE HARMONIE VAN WILTON FEIJENOORD Huisvrouwelijke i Redaktie en advertenties BROERSVEST 125, Schiedam C J v d Klink, telefoon 010-67368 en 63939 Kantooruren: dagelijks (behalve zaterdag) van 9-1 en 2-6 uur Centrale administratie Randstad-edities: Koornmarkt 34, Delft, telefoon 01730-23627*. Tarieven op aanvraag. V Schiedam heeft met tal van middelgrote steden dit gemeen, dat het eigen lijk sinds de tweede wereldoorlog een complete verjongingskuur ondergaat. Wanneer we over vernieuwing spreken, dan denken we in dit verband natuurlijk allereerst aan de kersverse stadsuitbreidingen. Hier is alles nog bijzonder pril. De woningen staan er nog fris bij, de wegen zijn modern, strak en breed en het groen van het geboomte ziet er eigenlijk nog maar heel piepjong uit. Het is niet zo'n eenvoudige en daarom ook niet zo'n goedkope onderneming om grotere bomen over te planten vanuit kweke rijen bijvoorbeeld naar de nieuwe stadswijken. Dus wordt meestal maar volstaan met de overplanting van jong geboomte, dat er in de eerste jaren nog wel wat erg schriel bij staat. Wat dat betreft kan een volgende gene ratie gelukkiger zijn met de nieuwe wijken, want ze zullen allicht de bomen in hun volle wasdom zien, waardoor de bedoeling van de stedelijke plannen makers veel duidelijker tot hun recht komen en het wonen in de wijken aanzienlijk wordt veraangenaamd. Maar al die nieuws van grote com plexen woningen van flats, grasga zons en complete wijkwinkelcentra, brengt op zichzelf nog geen verjon gingskuur. Maar toch hangt met het ontstaan van nieuwe stadsdelen in sterke mate de verjonging van het bestaande en oude, meestal de eigen lijke stadskern ten nauwste samen. Natuurlijk het verkeer tussen de steden onderling groeit met onrust barende snelheid. Er zijn op allerlei uren van de dag meer auto's onder weg dan ons nationale stelsel van verkeerswegen kan verwerken maar dat is voornamelijk een kwestie van aanleg van nieuwe autobanen, die zo zorgvuldig mogelijk om de kom van de steden heen worden geleid. Belangrijker voor de ontwikkeling van de stadskern is in het algemeen de toeneming van het plaatselijk verkeer, die aan de uitbreiding van de stad, de toeneming van de bevol king en ook aan de vermeerdering van het aantal voertuigen per hoofd te danken is. En verder zijn er na tuurlijk de uitvalswegen, die bij het hart van de stad moeten beginnen en moeten aansluiten op de grote intercommunale verkeersverbindin gen. Onze Broersvest met daaraan aansluitend de 's Gravelandse weg is zulk een uitvalsweg, die tezelfder tijd ook het verkeer tussen verschil lende wijken van de stad dient. Nu de Nieuwe Proveniersbrug klaar is, is er hier een geheel van ruime al lure ontstaan. En daardoor wordt het gezicht ook van het stadscen trum eigenlijk volkomen anders. Het oude stadshart ligt nu zo'n beetje aan een grote verkeersweg geplakt. De intimiteit van de Hoog straat en zijn zijstraten spreekt nu extra tegenover de grote ruimte van onze stadsboulevard, de Broers- vest met zijn verlengde. Toch zit in een dergelijke situatie iets onbevre digends. We raken steeds meer ge wend aan grote ruimten in de ver schillende stadsdelen en het eigen lijke centrum is zo klein, dat we er al zo ongeveer doorheen zijn, wan neer we aan de kleine schaal er van gewend zijn geraakt. In dat opzicht zijn oudere steden die ove rigens heus niet zo veel groter zijn dan Schiedam er dikwijls wat ge lukkiger aan toe. Het intieme en be sloten stadscentrum met zijn krom me en smalle straten, met zijn dik wijls mooie en historische bouw werken beslaat daar dikwijls een veel groter oppervlak. En dat maakt de oude stadskern minder kwets baar voor de moderne ontwikkelin gen. Onlangs viel ons dat weer op toen we een wandeling maakten door het wel bijzonder oude Maas tricht. Het heeft een historische kern van een bijzonder grote om- V vang. Er staan zo veel waardevolle eeuwenoude bouwwerken bijeen in een stemmige groepering, dat nie mand in de verleiding komt hier grootse doorbraken te forceren, die het karakter van de stad sterk kun nen aantasten. Zeker op allerlei punten valt er genoeg te saneren, en het ligt voor de hand dat dit ook het verkeer ten goede komt. Maar er blijft toch steeds een veel groter gebied over, dat de sfeer van vroe gere tijden en vooral de intieme en gezellige beslotenheid kan handha ven. Maastricht blijft een pracht stad voor gezellige pantoffelparades het ene smalle winkelstraatje in en het andere uit. En ook waar een grotere ruimte in latere eeuwen is ontstaan hebben we toch nog te doen met een hecht omsloten plein zoals het Vrijthof, dat terecht be roemd is als een centrum van gezel ligheid in het stedelijk leven. Een dergelijke prettige pleinruimte, die als het ware lokt om breeduit op terrasjes te gaan zitten hebben wij in het oude Schiedam helaas niet. Onze Grote Markt heeft nu eenmaal in het midden de bezetting van het nog altijd fraaie raadhuis en wordt dus nooit een echte, hele maal voelbare eenheid. En boven dien speelt een stuk er van nu al een steeds belangrijker rol in het oost-west verkeer binnen de stad. Als Schiedam een echt gezellig plein wil hebben in het stadshart zal het dat zelf met de middelen van onze tijd moeten maken. Zal bij de Nieuwe Proveniersbrug en het toe komstige raadhuis zulk een plein ontstaan? 6 0111* Het prachtige Vrijthof in Maastricht. van 29 oktober t/m 4 november 29 oktober: Wijkcentrum 14 uur Blauwe N.V.: Lezing Voedingsleer. Musis Sacrum 20 uur v. d. Muyden Piek: Demonstratieavond. Irene 20 uur Wijkgemeente IV: Bij eenkomst. 30 oktober: Musis Sacrum 14 uur N.V.V.Best. bond: Kin dermiddag. Irene 20 uur Volksuniversiteit: Le zing „Oud Schiedam" door drs. P. Th. J .Kuyer. Wijkcentrum 20 uur W. de Zwijgerschool II: Ouderavond. 31 oktober: Musis Sacrum 20 uur Teenager avond 1 november: Passage Theater 20 uur Populair concert door O.B.K. m.m.v. Jeugdorkest Klaaswaal. Musis Sacrum 20 uur Voetbalver. Excelsior '20: Forumavond. Wijkcentrum 20 uur CPN: vergadering. 2 november: Irene 20 uur Chr. Filmactie: Ge broeders Pech. Wijkcentrum 20 uur Ned. Ver. v. Sex. Herv.: Voorlichtingsfilm voor jeug digen 14-18 jaar. 3 november: V.V.V.-gebouw 9.30 uur Volksuniversiteit: Vertrek excursie „Oud Schie dam" o.I.v. P. Th. J. Kuyer. Chr. Soc. Belangen 19 uur Reisver. „Reizen is onze lust": Feestavond. Irene 20 uur Chr. Filmactie: zie 2 november. Tivoli 20 uur Sociëteit Nieuwland: Dansavond. Musis Sacrum 20 uur Ontsp. ver. Vegla: To neelavond door „Schiedams Toneel. Arcade 20 uur Sociëteit Guillaume: Dansavond. Volksgebouw 20 uur Toneelver. Tot steun in den strijd", Toneelavond. 4 november: Wijkcentrum 20 uur Instuif R.K. Jong Schie dam: Dansavond. De heer W. Rissema, 2de secretaris van de Harmonie W. F. bericht ons, dat deze harmonie op zaterdag, 20 oktober j.l. heeft deelgenomen aan het concours te Vlaardingen, dat was georganiseerd door de Shell Harmonie, onder auspiciën van de Kon. Federatie van Harmonie- en Fanfaregezelschappen. In de vaandel-afdeling (de hoogste) uitkomende, heeft de Harmonie W.F. met de volgende nummers t.w. 1. Woodland Pictures van Percy E. Fletcher, arr. Goseling-Moll 56 pun- ten en voor de uitvoering van Le Carnaval Romain van Berliox, arr. P. van Mever 53 punten behaald. In totaal dus 109 punten, waarvoor zij in aanmerking kwam voor de eerste prijs. Proficiat Harmonie van W.F. dat het in het belang van 't kind alleen is. Het eist zo veel verzorging. Hoe ouder het wordt, hoe machtelo zer de moeder daar tegen over staat. Het kind beseft dit allemaal niet Je hebt als buitenstaander al leen maar eerbied voor de zusters, die deze kinderen elke dag opnieuw verzor gen. Een eindeloos geduld ook klinkt. O, ja, natuurlijk, men be taalt stipt op tijd de ver- pleegkosten, maar er eens naar toe gaan. Je hébt er toch niets aan? Het kind ként je niet eens. Nee, zó is 't beter. Het is DAAR goed bezorgd Imbeciele kinderen, vaak nog lichamelijk gebrekkig, kunnen eenvoudige gedra- WIVWWWVWA ^vWwWV ywvWVWWWWWWWWVtfVWWWWWWWWWWMWW llllllll[!IIIIIIIIIIIUl]|||llll]||]l!l!lllllljlllll!lllll]jlll]|IIIIIII!l|]||!]|||||ll|]inilllllll!lll|[lllllllll!ll!l!ll!llllllllllllllinil!lllllllllllll!llil!in geestelijk gehandicapte kind, n.l. van 29 oktober tot en met 4 november. De straatcollecte is op 3 no vember in onze stad. Doe, wat uw hart u straks in geeft. Geeft u royaal. Maakt u er desnoods een offertje van. Laat hun leven ook zonder zorgen zijn. Laten ze mogen ervaren, al be seffen ze dat vaak niet, dat we toch altijd nog een HART hebben. En wel een heel bijzonder kloppend voor hei geestelijk gehan dicapte kind Geeft u zich als collectant op aan de B.L.O.-scholen in de Burg. Honnerlage Gretelaan 494 en 498. De heren Houtsma (tel. 64372), Nieuwstadt (tel. 64297), Feenstra (tel. 64299) en de Bruin, prof. Kam. Onnes- laan 139b, tel. 67983. Maakt u liever wat over op de giro ten name van de Fe deratie Nazorg B.L.O. te Rijsbergen? Dan is dit het goede nummer: 1122222 Namens al deze verenigin gen, die op ons rékenen, al vast heel hartelijk dank! MIEKE Onder geestelijk gehandi capten of zwakzinnigen, te zamen ruim 200.000 men sen, zijn drie groepen te onderscheiden. De „diep- zwakzinnigen", de „idioten" die zodaing gehandicapt zijn, dat opname in een daartoe geëigende inrich ting noodzakelijk is. Zij zijn opvoedkundig ongrijp baar en hun behandeling is dus geheel op de verple ging en de verzorging in gesteld. Niet direct kunnen ouders afstand van dit kind doen. Met zoveel vreugde hebben zij het eens verbeid, er zich zoveel illusies over gemaakt en dan komt die vreselijke beproeving: hun kindje is niet normaal ALLE liefde en tederheid, die 'n moederhart kent, wordt juist aan dit kindje gege ven. Als compensatie, om wat het in het leven tekort komt? Tot het laatste toe zal de moeder zich verzet ten tegen opname in een inrichting. Eindeloze ge sprekken worden er ge voerd om de moeder, om de ouders te overtuigen, t~^,vvwvvwvvvwwvwvv\/vwww\/www\/w»/vaa/\a/ww\ojv\/w\/ws.> ervoor hebben. Het zijn toch „hun kinderen". Dat zij niet gewoon zijn, zien ze niet eens meer. Ze le ven en ze moeten verzorgd worden. Dat ze zó zijn, kunnen ze ook niet helpen. Deernis is er alleen maar in hun hart, als het kind eenvoudig „vergeten" wordt. Zo zijn er zovelen, hoe onwaarschijnlijk dat gingen, zoals het zich was sen, aankleden, eten e.d. worden geleerd. Onder goe de leiding kunnen zij zelfs op een beschutte werk plaats arbeid leren, die op hun niveau ligt. Zolang de OUDERS nog leven, gaat dat allemaal best. Maar zijn die er niet meer, dan kunnen het geen zelfstan dige mensen zijn en is voor hen vaak de enige GOEDE oplossing: opneming in een internaat. Van de grootste groep zwakzinnigen „de debielen" kan gezegd worden, dat zij zich in onze huidige maat schappij, waarin immers zeer veel aan de lopende band verricht wordt, in het algemeen wel handhaven. Vooral wanneer deskun dige steun of begeleiding aanwezig is. Deze deskun dige hulp wordt geboden door gespecialiseerde maat schappelijke werkers in dienst van stichtingen, die door het particulier initia tief in het leven zijn geroe pen. En daar wil ik vandaag even de aandacht op vesti gen. Het is GOED, dat er verschillende verenigingen zijn, o.a .„de Ver. van de H. Jozef van Cupertino (R.K.), van de Prot. Chris- telijken „het Protestants Christelijk Nazorgverband" en van de algemene of neu trale bevolkingsgroep de „Ned. Ver. voor Sociaal- Pedagogische Zorg". De samenwerking, de coördi natie van deze landelijke verenigingen, die tientallen stichtingen, verspreid over Nederland, beheren, is ver ankerd in de Federatie Na zorg B.L.O. Psychiaters, psychologen, geestelijke ad viseurs en gespecialiseerde maatschappelijke werkers proberen in teamverband, de moeilijkheden op te lossen, welke zich kunnen voordoen in het leven van een geestelijk minder be deeld kind. Het is ook goed, dat er 3 ouderverenigingen voor deze kinderen zijn opge richt, t.w. „Voor het zor genkind", „Philadelphia" en „Helpt elkander". Deze zes verenigingen hebben al heel wat bereikt: bijzon dere kleuterschooltjes voor imbeciele kinderen, dagverblijven voor zwaar geestelijk en veelal ook chamelijk gehandicapte kin deren, tehuizen, waar zwaar geestelijk gehandicapte kin deren, op de beschutte werkplaatsen zijn te werk gesteld, internaten en ob servatiecentra. Hiervoor ont /angt men subsidie van de overheid. Men is daar natuurlijk dankbaar voor, maar die subsidie betekent alleen eigenlijk maar een „bij drage". Het resterende te kort moet van het particuliere initiatief ko men. En daar zijn we dan, waar we zijn moeten, want ik ga een beroep op u doen Een DRINGEND beroep zelfs U, die GEZONDE kinderen heeft, maar daar feitelijk nooit bij stilstaat. Of 't moet in die tijd geweest zijn, dat u uw kind ver wachtte. Met hoeveel vreug- dt heeft u daarnaar ge leefd. Heel stiekem was er in uw hart wel degelijk voorkeur, maar u kon al leen maar wensen: „laat het een gezónd kindje zijn". Uw wens werd vervuld. Maar er zijn er zoveel, die dat niet na kunnen zeggen. Maar juist dat kind alle liefde en zc gaven, want in hun ogen was het geen stumperdje, maar hun kind Dit jaar is er weer de Nationale colleete voor het

Het Nieuwe Stadsblad | 1962 | | pagina 1