Nog eens Schiedam en Maastricht I pedagogisch concert 1 h Het nieuwe JAARLIJKS BOEKENFEEST VOOR DE KINDEREN DE KWETSBAARHEID VAN OUDE STADSPARKEN Verschijnt woensdag en vrijdag in Schiedam en Kethe! ^/VVNASVWWVVVtAAASVV/WWVWWWWVVVVVVWVVX/NA/VVWVVWS/VVWN/VVVXAAA/VWVVNA/VN/NA/VVVXAAA/VVVVVVVVWVVWVVWN/VVknMVWWWVl r 1 I M rt/VI a VI A It /V It VI A V It 11 M l"J It 4 t I I It It iJ It 7 A It It At A Alt ij /h on.? vorig arlikel spraken wij over een merkwaardig verschil tussen Schiedam en Maastricht. Hier een kleine stadskern met daaromheen uit gebreide nieuwe wijken. In de oude Limburgse bisschopstad het tegenover gestelde beeld: de oude stadskern is zo uitgebreid, dat hier het gezellig heidsleven alle kansen heeft. En de buitenwijken leunen min of meer tegen dit historische centrum aan. Ongetwijfeld steken er in de Maas trichtse situatie zekere voordelen. Het is er niet allereerst nodig aller lei nieuwe centra voor het winkelen en het beleven van wat gezelligheid en amusement te bouwen. Geleide lijk is de oude binnenstad ontwik keld tot een geheel, dat aan derge lijke behoeften die trouwens bij de Limburgers ietwat sterker leven dan bij ons, ruimschoots kan voldoen. En bovendien heeft Maastricht eeu wenlang de tijd gehad om langzaam aan gebruik te gaan maken van de ruimte rond zijn bijzonder oude stadswallen. Vooral in de vorige eeuw was deze mogelijkheid van grote betekenis. De bolwerken wer den geslecht, zoals het in onze va derlandse geschiedenis heet. De oude verdedigingswerken waren bij de ontwikkeling van de krijgskunde achterop geraakt en waren dus al leen nog van geschiedkundige bete kenis. Van deze situatie hebben heel wat vaderlandse steden gebruik ge maakt om inderdaad de bolwerken geheel of gedeeltelijk te slopen en om te bouwen tot een heuvelland schap, dat met paden, groen en bloemen werd overdekt. We leven dan in het tijdperk, waarin het Stadspark ontstaat, het plantsoen waarin de burger bij voorkeur op zondag en in zijn zondagse pak met zijn even zondags uitgedoste vrouw en kinderen braafjes ging wandelen. Alle paadjes waren zorgvuldig met hekken van het groen en de perken gescheiden, want het kwam niet te pas dat de burger in het plantsoen iets anders kwam doen dan wande len, zitten op een keurig bankje en kijken naar dit brokje kunstmatig opgezet landschap. Romantische parken die echt als een schouwspel waren opgezet met decor-achtige groeperingen van bomen, treft men in tal van Nederlandse stedtn aan juist op de grens tussen de oude kern en de latere uitleg. Ook Maas tricht had een prachtig stuk groen- gordel juist buiten de stadsmuren, die voor een flink stuk bewaard bleven. Maar onmiddellijk daarach ter werden opnieuw huizen ge bouwd, die op den duur aaneenge regen werden tot hele woonwijken. De wijken hebben dan dikwijls een weinig aantrekkelijk karakter. Ze zijn meestal van rond de laatste eeuwwisseling, toen men nog weinig besef had van de problemen, die grotere stadsuitbreidingen nu een maal onvermijdelijk stellen. Het oude stelsel van gesloten straten met hier en daar een pleintje is te ouderwets om voor onze tijd nog Onze recreatie-oorden beschermd tegen toekomstige eisen van het snelverkeer. III! te bevredigen. En ook hadden de wijken niet de bekoring van oude stadsdelen met hun kromme straat jes en verrassende hoeken en schil derachtige huizen met deze pro blemen zit Maastricht opgescheept en onze stad kent ze nauwelijks. Bij ons geen grote staduitbreidingen in een tijd, waarin het denken daar voor eigenlijk nog niet rijp was. Al werd er hier en daar wat gebouwd, de eindeloze droefgeestigheid van onafzienbare rechte straten met hun onderling vrijwel gelijke huizen ont breekt in Schiedam zo ongeveer volledig. En nu, in onze tijd, blijkt nog een ander pluspunt van de ont wikkeling in Schiedam tegenover die van Maastricht. En dat raakt het verschijnsel van de parken zoals die in elk van beide steden zijn ont staan. In Maastricht wordt de hoofdmoot gevormd door die prach tige groenstrook waarvan wij al spraken. Het is een meer dan schitterend stedelijk bezit. Maas tricht ligt aan de voet van Limburgs heuvels, die hier afdalen naar de Maas. Een beek stort hier met sprongen zijn water^naar beneden, dwars door het stadsplantsoen heen. Er is hier dus een enorme rijkdom aan gegevens. Het fraaie groen van gras en geweldige oude bomen vindt zijn tegenspel in het bestoven grijs van de oude stads muren en een enkele middeleeuwse poort, die eveneens uit mooie grijze natuursteen is, opgetrokken. En dwars door het hele tafereel heert bruist heftig een waterval, die ook nog een watermolen, half verscho len in een oud, vervallen, maar bij zonder mooi bouwcomplex compleet met poortachtige doorgangen in be weging houdt. Van steen tot steen kan de wandelaar zijn overtocht over het bruisende water daar mid denin het park maken. Een idefcle situatie dus, maar in onze dagen blijkt het ook een heel kwetsbare toestand te zijn. Want ook Maas tricht heeft te rekenen met de ont wikkeling van onze tijd en speciaal met de eisen van het hedendaagse verkeer. Er zijn allerlei veranderin gen op til op dit stukje Maastricht, dat een van de mooiste plekjes van Nederland mag worden genoemd. Er zijn allerlei plannen met de Maas, die juist langs het park heen een grote bocht maakt. Men wil hier onder meer een ruime Maas boulevard maken. Niet zo een als in Schiedam, die er eigenlijk alleen is voor de wandelaars en het verkeer, dat hier zijn weg zoekt naar ons Europoortrestaurant. Neen, in Maas tricht gaat het niet allereerst om de toerist, die hier zijn verpozing zoekt. De Maastrichtse Maasboulevard wordt hoofdzakelijk aangelegd om Toen ik zeventien was en voor de tweede keer in de derde H.B.S. zat betekende het „pedagogisch concert" een middag vrij zonder huiswerk. Kees Bovenkamp, die naast mij in de klas zat hij schreef van mij de franse themas en ik van hem de wiskunde- sommen over ging altijd mee ofschoon hij nauwelijks het verschil wist tussen een hobo en een schuiftrompet. Volgens Kees was een bas „zo'n grote viool waarover ze staan te leunen". Als een piano-solist op brillante wijze het eerste piano-concert van Van Beethoven zat te vertolken prikte hij met zijn elleboog in mijn lenden en zei vol waardering: „Wat kan die vrijer der lekker op Vooruit hé?" Maar evengoed trok hij er zijn zondagse pak voor aan en smeerde zijn rooie haardos vol zoet-geurende brillantine. Verder wist hij het altijd wel zo te regelen dat wij allebei naast een „aardig grietje" zaten. Want dat was voor ons de attractie van zo'n cultureel festijn: de meisjes kwamen ook. Weliswaar werden ze streng bewaakt door een tiental leraressen compleet met lorgnetten, knoetjes en parapluies, maar als je zeventien bent neem je iedere hindernis! En wel een zaligheid als Gabriëlle van Heusden, al was het maar één enkel keertje, eventjes in haar zaakdoek proestte om je geestige opmerkingen! Of als Yvonne Mein ders met een koket gebaar haar blonde lokken opwierp en met haar pikante wipneus hooghartig in de lucht: „bah, flauwe jongens" zei! Nee, om heel eerlij kte zijn: van muziek hebben we toen maar bijzonder weinig genoten. Die namen we op de koop toe. Zeventien jaar wat een verrukelijke leeftijd. Vermoeid strijk ik langs het ontluikend grijs langs mijn slapen en zucht de weemoedige zucht van een ouder-wordende man. Kees Bovenkamp heeft een groothandel in bouw-materia- len en is getrouwd met ene Cato Laanders. Voor zover ik weet is Cato nooit naar een pedagogisch concert geweest en mildere personen dan ik hardgrondig betwijfelen ze moét wél een stevige uitzet meegekregen hebben! Gabrièlle is de vorige maand geopereerd aan haar galblaas. Dat weet ik van haar echtgenoot, die onze groenteboer is. Yvonne Meinders is in de huwelijksboot genomen door een tand-technicus, van wie zij vier kinderen en drie kunstge bitten kreeg. Vanmiddag kwam mijn dochter twee kwartjes vragen voor het pedagogisch concert dat in November gegeven wordt in het Passage-theater. Ik heb ze onmiddellijk voor haar neer geteld, want zo'n concert is zo opvoedkundig. Sebastiaan WVWW/VWWWWWWN/WWVWWVVWVWWVWAVWWWWWVWVWVVWW\AMVWWWWVW\ftVWVWWVWVVWVWVWVWWiA het verkeer te dienen, dat vanuit de stad zuidwaarts gaat. En in verband daarmee moet een oud kanaal, dat allang geen nuttige diensten meer bewijst, worden gedempt en de Maas worden rechtgetrokken. En dat brengt weer mee dat een flink stuk van het romantisch decor aan de kop van het prachtige stadspark moet worden opgeofferd. En er is nog meer. In dit groene stuk van deze stad moet ook de ruimte gezocht worden om een nieuwe verkeersbrug over de Maas een afrit te bezorgen. Het prachtige gebied hier tussen de oude stad en dicht op een gebouwde wijken uit latere tijden is de enige strook, "vaar zonder al te kostbare sloperij en plaats voor de oprit te maken valt. En we zien dus dat Maastricht het verleden mee mag hebben, maar veel pijnlijke ingrepen moet onder gaan wil het ook voldoen aan de eisen van de toekomst. Vervolg op pag. 7 De Kinderboekenweek is zaterdag ingezet Boek handelaren hebben in hun etalages hierop met veel fleur en kleur de aandacht gevestigd. En menig kind blijft dan ook even staan. De avonturen van Paulus, de boskabouter, kennen ze allemaal. NU hebben ze aandacht voor de nieuwste uitgave: Paulus, de hulp sinterklaas. En ze kijken naai al die bekende dieren- figuren op de omslag. Naar Paulus, boven op de tafel. Paulus, die uitverkoren is om Sinterklaas te helpen met zijn drukke werkzaam heden! Als je weet, dat de schep per van dit verhaal, van al die andere Paulusboeken JEAN DULIEU, éérst teke ningen maakt en daarom heen dan pas het verhaal gaat weven, dan bekijk je die tekeningen met extra veel aandacht. Heel bij zonder getroffen op blad zijde 9 van het bekroonde kinderboek van dit jaar: de wit-zwart creatie. Met enkele subtiele lijnen, heel fijntjes in wit op een gitzwarte achtergrond St. Nicolaas met een lucifer in zijn hand, zich voorover buigend tot die kleine bos kabouter Paulus en je hóórt hem met die diepe stem als het ware zeggen: „Nee maar, dat is een ge lukkig toeval. Daar zit een kabouter. Of eigenlijk ligt hij. Heb jij je pijn gedaan, mannetje?" „Nee", piepte Paulus. Hij knipperde met zijn ogen tegen het onverwachte licht èn toen hij er een beet je aan wende, zag hij tot zijn grote verbazing een heel groot, maar ook heel vrien delijk gezicht. Het gezicht van een reus, met een lange witte baard en een gewel dige rode muts op het hoofd, van een bijzonder vreemd model. Maar heel even kon Paulus het ge zicht bekijken, toen ging de lucifer uit Die grote reus maakt zich bekend als St. Nicolaas! Waarvan die kleine boska bouter nog nooit gehoord heeft, al vraagt hij zich dan razend snel af, of Oehoe- boeroe of Salome de raaf hem er iets over verteld hebben Die kostelijke ontmoeting in het bos! Paulus, die de bibbertjes krijgt van de schimmel van St. Nicolaas. Ondersteboven valt, als dal grote beest een reus van een proest laat! Och, kijkt u dan eens naar de tekenin gen op blz. 15 en 17. Léést u dat gesprek van St. Nico laas met Paulus. En U be grijpt eo goed, hoe of dat kleine kaboutertje zich voe len moet, als hem gevraagd wordt „hulpsinterklaas" in het bos teworden. Met de simpele voorwaarde, datij dan een valse baard zai moeten dragen, want dat miezerige, kleine kabouter- baardje De klazebaard, die vastzat aan een haarlok van de klazepruik. Maar daar niet bleef zitten bij alle pret om hel lied, dat Gegorius met bibberende bromstem voor deze wonderlijke hulp sinterklaas zong. Wónder- /ijk, ja want hij verliest zijn baard, zijn krullen, zijn mijter. Hij staat daar ineens doodongelukkig als Paulus voor de onthutste dieren. St. Nicolaas, de échte, rehabiliteert hem echtr met zijn knecht en Paulus is doodongelukkig met de belofte, dat hij vol gend jaar geen hulp-sinter- klaas meer voor de dieren behoeft te zijn! Zaterdagmiddag ben ik bij boekhandel van Leeuwen op de Broersvest zomaar binnengestapt. Het laatste bovenomschreven boek moest voor mij uit de eta lage gehaald worden. Want het blijkt sterk favoriet. Op één middag ca. 15 exemplaren verkocht. Het is dan ook een juweeltje en uitgegeven door C. P. J. van der Peet te Amsterdam in fleurige plastic omslag. Andere boekhandelaren in onze stad, maar stellig in geheel Nederland zullen dit boek in deze kinderboeken week grif verkopen, vooral nu St. Nicolaas vlak voor de deur staat. Het geschenk „Keesje Krui mel", geschreven door de tienjarige Hans Dijkhuis in 1961, is bijzonder aardig. De zwevende Keesje Krui mel in kleurendruk op de wunc.erbezem, zal de kinde ren weten te boeien. En be halve schrijven, kan Hans Dijkhuis nog dichten ook. Dat belooft wat voor de toekomst! De fleurige illus traties van Piet Klaasse omlijsten dit aardige kin derverhaal. Het boekje werd in offset gedrukt door L. van Leer Co te Am sterdam en gebonden door W. Knoop Zn. te Haar lem. Tijdens deze week krijgt iedere koper het ca deau, wanneer hij een be drag van minstens 3.50 aan kinderboeken besteedt. De prijs van „Paulus de hulpsinterklaas" is 4.90. Bijzonder geslaagd is ook Keesje Kruimelkrant, ver spreid op alle scholen in Nederland. Een boekengids voor het kind, dat zijn ver langlijstje gaat maken voor volgende maand. Een wel kom geschenk ook voor de ouders, al moeten we er aan toevoegen, dat heus niet alle kinderboeken daarin vermeld staan. De verkoopsters zijn u echter graag terwille. Loopt u daarom beslist deze week eens langs onze boekenwin kels in de stad. Doet u nu reeds Uw St. Nicolaasin- k<">rm. Jong Nederland zal verrukt zijn, dat Annie M. G. Schmidt een vervolg schreef op haar destijds bekroonde kinderboek „Wiplala", de tinkelende kabouter. Het nieuwe boek „Wiplala weer" zal de kleintjes opnieuw laten ge nieten van Wiplala, als hii uit een garnalenslaatje uit een automatiek weer terug komt bij de familie Blom. Jenny Dalenoord verzorgde de illustraties net als in het andere boek en het is uitgegeven bij de Arbei derspers. De prijs is 4.90. Boeken voor de allerklein sten. Serie-boeken voor jon gens en meisjes. Boeken voor de oudere meisjes Spannende jongensboeken. Een aantal jeugdboeken, die onder de serie-titels „Geschiedenis voor jonge mensen" verschijnen. „Als je het nog met wist", voorlichting en levenskunst voor teenagers, speciaal voor hen geschreven door Miep Dieckman. En waar van de eerste druk reeds na drie maanden uitver kocht was en de derde druk inmiddels verschenen is. Een uitgave van H. ten Brink's Uitg. Mij. N.V. te Amsterdam, in ruim 2000 pagina's verschillende on derwerpen behandelend, die de teenager van nü inte resseren. Prijs 6.50. Prachtige sprookjesboeken. „De twaalf wonderlijke sprookjes van koningin Fabiola", vorig jaar Kerst mis in ons land uitgege ven met Nederlandse tekst van Lia Timmermans. Een juweeltje van een penteke ning, het fijnste meisjes kopje van Fayina. Het boek is verder verlucht met fleurige illustraties, w.o. een enkele in zwart en wit. Prijs 5.90. Oude beken den uit mijn jeugdjaren! Wat zou u zeggen van Dick Trom, Pietje Bell, Kruimel tje, De Kleine Lord, Alleen op de Wereld en zelfs Schoolidyllen van Top Naeff Het is heerlijk, al die boe ken, geschreven voor kin deren, door te bladeren. Maar wat vreselijk jam mer, dat er eigenlijk zo weinig plaats is! Ik had u graag van elk kinderboek wat verteld, maar dan was ik misschien met Kerstmis nog niet klaar MIEKE. Redaktie en advertenties BROERSVEST 125, Schiedam C J v d Klink, telefoon 010-67368 en 63939 Kantooruren: dagelijks (behalve zaterdag) van 9-1 en 2-6 uur Centrale administratie Kandstad-edities: Koornmarkt 34, Delft, telefoon 01730-23627*. Tarieven op aanvraag. De „Randstad-edities" geven plaatselijke uitgaven in 'DeJft, Schiedam, Vlaardingen, Maasluis, Rijswijk met de rond deze steden gelegen dorpen en 'n streek-editie voor geheel Westland WOENSDAG Z - lö -''1962 14e JAARGANG No. 37 OPLAGE 26.100 EXEMPLAREN f

Het Nieuwe Stadsblad | 1962 | | pagina 1