PRO JUVENTUTE ORANJE KALENDER 1963 Een jaar vrije doorgang op de zebra f Ludendorffs dikke nek oorzaak van Duitse nederlaag in 1918 I, MACHT BIJ ONMACHT De Oranjekalender van Pro Juventute voor het eerst helemaal in kleuren. In een rijke verscheidenheid van grote foto's toont de kalender U alle leden van het Koninklijk Gezin, die de jeugd een zo warm hart toedragen. Bestel de kalender en doe het van harte. Een feest van kleuren ten bate van kinderen, die extra zorg nodig hebben. Sieraad èn weldaad. Hp Verkrijgbaar bij alle Pro Juventute verenigingen en haar verkoopadressen: f 2.90 (verzoek: voor toezending per post f 0.30 extra). Waar niet verkrijgbaar volgt toezending per post na ontvangst van genoemd bedrag op postgiro 51 74 00 van: Kalenderactie Pro Juventute postbus 7101 - Amsterdam zuid 2 telefoon (020) 79 09 49 SLIMME EEKHOORNTJES I VRIJDAG 2 19*? HET NIEUWE STADSBLAD 17 <jtj> hart tegtn hard: tal tam krndrrm hebben rctra ztaj nodig DE ORANJEKALENDER VAN PRO JUVENTUTE De Oranjekalender, beter be kend onder de naam van „Prinsessenkalender" is weer uit! Voor 't eerst helemaal in kleuren en daardoor temeer begerenswaardiger! Het is im mers bekend, dat voor deze kalender altijd speciale foto's worden afgestaan van het Ko ninklijk Huis? Van onze prin sessen? En u weet natuurlijk ook met welk doel? Het Ned. Verbond der Ver. Pro Juventute reikt de helpende hand aan ouders, die moeilijkheden met hun kinderen hebben. DIE kinde ren hebben dan extra veel zorg nodig. Er zijn vaak zo veel nare omstandigheden, waardoor het kind „moeilijk" wordt. En tóch blijft het in de goedheid van de mensen geloven Pro Juventute wéét dit. Want die „moeilijke" kinderen hebben toch ook een hart. Al lijkt dat soms niet zo op 't eerste gezicht. Als ze maar tot praten komen, als ze er alles uit kunnen gooien,, wat hen bezeert, dan komt 't allemaal weer in orde. Van daar het devies van het jaar: „hart tegen hard". U kunt niet buiten een kalen der. U steunt graag een bij zonder goed doel. U houdt van ons Koninklijk Huis. Weet u 't nog, hoe enthousiast we al lemaal waren op 13 septem ber j.l.? Bestelt u daarom vandaag nog die prachtige kalender. U weet toch wel, dat die in onze éigen stad gemaakt wordt, nl. bij de N.V .Kon. Ned. Boek drukkerij H. A. M. Roelants op de Lange Haven? Een sieraad in uw huiskamer en een weldaad voor Pro Ju ventute! Stuurt u familie in het buitenland ook deze prachtige groet. Denkt u er aan met uw St. Nicolaas-inko- pen. De prijs is slechts 2.90 en u kunt die kalender halen bij Pro Juventute, Nieuwstr. 12. Heeft u daar geen tijd voor? Bestelt u die kalender dan bij de Kalender-actie Pro Juven tute, postbus 7101, Amsterdam zuid 2, tel. (020) 790949. Er komt dan 0.30 bij voor het opsturen. ]|IIII[|lll!!lllllllll!lll!!llll!!llllllll!llll!!lllllinnnilllini!lll!ll!l!IIIIH Illllllll gangers. Elke groep moet zich leren instellen op het gewijzigde gedrag van de andere. Er is daarbij een wisselwerking; het gedrag van de voetganger beinvloedt dat van het rijverkeer en omgekeerd. Het is duidelijk, dat het evenwicht in zo'n betrekkelijk korte tijd niet kon worden bereikt. Toch ziet men de toekomstige ontwikkeling echter met vertrouwen tegemoet, al blijft waakzaamheid geboden en zal ver dere voorlichting nodig zijn, om de plooien glad te strijken. Gisteren was het een jaar geleden dat de nieuwe voetgangersbepalin gen van kracht zijn. De Nederlandse Bescherming Voetgangers kortweg genoemd de N.V.B.V. is hierover niet ontevreden, als is de periode nog te kort om de gunstige invloed op de veiligheid en de vrijheid van het verkeer, die de wetgever beoog de en waarin de vereniging volledig vertrouwen heeft, geheel tot uit drukking te laten komen. Daarvoor is de wijziging te ingrijpend, zowel voor het rijverkeer als voor de voet- Deze waakzaamheid werd in het af gelopen jaar zoveel als mogelijk was ook door de politie betracht. Zonder de bijzondere aandacht die door de politiekorpsen aan de con trole op de naleving van de nieuwe regels werd besteed en zonder de voorlichting, die van deze zijde tij dens dat toezicht aan individuele weggebruikers, maar ook bij bij zondere acties aan grote groepen te gelijk werd gegeven, zouden de ver kregen resultaten niet zijn bereikt. De N.V.B.V. zegt de politie daar voor dan ook hartelijk dank! Met als kanttekening: dat gestrenge wetshandhaving ook „opvoeding" is, iets. wat door velen niet wordt on derkend. Zij vragen dan ook „min der processenverbaal en méér op voeding op de weg". De N.V.B.V. meent, dat men het ene doende, het andere niet mag laten. Hoezeer een goede „index" (aantal proces senverbaal tenopzichte van aantal ongevallen) de verkeersveiligheid ten goede komt is in Amerika en ook in Denemarken algemeen er kend feit. Zonder de talloze andere goedwil lende weggebruikers te kort te doen zwaait de N.V.B.V. gaarne bij zonder lof toe aan de beroepschauf- feus, die, naar uit - rvaring is geble ken, nabij de zebra's hun vak uit oefenen op een manier, die anderen beslist ten voorbeeld kan zijn. Welke gunstige werking echter ook uitgaat van toezicht, voorlichting en goede voorbeelden, het is duide lijk, dat dit niet voldoende is om een voorschrift door ieder op de goede manier te doen toepassen. Juist omdat het hier in de eerste plaats gaat om voetgangersbelangen en omdat het gedrag van de voet ganger dat van het rijverkeer mede beinvloedt, blijft het voor ons van belang ons op en bij de zebra voort durend op correcte manier te ge dragen. Schril doet hierbij aan het dodelijk ongeluk een paar weken geleden op het zebrapad FOUT is de voetganger, die blinde lings de zebra oploopt. FOUT is de voetganger, die niet wacht op anderen, die aan komen lopen om over te steken. FOUT is de voetganger, die onnodig langzaam oversteekt. FOUT is de voetganger, die aarzelt en zo de bestuurder in de war brengt. FOUT is de voetganger, die over steekt als een voertuig te dicht de zebra genaderd is en de bestuurder daardoor dwingt, plotseling op zijn remmen te gaan staan. FOUT is de voetganger, die op de zebra niet waakzaam blijft, het kan hem zijn leven kosten. Gelukkig zijn er heel veel voetgan gers, die deze fouten nooit maken, waaronder alle leden van de N.V. B.V. Daarom ziet deze bond met vertrouwen de toekomst tegemoet onder het mo'tto: De beste hulp in het verkeer Is goed begrip over en weer! Dit geldt in het bijzonder voor het verkeer bij en op de zebra. En mocht u het soms nog niet weten, de contributie van deze bond be draagt slechts 3.50 per jaar. Daar voor krijgt u op gezette tijden het keurig verzorgde orgaan „De Voet ganger" thuisgestuurd, waarin heel wat interessante dingen staan ver meld. Als lid bent u tevens GRATIS .verzekerd tegen ongevallen als voetganger. Sinds augustus zijn de verzekeringsvoorwaarden aanmerke lijk verbeterd! De verzekering geldt nu voor geheel Europa, terwijl de uitkeringen bij een ongeval als voet ganger ad: 1000.bij overlijden en 2000.bij blijvend letsel met 50% zullen worden verhoogd, indien het ongeval plaats" vindt op een ZEBRAPAD of een daarmede gelijk gesteld pad in het buitenland. U heeft dit misschien niet geweten, of het is steeds een kwestie van uitstel geweest. Laat u zich daar om nu zo gauw mogelijk als lid van deze bond inschrijven. Met uw steun, met uw lidmaatschap kan men zoveel bereiken. Het gironum mer van de penningmeester van de N.V.B.V. is 1269 te Den Haag. Wanneer de herfst in aantocht is met de winter in het vooruitzicht, gaan de eekhoorns op pad om hun wintervoorraad in te slaan. Normaal doen zij dat onder de eikenbomen (voor de eikels) en onder de tamme kastanjes. Ook beukennootjes vor men een welkome aanwinst voor de provisiekast van deze prachtige langstaarten. Maar helaas, momen teel staat het er niet best voor. De tamme kastanjes zijn schaars, de eikels onvoldoende en de beuken nootjes zijn grotendeels leeg. Vanzelfsprekend krioelt het op de Grebbeberg van eekhoorntjes en Ouwehands Dierenpark ligt daar midden in. De slimme diertjes we ten maar al te goed dat deze enclave de honger kan stillen, want de voe derbakken in alle afdelingen zijn al tijd rijkelijk gevuld met allerhande lekkernijen. Het verwonderde dan ook niemand dat de beestjes een dezer dagen een gaatje hadden ontdekt in het pape gaaienhuis, waardoor ze naar bin nen konden glippen en zich te goed konden doen aan het voer van de kleurrijke vogels, dat uit de voeder bakken op de grond was gevallen. Vanuit een schuilplaats heeft één van de oppassers de bruine boom klimmers gadegeslagen en gezien dat zij er niet alleen goed van aten, maar ook regelmatig voedsel mee namen naar hun schuilplaatsen in de bossen om straks een appeltje voor de dorst te hebben. e iiuiiimiMiiimnwMiiiiininimiiiHinmiiiinniïHififiiimiimiiinmitmitiiitiimnM ntioniniiiiiiiiiiiHiiiiHiiiii ujiHuiiiumiiuiiiiiiiiiimiiiuiiiiiiiiHiiiiiiiiiiHiiiiiiiiUiiiiiMuiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiniiiiiiiiiiuimiiiniiiiuï De jonge stafofficier keek zijn generaal ongerust aan. Het was voor de vierde keer in tien minuten, dat hem het weerbericht werd gevraagd. ,J9e regenbuien zijn in de richting van de kust aan het afnemen, generaal", zei hij. ,Jlet zal een mooie lentedag worden. De mist blijft tot ongeveer tien uur hangen. De weersomstandigheden zijn uitstekend. Maar generaal Erich von Ludendorff luisterde er niet naar. Hij zat gebogen boven een kaartentafel, met 'iet hoofd in de handen. „De mist", steunde hij, „de mist. Hoe kunnen we nu in de aanval gaan?" De kolonels en ma joors in de kamer keken het raam uit en deden net alsof zij deze uitbars ting hun niet aanging. Maar zij stonden voor grote raadsels en waren bezorgd. Het toneel van deze situatie was het Duitse hoofdkwartier achter de frontlinie bij Flanders op 20 maart 1918. Er was een zware aanval voorbereid voor de vroege ochtend van de volgende dag. Het doel: En geland, Frankrijk en hun bondgenoten te overrompelen en ze om vrede te laten smeken. lts tegen tin Honderd meter westwaarts waren de eer ste loopgraven, waarin de geallieerden de aanval van de Duitsers afwachtten, met f rimroige gezichten en bewust van het tete, dat de kansen tegen hen waren. Een miljoen Duitse soldaten gehard in de achterliggende oorlogsjaren, zaten rustig hun bajonetten, geweren en machinegewe ren te poetsen, overtuigd van hun succes, dat in het verschiet lag. Voor iedere ge allieerde soldaat in de frontlinie stonden zes Duitsers of Oostenrijkers klaar. Maar toch, op de vooravond van de grote slag, die de beslissing moest brengen, vond de generale staf Ludendorff knorrig en prik kelbaar. Hij gaf orders en herriep ze korte tijd later weer. Het ene moment toonde hij groot vertrouwen en kort daarna was hij een toonbeeld van wanhoop. Geen lafaard Ludendorff was geen lafaard, dat had hij als jong officier meermalen bewezen. Nu, als 53-jarige was hij een zeer gerespec teerde militair, en tijdens het bewind van Keizer Wilhelm II de eigenlijke macht hebber in Duitsland. Wilhelm met zijn be perkte vermogens was slechts belangrijk in de ogen van zijn hofvleiers; politici en de legermensen namen geen notitie van hem. Maar de machtige Ludendorff was al ja renlang een angstig mens. De militaire po tentaat, voor wie iedereen in de houding sprong, was bang, dat hij waanzinnig zou worden. In de begindagen van de eerste wereld oorlog was Ludendorffs roem zeer snel gestegen dank zij de snelle opmars door België, maar hij had er een zware prijs voor moeten betalen. Reeds bij het begin van het bombardement op Luik was hij duizelig geworden en hij kon ternauwer nood ademhalen. Toen de aanval was af gelopen voelde de generaal zich uitgeput. Een maand later stond hij aan het ooste lijk front. Een enorme Russische leger macht was de Duitse grens overgetrokken. Ludendorff ontwierp een geniaal aanvals plan, dat even simpel als verschrikkelijk was. De „Slag bij Tannenburg" werd als een bloedig krijgsgebeuren in de historie bijgeschreven. Maar ook nu had het zoet der overwinning een bittere bijsmaak voor de generaal. Op de avond voor de grote slag had Ludendorff, die volkomen in pa niek was geraakt, nog gepleit voor het te rugtrekken van de Duitse troepen. Zijn meerdere aan het front, generaal Paul von Hindenburg, legde met minachting de dringende verzoeken naast zich neer en ging slapen met het vaste besluit de be slissende aanval te beginnen. Mist als helper In augustus 1916 kreeg Ludendorft het opperbevel voor de verovering van Roe menië. Een paar maanden later leidde hij gas-, granaat- en mortieraanvallen aan het westelijk front in Frankrijk. Maar nu, op de 21ste maart 1918 lag de belangrijkste taak voor de generaal klaar. Toen de aanval van duizeligheid, die hem had geplaagd, wat minder werd richtte Ludendorff zich met inspanning van alle krachten op en gaf bevel, dat de Duitse legermacht in beweging bracht. De dikke ochtendmist, waar hij zo bang voor was geweest, gaf de aanvallende infanterie een prachtige dekking, en maakte de Britse machinegeweren machteloos. De verdedigers moesten terugtrekken on der het achterlaten van 90.000 gevangenen en 1200 vuurwapenen. Er waren geen re serves om de grote gaping in de frontlinie weer op te vullen. Maar vreemd genoeg leidde de grote terugtocht niet tot een to tale nederlaag. Ludendorffs opmarcherende divisies raak ten in verwarring; de verbindingsdiensten faalden en de troepen kregen niet voldoen de te eten omdat het voedsel, dat zo zorg vuldig bijeengegaard was, per vergissing naar legereenheden achter het front werden gestuurd, meer dan honderd kilometer ver. De voertuigen konden niet verder: hun benzinetanks waren leeg. De kanonnen konden niet schieten, omdat de amunitie op was. Ware schuldige Op de vierde april liep de aanval dood terwijl de voorste eenheden van het Duit se leger de spoorlijn bij Amiens genaderd waren, de gelangrijkste aanvoerlijn, die Engeland met het hart van Frankrijk ver bond. Op die dag verloor Ludedorff en met hem natuurlijk Duitsland de eerste wereldoorlog. De generaal vloekte zijn staf stijf. Hij bul derde, dat de Duitse soldaat niet ver trouwd kon worden. Maar de ware schul dige was een halve liter chemische stof in het lichaam van Ludendorff Op het uur van de beslissing was de Duit se topgeceraal niet in staat het bevel te voeren, slachtoffer als hij was van de ziek te van Basedow, herkenbaar door de enor me omvang van zijn stierennek en door zijn uitpuilende, starende ogen. Ludendorff moest meer dan tien jaar wach ten voordat hem de waarheid werd ont huld. Dat was ni hjt begin van de jaaan dertig. De gebeurtenissen van 1918 had den geleid tot ontheffing van zijn gezag over het leger. Men had hem overgehaald de beroemde dr. Sauerbruch te consulteren medisch adviseur van koningen en staats lieden. Dr. Sauerbruch stelde als diagnose de ziekte van Basedow en raadde een on middellijke operatie aan. Bijna flauwgevallen Toen hij hoorde, wat er met hem aan de hand was, kon Ludendorff geen woord meer zeggen en hij viel bijna flauw. Tril lend als een veroordeelde gevangene, die clementie vraagt, smeekte hij dr. Sauer bruch tot andere conclusie te komen. De medische feiten, die hem zojuist ter ore waren gekomen vertelden zijn dogma tische Pruisische geest, dat hij het Duitse rijk tot schande was geweest. Hij had een zieke man zichzelf toegestaan de teugels der macht in handen te houden op een moment, dat hij daartoe beslist niet in staat was. Want zoals de chirurg hem had verklaard, de ziekte van Basedow kan een mens tot vreemde gedragingen voeren. Generaal Erich von Ludendorff werd ge opereerd en na zijn operatie was hij weer zo gezond als een vis. Hij kreeg zijn in dertijd zozeer gerespecteerde naam, die lang in de schaduw had vertoefd, groten deels weer terug, maar de schimmen van het verleden lieten hem toch niet met rust. Op een dag waren dokters en verpleeg sters in het Münchener zieknehuis van dr. Sauerbruch stomverbaasd een officier in de gang te zien, die in het uniform van de eerste wereldoorlog gekleed was, com pleet met punthelm en zwaard. Hij mar cheerde een kantoor binnen en haalde alle papieren uit het archief waarop zijn me dische gegevens vermeld stonden. Hij over leed op 72-jarige leeftijd, in 1937, in Mün- chen in de wetenschap dat zijn geheim nimmer zou uitlekken. Maar hij had één ding vergeten toen hij van zijn operatie herstelde had hij deze verbazingwekkende betekenis aan dr. Sauerbruch gedaan: „Dokter," zei hij, „zo lang ik leef wil ik niet, dat iemand weet dat ik gedurende de gehele oorlog physiek en geestelijk een wrak was. Als ik mij had gevoeld zoals ik mij nu voel. zou Duits land in 1918 de oorlog hebben gewonnen". Het is een angstjadende gedachte! i

Het Nieuwe Stadsblad | 1962 | | pagina 17