Het nieuwe Zomerseizoen werd met ijsjes besloten overpeinzingen Gulle gaven voor Kinder-internaten Verschijnt woensdag en vrijdag in Schiedam en Kethel. VRIJDAG 2 NOVEMBER 1962 14e JAARGANG No. 38 OPLAGE 26.100 EXEMPLAREN u-r, 'T IN MEMORIAM DOKTER NIJENHUIS EEN HALVE EEUW WONINGINRICHTING VERWANEN Huisvrouwelijke Redaktie en advertenties: BROERSVEST 125. Schiedam C J v d Klink, telefoon 010-67368 en 63939 Kantooruren: dagelijks (behalve zaterdag) van 9-1 en 2-6 uur Centrale administratie Randstad-edities: Koornmarkt 34, Delft, telefoon 01730-23627*. Tarieven op aanvraag: De „Randstad-edities" geven plaatselijke uitgaven in 'Delft, Schiedam, Vlaardingen, Maasluis, Rijswijk met de rond deze steden gelegen dorpen en 'n streek-editie voor geheel Westland Lezer, u zult het met ons eens zijn dat de zomer al een tijdje definitief ach ter ons ligt. Niet dat dit in ons klimaat zp veel verschil uitmaakt, want zomer en herfst gaan zeker dti jaar bijna ongemerkt in elkaar over. Het is wat kouder geworden maar het systeem van depressies dat ons dag en nacht overvalt met hagel, regen en verfijnde snippertjes onweer doet ons overigens volkomen zomers aan. En toch, vooral aan die temperatuurs- daling weten we het: er is verschil.'Het onverwoestbare optimisme van de mensen hoopt zelfs in het nederlandse zomerseizoen nog op mooie da gen, waarop het warm en aangenaam is en iedereen, die maar even kan, naar buiten trekt en die hoop kunnen we nu niet meer koesteren. Maar niemand kan nu nog verwachten, dat we vandaag of morgen behagelijk in de zon op een terrasje zullen kunnen gaan zitten. i x Een onverwachte C. Jamin's lekkernij, brengt onverwachte gezichten in „Het Zonnehuis" aan de Boerhavelaan. Of dat we een heerlijke zwerftocht over de Veluwe gaan maken, com pleet met bergstok en shorts de Val- kenburgse Couberg zullen nemen of een dagje met de kinderen naar een uitspanning met speeltuin zullen gaan. De hele maand oktober is trouwens van een typisch herfstig karakter geweest met witte sluiers van de nevel over het landschap of het grijs van de regen over land en stad. Maar pas kort is het definitief koud. En wij mogen dan al lang het gevoel hebben dat de zomer achter ons ligt, voor sommige bedrijven ligt de zaak toch een beetje anders. Consumptie-goederen, die typisch op de zomer zijn ingesteld worden door het bedrijfsleven pas in een of an dere vorm opgeruimd, wanneer zelfs de nasmaak van de zomer verdwe nen is. Zo heeft het oude Rotterdamse be drijf de N.V. C. Jamin afgelopen woensdag het ijsjes-seizoen definitief afgesloten. En dat betekent voor de ze onderneming altijd een merk waardige bedrijvigheid. Het wil de gelegenheid telkenjare aangrijpen om in ons hele land kindergezichten blij te maken. En het gaat daarbij om enorm veel kinderen,, want als de zomer voorbij is liggen er mees tal nog voor enorme bedragen aan ijsoo's bij deze firma en haar filialen opgeslagen. Het is voor een lief ka pitaaltje dat er dan met de eigen bedrijfs-vrachtauto's naar tal van scholen in onze vaderlandse steden wordt afgevoerd. Dit jaar was het intussen niet zo eenvoudig om de gebruikelijke kin dervreugde in Nederland via de ijs jes rond te strooien. De zomer hoe wisselvallig, ontstabiel en betrekke lijk hij ook geweest mag zijn, kreeg nog een slot met hogere temperatu ren en tamelijk aangenaam weer. In feite eindigde het zomer-seizoen van de ijsbereidingsbedrijven daarom extra laat en wel juist aan het begin van de jaarlijkse herfstvakantie. Toch wilde de N.V. C. Jamin ook dit jaar haar systeem van gulheid doorzetten, maar het kostte wel meer moeite. De actie richtte zich nu op allerlei internaten, waar het ijs voor consumptie voor de jeug dige bewoners werd aangeboden. Daarbij wilde men het element van de verrassing eveneens handhaven. En eigenlijk is het komisch om te zien hoe in ons vaderland dikwijls wordt gereageerd op onverwachte milddadigheid. Niet door de kinde ren zelf. Die reageren spontaan en enthousiast vooral door het geboden ijs maar haastig op te eten. Maar het binnenkomen van geweldige pakken ijsco's, die zo maar gratis Het is al weer enkele weken geleden dat we werden opge schrikt door het ontstellende bericht, dat doktor Nijenhuis na een korte ongesteldheid was heengegaan. Bij de begrafenis is uit de overweldigende belangstelling wel gebleken, welk een be langrijke plaats hij in het le ven van velen heeft ingeno men. Uit de kring van de patiënten is de gedachte naar voren ge komen of het niet mogelijk is met elkaar een bedrag bijeen te brengen voor een steen op het graf van dokter Nijen huis. Ondergetekenden hebben zich daartoe in comité verenigd. Zij hebben dit gedaan, ten einde de patiënten in de gele genheid te stellen hierdoor blijk te geven van hun waar dering voor alles wat dokter Nijenhuis tijdens zijn leVen voor hen gedaan heeft. Voorts zijn zij er van over tuigd en is hen ook reeds gebleken, dat het vele patiën ten dankbaar stemt op deze wijze nog iets terug te kun nen doen. De patiënten, van wie de adressen bekend zijn, hebben hierover een persoonlijke brief ontvangen. Dit is echter slechts een beperkt aantal. Ondergetekenden nemen aan, dat er zeer velen zijn, die geen brief ontvangen hebben, maar toch een bijdrage willen geven. Als u een girorekening hebt, kunt U Uw bijdrage storten op gironummer 403260 ten name van J. J. Knook, Willem de Zwijgerlaan 11, Schiedam, met vermelding van het woord „grafsteen" op het strookje Als u niet over een giroreke ning beschikt, kimt U Uw bij drage bezorgen op één van de onderstaande adressen. Ondergetekenden zouden het op prijs stellen, als de inzame ling op 15 november a.s vol tooid zou zijn. Elke bijdrage, hoe klein ook, is van harte welkom. Het comité: D. Breman, Meeuwensingel 118. J. J. Knook, Willem de Zwij gerlaan 11 W. A. Poot, Jan v. Avenne- straat 31, F. Sterenberg, Rotterdamse- dijk 220a, A. J. A. van de Water, Dam 52, C. H. J .Westerveld, Burg. van Haarenlaan 997. ter beschikking worden gesteld is 'n gebeurtenis die buiten het schema en systeem van de meeste internaten valt. Er moet dikwijls heel wat gedelibe reerd worden voor de gedachte in gang vindt dat het hier niet om een stuntje gaat, waar eigenlijk toch iets tegenover gesteld moet worden, maar louter om een milddadig ge baar, als het ware uit dankbaarheid voor een goed seizoen. En dat is ook wel enigszins verklaarbaar al geeft het te denken, dat Nederland blijk baar in economisch opzicht zo stram en zo hecht georganiseerd is, dat een simpel gebaar van gulheid en hartelijkheid in ons economische stelsel eenvoudigweg niet meer te passen lijkt. Het is de tol, die wij betalen aan de stevige organisatie van onze welvaart, aan het bijna machinaal verlopen van ons econo mische systeem. Dit neemt niet weg dat het Rotter damse bedrijf de dit jaar nogal moeilijke actie tenslotte uusUiw.iU geslaagd mocht noemen. Ook wat Schiedam betreft waar Imelda, de Lindenhof, het Zonnehuis en het St. Jozefhuis werden bezocht om er de koele lekkernij af te leveren. Niet overal slaagde intussen de eerste verrassings-aanval. Complete pakken consumptie-ijs zijn niet overal op elk moment in het huiselijk schema of het menu aan te passen. Vandaar dat de actie pas laat in de middag kon worden afgesloten. Het is feest bij woninginrichting Verwayen en daar is dan ook volop reden voor! Het 50-jarig bestaan van de zaak wil men niet alleen voor zich zelf als een feest geden ken, maar iedere Schiedammer kan in die vreugde meedelen. Het wordt een vervroegde surprisemaand voor hen, want nu kan men profiteren van cadeaux bij aankopen van 25 tot 50 (een wasecht tafelkleed of dressoirloper) cadeau!, bij aanko pen van 50 tot 100 (slaapkamer kleedje of theebeurs) cadeau! en vanaf 100 (een grote maat tafel kleed enz.) cadeau. Misschien was u van plan wat nieuws te kopen, maar stelde u dit uit tot het voorjaar. Nu woningin richting Verwayen u echter deze buitenkansjes biedt, zouden wij u willen aanraden, hiervan echt te profiteren. Loopt u eens langs, het verplicht u echt tot niets! Al zult u zich dit buitenkansje niet willen ontgaan In Venlo luiden op 't ogen blik de klokken dof en mo notoon In de H. Nico- laaskerk staat jouw smalle kist opgebaard, geflan keerd door kandelaars met brandende kaarsen. Uit heel 't land zijn ze naar je toegekomen. Alleen ik ben thuis Je hebt geen afscheid wil len nemen, omdat je wist dat ik die verre reis niet maken kon. Een bus of trein is na die hersen schudding nog een ver schrikking. NU kan ik die chauffeur, die mij al deze ellende anderhalf jaar ge leden bezorgde, bijna ha ten. Maar jij zou dat niet willen. Mijn gedachten vliegen ve le jaren terug In 1925 kwam ik in Indië bij jou in de 5de klas. Kort daar op gingen we met verlof naar Holland. Omdat we in dat halve jaar niet naar school hoefden, werd de 5de klas dus overgedaan. Zij het met heel veel ver wikkelingen, want ik wilde niet naar school. Aan boord met zes andere passagiers typhus opgelopen, waarbij ik een kale bol overhield! Altijd met een hoedje op en dat met die warmte! Je pleitte bij al mijn klasge nootjes, niemand zou me uitlachen, maar tóch bleef ik nog de eerste weken met dat malle hoedje op in de klas zitten Tot grote vreugde van ons allemaal ging je mee naar de zesde klas! Dat is het fijnste jaar geweest op de Simpang Meisjesschool. Och, An, weet je het nog, als we zangles hadden en jij dan voor de bibliotheek weet het, men had in nood een beroep op jou gedaan als onderwijzeres. En toen ben je maar gebleven, 't Was een gezellige klas toen. Al kon je ook onge looflijk streng zijn, vooral als ik mijn rekenwerk weer verprutst had. En toen ik tot overmaat van ramp in mijn taalschrift „bodem" met een „u" schreef, heb ik dat geweten. Honderd maal liet je mij voor straf boeken zorgde achter het bord? Ik zie je nóg blozen, als we extra fortissimo jóuw lievelingslied zongen: „Waar in het bronsgroen eikenhout". Want jij kwam uit Limburg Nu ik zo aan alles terug denk, kom ik tot de ver bluffende conclusie, dat jij al in 1920 de eerste werken de gehuwde vrouw was, zij het dan in Indië. Ik dat woord schrijven. Tóen was ik echt boos op je, spinnijdig, al is dat dan ook de eerste kec geweest en gebleven. Ik had je blijkbaar erg teleurgesteld met anders altijd een 9 voor taal, en hoe vaak zijn mijn opstellen voorgelezen. Heb ik zelfs prijzen ge wonnen. Tóen al in een krant! In de grote vakantie kreeg ik bijles van je (die ellendige sommen ook) maar wat hebben we el kaar toen goed leren ken- ken. Thuis was je zo heel anders. Je man was een ge weldige plaaggeest, maar met zijn beiden konden we hem wel aan! Na de lagere school ging ik naar de mulo. Maar in de vrije uurtjes wipte ik dikwijls bij je aan, zowel op school, als thuis. Ik hoorde na een drukke re- petitietijd, waarin ik je 'n paar weken niet gezien had, dat je man ziek was. Ik zie je daar nog zitten achter je lessenaar in het speelkwartier. Je vertelde het zo rustig, dat je man ongeneeslijk ziek was en te ver, om nog vervoerd te worden naar Holland. Dat hij het niet .ver kon ge ven, dat hij sterven zou. Wat heb ik je in die da gen bewonderd om je groot geloof, je vertrouwen, dat het allemaal in orde zou komen. Het is je toen ge lukt. Een paar dagen later was hij dood. Je was al léén Ik móest naar je toe. Ik heb onderweg de mooiste zinnetjes ger pe'ïerd maar toen ik eenmaal bij je was, was JIJ 't die me troost' 3. Ik kon dit allemaal niet aan. 't Was ook de eerste keer, dat ik met de dood geconfronteerd werd en hij was toen nog maar 34 Ik ben toen van je gaan houden. Ik was graag bij je. Jij zat onder de sche merlamp te corrigeren en ik zwoegde aan dat andere bureau op mijn huiswerk. Later ging ik voorgoed naar Holland. Maar we bleven elkaar schrijven Zelf had je blijkbaar te veel van je zelf gevergd, want je kwam naar Hol land, om te kuren. Geluk kig maar een half jaar. Binnen 't jaar ging je weer graag terug Toen ik zelf .mevrouw" werd, vroeg je mij, jou voortaan „An" te noemen. De eerste twee brieven was 't even vreemd! De donkere jaren van de oorlog met als enige licht punten de geboorte van tweemaal een dochter. Wat heb ik tóen aan je gedacht. Hou zou je het maken. Na de bevrijding geprobeerd via het Rode Kruis contact met je te krijgen. En het lókte! Je leefde nog. Je was zo blij met dat eerste levensteken uit Holland na al die kampjaren in Sema- rang. Of ik naar Dekkers- wald wilde schrijven, want je was weer ziek. Zo gauw mogelijk zou je naar Hol land komen Ik heb alles toen voor je geregeld. Je kreeg weer een klassekamer, zo wilde de geneesheer-directeur het hebben, HOE of je er ook financieel voorstond. An, die blijdschap, toen ik je weer terugzag. Je was al leen zo smalletjes, maar dat werd gauw anders! Weet je nog van al die gla zen melk? En hoe ik jou probeerde aan die dokter te koppelen! Zelfs tóen bloos de je nog! Je besloot tot die gevaar lijke operatie over te gaan. Je regelde rustig al je za ken, er kon immers iets gebeuren. Er kwam even een inzinking, je werd be diend. Eeuwen heeft die reis toen naar Nijmegen ge duurd, maar je lachte be moedigend en je knapte op. Je ging in Bussum wo nen, nam aan het vereni gingsleven deel, gaf zelfs weer bijlessen. Maar de laatste twee jaar ging het minder goed. Tijdens een van je veie vakanties (ik noemde hei al ijd pelgrims tochten, vant o, dat Lim burg liet je je inschrijven in een gloednieuw bejaar dencentrum. Gisteren was het net een jaar geleden, dat je er je intrek nam.... Nu ben je er niet meer. Je hebt een laatste rustplaats gevonden in je Limburg. Ik weet, dat je in volle overgave bent heengegaan. Heel je leven was hierop ingesteld. Ik ben nu alleen maar blij, dat ik met al die anderen jouw 70ste ver jaardag onbewust tot een onvergetelijke dag gemaakt heb op 3 september. Ik dank je voor al die vriend schap in die jaren. Ik weet, dat je zo vaak trots op me geweest bent, als er in een tijdschift of krant iets van me geplaatst was. Je hebt me hiertoe altijd aange moedigd en eigenlijk heb ik dit toch wel aan jouw goede lessen van vroeger te danken, 't Is tenminste góed, dat jij die venijnige opmerkingen van „Frede- rik" tenminste deze week niet meer hebt kunnen le zen. Want érgens bezeert je dat toch wel, al zou jij er toch weer een verontschul diging voor weten te vin den Mieke.

Het Nieuwe Stadsblad | 1962 | | pagina 1