liet nieuwe Allure voor de kern van het nieuwe Schiedam GEMEENSCHAP VRAAGT DUIDELIJK TEKEN 'A& r i \l m overpeinzin gen p fv -A, Verschijnt woensdag en vrijdag in Schiedam en Kethel. 3 mm. BELANGRIJK GRATIS MET DUIZENDEN GULDENS CADEAUX HET CONCILIE Huisvrouwelijke v I J 4 t - i;v Cl A 1 VRIJDAG 9 NOVEMBER 1962 14e JAARGANG No. 40 OPLAGE 26.100 EXEMPLAREN Redaktie en advertenties BROERS VEST 125. Schiedam C J v d Klink telefoon 010-67368 en 63939 Kantooruren: dagelijks (behalve zaterdag) van 9-1 en 2-6 uur Centrale administratie Randstad-edities: Koornmarkt 34, Delft, telefoon 01730-23627*. Tarieven op aanvraag. De „Randstad-edities" geven plaatselijke uitgaven in 'Delft, Schiedam, Vlaardingen, Maasluis, Rijswijk met de rond deze steden gelegen dorpen en 'n streek-editie voor geheel Westlarrd VVVVVVWWVVVWVVWArtftlWVVVVWVNrtAA/VVVVVWVVVVVWWWVWAAAAA/VNAArt/Wn/VVWVWVflAM/VWnfl/WVVWVVVWWVWWVVVVVVWVI/l Vandaag willen wij nog graag terug komen op de kwestie, die wij in ons vorig nummer aan de orde hebben gesteld. En om ons betoog te versterken drukken wij nog eens de tekening af, die voorkwam op het omslag van het speciale nummer „Schiedam" van de Schiedamse Gemeenschap, dat bij gelegenheid van het bezoek van Hare Majesteit de Koningin op 13 sep tember j.l. werd samengesteld. De tekenaar maakte er als het ware een luchtfoto van. Hij bekeek in vogelvlucht (hebt u ooit een vogel gezien die zo rustig boven de stad kon blijven hangen?) het toekomstbeeld van het nieuwe stadshart met zijn omgeving. En daar zien nu juist wat er aan die toekomst schort. Goed er is een groot nieuw raadhuis. Maar hoezeer we het gebouw op zich zullen moe ten waarderen, het heeft in samen hang met zijn omgeving nog niet dat éne, dat duidelijk en met bewogen heid weet uit te stijgen boven het gebeuren van alledag. We hebben te maken met een flatgebouw, waarin bureaus zijn ondergebracht, lood recht geplaatst op een lagere en meer representatieve vleugel. Maar ook dat representatieve deel zoekt zo veel mogelijk aansluiting bij de sfeer van het dagelijks wonen. Ook hier geen vorm die het zoekt in het grootse en in een bewogenheid, die ver ontstijgt aan de schaal van het .'.VA.V'. .,v,v..wa v '.v X Ai NTs dagelijks gebeuren. En als we de rest van de tekening bezien dan worden we voortdurend getroffen door dezelfde aanpak. Ook de teke naar kon niet voorstellen, dat er in onze gemeente andere gebouwen tot stand zouden kunnen komen dan bouwwerken, die een optelsom zijn van min of meer huiselijke elemen ten. Zelfs vlak bij het station, waar toch een geweldige overkapping van drie perrons een totaal andere maat inhoudt; waar een glazen huisves ting wordt geboden aan de reeksen treinen die hier aankomen en ver trekken, ontwierp hij al vast met min of meer vrije fantasie van de tekenaar een bouwwerk, dat zijn omgeving niet probeert te over- Itar Lit A. £S&Ll~ V* \- -1 heersen door zijn ongebroken groot heid, maar als het ware opgaat in zijn onderdelen. En rond het nieu we raadhuisplein zien we ongeveer hetzelfde. Ock hier viert het procé dé van de burgerlijke schaal hoog tij. De hoge gebouwen, die hier het nieuwe stadshart omlijsten zijn ge tekend als stapelingen van gezellige en huiselijke elementen. Op zichzelf is het allemaal echt wel vriendelijk. Per gebouw zal niemand veel critiek kunnen uitoefenen. De tekenaar heeft ze stuk voor stuk op gevoerd in dezelfde geest als waarin de naoorlogse stadsuitbreidingen in onze stad tot stand kwamen. De ruimte van nieuwe singels en lanen is groot. Maar ze wordt telkens om zoomd of begeleid door bouwsels, die allemaal dezelfde en op zich waardeerbare kwaliteit hebben. Maar daar zijn we er niet mee. Het is in onze tijd onmogelijk een wer kelijk beeld van onze maatschappij en van ons samenzijn op te roepen door alleen maar huiselijke maatjes boven op elkaar te zetten. Onze ste den zijn nu eenmaal meer dan op-, telsommen van allergezelligste hui selijkheden. Er is veel meer nodig om het werkelijk karakter van een samenleving in de stad weer te ge ven. Hier en daar moet een bouw werk en liever cfen hele omgeving er eens even uitschieten. Zoals we in ons vorige artikel al zeiden, het is allemaal bijzonder fijn, menselijk en braaf wat er aan stadsuitbreidin gen in Schiedam sedert de laatste wereldoorlog tot stand is gebracht. Maar waar kunnen we nog eens de hoogste punten ervaren in het stedelijke leven? Waar stuurt VOOR U, EN U, EN IEDEREEN in de St. Nicolaas-periode verrassen de Schiedamse winkeliers U Let speciaal op de GRATIS PRIJZENKRANTEN welke verschijnen op: 16, 23, 28 en 30 november a.s. U KOOPT TOCH OOK UW CADEAUX IN EIGEN STAD? Er is een tijd geweest dat heb ik U een paar weken geleden al eens uit de doeken gedaan dat er theologen waren die vonden dat „DE KERK" nodig „hervormd" moest worden. Er waren aller lei gebruiken ontstaan, allerlei devoties, allerlei mis-toestanden. Die „hervorming" was „radicaal en revolutionair". Er ontstond een betreurenswaardige afscheiding onder de Christenen in de zestiende eeuw, en die afscheiding heeft zich in telkens weer an dere, kleinere groepen gesplitst, zodat er momenteel een heleboel echte Christenen zijn, die niet meer samen werken, die elk hun eigen „kerk-gemeenschap" vormen en die allemaal beseffen dat dit nóóit de bedoeling van ons aller Heer en Stichter: Jezus Christus is geweest. Wij zoeken gezamenlijk naar éénheid. Op vele punten IS die een heid er natuurlijk wel, maar op veel andere punten staan de meningen recht tegenover elkaar. Een typisch voorbeeld hiervan is het primaatschap van de Paus. Christus heeft eens tot Simon gezegd: „Gij zijt Petrus en op deze steenrots (Petrus betekent n.l. .steenrots"zal IK Mijn Kerk bouwen." De rooms-katholieken menen dat dit woord niet alleen voor Petrus gold, maar tevens voor al zijn opvolgers, voor alle Bisschoppen van Rome dus. De protestanten zeggen: Nee, het gold uitsluitend voor de figuur van Petrus. Nu in 1962 constateren een heleboel Rooms-Katholieken dat er een heleboel verouderde gebruiken zijn, die allang afge schaft hadden moeten wordenZe bezinnen zich op de plaats van de leek in de kerk. Ze overwegm of het niet nuttig zou zijn om het Latijn te vervangen door de landstalenen zo zijn er tientallen grotere en kleinere problemen die eens opgelost dienen te worden. Als ik het goed begrepen heb zijn er onder de vijf en twintig hon derd Bisschoppen duidelijk twee stromingen: De conservatieven, die alles het liefst bij het oude houden en de meer vooruit-streven- den die een heleboel veranderingen willen. Ik persoonlijk ben bijzonder blij dat ónze Kardinaal Alfrink één van de markantste strijders is voor vernieuwing. De Spanjaarden, Italianen, Brazilianen staan aan de andere kant. Misschien is het wat te stérk uitgedrukt, maar in mijn gevoel staan we voor een tweede tijdperk van „Hervorming"maar deze keer niet radicaal en revolutionair, maar bedachtzaam en wel overwogen, desnoods geleidelijk, maar hoe dan ook: altijd één- drachtig. Een scheuring in de R.K. Kerk is zéker niet de bedoe ling, we willen wat dichter bij de afgescheidenenkomen, hen de hand reiken, een brug slaan. Wij leken van alle gezindten, kunnen hier niets anders doen dan BIDDEN. Sebastiaan. het dagelijks bestaan toe naar ontmoetingen op grotere schaal, dan bij het bezoek aan loketjes, kantoren of woonruimten wordt verondersteld? Wij willen waarlijk geen critiek uitoefenen op het verleden. Wat aan woningbouw hier in Schiedam de laatste twaalf jaar tot stand is gebracht valt al leen maar te prijzen. Maar we zijn thans toe aan 't slot van het liedje, en nu komt het er maar op aan ontmoetingsplaatsen te maken, die wat boven de alledaagsheid van het huiselijk ontmoeten weten uit te stijgen. Een stad is meer dan de optelsom van zijn onderdelen. Ze moet ergens laten zien, dat zij een eenheid is, die zijn hoogtepunten kent. We moeten niet alleen naast en boven elkaar leven, maar ook samen bestaan in een grootser ver band dan bij wederzijdse visites mo gelijk is. En dit bewustzijn laat zich in het stadsbeeld alleen uitdrukken door gebouwen van grotere en hech tere eenheid. Laat Schiedam, nu het voorlopig alleen nog maar te wer ken heeft aan zijn nieuwe centra, vooral beseffen dat er nu nog een7 kans bestaat iets tot stand te bren gen, dat een echt midden zal zijn, een centrum dat ons even uitbeurt boven het alledaagse, het gezellige en vriendelijke zonder meer. De ste delijke samenleving vraagt aller eerst om huiselijkheid, maar van daaruit willen we elkaar ontmoeten niet als op visite maar in een groter verband. En dat moet de architec tuur van ons nieuwe stadscentrum in zijn vormen duidelijk weerspiege len. Anders blijft alles de sfeer hou den van de buurt en ontmoeten we nergens de idee van de stad als ge heel. SCHIEDAMSE JAZZ- SOCIETEIT „NIEUWLAND" GESLOTEN Morgenavond is sociëteit Nieuwland helaas doordat de zaalexploitanten een nog lopend contract met derden na moeten komen gesloten. Maandagavond om 8 uur wordt het echt gezellig in „De Amstelbron" aan de Broersvest. Daar is 't altijd gezellig, zult u zeggen. Heeft u ook gelijk in! Maar nu is er op die avond daar een brei-modellen- show, verzorgd door de fir ma van Wijk-Heringa uit Leiden. Enkele mannequins en maniatuur-mannequins (twee meisjes van 8 jaar) zullen de leden van het Ka tholiek Vrouwengilde laten zien, waartoe zij met twee (of meer!) breinaalden in staat zijn! Al zullen er ook modellen zijn, vervaardigd op de breimachine! Vooral voor jonge huis vrouwen is deze show bij zonder interessant, maar de oudere vrouw, inmid dels oma geworden, zal hiervoor belangstel'ing heb ben, wont men is immers nooit te oud, om te leren? En wat is het niet prettig, om een handwerkje onder handen te hebben! Terwijl u breit, kunt u tóch wel naar de t.v. kijken, of u draait die knop maar om BreienJaren geleden hebben, want 't was finaal broddelwerk. Ik hield die naalden wel zo stijf vast, dat 't werk dan ook een pronkjuweel werd. Roet zwart en eeuwig glibber den die steken naar bene den. Xvwwwwwvwwwv'vwwww'- ^wwvi/vwi/n/vwvwvwvv heb ik daar wat op gefoe terd! Recht ging moeizaam maar averechtEn dan dat gewurm met steken op zetten! Maar de handwerk zuster beschikte over enge lengeduld. Al moet ik haar vaak tot wanhoop gebracht Nee, MIJN werk heeft nooit een plaatsje op de jaarlijkse tentoonstelling gekregen. En tochTóch ben ik nog ergens wel een ster geworden op dat ge bied. Maar daarvoor was eerst een oorlog nodig en de noodzaak van uittrek ken en opnieuw breien. Ar me, arme katoenen bed sprei. Met zoveel liefde voor mij gehaakt. Banen tegelijk sneuvelden er op 't veld van brei-eerMaar die broekjes van de doch ters mochten dan ook ge zien worden. Tja, behalve, als ze enthousiast van het stenen trapje op straat af gleden. Menige tik hebben ze daarvoor geïncasseerd, maar voordat ze het afge leerd warenEn dan de truien aan de lopende band. Dé ideale dracht voor schoolkinderen met een plooirok of een overgooier. Tegen het einde van de la gere school werden het wel lappen en de oudste had beslist molenwieken van armen. Dé oplossing was toen wel aan twee mouwen tegelijk beginnen, 't Leek dan net, of 't vlugger ging. Je reinste struisvogelpoli tiek natuurlijk, maar je was er zoet enbedrij vig mee! Toen heb ik vaak aan zus ter Angela gedacht. Wat zou ze nü trots op me ge weest zijn. Gelukkig, dat ze toch ook wel gevoel voor humor had. Mijn theemuts was indertijd de allerklein ste, omdat ik zo vast brei de. „Goed voor een poppen servies", zei ze lakoniek, „maar je breit mooi ge lijk!" Als ik later een jumpertje voor mezelf aan het prie gelen was, gebeurde het meer dan eens, dat 's roets weer uitgetrokken werd. Dan had ik intussen een ander patroontje gevonden in een breiboek, veel gezel liger. U gelooft het natuur lijk niet, maar het is meer dan eens gebeurd, dat ik van 4 knotten wel 5 of 6 jumpertjes gebreid heb. Ja, in GEDACHTEN dan altijd. Natuurlijk werd 't er maar een, ik heb nog niet de ca paciteiten van Fred Kaps! Mijn man schudde altijd bekommerd zijn hoofd, durfde op 't laatst bijna zijn mening niet meer te zeggen, want als hij thuiskwam, was ik toch weer op een ander patroontje overge stapt. Net zo soepel. Al moet ik beslist wel bij ver tellen, dat ik nooit verder uittrok dan tot het boord. Als ik die 20 cm. 1 recht, 1 gedraaid averecht of ave recht gedraaid gewrocht had, dan deerde de rest mij niet meer. Enik was toch wel voordelig. Wéken was ik zoet met die 4 knot ten wel Dat doet U natuurlijk niet. Ik hoop van harte voor het bestuur ,'an het Vrouwen gilde, dat u allemaal komt maandagavond. Nu ja, alle leden? Dan zou de Amstel bron gauw nog even uitge breid moeten worden, maar 100 leden komen er toch zeker. Het is trouwens zo onbeleefd tegenover die fir ma, die zich zoveel moeite voor u getroost. Enmisschien is dit nu juist een goede gelegenheid om uw buurvrouw lid te maken. Zij heeft 't er im mers al eens over gehad, maar ja, hoe gaat dat? Vraagt u nu meteen aan haar, of ze maandagavond met u meegaat. Voor u me teen ook gezelliger. En.... mocht u straks met een patroontje in de knoop zit ten. Twee weten er toch altijd meer dan één! Veel plezier allemaal Mieke.

Het Nieuwe Stadsblad | 1962 | | pagina 1