Het nieuwe I1ET GESCHENKEN-SEIZOEN BREEKT WEER AAN k achter de stopmand Verschijnt woensdag en vrijdag in Schiedam en Kethe! De koopdriften raken weer op het kookpunt BELANGRIJK GRATIS MET DUIZENDEN GULDENS CADEAUX TOT STEUN IN DEN STRIJD WOENSDAG 14 NOV? 1f>' 14 JAARGANG No. 41 OPLAGE 26.100 EXEMPLAREN Toepassing van verlichting in uw aquarium Redaktie en advertenties BROERSVEST 125. Schiedam C J V d Klink telefoon 010-67368 en 63939 Kantooruren: dagelijks (behalve zaterdag) van 9-1 en 2-6 uur Centrale administratie Kandstad-edities: Koornmarkt 34, Delft, telefoon 01730-23627*. Tarieven op aanvraag. De „Randstad-edities" geven plaatselijke uitgaven in 'Delft, Schiedam, Vlaardingen, Maasluis, Rijswijk met de rond deze steden gelegen dorpen en 'n streek-editie voor geheel Westland V en ik lezer en alle mensen in de beschaafde wereld zijn in zekere zin cul- tiuir-dieren. Zeker we dragen ons lot min of meer in eigen hand. Niet privé en op eigen houtje, maar gezamenlijk. We werken samen aan de verbete ring van de economische welvaart, van gezondheid en maatschappelijke toestanden. Maar we hebben daarbij toch rekening te houden met onze eigen aard en die is misschien toch het best te omschrijven als de aard van een cultuurdier. Er is niets aan te doen. Ook de mens heeft zo zijn seizoe nen, die iets met de seizoenen van het jaar te maken hebben, maar ook met cmze natuur die van afwisseling en variatie leeft en behoefte heeft aan ge zelligheid, frisheid en menselijke warmte. Hoe gaat het niet, wanneer het voor jaar nog niet eens is aangebroken. De huisvrouw wordt onrustig, ze spreekt over de schoonmaak en om gordt zich met de tekenen van een bijzonder onstuimige waardigheid ragebol en stoffer, stofdoek en een omvangrijke schort. Ze heeft het ge voel zelf de dingen eens flink aan te pakken, maar het eigenaardige is, dat ze dat gevoel niet alleen heeft, maar dat ze 't moet delen met hon derdduizenden mede-huisvrouwen, alleen al in ons vaderland. Maar ze is met al haar mede-huisvrouwen te gelijkertijd onderworpen aan een seizoen, aan de nadering van het voorjaar. Zo gaat het met de mens, hij is tel kens opnieuw heer en knecht tege lijk. Hij heeft zo zijn eigen bedoe lingen en hij heeft allerlei behendig heden, kunstgrepen, en technieken om die bedoelingen ook waar te maken. Maar die bedoelingen wij ken merkwaardig weinig af van die van zijn mede-mensen in dezelfde periode. En eigenlijk gaat de twee slachtigheid nog veel verder. Den ken we maar eens aan de verhou ding tussen deze menselijke seizoe nen en wat we noemen de nering doende middenstand. De winkelbe drijven zijn in hoge mate dienstbaar aan de mens. Ze brengen wat naar de smaak van het publiek is in al lerlei variaties. Maar ze weten te voren al wat de mensen in komende perioden van het jaar gaat bewegen en ze spelen daarop zeer bewust. Schoonmaakartikelen in de schoon maaktijd en in de laatste anderhal ve maand van het jaar geschenken voor het sinterklaas- en kerstfeest. Wie is dan eigenlijk koning, de klant of het winkelbedrijf? Wanneer de winkelier de klant tot koning ver klaart en zich dienstbaar betoont, dan weet hij in zijn hart dat de klant in de meeste gevallen niet veel anders kan dan kopen, wil hij al thans zich niet afsluiten van de we reld waar hij eigenlijk bij hoort: de wereld van het mensenseizoen: waarin geboend of gegeven wordt, waarin wordt gereisd of behagelijk heid wordt gezocht. En toch: het koningschap van de winkelier is al leen maar te handhaven wanneer de klant koning is in de winkel en zijn wensen daar naar best vermogen worden vervuld. Kort en goed: er gaat weer een on stuimig winkelseizoen van start. Het seizoen van geschenken is weer los gebroken en er is geen mens, die zich daaraan kan onttrekken wil hij niet als een eenzelvig wezen het jaar afsluiten. En eigenlijk wordt dit ca deauseizoen zo ruim mogelijk uit gesmeerd door de winkeliers en dat ligt ook voor de hand. Waarom zou het goedgeefse publiek niet zo veel mogelijk tijd worden gelaten om een keus te maken uit het ongelofelijk ruime assortiment aan geschenken, dat er in onze welvaartsperiode te koop is? Dat is voor de huisvrouw bijzonder prettig. Welvaart of niet VOOR U, EN U, EN IEDEREEN in de St. Nicolaas-periode verrassen de Schiedamse winkeliers U Let speciaal op de GRATIS PRIJZENKRANTEN welke verschijnen op: 16, 23, 28 en 30 november a.s. U KOOPT TOCH OOK UW CADEAUX- IN EIGEN STAD? LET OP!! A.S. VRIJDAG ONTVANGT U UW EERSTE GRATIS PRIJZENKRANT met een omvangrijke of bescheiden buidel trekt ze er liefst zo vroeg mogelijk op uit om te vergelijken, om mogelijkheden te zien en vooral om te kijken waar de nodige cadeau tjes zo voordelig mogelijk te vangen zijn. Mannen verdienen zo veel mo gelijk, vrouwen geven zo weinig mo- mi iimmiiiimmiiMiiiiiiiiiiimiiiiiimiiiiiiii immuun ii urn urn ii iiiiiiiiiiiiiiiiiimimiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiuiiiiimmiii,,,,in,hh,, De geschiedenis van de toneelgroep „Tot Steun in den Strijd" is eigenlijk een familie-verhaal. Oprichters waren de heren: L. de Vogel, zijn zoon A. de Vogel en J van Rosmalen. Op één of andere manier waren de „Vogeltjes" familie van de Radenbergjes en voor zover ze dat niet waren huw z den ze met elkaar.allemaal Vogels met allemaal Rodenbergen. I Van de Rosmalens is er slechts ééh nazaat in de firma gebleven: 1 Jan van Rosmalen, die zich verdienstelijk maakt als inspiciënt. I Zoals de Blaisses htm notariaat van grootvader op vader op zoor. dóórgaven, de Beukersen hun verwarmingsfirma en de Vincenten hun plaatwerkerijzo gaven de Rodenbergs en de Vogels hui toneelgroep door. Nu moet U niet zeggen: „Da kennie", want dat het wél kan hebben I ze veertig jaar lang bewezen! Honderd drie en twintig stukken hebben ze gebrachtallemaal „voor het Volk", tot „Steun" van het Schiedamse volk in hun sociale Strijd tegen onrechtvaardigheid en Uitbuiterij, kortgezegd in hun klasse-strijd. Vandaag is die klasse-strijd God-zij-dank nie meer nodig, maar uit eerbied voor hun roemrijk verleden bleef di naam gehandhaafd. I Ik geloof dat „Tot Steun in den Strijd" de dankbaarheid verdien' van dl degenen die tot de Arbeiders-stand horen en de waarderini I van allen die daar niet bij horen, want zij hebben voor „De Schie damse Gemeenschap" veel goeds tot stand gebracht. Uitvoeringen als: Dolle Hans, Onder een Dak, Eenzaam en de rechte Lijn, alle maal van Jan Fabricius en „Op hoop van zegen" van Heijermans waren stukken die het publiek Aansprakendie 'ze iets déden i Méér dan eens was de zaal van Musis dan ook „tot de nok toe af gestampt...." Er kon geen kip meer bij en tientallen mensen moesten teleurgesteld naar huis gestuurd worden omdat er écht geen plaats meer was. Dat was in de glorie-jaren van de toneelgroep. Ze hadden toen vier honderd donateurs, die per echtpaar vijftien centen in de week betaalden. Dat betalen ze nu nog en de Penningmeester-regisseut I is elke zaterdag op pad om de stuivertjes bijeen te garen. Welis waar is het aantal donateurs, oa. door de invloed van de T.V danig geslonken, maar de laatste jaren zit er toch weer groei in l Ze werken hdrd die Vogels en die RodenbergenVan septembei tot mei wordt er twee maal in de week gerepeteerd bij de heer P. Rodenburg aan huis. Dat is goedkoop en het is gezellig. Boven dien houdt het de familieband stevig bijeen. Toen de spelers van nu nog kleine kinders waren en niet alleen thuis konden blijven zaten ze zoetjes en aandachtig op de éérste rij.... Zo leerden ze het vakzo zullen ook hun kinderen straks weer I van toneelspel gaan houden en de planken opstappenIk hoop: nog héél veel jaren. ■M Sebastiaan. niiiniiniiiiiiiiiiiiiiimiiiitiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiimiimuiiiffinmiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiimiiiniiiiiiimiiiiiiii iimiiiiiiif miiiiiiiiif iiiiiiimiiiiiii iinr gelijk per aankoop uit. Dat is in de uishoudelijke sfeer zo ongeveer de verdeling van de rollen. De mannen proberen het inkomen op te voeren, de vrouwen trachten met dat inkomen zo veel mogelijk te doen. Is het wonder dat het kopen voor de vrouw bijna even duidelijk een vak wordt als het beroep dat is voor de man? Wij kunnen alle huis vrouwen voor haar geschenken-toch ten maar één raad mee geven: als U toch vergelijken wilt, neem er dan rustig de tijd voor om zo veel moge lijk etalages te zien. Maar wacht aan de andere kant niet zo lang, dat de dingen, die al een triomfje in uw gedachten genoteerd stonden, in tussen door uw medestrijders in de winkelwoede op de kop zijn getikt. Vanavond om 8 uur is er voor de leden van .Natuurgenot in huis" een lezing, die gehouden zal worden door de heer J. Heijneman. Het on derwerp van deze lezing luidt: „Toe passing van verlichting in uw aqua rium". In deze lezing worden speciaal de TL-lampen besproken en is deze le zing een vervolg op „Aquariumver lichting en probleem gloeilampen", die in de maand juni j.l. werd ge houden. Vanzelfsprekend zijn ook alle be langstellenden van harte welkom in de benedenzaal van ,De Amstelbron' Broersvest 13. Zaal open: half 8. Woensdagavond, 21 novem ber a.s. om 8 uur staat ge heel in het teken van het „Zonnehuiswerk". U denkt direct aan Boerhavelaan 1, aan zuster Smit, die voor haar zieken altijd onver moeibaar op de bres staat en zo dankbaar is voor uw medeleving met „haar" huis U heeft al veel over het „Zonnehuis" gehoord, u brengt er trouw uw oude kranten en tijdschriften naar toe. Maar u weet er eigenlijk zo weinig van af. Natuurlijk, er zijn goede mensen, die deze zieken ge regeld komen halen in hun invalidewagen, om een lek kere, frisse neus te halen. Om hen te tonen, dat ze er toch echt bij horen. Gaat u daarom 21 november naar „De Rank" in Kethel. Kijkt u naar die semie-documen- taire „Het wonder van de zeven stuivers". Luistert u naar de muzikale omlijs ting van Bernard Drukker op het concertorgel Die documentaire laat u 't werk van deze vereniging tot Christelijke verpleging van langdurige zieken ten voeten uit zien en vertelt bovendien het verhaal van het ontstaan van dit werk Een merkwaardig verhaal, boeiend en aangrijpend, maar volkomen waar Want als een WONDER be schouwt men de totstand koming van het Zonnehuis- werk, dat begon met een inzet van zeven stuivers en dat nu 250 zieken in Beek bergen (120 bedden), Doorn (53 bedden), Roermond (25 bedden) en Schiedam (52 bedden), herbergen. In op richting zijn .Zonnehuizen' te Zuidhorn (Gr.), Amstel veen en Vlaardingen. Een barmhartigheidswerk bij uitstek, dat geheel zon der overheids-subsidie tot stand kwam. Die film moet u echt zien, om BEGRIP te hebben voor dit prach tige werk, waarbij zovelen nu een goede verzorging hebben. Tot slot ziet men op die avond een zeer instructieve film over rheumatiekbe- strijding, getiteld: „Wil om te winnen". U houdt toch die avond vrij? Het is triest te lezen, dat slechts een kwart van het totaal aantal zieken, d.w.z. lang durige zieken, jonge en oude mensen, die een bij zondere verpleging nodig hebben, die ook krijgen. Maar ruim vijftien tot twintigduizend ontvangen die verpleging en verzor ging (nog) niet Vroeger maakten ze deel uit van onze gemeenschap. Wij kenden hen, zij hoor den er bij. Nu worden ze beter verzorgd, voelen zij het gemis niet zo tussen „lotgenoten". Opgeborgen zijn ze echt niet, want ook nu horen ze er nog bij. Als wij hen vergeten, hen aan hun lot overlaten, dan dreigt er vereenzaming vervreemding voor hen. Wij móeten hen helpen en wij kunnen dat ook, b.v door een jaarlijkse contri butie van minimum 3.— per jaar, door het storten van een eenmalige gift. door het maandelijks gire ren van een vast bedrag. Het gironummer is 46661 ten name ven Vereniging „Het Zonnehuis", Willem Barentzstraat 15, Utrecht U kunt ook een „Zonne- huis-spaarbusje" aanvragen en dat op de hoek van de schoorsteen zetten. De éni ge plaats, die niet vergeten wordt, want stoffen moet u elke dag, vooral nu in de winter! Ik weet, dat er mensen, die graag alles willen weten. Nu dan: de Vereniging „Het Zonnehuis" werd op gericht te Rotterdam op 24 mei 1921, bestaat dus al 40, nee 41 jaar. De vereni ging stelt als grondslag van haar arbeid tiet Evan gelie van Jezus Christus, zoals dit door de Hervor ming wedeg tot openbaring is gebracht. Zij bepaal, daarbij uitdrukkelijk, dat ieder, ongeacht tot welk kerkgenootschap al of niet oehorend, in haar inrich tingen r^ntsing kan vin den, m bereid zich te jnderwe, 4,en aan de voor schriften welke te dien op zichte worden ge™"- (Art. 3 Statuten). Doel: de vereniging stelt zich ten doel het verplegen of doen verplegen van behoeftige chronische zieken (Art. 4 Statuten). De Zonnehuizen zijn tehui zen voor de verpleging van lijders aan een langdurige ziekte, wier inkomsten niet toereikend zijn om bij voortduring' een goede ver- pleigng elders te bekosti gen. De bevolking van de tehuizen draagt het karak ter van een groot GEZIN. Ter verpleging en verzor ging worden zowel manne lijke- als vrouwelijke pa tiënten opgenomen, zowel bedlegerige- als lopende patiën en. Klasse-verple- ging kennen ze niet. De verzorging en verpleging is voor alle patiënten gelijk en verschilt slechts naar de aard van hun bijzondere behoeften. Er moeten nog veel meer van deze „Zonnehuizen" ko men. Daarom besluit ik met een - he' IK DRAAG MIJN BROEDER Op 't steile pad ontmoett' ik een klein meisje dat droeg haar broertje op haar smalle rug. „Wel", zei ik, „kind, je draagt een. zware last" Maar met verwond'ring kijkt het meisje op en zegt een simpel woord: „Ik draag geen last, ik draag mijn klein broer. Een vlam, een opdracht; diep hebben die woorden zich vastgezet in mijn herinnering. En altijd als de nood van mensen mij bezwaart en als een last mijn moed wil roven, vermaant het kleine meisje en troost: „Je draagt geen zware last, je draagt je broeder". Alvast hartelijk dank na mens al die zieken in de „Zonnehuizen". Zorgt U er voor, dat de zon in d;e te huizen blijft schijnen MIEKE

Het Nieuwe Stadsblad | 1962 | | pagina 1