Het nieuwe n^invMadedÉ& ADAM TENTOONSTELLING IN STEDELIJK MUSEUM DEMONSTRATIE IN DOE-HET-ZELF-CENTRUM IN NIEUWLAND Unieke expositie FREDERIK IS NIET BOOS MEER Verschijnt woensdag en vrijdag in Schiedam en Kethel. RECTIFICATIE VERGADERING OECUMENISCHE RAAD NIET 30, DOCH 23 NOV. HET EINDE VAN DE SCHIEDAMSE KUNSTKRING KLEINKINDEREN VAN STICHTER WILLEMSHOFJE AAN HET WOORD WOENSDAG 21 NOVEMBER 1962 14e JAARGANG No. 43 OPLAGF 26.100 EXEMPLAREN Redaktie en advertenties BROERSVEST 12,5. Schiedam I d Klink telefoon 010-67368 en 63939 Kantooruren: dagelijks (behalve zaterdag) van 9-1 en 2-6 uur Centrale administratie Kandstad-edities: Koornmarkt 34, Delft, telefoon 01730-23627*. Tarieven op aanvraag. D® „Randstad-edities" geven plaatselijke uitgaven in 'Delft, Schiedam, Vlaardingen, Maasluis, Rijswijk met de rond d®z® steden gelegen dorpen en 'n streek-editie voor geheel Westland Het is al weer een hele tijd geleden, dat wij als eersten in onze kolommen de tentoonstelling konden aankondigen van werk van de Franse kunstenaar Henri George Adam in ons stedelijk museum. Nu is het eindelijk zjo ver en kan de expositie aanstaande vrijdag worden geopend in tegenwoordigheid van deze in zijn technieken zo veelzijdige en in zijn richting zo konsequent eenzijdige kunstenaar uit Parijs. De inleiding tot het werk zal worden gehouden door Drs. Theo van Vel- zen, directeur van het Bredasche Culturele Centrum „De Beyerd". Het is niet het minst zijn verdienste, dat nu in Nederland een uitgebreide overzichttentoonstelling van Adam te zien is, want hij bracht deze ex positie bijeen, eerst voor De Beyerd m Breda en uit de geregelde samen werking van dit instituut met ons Stedelijk Museum spruit de Schie- damse expositie voort. Wanneer men het uitgestalde werk, dat grafiek, sculptuur en tapijten omvat, gaat bezien zal men al spoe dig onder de indruk komen van de hechte persoonlijkheid, die uit dit ontzagwekkende oeuvre spreekt. Zijn grootheid onthult zich pas in alle duidelijkheid tijdens de tweede we reldoorlog, als hij de techniek van het kleine, de ets, prijs geeft voor de gravure. Adam heeft dan de pe riode van sociaal bewogen heftig heid, neergelegd in een reeks etsen, die achteraf wat anecdotisch aan doen, achter de rug. De verbonden heid met de wereld vol concrete mis standen op sociaal terrein valt als ballast van hem af in de oorlog, vooral als hij in het hospitaal van Besangon verblijft. Hij ontmoet er ellende en menselijke ontluistering, de aantasting van het leven en de eerste levenswaarden en dit geeft verder geladenheid en grootheid aan zijn werk. Adam wordt de geteken de van de zee, de gebondene aan aarde, water en lucht. Bij Adam gaat het voortaan om de kern van et bestaan van mens en natuur in een gestadige maar langzame ont wikkeling. Om dit thema ontwikkelt zich als een doorlopend geheel, dat gene wat wij zijn levenswerk mogen noemeneen opéénvolging van in alle sobere monumentaliteit opge trokken werken, die het bewustzijn van het staan in verbondenheid met de natuur uitdrukken. Het is mis schien ook deze soberheid, deze zin voor het elementaire, die hem bang maakt voor kleuren. Steeds heeft hij het gebruik van kleur vermeden, zelfs in het laatste ambacht, dat hij is gaan beoefenen en dat toch bij traditie door de kleur getekend schijnt te zijn: de tapijtkunst. Bijzonder merkwaardig doen veel van Adams plastieken aan met hun rondende natuurvormen over trokken als met een grafisch net werk, dat de stof van een deel van zijn zwaarte lijkt te ontdoen en in zijn hoekigheid via het contrast de sterkte van de geronde hoofdvormen onderstreept. Bij het passeren van deze kunstwerken kan men even ver starring en het hanteren van een maniertje vrezen, maar al gauw blijkt, dat de elementaire kracht van dit werk in het procédé, in het net werk rond de vormen niet verstrikt raakt. Deze unieke tentoonstelling zal ge opend blijven tot 7 januari aanstaan de. Wij kunnen een bezoek met meer dan gewone aandrang aanbevelen. Op 10 november jl. heeft de heer A. Villerius zijn Doe-Het-Zelf-Centrum aan de parkweg 369 geopend. Een prachtige ruime zaak met een op pervlakte van 106 ms, verdeeld in verschillende afdelingen. De huis vrouw en huisvader vindt hier let terlijk alles, wat van haar of zijn gading is. Artikelen op huishoude- "Tijk gebied van plastic in een bonte verscheidenheid. Strijkplanken, bloembakken, poets- en boenattri- buten. Die gezellige wandboekrek- ken. Te veel om op te noemen en tóch D eheer Villerius weet, dat hij nog lang niet alles heeft. Er is dan ook zoveel keus! Binnenkort brengt hij in een hier- Van schilder tot behanger en de man met knutselhobby, kan hierbij terecht. Wordt men volledig inge licht, heeft men alles bij elkaar. Met recht een klein „huishoudelijk warenhuisje". Vooral de afdeling ge reedschappen Mannen, gaat u daar eens naar kijken op uw vrije zaterdagmorgen. Knutselaars kun nen hier bouwplaten kopen en al het benodigde materiaal meteen mee naar huis nemen. Een ryeuw behangetje In de kelder snijdt de heer Villerius de rollen wel op maat, doet ook de cirkelzaag zijn onmisbare werk. En donderdagmorgen vanaf 10 uur? DAN kunnen de huisvrouwen tij dens een demonstratie de gehele voor reeds gereserveerde hoek #dag zien, hoe makkelijk en gezellig een speciale huisvlijt-afdeling aan. Alles op het gebied van pitriet, raf fia enz. In zijn vrouw vindt hij hierbij een enorme steun. Met zal misschien denken, maar zijn er dan geen complete bouwpakketten? Als de vraag hiernaar inderdaad groot genoeg is, begint de heer Villerius hieraan. Nu kan men alles apart ko pen. Voor de mannen lijkt ons deze zaak met recht een ELDORADO! verven het is met FLEXA-verf! U kunt er op uw gemak naar kijken. Advies vragen. Desnoods ook thuis. Straks als de lente in aantocht is, dan zal daar ongetwijfeld druk ge bruik van gemaakt worden. Maar gaat u juist NU naar die demonstra tie. Maakt u vast plannen of voert ze meteen uit. Het kan volgende zomer wel smoorheet worden Met dit centrum zullen de huisva ders wat in hun nopjes zijn. Ze H. G. Adam: ontwerp voor een tapijt voor Breda's Cultureel centrum. Met bijzonder veel genoegen, lieve lezers, deel. ik IJ mede dat „Frederik" (naam en adres nog steeds bij de redactie bekend) in een heel sympathieke brief zijn excuses aangeboden heeft aan Mieke en aan mij. Hij geeft ruiterlijk toe dat hij woorden gebruikt heeft die niet gepast waren. Overigens deelt hij mede dat zijn standpunt ten opzichte van ,Japie" volkomen ONGEWIJZIGD is. Een heel klein beetje jammer vind ik dat natuurlijk wel, maar tenslotte heeft iedereen recht op zijn eigen mening, op zijn eigen smaak. Intussen heb ik van mijr. uitgeefster een aantal recenties over het boekje ontvangen en veruit de meeste ervan waren bijzonder vleiendéén echter, uit de krant ergens in 't Noorden, gaf mij te lezen,JDit boekje is kennelijk bedoeld voor R.K. kinderen, maar wij vragen ons toch af of de ouders het pedagogisch verantwoord zullen vinden". Deze recensist staat dus aan de zijde van Frederik, zij het met veel meer reserve. Ik geloof niet dat het enige zin heeft de verschillende standpunten opnieuw in discussie te brengen, wij zullen het toch nooit eens worden. Er zijn trouwens in het leven een heleboel dingen waarin de mensen het niet met elkaar eens zijn en het ook nooit met el kaar eens zullen wórden. Dat is ook niet nodig. Als wij maai trachten éérbied te hebben voor elkanders mening. Als wij maar niet onmiddellijk een vijandige houding gaan aannemen en de tegenpartij „te vuur en te zwaard" ons gelijk willen opdringen. De meesten van ons ik zelf daarbij behorend zijn zo gemak kelijk geneigd andersdenkenden" uit te ketteren, van allerlei valsheden en minderwaardigheden te beschuldigen en achter hun eerlijke mening te zoeken naar lage motieven. Daarom is er zoveel ruzie, zoveel hadt! Wij, die samen desnoods tegen wil en dank een geméénschap vormen, de Schiedamse Gemeenschap, laten wij altijd éérbied hebben voor elkanders mening en als wij, na een open en hartelijk gesprek toch geen stap dichter bij elkaar gekomen zijn, laten wij dan toch elkaar de hand reiken en in vrede verder leven. Sebastiaan hebben nog zoveel in hun achter hoofd zitten, een leuk schemer lampje, waaraan ze moeizaam zwoegen. Die bouwplaat was ook zo verleidelijk! De kinderen krijger! tot uiterlijk zaterdag, 1 december, zes uur in de namiddag gelegenheid hun tekening in te leveren. Laat u ze allemaal fijn kleuren, hun kunstwer ken worden in de etalage tentoon gesteld en op 5 december Dan worden de prijzen uitgereikt! Wij wensen het jonge echtpaar Vil lerius graag goede zaken toe. Het zal daar waarachtig wel gaan in Nieuwland De Oecumenische Raad van Ker ken verzoekt ons er de aandacht op te vestigen, dat de openbare verga dering in het wijkcentrum Nieuw land niet op vrijdag 30, zoals abusie velijk in de kerkelijke pers was ver meld doch, op a.s. vrijdag 23 no vember zal plaatsvinden. Onderwerp: het Koninkrijk Gods. Spreker ds. J. D. Smids. Bespreking in groependiscussie. Aanvang 8 uur. Het bericht, dat de Schiedamse Kunstkring met het einde van dit speelseizoen ook zijn bestaan zal gaan beëindigen zal in allerlei krin gen met een zekere ontsteltenis ont vangen zijn. Het betekent voor onze stad zonder meer een verlies aan culturele mogelijkheden, vooral aan mogelijkheden op theatergebied. Het is alsof bepaalde verschijnselen pa rallel lopen. Schiedam komt ondanks herhaalde pogingen maar steeds niet toe aan een eigen schouwburg en een omvangrijke belangstelling voor het beroepstoneel binnen onze stads muren bleek steeds minder binnen het terrein van het bereikbare te liggen. Aan de andere kant mag worden be dacht, dat via allerlei verkeersver- beteringen Rotterdam steeds dich terbij is komen te liggen en dat in de wereld van het toneel zelf de strekking tot een zekere concentra tie steeds duidelijker tot uitdruk- kng komt. Ook andere middelgrote steden komen tot deze ontdekking en Schiedam staat dus met deze ontwikkeling niet alleen. Toen wij kort geleden bij een tekening van het Wil lemshofje vermeldden, dat daarvan helaas niets be kend was, kregen we twee reacties. Een brief van de kleindochter van de stich ter van het Willemshofje en een briefkaart van haar broer, de Schiedammer Jo- han Rudolf Wensvoort, met wie wij maandagmorgen eens een praatje gemaakt hebben. Hij bevestigde, wat of zijn zuster al geschreven had: Willem van Wens voort, de grootvader van hen, kocht ongeveer 90 jaar geleden een stuk grond, dat braak lag aan de laan en liet daar 20 huisjes neerzetten. Op de tekening kon u de gedenksteen zien, die daar toen ingemetseld werd, maar waarvan de woorden zijn weggebeiteld, toen het Hofje van eigenaar veran- zoons: Frank en Willem, derde. Volgens mevrouw E. Achter die gevelsteen moet van Meurs-Wensvoort, de een fles gemetseld zijn, schrijfster van de brief, waarin de namen vermeld oud 83 jaar en in huis bij staan, die met de bouw van haar schoonzoon en doch- dit Hofje hebben mee ge- ter, het echtpaar J. C. Her- holpen. Waarschijnlijk tog-van Meurs in Breda, wordt dit pas bekend, als moet de tekst ongeveer ge- het Hofje onder de slopers- weest zijn„De eerste hamer valt. Of men moet steen gelegd door Willem Wensvoort, oud 24 jaar, (zoon van de stichter) en Willem v. d. Velden, oud 3 jaar" (een kleinzoon van grootvader Wensvoort). Zijn enige dochter was met Frank v. d. Velden ge trouwd. Hij had nog twee eerder interesse hebben Mevrouw van Meurs-Wens- voort was 10 jaar, toen haar grootmoeder stierf. Zij zelf woonde toen met haar ouders en broers in een der huizen van het Wil lemshofje en het is grappig hoe precies haar broer b': na alle bewoners van die tijd nog bij naam kent. O.a. Mej. Aagje Heggelman, de familie van Tol, de Wed. de Bruin, fam. de Pater, v. d. Vlies, Krabbendam, David Bijl„Die man likte altijd zijn bord af, als hij klaar was met eten", herinnert deze kleinzoon zich nog met een lachDan de familie van Woerkom, Monster, de Wed. Marchant de familie van Bergkotte, Oranje, hun eigen gezin, vader, moeder, 5 zoons en 1 dochter (een zoon is over leden), de familie van Noortwijk, Storm, Bijl, Snel en Alberts Broer en zus Wensvoort zijn 't er wel over eens, dat het Willemshofje vroeger gezelliger van aanzien was envooral aan die pomp toen middenin heeft de heer Wensvoort nog plezierige herinneringen Voordat de grootouders van deze beide mensen „stil gingen leven", hadden ze vroeger een zaak in groen ten en fruit op de Hoog straat. Maar daarover weet men zich weinig meer te herinneren. Vijf kleinkinderen van de stichter van dit Willems hofje, zo genoemd, om de voornamen van zoon en kleinzoon voort te laten le ven, zijn nog in leven, te weten mevrouw E. van Meurs-Wensvoort, oud 83 jaar, maar die nog geregeld haar broer hier in Schie- damalleen per trein komt opzoeken, Willem Wens voort, 77 jaar (Renkum). Adrianus Wensvoort, 74 jaar (Doorwerth), Johan Rudolf Wensvoort, 72 jaar (Schiedam) en Jacob Wens voort, 70 jaar, op 't ogen blik in Canada. Een zoon van deze kleinzoon, dus een achter-kleinzoon van groot vader Wensvoort, Pieter, dierenarts in Alkmaar, pro moveerde twee jaar gele den tot doctor in de dier geneeskunde. „Dat zou grootvader Wensvoort veel plezier gedaan hebben", schreef mevrouw v. Meurs in haar brief, waarvoor wij haar vanaf deze plaats nog hartelijk dank zeggen. U bent nog zo vitaal als 83- jange, u vergeet uw broer niet, die het nu toch wel heel erg eenzaam heeft, nu zijn kinderen getrouwd zijn en buiten de stad wonen. Achttien jaai geleden ver loor hij zijn vrouw. Hij heeft veel pech gehad, wat ziekte en een ongeluk be treft en is nu aan huis ge bonden. Maar zijn gevoel voor hu mor, zijn onverwoestbaar optimisme maakt, dat hij, zoals hij zelf zegt, twéémaal leeft! Omdat hij de moed niet wil laten zakken, ook al vlot 't niet zo erg met zijn been, waarvoor hij tweemaal in de week in het ziekenhuis behandeld wordt Dan wordt hij gehaald en gebracht met een taxi, zijn énige vertier Hij zorgt en hoopt zoldng mogelijk, zelf zijn potje te koken, zijn boeltje knap te houden. „Wij Wensvoorten worden allemaal oud. Mijn vader en mijn grootvader werden allebei dik in de tachtig", wuift hij alle mo gelijke zorgen weg. Als de U.V.V. hier werke lijk in actie komt, dan hoop ik, dat de dames vooral deze man niet zul len vergeten.... Mieke.

Het Nieuwe Stadsblad | 1962 | | pagina 1