"To (jSiohnooth rabbeló i Hartstochtelijke ruiter was verkeerde man in oorlogszadel AKTUELE Boterstraat 64 'tel. 68481 ST. NICOLAAS J. H. KREUGER (P.E.FOREHEAj? D.E.FO REREAD MACHT BIJ ONMACHT mm VRIJDAG 30 NOVEVPER 1962 HEI NIEUWE STADSBIAD 21 Begin november is de nieuwe zelf bedieningszaak van „De Spar", de eerste van dit concern, maar in feite de tweede zelfbedieningszaak aan de Parkweg in Nieuwland, geopend. Een hypermoderne, lichte zaak, volkomen beantwoordend aan de eisen van deze tijd. Het echtpaar J. J. van der Vorm helpt zelf in de zaak, daarbij geassisteerd door 2 dames en een jongeman. De heer van der Vorm, die eerst in Rotterdam in een gewone bedie- mngszaak werkzaam is geweest, is bijzonder tevreden over de gang van zaken, uiteraard voor hem in een geheel nieuwe omgeving. Wij vroegen hem, hoe of hij over een zelfbedieningszaak dacht. Men beweert immers, dat men dan het contact met de klanten helemaal kwijt raakt? Deze winkelier schud de echter gedecideerd het hoofd. „Daar ben ik het beslist niet mee eens. Het contact met de klanten kan je nooit verliezen, want er is altijd wel wat te vragen. En het praatje bij de kassa blijft We keken naar zijn vrouw, die juist op dat moment met een klant afre kende. De klant vroeg haar mening over een nieuw soort wasmiddel, vooral in dit „harde" water hier heel geschikt. En dan volgde er meteen een geanimeerd gesprek over het kopje thee, dat bijna niet meer te drinken is, maar met ge filterd water V' „Als ik nu in mijn oude zaak in Rotterdam ben, zou ik niet meer te rug willen", zegt de heer van der Vorm nadrukkelijk. En in deze mo derne winkelwijk in het steeds groeiend Nieuwland kunnen we ons dat bést voorstellen Bent u al in de gemoderniseerde zaak van de firma J. Mak en Zn., in het Broersveld geweest? Een lust voor het oog, als u alleen al voor de etalage kijkt, maar dan moet u binnen beslist ook eens een kijkje nemen. Een week of 7 heeft men daar naar hartelust getimmerd en gezaagd, want de heer A. Wiegert jr. heeft hierin zijn speciale hobby. Let u bij gelegenheid eens op die toonbank in bootvorm, vervaardigd van mahoniehout met limba, op sierlijke pootjes. De gehele winkel inventaris is trouwens eigen werk. Er is 8 rrri bij de zaak getrokken. Het kantoortje is - verplaatst naar de werkplaats en wordt in de loop van de tijd ook gemoderniseerd. Naast de verkoop van zonwering en zeildoek, heeft men zich nu meer toegelegd op de verkoop van tuin meubelen, vanzelfsprekend tenten, kampeerartikelen, slaapzakken, luchtbedden, alles op kampeerge- bied in een enorme verscheidenheid november 1958 gevestigd in de Fi- lips van Bourgondiëstraat 14, heeft zijn zaak op drastische wijze uitge breid, hetgeen mogelijk was door bijtrekking van zijn woonhuis, zo dat hij nu over een oppervlakte van 46 m^ beschikt. Vroeger was dit maar 16 ma, net genoeg voor de - - 'V' - t verkrijgbaar. In deze wintermaan den kan men dus geregeld wat aan schaffen voor de zomer, die extra warm belooft te worden, nu we alle maal zo gefoeterd hebben. De firma Mak, al daterend vanaf 1800, heeft met deze modernisering een bijzondere glans aan zijn zaak gegeven. De heer N. H. van der Ree, al vanaf verkoop van ijs, patat frites, cro- quetjes e.d. Nu is er een gezellige bar voor de klanten, waarvoor fleurige krukjes geschikt staan. Er is een nieuw type oven, geheel van roestvrij staal, thermisch beveiligd, electrische ont steking en wat wel het allerbelang rijkste is: geen nare benauwde reuk verspreidend. Een open gekoelde moderne toonbank, waarin alle lek kere hapjes tentoongesteld staan. De onderkant van die toonbank is ook gekoeld voor de berging van de voorraad. Bijzonder trots is deze jonge eige naar op de Soft-Ice-machines, de laatste nieuwe, een uitvinding van de Zweed Svenson, naar Amerika geëmigreerd. Die uitvinding werd 30 jaar geleden al gedaan. Hier ken nen we die machines pas zes jaar, al komen de onderdelen nu al gedeelte lijk uit Amerika. Met deze machines maakt men ijs, dat niet zo vreselijk koud is. Het heeft slechts een temperatuur van 6 graden onder nul, vroeger was dit 10 tot 11 graden onder nul. Verpakt ijs kan men mee naar huis nemen, maar straks ook ijstaarten van een halve en een hele liter, verkrijgbaar in plastic bekers in drie smaken, nl. aardbeien, vanille en chocolade. Met handwarmte is dit ijs gemakke lijk te verwijderen. De firma Brussé was belast met de uitvoering van deze verbouwing. Voor de electrische apparaten zorg de de firma Broeren en met de ver lichtingsornamenten werd de firma Geveke belast. Tijdens een drukbezochte receptie woensdagmiddag mocht de heer van der Ree vele gelukwensen ontvan gen, feestelijk onderstreept met een keur van bloemstukken. Al met al een gezellige snackbar, waar het prettig vertoeven zal zijn Kom bij ons eens kijken Actetassen •k Boodschappentassen Visite tassen Dames- en Heren- portemonnaies enz. T/m. 5 dec. dubbel KES Zadelmakerij DAM 37. Te koop: Solex 75, goed lopende motor. Kamp, Grofbaan 25 klein 11 Wenst U Sin Nikolaas. Bel dan Pater Klappe. Tel. 62103. Te koop wegens over compleet: Tornado electr. vruchtenpers 15,-; A.E.G. electr. koffiemolen ƒ8, zeer grote zuiver wollen 2- pers. deken ƒ20,1 pers. ƒ5,lange grijze suède- handschoenen, mt. 6 Vi nooit gedragen ƒ15,modern echt zilveren collier 15, echte lederen heren porte feuille ƒ12enige dames kleding, mt. 42wollen gar- badine regenmantel, maat 44-46; z.g.a.n. damesschoe nen, mt. 37; Bally, Clarks ƒ5,tot 18, Graaf Florisstraat 33. Te koop: complete was tafel 60,en een Inventa- haard, alles in pr. st. Na 7 uur. Burg. van Haarenlaan 759. Chauffeurs gevraagd bij W. F. van der Heide, expe ditie, Cortv. d. Lindenlaan 85. Aanmelden na 6 uur. Te koop: in pr. st. zijn- NYLONS de Citroen Spoi t met olie- vrije motor 350,West Frankelandsestraat 121a. Te koop: houten kinder- ameublement en een liber- tystoel. Br. onder nr. 6101, HOOGSTRAAT 8—10 I bur. v.d. blad. Te koop: Vespa scooter 150 cc., motor prima 150,-. Hogenbanweg 35c. Nederlands, Frans, Duits en Engels. Opleiding voor praktijk-examens. Bijwer ken van scholieren. Verta lingen. J. Hatenboer, Buvs Ballot singel 64a, Tel. 66561. Te koop: prima zingen de mankanaries, broed '62. Fabristraat 49a. Sint en Piet costuums, alleen het betere genre vol ledig te huur bij Het Masker, Broersveld 125 Tel. 64296. 100 Fopsurprices bij Het Masker, Broersveld 125. Bezoek van de echte Sint en Piet aan huis, keu rig verzorgd per auto. Het Masker, Broersveld 125 Tel. 64296. Te^koop: in pr. stv,zijn de Chevrolet de luxe 1954, mech. en motorisch 100% ƒ500,West Frankenland- sestraat 121a. Te koop gevraagd: zuini ge auto 1962. Br. onder nr. 6102, bur. v.d. blad. St. Nicolaas baarden en pruiken, negerzwart in pak jes en flesjes, baretten en maskers, struisveren, crêpe mantels. Alles bij de speci aalzaak Het Masker, Broersveld 125. Te koop stencilmachine. Tel. 61712. Vrouw alleen, 56 jaar, zoekt voor de gezelligheid, vriend of kostganger, 62 jr. Br. nr. 6099, bur. v.d. blad. Te koop gevraagdpop penwagen, groot model. Br. nr. 6097, bur. v.d. blad. Gevraagdgemeubileer de of ongem. zit-slaapka- mer met demi-pension. Br. nr. 6084, bur. v.d. blad. Te koop aangeb.: platen- wisselaar z.g.a.n.; 2 Liber- tykussens; 2 pers. toogledi- kant met matras. Oranjestraat 43. Huis te koonagevraagd liefst wat léêg is bf in dë toekomst leeg komt. Goede prijs. Tel. 67691. Te koop: z.g.a.n. televi sie, een groot vloerkleed en een groot noten dressoir. Burg. van Haarenlaan 1538. Te koop: accordeon, 120 bassen, in prima staat. Tel. 68130. Herenrijwiel 24,-jon- fensfietsje, 7 jaar 22, hilips infra r ode lamp 15,—. Tel. 61593. Na 6 uur. Te koop: Bestel Austin A 40 1956 ƒ700,— Lam- bretta scooter 200, H. G. Sass, Lange Nieuw- straat 163, Schiedam. Te koop: pracht kleur- kanarie's, in rood, goud en zilver, mannen en poppen. M. v. d. Tas, Copernicus- straat 11b. Te koopi.g.st.z. Vespa, G.S. Anthonie Muysstr. 16. Te koop: z.g.a.n. half Engelse kinderwagen, met uitneembare bak. Nic. Beetstraat 18a. Gevraagd: nette hulp in de huishouding voor 2 da- g enin de week. Mevr. Kreuger, Raam nr. 3, Schiedam, Tel. 67878. Aangebodenongemeu bileerde slaapetage voor dame alleen. Br. onder nr. 6103, bur. v.d. blad. Te koopdiverse brom-1 fietsen v.a. ƒ100.anti vries 2,50 per liter. Tevens diverse onderdelen en ban den voorradig. Dijkman en Co., Prinsen- steeg bij de Dam en Oude Sluis, Tel. 64195. Te koop: Sparta brom mer 75,Solex ƒ55, beiden in goede staat. Westvest 68. Daily News. Blonde Le- niDe Branderssoos, Dam 2, vergrijsd en vol historie, een monument en zorgen kind vol van vergane glorie door André aan de Wiel, succesvol nu geleid, een exotique, in deze nieuwe tijd. Toen Sinterklaas zijn showroom zag, kwam hij plots in extase, voor aan koop van geschenken was 't voor hem als een oase. Voor 'n schilders expositie is alles in 't gareel „in An- schlusz" op de showroom, een artistiek geheel, de ope ning vol luister, 'k vernam 't van zwarte Piet, straks door Pierre Jansen inge leid, is weldra in het ver schiet. C.C.C., Dam twee, maakt een artistiek entrée. Koos de Kapper, Telefoon 68587. Te koop: ijshockey- schaatsen, in pr. st., maat 45-46. Stadhouderslaan 84. Te koop: bankstel, lage ronde houten tafel, prima potkachel, haard, prima rij dende bromfiets om on te knappen 37,50 werkbank, bovenblad 3 cm. dik, 2 mtr. lang, 75 cm. breed, nieuwe hond.enmand, broedmachi ne, grote wit geverfde op- bergkast met 6 laden, alles moet weg. Penders, Belstraat 116, Schiedam. Gezinsverzorgster die wenst te trouwen zoekt in woning, onverschillig waar. Br. nr. 6091, bur. v.d. blad. V NYLONS HOOGSTRAAT 8—10 v t CiiiiiiimimiiuiiiiiiiiuiiuiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiitiiimiiiiiimiMiiiiiiimiiiiiiiHMHMNiiiiiimiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiUMiiiiiiiiiiiiiiiiiinfiiiiiiif Een tengere, gebogen man strompelde met een van pijn vertrokken gezicht door de gangen van de Britse ambassade in Washington. Ambtenaren keken hen met eerbied na toen hij hen langzaam passeerde terwijl hij zwaar op twee krukken steunde. Die man was veldmaarschalk sir John Dill, chef van de Britse generale staf in de Verenigde Staten. Hij reageerde niet op de vriendelijke „goedemorgens" van de ambtenaren. Hij was trouwens ook stof doof. In zijn kantoor gekomen ging hij aan zijn bureau zitten en trachtte zich te concen treren op de stapel documenten die zijn dringende aandacht vroegen. Hierbij waren telegrammen, kort en bondig van toon, die juist over de Atlantische Oceanen geseind waren en de ondertekening van de Britse premier Winston Churchill droegen. Inge wikkelde kaarten en grafieken gaven aan hoeveel en welke belangrijke voorraden de vorige dag naar Europa waren verscheept; alles, van blikjes gekookte ham tot snelvu- rende machinegeweren toe. Het dagboek, dat op het bureau lag bevatte een nauw sluitend schema van afspraken, die op die dag in augustus 1944 moesten worden na gekomen. Er was een belangrijke conferen tie over acties met luchtlandingstroepen te gen Duitslandeen lunch met hoogge plaatste V.S. generaals. een ontmoeting met president Roosevelt op het Witte Huis. Een op en top gezonde man met een grote geestelijke en lichamelijke kracht zou er zich met enig plezier in hebben kunnen vastbijten. De opdracht hield namelijk in de krachten van de geallieerden voor de beslissende eindstoot te bundelen nu de tweede wereldoorlog zijn climax naderde Beslissingen, die aan dit bureau werden genomen betekenden voor honderdduizend •oldaten gevechtsactie. Een korte aanteke ning op een velletje papier gekrabbeld liet tienduizend ton aan bommen boven Berlijn uitwerpen. Een enkel woord door de tele foon gesproken kon een grote oorlogsvloot in de Stille Oceaan de steven doen wen den Maar veldmaarschalk Dill, de be •mwt- Val van een paard. Zijn beproeving was in feite reeds vele ja ren terug begonnen toen hij in India van een paard viel. Toen hij weer opstond had hij een scherpe pijn gevoeld. Doktoren con stateerden een ernstige breuk. Dill's nauw keurige medische gegevens zijn van die tijd af zorgvuldig bewaard gebleven in de geheime archieven van het ministerie van oorlog. Het is niet waarschijnlijk, dat ze ooit bekend zullen worden gemaakt. Maar de loop van zijn ziekte kan nagegaan worden door gegevens, die de buitenwereld toch bekend werden: hier een bezoek aan de specialist daar een operatie. De val van zijn paard had dusdanig ern stige gevolgen, dat voor Dill paardrijden een uiterst hachelijke zaak was geworden. der van deze enorme anonieme macht, had nooit op die dag in zijn kantoor mogen zijn. Hij zou op een ziekenhuisbed hebben moeten liggen, omgeven door doktoren, die voor het behoud van zijn leven streden. Maar de veldmaarschalk bleef hardnekkig in functie, zich wapenend tegen de zware pijn, die zijn lichaam ondermijnde. Dik wijls moest hij achttien uur per etmaal in touw zijn. Meer dan veertig jaren dienst als beroepssoldaat hadden hem doordrenkt met een ijzeren zelfdiscipline. Nu op te geven zou voor hem laffe desertie in het van de vijand hebben betekend John Dill ging dus door. Hij liet zich echter niet weerhouden toch paard te rijden, want dit was zijn grootste liefhebberij. Zodra hij zich beter voelde, zat hij dan ook weer in het zadel. De her nia werd, vanzelfsprekend ernstiger. De militaire loopbaan van deze in Ierland geboren soldaat, die in de boerenoorlog en aan het westelijk front in de eerste wereld oorlog had gevochten, verliep niettemin uistekend en bracht hem aan de top. Toen de Duitse invasie Engeland bedreig de benoemde Churchill generaal Dill tot opperbevelhebber van het leger maar reeds oinnen enige weken had de premier spijt van zijn beslissing. De twee mannen had den de meest tegengestelde naturen. Chur chill was ongeduldig en was een heersers figuur; Dill was verlegen en gevoelig. Er was vele keren verschil van mening over het gebruik van tanks, kanonnen en man schappen en na achttien ongelukkige maan den werd Dill tenslotte gepensionneerd. Er was toen enige sprake van, dat hij naar India terug zou gaan om gouverneur van Bombay te worden maar Dill had vele vrienden. In december 1941 liet Churchill zich overhalen de gepensionneerde veld maarschalk mee te nemen naar Amerika om, na de Japanse aanval op Pearl Har bour, een belangrijke conferentie bij te wonen. Er stond zeer veel op het spel. De Verenigde Staten waren van de ene dag op de andere een natie geworden met een groot oorlogspotentieel en hun programma voor 1942 was enorm. Millioenen mannen moesten worden opge roepen. De industrie moest vijfenveertig duizend vliegtuigen, evenzoveel tanks, acht millioen ton aan nieuwe scheepsruimte en vijfhonderdduizend kanonnen leveren. Er was een coördinatie op grote schaal nodig om een uiteindelijke geallieerde overwin ning te behalen. Toen Churchill naar Enge land terugging liet hij Dill achter. Vele vrienden. De veldmaarschalk was een uitermate char mante persoonlijkheid en hij maakte zich vele vrienden onder de Amerikanen, die hij op de juiste manier tegemoet trad, Ge durende enige tijd boekte hij in zijn nieu we functie tal van successen. Eerst in 1943 deden de gevolgen van zijn hardnekkig paardrijden van zich spreken. In mei werd hij in het ziekenhuis opgenomen voor een breuk-operatie. Toen hij het ziekenhuis verliet was hij een ziek mens, die er slecht uitzag. Hij had er een infectie bijgekregen en leed bovendien aan een te lage tempera tuur; niettemin transpireerde hij 's nachts zo erg, dat hij niet behoorlijk kon slapen. Slaapgebrek deed zijn invloed gelden op zijn werk. Lange werkdagen en de druk van zijn verantwoordelijke functie, onder mijnden zijn krachten. Sir Dill begon bo vendien nog aan bloedarmoede te lijden. Zijn geestkracht verminderde en hij begon doof te worden. In Washington werd hardnekkig geflui sterd, dat de veldmaarschalk altijd wat af wezig was tijdens beslissende commissie vergaderingen. In mei 1944, aan 4e voor avond van de grote invasie in Frankrijk, werd Dill weer eens in het ziekenhuis op genomen, Hij kwam er uit als een man. die niet lang meer te leven heeft. In de vol gende zes maanden bleet een man, die niet meer was dan een schaduw voor zichzelf, vertoeven op een van de belangrijkste pos ten in de oorlog. In Europa werd Brussel bevrijd en de eer ste Amerikaanse patrouilles trokken de Duitse grens over maar de definitieve over winning was nog niet in handen van de geallieerden. De zo nodige nauwgezette sa menwerking met Washington vertoonde gebreken. Er begonnen breuken te ko men in de samenwerking. Britse en Ameri kaanse admiraals en generaals beschuldig den elkaar en op het hoogste niveau ont stonden ruzies over onbelangrijke zaken. Adempauze. Hitier kreeg hierdoor een zodanige adem pauze aangeboden, dat hij zijn uiteengesla gen legereenheden kon reorganiseren. Bin nen een paar weken kon hij zeventig Duit se divisies hergroeperen om een laatste po ging te doen de strijd een andere wending te geven. Het gevolg was, dat de oorlog in het Westen zich nog eens zes maanden lan ger voortsleepte. De Russen, die zich met deze interne moei lijkheden niet bezighielden, trokken recht op Berlijn af. Zij namen onder meer vijftig duizend geleerden, technici en electronica- experts gevangen, die op het gebied van de geleide projectielen in Oost-Duitsland had den gewerkt. De opkomst van Rusland als ruimtevaartnatie is dan ook ongetwijfeld voor een belangrijk deel toe te schrijven aan het gekrakeel tussen Amerika en Enge land in 1944. De eerste dag van november was het ieder een duidelijk dat Dill's ziekte de overwin ning in de weg stond. Churchill besliste, dat hij vervangen moest worden maar het lot was de Engelse premier voor. Op de -vijfde november overleed Dill. Hij was 63 jaar. Hij ligt begraven op de nationale begraaf plaats in Arlington (Massachusetts). Op zijn graf staat een ruiterstandbeeld als maar gezien in het kille licht van de histo rie moet de passie van de veldmaarschalk voor het paard beschouwd worden als een van de duurste liefhebberijen in de oorlogs- anvlenl

Het Nieuwe Stadsblad | 1962 | | pagina 21