riet nieuwe Afscheid van Prinses Wilhelmina KONINGIN VAN TWEE TIJDVAKKEN overpelnzin c^en OPENING Verschijnt woensdag en vrijdag in Schiedam en Kethel. Wereldkampioen schappen Voetbal - Chili 1962 „Open het Dorp" OPENING DOE-HET-ZELF SPECIAALZAAK UITSTEKEND GESLAAGDE JUBILEUMACTIE GROTE SAMENZANG IN BETHELKERK minimi Huisvrouwelijke Redaktie en advertenties BROERSVEST 125. Schiedam t I v d Klink telefoon 010-67368 en 63939 Kantooruren: dagelijks (behalve zaterdag) van 9-1 en 2-6 uur Centrale administratie Kandstad-edities: Koornmarkt 34, Delft, telefoon 01730-23627*. Tarieven op aanvraag. De „Randstad-edities" geven plaatselijke uitgaven in 'Delft, Schiedam, Vlaardingen, Maasluis, Rijswijk met de rond deze steden gelegen dorpen en 'n streek-editie voor geheel Westland VRIJDAG 7 DECEMBER 1962 14e JAARGANG No. 49 OPLAGE 26.100 EXEMPLAREN Morgen gaat Nederland definitief afscheid nemen van prinses Wilhelmina. Althans uiterlijk, maar inwendig is er eigenlijk geen afscheid. Prinses Wil helmina zal in de herinnering van de Nederlanders onverwoestbaar voort leven als koningin Wilhelmina, de landsmoeder die in haar koninklijke waardigheid de brug wist te zijn tussen twee tijdvakken. Het is een bekend feit dat mensen snel vergeten ook waar het om hun medemensen gaat. Maar dat tekent des te meer de geheel eigen plaats, die koningin Wilhelmina in de har ten en het bewustzijn van het Ne derlandse volk heeft veroverd dat zij na een teruggetrokken leven van veertien jaar bij haar overlijden herdacht wordt met een bewonde rend respect en een eerbied, die maar weinigen zal ten deel vallen. De stille oude prinses op het Loo leek het er volkomen op aan te leg gen om vergeten te worden. Van haar vele contacten met de buiten wereld liet ze zo weinig mogelijk tot de publiciteit door dringen. Ze was bijzonder consequent in haar houding, die ze zichhad opgelegd toen zij in 1948 afstand deed van de troon ten behoeve van haar ko ninklijke dochter Juliana. Als een eenzame en in alle stilte trok ze zich uit het openbare leven terug toen ze onmiddellijk na haar troons afstand het Dampaleis in Amster dam onopgemerkt aan de achter zijde verliet. En vanaf die tijd ver namen we eigenlijk van prinses Wil helmina alleen nog via haar memoi res waarin de vorstin de eenzaam heid min of meer als een konink lijk programma omschreef. Aan dit programma is ze trouw gebleven tot het einde daar in het witte paleis te midden van de oude boompar tijen, die ze waarschijnlijk om hun statige rust zo zeer heeft lief gehad. Prinses Wilhelmina bracht daar haar dagen door in 'n teruggetrokken eenvoud alsof ze voortdurend wilde beklemtonen dat zij voor het leven van het volk verleden tijd was, nu haar dochter haar in de koninklijke waardigheid was opgevolgd. Maar bij haar overlijden, bewees de schok die door dit volk ging hoe zeer haar leven en haar koning schap vervlochten was met het be staan van geheel Nederland en van alle burgers. Opnieuw rees prinses Wilhelmina voor onze geest op als Koningin Wilhelmina, de sterke vrouw, die ons in de moeilijkste tij den met haar krachtig geloof, met haar levensmoed en hechte overtui ging wist voor te gaan naar een nieuwe tijd. In een periode, waarin tal van ongekroonde hoofden in ballingschap moesten getuigen van de kentering der tijden die zich te gen hen hadden gekeerd, was het juist koningin Wilhelmina die de hoge betekenis en waarde van het koningschap voor een volk wist waar te maken en aan vrijwel al onze landgenoten wist te onthullen. Haar koningschap verstond ze niet als een status, als een vorm van gezetenheid of een oud privilege maar eenvoudigweg als de zwaarste verantwoordelijkheid die op een lid van de staatsgemeenschap kan druk ken. En daarmee wist ze in haar persoon de beste momenten uit de traditie van de oranjes te verenigen. Vooral haar trouw, haar moed en uithoudingsvermogen sprongen daarbij in het oog, vooral in de pe riode waarin ze zelf in ballingschap verkeerde. Juist deze ballingschap werd als het ware voor ons volk een Tal van Engelandvaarders kunnen nog meespreken van haar levendige belangstelling voor het lot der uitge weken vaderlanders en van haar be moedigende en inspirerende rol, waarmee zij de strijd van de neder- landse zaak vanuit Londen gestalte en kracht gaf. Een halve eeuw heeft Koningin Wil helmina de kroon der Nederlanden gedragen dikwijls onder moeilijke omstandigheden. Bijzonder druk kend waren vooral de vijf donkere oorlogsjaren, waarin koningin Wil helmina het uiterste van haar krachten gevergd heeft. Maar het is symbool van de duisternis waarin ons volk onder vreemde druk was komen te verkeren. De stem van Koningin Wilhelmina werd de stem van onze vrijheid niet alleen in de radiotoespraken, waarin zij voort durend getuigde van haar strijd baarheid en haar hoop op een be tere toekomst voor het vaderland. in woord en beeld gebracht door LEO HORN vrijdag 14 december a.s., aanvang 20 uur, „Musis Sacrum". Kaarten a ƒ1.50 bij de beken de voorverkoopadressen. Baten komen geheel ten goede aan de actie Lionsclub „Schiedam". vooral in deze tijd geweest, waarin de traditionele band tussen het huis van Oranje en het Nederlandse volk op een bijzondere wijze werd beves tigd en versterkt. Wij kunnen dit al les slechts met eerbied en dankbaar heid gedenken. Koningin Wilhelmina ruste in vrede. Zaterdagmorgen, 10 uur, opent de heer F. DIJKHUIZEN zijn speciaal zaak voor de Doe-het-zelvers We zijn dezer dagen eens gaan kijken. Een tikkeltje nieuwsgierig, hoe of deze oude zaak nu worden zou. Maar u kunt dit morgenochtend met eigen ogen zien. Vooral onze mannen, die trappelen van onge duld, om die hele vrije zaterdag nut tig te besteden (zei u écht wat, mannen?) zullen hiervoor extra in teresse hebben. Een Doe-Het-Zelf- zaak óók in het hartje van de stad. De uitvlucht van helemaal naar Nieuwland te moeten, is er echt niet meer bij! Och mannen, als je er eenmaal bent, zit je plots boordevol ideeën. Die ouderwetse schoorsteen in uw oude huis. Een probleem apart, vooral nu u zich een moderne haard aangeschaft heeft. En u wil persé niet naar een moderne flat verhui zen Hoeft ook helemaal niet. Kijkt u maar eens naar de mogelijkheden bii een oude schoorsteen. De heer Dijkhuizen heeft een pracht voor beeld in zijn zaak staan. En dan die glanzende polycell- tegels in diverse pastelkleuren. Ide aal voor boven wastafels, gootste nen enz. Maakt u maar alvast een voorzichtige berekening: 36 voor 10.50 In de uitgebroken ruimte 48 m2„ 12 m2 is een enorme keus in tegel board, hardboard, hardplastic, steen- en rotsschoorsteenplaten, houten platen en latten in verschil lende dikten en grootten (desge wenst op maat gezaagd), bloembak ken, tafelpoten (ronde, vierkante en plattapse), teakhoutolie, Revilac-verf voor binnenwerk, schuurpapier, schroeven, spijkers enz. Alles, wat een echte knutselaar maar nodig heeft. Een grote keus in bouwpak ketten: wandbureaus, schrijfbu reaus, eettafels. In de toekomst ko men er ook nog stoelen voor een eethoek bij, Knutselaars: loopt u morgenoch tend eens langs Broersveld 167. Dui delijker gezegd: stapt u daar eens naar binnen, want de heer Dijkhui zen speelt nog een beetje voor St. Nicolaas. Om de 10 klanten wordt 10% korting gegeven en wie zou daar nu niet van profiteren? Intus sen: goede zaken heer Dijkhuizen en goede vaart, als u straks met uw energieke verloofde in het huwelijks bootje stapt St. Nicolaas heeft dinsdagavond met twee van zijn zwarte Pieten drie mensen in onze stad gelukkig ge maakt. Zij deden mee aan de eta lagewedstrijd: „Uw maat is geld waard", uitgeschreven door Plate's woninginrichting aan de Grote Markt 19-21 ter gelegenheid van zijn 40-jarig bestaan. Vóór 10 november jl. moest men 3 vragen uit de jubileum-etalage be antwoord hebben, d.w.z. de maten raden van ALLE gordijnstoffen daarin verwerkt, het GEWICHT van de Aabe-deken en de benodigde stof aan het bankstel „Parker". Wenkbrouwfronsend heeft men ge regeld voor die etalage gestaan, ge meten en gerekend! Pakken inzen dingen kwamen er binnen. Men was voorlopig zoet met het lezen daar van, het sorteren. Mocht men dan niet helemaal precies de juiste maat geraden hebben, och tenslotte kan pe als leek niet op een centi- metertje kijken, wie er het dichtst bij was, behoorde uiteindelijk tot de gelukkige, tot een van de DRIE gelukkigen. Misschien wilt u toch wel graag we ten, wat op de juiste uitslag was? Voor de gordijnstof had men 71 m 70 nodig, die Aebe-deken woog 2260 gram en met 12,5 m meubelstof was dat prachtige bankstel bekleed! St. Nicolaas, we zeiden het u al, reik ten persoonlijk bij de prijswinnaars thuis de waardebonnen uit en reed daarvoor eerst naar de heer S. HOO- GERWERF, B.K. Laan 16, 1ste prijs- 100,en naar mevrouw H. H. Zuidema, van Oostadelaan 24 (2de prijs 50.en naar mevrouw Zaal mans, Prof. Aalberselaan 23, alhier. Onnodig te zeggen, dat de prijswin naars dit sympathieke jubileum-ge baar van de filma Plate via de Sint zeer op prijs stelden. Staande in het teken van Advent wordt Zondag 9 december a.s. een grote samenzang-avond gehouden in de Ned. Herv. of Bethelkerk, gele gen hoek oude en nieuwe Maas straat in Schiedam-Zuid. Aanvang half acht! Behalve samenzang is er koorzang door de Bethelcantorij. Medewer king wordt verleend door de orga nist Bastiaan Bronkhorst. Leiding koor en samenzang Jan van der Tak. Verder zullen enkele schriftlezingen verzorgd worden. Toegang is vrij. Komt U meezingen? Zangbundel meebrengen. De heer Schaper, onze Bloemen- koopman, t.o. de fa. Gorzeman in de Groenelaan heeft vandaag in de Dwarsstraat (hoek Houtstraat) een zaak geopend. Tal van verschillende soorten bloe men en planten maken het tot een geurig en kleurig geheel. De standplaats blijft zaterdags ge handhaafd, daar het publiek nu een maal aan dit plekje is gewend, doch nu is de heer Schaper U ook op an dere dagen van dienst. Jammer, vindt u niet, dat St. Nicolaas weer vertrok ken is. O, natuurlijk nog niet Helemaal officieel, want hij heeft een dezer dagen nog enkele verplich tingen na te komen. Maar dan gaat hij weer terug naar Madrid Dinsdagmiddag was hij te gast in het clubhuis „Sint Willibrordus" aan de Ha- vendijk. Vanzelfsprekend was alles daar in St. Nico- laassfeer en werd er braaf gezongen. De vriendelijke dames, die altijd voor de R.K. bejaar den van de Gorzen daar zorgen, kwamen schier handen (en gevuld specu laas!) te kort om al die da mes en heren te laven. Ge zellige gramofoonmuziek. En dan ineens een indrin gend gebel De klaverjassers (sters) Izgden htm kaarten even neer. Ik hóórde hun harten werd hij door zijn leef tij d- allemaal verwachtingsvol genoten begroet, of nee, St. kloppen. Een vrouwtje liet Nicolaas is immers veel ou de afwerking van de trui der! Hij dankte hoffelijk voor wat die op dat mo- voor dit gebaar en vond 't ment was Aller ogen bijzonder prettig met deze waren op de deur gericht, bejaarden, waarvan hij zo- Zou HIJ toch echt komen? veel gelezen had, eens ken- Niet lang werd hun geduld nis te maken. v»\VAV.W^ wwwWWW.'V rfVWVW ,/WlWVN/WWWWVi*VWWWVVW>A/vrfWWV\AA/VWWW»* JUÜUUWUUlAAWVYÏVVVVVriVl,VV,,r-''*» op de proef gesteld, want daar was St. Nicolaas ver gezeld van een van zijn pie ten, roetzwart! St. Nicolaas eerbiedwaardig, indruk wekkend, och beminnelijk zoals altijd! Met een hartelijk applaus Toch had -ij nog een extra notitie in zijn boek en ver zocht hij oma van Oostrum even bij hem te komen. „Je bent klein, maar dapper", zei St. Nicolaas bestraffend „je bent e" :e week in c"e soos. ?*2rsr waarom het je de dames vorige week dins dag voor niets laten wach ten. Er was er notabene nog wel een jarig, die trak teerde. En u liet hen maar wachten." Bestraffend hief St. Nicolaas zijn wit ge- handschoende hand op, wijsvinger in de lucht! Je zag het gezicht van deze oma opklaren! „Maar St. Nicolaas, vorige week ben ik niet van mijn stoel af geweest. U weet toch ook wel, dat we een dag- en nacht-t.v. uitzending voor „Open het dorp" hadden Dat heb ik bijna helemaal gezien", zei oma van Oos trum trots! St. Nicolaas fronste zijn borstelige wenkbrauwen „Maar oma, hoe laat bent u dan wel naar bed gegaan En dat op uw leeftijd?" Er klonk onmiskenbaar diepe afkeuring in de stem van de gcedheiligman. „Hoe laat het was, zeg ik u niet precies. Maar ik zal 't nooit vergeten. En ik heb de an dere morgen uitgeslapen", antwoordde oma ad rem, legde even bezwerend en heel tacvol een hand op de arm van St. Nicolaas. Toen was hij nérgens meer „Ja, ja, vertél me wat. Om 11 uur ben je pas opge staan", bromde hij nog een beetje na! Vervolgens kreeg de secre taris van de bond, de heer J. Pelle, een complimentje voor zijn aanwezigheid op de beide sociëteiten in de parochies. Of hij dan tel kens een dubbeltje contri butie moest betalen, infor meerde de hoge bezoeker Maar hij vond het fijn, dat het nieuwe jaar qua subsi die zoveel beloften voor de ze sociëteiten inhoudt. Mevrouw Gokke werd een woord van h 'de gebrt cht voor de goede verzorging elke week van de bejaar den in deze soos. Tot slot overhandigde St. Nicolaas aan pastoor J. W. Kragt- wijk, de grote man achter de (sociëteit-schermen) na mens de trouwe bezoekers een paar glacé handschoe nen, die dankbaar in ont vangst werden genomen. Dank u wel St. Nicolaas voor uw vriendelijke woor den tot mij gericht. Bijzon der verheugend, dat de heer Th. Koevermans u steeds ons Stadsblad opge stuurd heeft en dat u er zoveel interesse voor heeft! Houen zo, St. Nicolaas! Góede terugreis en tot ziens volgend jaar! Op derde Kerstdag, dus DONDERDAG 27 december hebben deze bejaarden in de Gorzen weer een bij zonder fijne dag. Na de ii-s vin half 12 komen ze met hun lunchpakketje bij elkaar in de eigen soos, waar de vaste ploeg van weldoende feeën hen van thee en koffie zullen voor zien. Men blijft daar dan de ge hele middag gezellig bijeen met als hoogtepunt een Kerstdiner om 6 uur Alles op eenvoudige schaal, zoals de organisatoren mij verzekerden, maar rekent u maar, dat die oudjes (en dat mag ik gerust zeggen, al klinkt het misschien 'n tikkeltje oneerbiedig, ze weten zelf wel beter!daar met vreugde naar uitzien. En zij zullen daarin onge twijfeld niet beschaamd worden. Daar sta ik zelfs nog wel borg voor! Een heel goede dag bij voorbaat toegewenst van uw MIEKÉ

Het Nieuwe Stadsblad | 1962 | | pagina 1