tiet nieuwe SCHIEDAM ZIET UIT OP EEN UNIEKE WERELD K Van Zonneland en Waterland WILT U NOG SNEL SLAGEN? v. d. Vlerk m achter de stopmand Verschijnt woensdag en vrijdag in Schiedam en Kethel. VERLOVINGS RINGEN CASSETTES De voorzitter verjaart vandaag WOENSDAG 19 DECEMBER 1962 14e JAARGANG No. 52 OPLAGE 26.10O EXEMPLAREN Redaktie en advertenties BROERSVEST 125. Schiedam C J v d Klink, telefoon 010-67368 en 63939 Kantooruren: dagelijks (behalve zaterdag) van 9-1 en 2-6 uur Centrale administratie Randstad-edities: Koornmarkt 34, Delft, telefoon 01730-23627*. Tarieven op aanvraag1. De „Randstad-edities" geven plaatselijke uitgaven in 'Delft, Schiedam, Vlaardingen, Maasluis, Rijswijk met de rond deze steden gelegen dorpen en 'n streek-editie voor geheel Westland Wij Nederlanders zijn een merkwaardig volk. Terwijl wij voortdurend onze zinnen zetten op een verblijf in het zuiden scheppen wij in ons noordelijk klimaat een wereld van aparte schoonheid. Wij zoeken de zon op bij de Spanjaarden, de Italianen en tegenwoordig ook steeds meer bij de Grieken. En dat is begrijpelijk. Wij kunnen maar moeilijk volstaan mte het beetje zonneschijn dat ons klimaat ons nog gunt. In regen en wind, bij vorst en mist leren wij de waardering voor zuidelijker streken koesteren tot een droombezit op zichzelf, maar daarbij komt nog iets anders. Wij krijgen ook steeds meer gevoel voor de grootsheid en schoonheid van natuur en cultuurmonumenten rond de middellandse zee. Zeker, datgebeurt niet in een jaar. Het zonnebaden, het strandleven met alles wat daarbij hoort, spreekt ons het sterkste aan tijdens onze vacan- tie aan de zonnig Rivièra of de Cos ta Brava, maar onwillekeurig raken we ook doordrenkt van bewonde ring voor wat het zuiden ons te bieden heeft aan klaarte en even wicht in de uitingen van zijn oer oude beschavingen. Het is uw redakteur ooit overko men, dat hij daags voor een reis naar het zonnige Italië een aantal buitenlandse congres-gangers mocht rondleiden door het waterwegge bied. Het sprak wel bijna vanzelf, dat een tocht te water de hoofd schotel vormde van het vrij uitge breide programma. Uw redakteur had het hoofd intussen vol van dro men over zijn komende reis. Maar plotseling aan boord van de boot modern bewerkte en gladde ringen, van 310 mm breedte in alle maten voorradig. Op GRATIS inscriptie kan worden gewacht. in Gero, Zilvium, Zilduro, Zitmeta, alsmede Keltum en Durfine, model Jeunesse. Ale uitvoeringen uit voorraad leverbaar. gj «OTTERDAMSEDIJK 2M SCHIEDAM =-> werd hij door de geestdriftige be wondering van zijn buitenlandse gasten en vooral van de Italianen onder hen teruggehaald naar de werkelijkheid aan zijn voeten. Wat verbaasd luisterde hij naar de uit roepen van begeestering, die zijn gezelschap hier bij het passeren van de havens ten beste gaf. Hij kende deze wereld als een verzame ling van in hoofdzaak roestige ele menten van staat. De bruine tonen ervan konden nog nauwelijks zijn aandacht gaande maken. Hij be schouwde deze wereld eenvoudig weg als een economische noodzake lijkheid, zonder er nog meer beteke nis aan toe te kennen. Maar voor zijn gezelschap, dat voornamelijk uit Zuid-Europa afkomstig was, bleek de haventocht een bijzondere schoonheidservaring op te leveren. Vrijwel iedereen raakte in vervoe ring over het stemmige licht en de zachte versmeltende kleuren. En met minder zo legde een Italiaan tenslotte uit over deze wonder lijke wereld te water. Men bouwt hier geen paleizen in volmaakt even wicht en met een puur uiterlijke schoonheid; maar het leven van een volk spiegelt zich hier als het ware in het water. Men bouwt niet om de schoonheid hijskranen en schepen, maar enkel voor het nut. En het wonderlijke resultaat is van een schilderachtigheid, waarvan de Italiaan moest bekennen, dat hij zo iets nog nooit eerder gezien had. Uw redakteur heeft dat betoog even verwonderd beluisterd. Er was geen speld tussen te krijgen, vond hij, maar toch bleef het betoog van zijn Italiaanse gast hem voorlopig nog vreemd, maar gaandeweg leerde hij begrijpen, dat dit wonderlijke we reldje van kranen, scheepsrompen, aanlegsteigers, water en wolken niet alleen een zekere bekoring had, maar een heel eigen en boeiend ka rakter. Hij keek waar zijn gasten keken, naar het bewogen spel van telkens andere gebroken spiegel beelden in het water, naar de voort durende wisseling van het licht en de getemperde en stemmige kleu ren langs de wallekant. En ook hij werd gegrepen door het machtige samenspel van zachte tinten en speelse vormen. Voor hem was deze wereld plotseling geen bestaansbron meer voor vele duizenden, maar een symfonie met een heel eigen klank. En plotseling dook aan de achter zijde van het schip het uitgebreide terrein op van de werf Gusto. Daar op de blokken stonden een paar merkwaardige schepen opgesteld, die een vergelijkingspunt, een brug tussen noord en zuid leken op te le veren. Het waren draagvleugelboten die daar op grond van een Zwitserse licentie worden gebouwd. Langzamerhand hebben deze sche pen ook in ons vaderland wel enige faam gekregen. Het zijn bijzonder snelle vaartuigen met een kruissnel heid van rond 60 km per uur. Uw redakteur kende dit scheepstype al enkele jaren. Hij wist, dat de te be- -J. -* t - vvvvyyvyvwvvvvvvvwvvvvvvvvvvvwvvvyvvvvvvvvvvvvvvwvyvvvvvvvvvvvyvvvwwyyvvvvvvwvwvvvvwyvvvwvvvywvvwvvvYyvA „Mijnheer de Voorzitter...." U ként hem, nietwaar? Zo'n sergeant majoor in burger met de hamer onverschrokken in de vuist. Hij is er speciaal voor gaan zitten, achter de groene tafel. En hij is er vóór dat iedereen achter zijn plannen staat. Als méér dan twee leden tegelijk tégen hem zijn laat hij de zaal ontruimen! Hij duldt geen sabotage"Er zijn maar twee mogelijkheden: Je bent het met hem eens of je snapt er niks van. Een voorzitter heeft altijd gelijk en of je dat maar heel goed wilt onthouden Zulke voorzitters worden héél oud, hun mede-bestuursleden wis selen bijna om het half jaar, maar hij blijft zitten, als een rots in de branding. Na vijf en twintig jaar krijgt hij een lintje in de hoop dat ie plaats zal maken voor een jongere kracht, Jou loe- nen!" Kijkzo'n voorzitter is onze heer Freek de Wolff nou net hele maal NIET. Hij is precies het omgekeerde van wat iedereen denkt dat een voorzitter moet zijn. Met een milde, geduldige glimlach laat hij de stormen van tegenspraak op zich afkomen. Met harte lijke belangstelling blijft hij luisteren naar alle bezwaren en rus tig, bijna vaderlijk, trekt hij er zijn wijze conclusies uit. Hij is zélfs bereid toe te geven dat ie iets verkeerd gedaan heeft. Ik heb hem nog nooit iets onvriendelijks horen zefegen. Vandaag 19 december 1962, is onze voorzitter vijftig jaar gewor den. „ONZE" voorzitter betekent natuurlijk de voorzitter van de Schiedamse Gemeenschap. Als er één functie in Schiedam moei lijk is dan is het de zijne. Ga maar na: er zijn honderd vijftig ver enigingen bij de S.G. aangesloten en die willen allemaal het grootst- mogelijke stuk van de subsidie-taart. Ze vinden allemaal dat hun vereniging vlijtiger, beter en berooider is dan elke andere. Iedere maandagavond zit Freek de Wolff met de leden van het dagelijks bestuur te wikken en te wegen, te sussen en te kalmeren. Hij wil ieder het zijne geven, voor iedereen belangstelling tonen, alle Schiedammers laten weten dat hij er zit voor óns. Dat lukt natuurlijk niet, dat lukt nooit, maar tóch.... het lukt steeds beter. Steeds meer Schiedammers gaan het werk van de S.G. waarderen. Wat zou het een prachtig verjaars-cadeau voor hem zijn, als er zich deze week vijftig nieuwe donateurs zouden melden. Beste, nobele, fantastische voorzitter: ik hoop van harte dat het lot van de S.G. nog héél veel jaren in Uw uiterst bekwame handen mag blijven liggen. Sebastiaan. Een draagvleugelboot voor 32 personen. sing. Onder de romp zit een beugel- vormige vleugel gemonteerd, die het schip na de start al gauw boven cipe van geringere waterverplaat- reiken snelheid berustte op het prin- het water uitheft. De boot drijft dan niet meer op zijn romp maar op de smalle vleugels, die aanzien lijk minder water verplaatsen dan het casco zelf. En vandaar dat dit vaartuig heel wat vlugger vooruit komt dan zijn meer klassieke col lega's. Maar uw redakteur wist dit alles niet uit Holland. Hij had de draagvleugelboot gezien in de golf van Napels, waar het ding een snel- dienst onderhield tussen de stad aan de voet van de Vesuvius en het eiland Ischia. In de haven van het eiland had hij het vaartuig met woe lig temperament zien meren en hij had ook daar bij de aanlegsteiger het merkwaardige bord gezien, waarop vermeld stond, dat men de vaart met de draagvleuglboot op eigen risico maakte. Voor hem bleef het toen een mooi lenig gevormd schip, een woelwater met gevaar lijke kanten maar met een fraaie lijn en een helder-blauwe kleur, die al van verre de aandacht trok. En hier in het eigen Schiedam lagen er enkele exemplaren van dit scheeps type op stapel. Zonder de aandacht te trekken door een omstuiming ge bruik als Zuid-Italiaanse schepe lingen er met hun wat al te heftige temperament van maken en dus ook zonder de geruchtmakende en zeker voor ons land overbodige waarschuwingsborden. Zij lager er bescheiden, opgenomen in de stem migheid van het licht en de prijzige tonen van het water-landschap. In getogen en verfijnd, mar niet luid ruchtig van kleur en niet als demon stratie van een overmoed, die bij het zuiden en niet bij onze ingeto gen wereld hoort. Plotseling begrepen wij de ziel van deze noordelijke water-wereld, waar alles zich laat opnemen in een be sloten sfeer, waaraan alle lawaaiig heid van kleur en doen ontbreekt. De waterweg waarop Schiedam zich met zijn Maasboulevard, zijn Euro poortrestaurant en zijn nieuwe flats een uniek venster heeft veroverd. OIllillllllllllllllll!lllllllini[llll!llll!lllllllllllllll!llllllllll!lll!IIM Tussen alle dennegroen en kaarsen ga ik gauw iets goed maken bij de Doe-het- zelf-winkeliers, die vreselijk boos op me zijn', omdat ik bij ae opening van de Doe- het-zelf-zaak van de heer F. Dijkhuizen in mijn ver slag in ons blad van 7 de cember letterlijk schreef „Een Doe-het-zelf-zaak óók in het hartje van de stad. De uitvlucht van helemaal naar Nieuwland te moeten, is er echt niet meer bij.." Roodgloeiend stonden met een allebei onze telefoons. Ik had kennelijk op zeer gevoelige (Doe-het-zelf-) tenen getrapt. Och allerbeste winkeliers, ik ben een vróuw en die staat niet zo akelig nuchter en puur zakelijk tegenover het leven. Natuurlijk WIST ik, dat u bestond! Al jaren zelfs! Maar weet u, DEZE mensen zijn nog zo jong. Ze moeten nog een hele klan- tenwijk opbouwen. Die hééft u al en die behoudt u door uw goede naam. Vergeef u mij dit dus maar gauw. Enéls ik nog- eens tegen de winkeliers- etiquette zondig (ik heb jaren in het correctiekeurs lijf gelopen en heb nu een vrijbuitstersbestaanoch aanvaardt u dan bij voor baat het excuus van vróuw te zijn met een ietwat ro mantische kijk op uw soms zo nuchter lijkend zaken leven. Góede Kerstdagen. Doe-het-zelvers. Het Koninklijk Schiedams mannenkoor „Orpheus" geeft vanavond om half 8 in de Grote Kerk een con cert. Hieraan verlenen hun medewerking o.a. Het Kna penkoor „Jong Orpheus", dirigent N. Lorijn, het Schiedams Vrouwenkoor, dirigente Ria Borgmeijer, Ellen Stotijn, harpiste, J. P. Bekkers, organist en J. W. E. Eijkenbroek, Or- pheus-lid, bas-violist. Het geheel onder leiding van de Orpheus-dirigent, de heer Jos. Vranken. Een zangavond, waarvan u volop kunt genieten, al wordt u gevraagd NIET te applaudiseren, daar de sfeer van dit Kerstconcert dan zou worden verstoord. Ge denkt u in de plaats daar van de collecte (bij de uit gang te houden) ten bate van het orgelfonds. Luistert u vooral naar het „O, verblijdende", bewerkt door Jos. Vranken en ver tolkt door Orpheus en Jong Orpheus en draagt u die woorden mee in uw hart naar huis We blijven fijn nog even in de Kerstsfeer! Heeft u ook uitgekeken naar de Vé-Gé- krant, ja juist no. 26. Daar staat dat prachtige Kerst verhaal in van Ina Boudier- Bakker „Vreemdeling". Wat een rijkdom, als je zó kan schrijven Verder in dit nummer de Kerstsfeer in de Europese Vé-Gé-landen. Echt de moeite waard, om te lezen. En dan al die zalige recep ten. Ideetjes voor de kerst boom. Veel succes er alle maal meeEr gaat toch niets boven „Doe het Zelf!" Heeft u al een kerstboom? 't Is heerlijk langs al die stalletjes te dwalen. Te kij ken naar vader en zoon of dochter, die boordevol plan nen huiswaarts gaan. Tus sen hen in torsend de boom Ze zijn er in verschillende grootten en prijzen, varië rend vanaf een rijksdaalder tot zevenenhalve gulden. Of nóg duurder. Maar dan wordt het een boom voor een zaal. Jk maakte een praatje met ae verkoper op de Singel, vlak voor het huis van Dr. Ormel. Hij heeft geregeld een vaste bloemenstand- plaats op de Broersvest bij de firma Lengkeek. Daar was vanzelfsprekend te wei nig plaats De bomen afkomstig uit Luxemburg, zien er prach tig uit. Kopers daarom ge noeg. Wacht u echt ook met tot de laatste dag, zoals ik ééns, jaren geleden gedaan heb. Toen waren ze in de stad allemaal uitverkocht. Kon ik nog een armtierig exemplaar bekomen hele maal in Oud-Mathenesse. En gezellig rikketikken die dennenaalden op het vloer kleed. Hij was toen kenne lijk al aan het „fikkie" in het Sterrebos toe Alle winkeliers zijn van zelfsprekend in Kerststem ming. Kijkt u maar eens naar de etalages, leest u de advertenties maar eens.. Wij doen als huisvrouwen extra ons best or.s huis zo gezellig mogelijk te maken, juist met de „vele" Kerst dagen dit jaar Winkels kijken is zo gezel lig. Ik doe 't dan ook o zo graag. Vooral bij de bloe misten raak je niet uitge keken op die beeldige kerst stukjes, die straks natuur lijk een ere-plaats op tafel en op de t.v. krijgen. De firma Alja wil ik graag het complimentje van de Kerstweek geven voor hun keurig verzorgde etalage. Werkelijk smaakvol door die zachte verlichting, de feestelijke kledij, een har monieus geheel. Ik keek er extra naar, toen ik met die bloemen, nü kerstbomen-man stond te praten. Nee, niet met de Kerstman, die kennen we hier niet. Daar spelen we allemaal zélf wel even voor! Góed- zaken allemaal, win keliers Mieke.

Het Nieuwe Stadsblad | 1962 | | pagina 1